Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 25 от общо 25

Два въпроса за С++

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #16

    Re: Два въпроса за С++

    Цитат Първоначално публикувано от pimpirlit
    Лесно ще сметнеш повърхността на стените и после да видиш колко листа материал трябват. Това е аритметиката. Но така не се взема под внимание геометрията, т.е. как точно ще се разкроят листовете и дали парчетата, които остават са използваеми. Ами ако се вземе материал с други размери на листовете?
    За по-ясна илюстрция на проблема си представи, че трябва да се слагат теракотни плочки на под, но диагонално. Прави се не само от глезотия, но и когато стените са криви или не са успоредни (има доста такива ;-), та да не личи много. В краищата плочките се режат под ъгъл и хич не е ясно какви парчета остават. И колко парчета остават неизползваеми. Това е само един простичък пример. Не го приемай буквално.

    Опитните дюлгери си слагат процент фира "на око", но я се опитай да ги накараш да ти обяснят как го правят.

    Има си и специализирани програми за целта - Building Manager, Гауди План и др. Има и любителски, но не знам за български такива. При тях (небългарските) проблемът е, че работят с други материали и други разходни норми.

    Бе... По-добре ще е да пробваш първо с Excel (че лесно става) и като си изясниш проблематиката и алгоритмите, тогава да се заровиш в сериозно програмиране. И ако Excel-а все пак не се окаже "по-доброто" решение... ;-)

    Така си мисля аз, де. И ти желая успех!
    И аз не искам да ме вземате за тъпа и упорита. Pimpirlit, разбирам това, което си ми написал, но в Excel няма ли да имам същия проблем? Ще изчакам първо да видя какви точно сметки прави вуйчо ми и после ще видим какво ще измисля.

    Още веднъж искам да благодаря на всички за съветите!

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #17

    Re: Два въпроса за С++

    Цитат Първоначално публикувано от Silviya
    И аз не искам да ме вземате за тъпа и упорита. Pimpirlit, разбирам това, което си ми написал, но в Excel няма ли да имам същия проблем? Ще изчакам първо да видя какви точно сметки прави вуйчо ми и после ще видим какво ще измисля.

    Още веднъж искам да благодаря на всички за съветите!
    Опазил ме Господ! Изобщо не съм имал намерение да те вземам за тъпа и упорита. Не че второто е лошо, де. ;-)

    Споделих малко опит. А основната ми мисъл е, че на Excel ще станат по-лесно нещата и ще ти е значително по-удобно да ги дотамъняваш в изначалния период. Според собствените ти думи, вуйчо ти е леко на "ти" с компютрите => не мисли "компютърно" => много трудно ще се разберете на "алгоритмично" ниво, да ти обясни "как го прави". Вервай ми!


    /Добавено
    С комшията почнахме почти така преди няколко години. Сега ползва Гауди План, има два лаптопа (домашни, не в офиса), собствен сайт и разни други екстри. Но началото беше... весело и ентусиастко.
    Да не забравя - почнахме с "дребни" сметки на Excel.

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #18

    Re: Два въпроса за С++

    Цитат Първоначално публикувано от pimpirlit
    Споделих малко опит. А основната ми мисъл е, че на Excel ще станат по-лесно нещата и ще ти е значително по-удобно да ги дотамъняваш в изначалния период. Според собствените ти думи, вуйчо ти е леко на "ти" с компютрите => не мисли "компютърно" => много трудно ще се разберете на "алгоритмично" ниво, да ти обясни "как го прави". Вервай ми!
    Аз Excel не съм го изключила като вариант. Сега ще потърся да си изтегля и MS Visual C++ (щом има и екстри - никога не е късно да се научи нещо ново ) и когато започна да решавам "проблема" на вуйчо ми, ще преценя какво ще правя.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #19

    Re: Два въпроса за С++

    @pimpirlit,
    Не хвърляй момичето в оркестъра!
    Лесно ще сметнеш повърхността на стените и после да видиш колко листа материал трябват. Това е аритметиката. Но така не се взема под внимание геометрията, т.е. как точно ще се разкроят листовете и дали парчетата, които остават са използваеми. Ами ако се вземе материал с други размери на листовете?
    Това е оптимизационна задача и решаването и е въпрос на друга математика. Не съм убеден, че даже и в този форум има 5 човека, които биха написали читав работещ алгоритъм за това.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #20

    Re: Два въпроса за С++

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    @pimpirlit,
    Не хвърляй момичето в оркестъра!
    Невинен съм! angel

    Цитат Първоначално публикувано от pimpirlit
    ...Това е само един простичък пример. Не го приемай буквално.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #21

    Re: Два въпроса за С++

    Виж ся, Silviya, научи човека (вуйчо ти) на BASIC, покажи му как се смята ? A+B, той кат са опретне ша си напише подходящата за него програма.
    То може и на Асемблер, както ме натопи по-горе DeathKnight, ама доде ти обясним алгоритъма, IVO ша ма застреля поне 9-10 пъти, а мойта кожа е нежна и чувствителна
    Това в кръга на шегата, а извън кръга - верно покажи на вуйчо ти като какво чудо е това ЕКСЕЛ-а, колкото и да е скаран с компютрите - ще се понаучи (и аз съм вуйчо та знам )

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #22

    Re: Два въпроса за С++

    хехехе,

    преди 3 часа ми беше на гости един програмист .

    ако ми сложите по едно плюсче(срамота е да съм с отрицателен рейтинг) - утре ще го питам за вашият казус ..




  10. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #23

    Re: Два въпроса за С++

    Относно "задачата за разкрояване" имам малко опит, който мога да споделя.
    Може да бъде решена алгоритмично, но смятам, че не си струва.
    Бях в рекламна агенция, където ежедневно се налагаше да разполагаме хартиени изделия върху голям лист. Даже е по-проста от задачата с фибрана, защото един голям правоъгълник трябваше да се покрива с малки. Няма чупки, дупки за прозорци и сложни форми.
    Има хубави работещи програми, които вършат точно това, но на практика се оказа, че винаги е по-бързо да се свърши на ръка в някоя векторна графична програма.
    Ако аз трябваше да пиша нещо такова, щях да го направя не като сметки, а визуално.
    И може би ще е по-лесно за използване от "некомпютърен юзер", при това ще може му показва не само колко парчета, а и как да ги разкрои.
    И ще прилича на игра за него

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #24

    Re: Два въпроса за С++

    Bibi, абсолютно права си и строителите наистина не решават оптимизационни задачи. Може би примерът ми не беше удачен.

    В строителството за съставянето на количествено-стойностната сметка ползват разходни норми за труд, материали и механизация за даден тип работа - ТНС (трудови норми в строителството), УСН (уедрени строителни норми) и др. Никой не смята до грам, секунда, сантиметър.

    Специализираните програми си ги имат под формата на бази данни. Имат и възможност за дефиниране на няколко вида коефициенти отчитащи спецификата при даден проект. И разни други екстри, но да не изпадам в подробности.

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #25

    Re: Два въпроса за С++

    Между другото, ако имате идея за такава векторна графично програма, може да споделите - няма да откажа да я разгледам.

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    Виж ся, Silviya, научи човека (вуйчо ти) на BASIC, покажи му как се смята ? A+B, той кат са опретне ша си напише подходящата за него програма.
    То може и на Асемблер, както ме натопи по-горе DeathKnight, ама доде ти обясним алгоритъма, IVO ша ма застреля поне 9-10 пъти, а мойта кожа е нежна и чувствителна
    Това в кръга на шегата, а извън кръга - верно покажи на вуйчо ти като какво чудо е това ЕКСЕЛ-а, колкото и да е скаран с компютрите - ще се понаучи (и аз съм вуйчо та знам )

    Black Adder
    , аз на BASIC и Асемблер няма да мога да го науча, но мога да ти го пратя ти да се пробваш. Така хем няма да те е страх от Ивчо, хем вуйна ми ще си почине малко.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. 2 Въпроса
    От spun във форум За Форума
    Отговори: 2
    Последно: 04-06-04, 00:18
  2. Три въпроса!
    От Sitron във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 21-03-04, 23:35
  3. Два въпроса...
    От toofy във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 10
    Последно: 11-10-03, 20:46
  4. Два въпроса...
    От Stealth във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 31-12-02, 12:28
  5. 2 въпроса...
    От LordOfEvil във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 25-12-01, 04:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе