Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    7
    #1

    Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Здравейте,
    Съжалявам, че ви занимвам с такива антики, но аз съм студент и не мога да си позволя нов хладилник сега, затова ако можем да го оправим...

    Проблема започна преди 2 дни... мотора се включва и след 5/10 секунди изключва и това се повтаря непрекъснато. Също релето, което е закрепено за мотора постоянно прецъква... от време на време мотора успява да поработи десетина минути, но скоро след това пак спира и започва повтарящото се включване/ изключване със прецъкването на релето...

    Моля за съвет!

    ЕДИТ: Сега включих един вентилатор да духа към мотора/релето и само след 3 минути си заработи нормално хладилника... явно жегите го тормозят! Все пак възможно ли е нещо да е за смяна?


  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #2

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Може да има междувитково късо на мотора и за това да грее. Премери му тока колко ампера дърпа и дали има утечка към корпус.

  4. Novice
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    7
    #3

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    За съжаление нямам уред за да замеря токовете...

    Иначе снощи се гъзих пак зад него и установих 2 неща
    - Това което прецъква е термо защитата... като завъртя винта който държи термо пластинката само с 1/10 от пълен оборот - хладилника се включва и работи много дълго време без да изключи. В последствие изключва, но това което го кара да изключи е термо защитата. Но скоро след това пак включва, въпреки, че очевадно температурата вътре си е достатъчно ниска...

    - Изглежда ми сякаш термо - защитата играе роля на терморегулатор, а терморегулатора го въртя от минимум до максимум замръзяване, но това въобще не рефлектира на работата на хладилника. Тоест съмнява ме вече и терморегулатора че е здал багажа.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Измери температурата във фризера. Ако е нормална на термостата нищо му няма. Най-вероятно компресора е сдал багажа. Има подобен случай с един фризер. Ивиках майстор. Оня като измери тока беше над два пъти над номиналния. Сменихме компресора и сега работи по-добре от когато и да е било.

  6. Novice
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    7
    #5

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Благодаря за отговорите!

    Ако е компресор - смяна не си струва! Мраза е на 52 години Естествено не е ползван през всичките тези години, но все пак... дори да работи без проблем - повече от 50лв не мога му взема. Ако е компресора ще върви за скраб, но ми се ще да го оправя.

    Как е възможно компресора да върти видимо нормално, а същевременно да е здал багажа?
    Как мога да премеря колко ампера дърпа и дали има утечки към корпус?

    Видях, че компресора има 3 крачета (2 горе и 1 отдолу - образуват триъгълник). На горните две се надява пусковото реле, а на долното краче се надява термо-защитата.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #6

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Вземи си един мултицет и премери дали има някакво съпротивлвние м/у корпус (на компресора) и някое от трите крачета на компресора. Ако покаже някакво съпротивление-пиши го бегал. Ампеража се мери най-лесно с амперклещи. В ел. магазините се продават комбинирани мултицети с амперклещи-много полезен уред. Успех!

    пп: има втора употреба компресори по 40-50лв. и 6м. гаранция. Това е във варна.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    7
    #7

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Купих си мултицет, но ще ми обясните ли как да замеря ампеража на който работи компресора?

  10. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #8

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Недей бе човек, ще направиш някоя беля с тоя мултицет.
    Ако не си мерил с досега, то не познаваш ли някой твой колега, който знае да работи с мултицет.А ти само пусни резултата тук.
    Опасността е сериозна.За измерването трябва да се прекъсне веригата и амперметъра да включи последователно на компресора към общия му извод.
    Ако не знаеш какво правиш, трудно могат да се предвидят последствията.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #9

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Проблема не е електрически. Има механично износване в кулисния механизъм на компресора. Хладилника си е тръгнал... Според мен не си заслужава да го ремонтираш. Ако се позахлади, може да поработи още малко, но си е тръгнал... Абе той има години за пенсия, защо го мъчиш още...

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #10

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изкl

    Цитат Първоначално публикувано от todor_pr
    Купих си мултицет, но ще ми обясните ли как да замеря ампеража на който работи компресора?
    Мултицет или амперклещи-мултицет?
    Ето така се мери с амперклещи:http://forums.data.bg/index.php?showtopic=1794340

  13. Novice
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    7
    #11

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Хаха добре че неподготвен не правя нищо... набързо минах упътване относно мерене с мултицет и добре че... щях някоя беля да направя...

    Та разбрах че като се мери ампераж се връзва последователно, също че не е добра идея да меря тока в контакта (което беше първото което ми хрумна за да пробвам мултицета)... абе толкова се образовах, че чак се отказах да замервам кавото и да било... дори имам уговорка утре майстор да дойде да го види.

    Бих посъветвал онези, които не разбират от токове да не се захващат... или поне не неподготвени!

    Утре ще пиша какво се оказа, като го види майстора.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1311278880[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Недей бе човек, ще направиш някоя беля с тоя мултицет.
    Ако не си мерил с досега, то не познаваш ли някой твой колега, който знае да работи с мултицет.А ти само пусни резултата тук.
    Опасността е сериозна.За измерването трябва да се прекъсне веригата и амперметъра да включи последователно на компресора към общия му извод.
    Ако не знаеш какво правиш, трудно могат да се предвидят последствията.
    Абе не че няма кой, ама съм от хората които обичат сами да се справят с всичко И съм инат при това...


    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1311275550[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от м.петров
    Мултицет или амперклещи-мултицет?
    Мултицет DT-838 Digital Multimeter за 9.50лв., колега, даже мери и температурата в къщи хахаха... амперклещите-мултицет бяха скъпи а и не ми е това сверата, за да се харча толкова...

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #12

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Определено посещението на техник ще ти излезе по-евтино. Хладилника ти наистина е на достопочтенна възраст и има голяма верятност компресора да бере душа. Мултицета дето си го купил няма да ти е излишен-проверка на батерии, крушки, кабели и дори температура, абе полезно нещо си е. За ампеража е малко по-сложно, но с амперклещи е много по-лесно. Четеш на табелата колко вата консумира машината и мериш с амперклещите колко ампера дърпа и после...закона на ом (P=U.I), кадето Р е консумацията; U е приложеното напрежение, а I e преминалия ток. Ако тока надминава 2 пъти номинала (Ако хладилника не е работил е нормално да се покачи консумацията до 1,5 пъти в самото начало, което след 1-2 часа си влиза в нормите) -компресора си е заминал. Ако си във Варна можем да му вдъхнем живот поне за 3-4 семестъра.

  16. Novice
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    7
    #13

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Благодаря за изчерпателното мнение г-н Петров!

    Ами аз не се сдържах и замерих всичко покрай компресора - а именно ампеража преди пусковото реле, след него и изолирайки го (мултицета го държах през цялото време на 10А защото ме беше страх да не изгори на по-малка стойност) - стойностите които даде бяха 0.01/0.02/0.03А
    Измерих и ампеража през термо-релето, и отново изолирайки го - тук стойностите бяха 0.00А
    Също така проверих дали не дава маса някъде между корпуса на компресора и някое от 3-те крачета - не дава маса.

    Меренето ставаше при включена система... бързо се уча а

    П.С. Не съм във Варна... дори може да се каже на другия полюс - Смолян
    -

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #14

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    стойностите които даде бяха 0.01/0.02/0.03А

    Да не бъркаш нещо при измерването? Няма такъв кокмпресор, който да консумира 2.3w-6.9w. Да не е 0,3А? Ако е така и може да се разчита на твоя мултицет, излиза, че компресора ти е здрав електрически, но е възможно да е изтървал част от фреона. Възможно е да му е нагорял кликсона (термозащитата)-първо там провери, като я смениш с друга, за същата мощност компресор. Успех!



  18. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #15

    Re:Хладилник Мраз 140 - постоянно включва и изключва

    Цитат Първоначално публикувано от todor_pr
    Благодаря за изчерпателното мнение г-н Петров!

    Ами аз не се сдържах и замерих всичко покрай компресора - а именно ампеража преди пусковото реле, след него и изолирайки го (мултицета го държах през цялото време на 10А защото ме беше страх да не изгори на по-малка стойност) - стойностите които даде бяха 0.01/0.02/0.03А
    Измерих и ампеража през термо-релето, и отново изолирайки го - тук стойностите бяха 0.00А
    Също така проверих дали не дава маса някъде между корпуса на компресора и някое от 3-те крачета - не дава маса.

    Меренето ставаше при включена система... бързо се уча а

    П.С. Не съм във Варна... дори може да се каже на другия полюс - Смолян
    -
    Бързо се учиш, вярно е.Сега остава малката подробност, че мултицета, който си купил не може да измерва променлив ток.
    Правиш измерването на обхват 10А обаче DC, а трябва да е АС.
    Първото означение е за прав, а второто за променлив ток.Функция измерване на променлив ток твоя уред обаче няма.
    Това бе една от причините, които ме накара да те подтикна към търсене на малко помощ от по-квалифициран човек.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Osaka CH12-SLE сам се включва и изключва
    От knopp във форум Климатици Osaka
    Отговори: 16
    Последно: 24-08-14, 03:37
  2. Хладилник Мраз 140
    От k840420n във форум Хладилна техника
    Отговори: 7
    Последно: 23-09-10, 21:28
  3. Външното тяло изключва и повече не включва !?
    От nedovolko във форум Климатици Midea
    Отговори: 1
    Последно: 22-07-10, 20:41
  4. Хладилник Мраз 270 - работи около 10-15 секунди и изключва
    От MoonWalker във форум Хладилна техника
    Отговори: 6
    Последно: 19-04-10, 20:46
  5. Отговори: 15
    Последно: 23-03-10, 11:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе