С тая разлика че навремето го е доставяла държавата - без пари А сега на капиталиста струва пари , то по такива райони и GSM няма , по добре да им купят по един сат. комплект и да им плащат таксата .
7 часа
6 часа
5 часа
4 часа
3 часа
2 часа
1 час
Не гледам телевизия
С тая разлика че навремето го е доставяла държавата - без пари А сега на капиталиста струва пари , то по такива райони и GSM няма , по добре да им купят по един сат. комплект и да им плащат таксата .
Аман от расистки изказвания... Значи можеше не знам си колко милиона да профукат за тая малоумна рекламна кампания, която директно ЛЪЖЕ 250 000 човека, че с един декодер си решават проблема, а не може да се дадат пари, за да им се осигури сигнал? А данъците ще им намалят ли, защото не могат да гледат любимото БНТ?
http://radiovidin.bnr.bg/News/Pages/...eleviziia.aspx
Няма нищо расистко в изказването ми. Пак ще повторя - те са ми са се осъдили на това с решението да живеят далеч от цивилизацията, а от това следва че не държат на нейните благини. Що се отнася до цифровата в планинските райони - да това е екстра за тях.
Част от мултиплексите излъчват с намалена мощност, за да не се получават смущения през време на симулкаст периода. Предполагам след това ще вдигнат мощностите.
При аналоговата, с малък брой предаватели с голяма мощност може да покриеш по-голям район, отколкото със същият брой на цифрова.
При едночестотните DVB-T мрежи, предавателите трябва да са повече на брой и всеки един да покрива малка площ/да няма припокриване на сигнала/. За да покриеш територията на 100% трябва да на всеки няколко села да построиш по един предавател. Да не забравяме годишните разходи по подръжката му...което от своя страна ще доведе до повишаване на годишните такси, които плащат телевизиите за излъчване. Това директно ще им избие желанието от главите да предават ефирно и ще се насочат само по кабел и сателит - което трябва да изберат хората по тези затънтени места, ако изобщо искат да гледат телевизия.
Дори в Бавария - най-богатата германска провинция няма 100% покритие на сигнала.
DVB–T мрежите са два типа: Многочестотни (Multiple Frequency Networks - MFN) и едночестотни (Single Frequency Networks - SFN).
Многочестотните мрежи по структурата си, са аналогични с аналоговите мрежи - при тях всеки предавател работи на собствена честота.
При едночестотните мрежи, всички предаватели в мрежата работят на един и същи телевизионен канал. Важно условие за функционирането на едночестотните мрежи е във всяка точка на зоната на покритие, приетият сигнал от всеки един от предавателите да е идентиченн. Това условие изисква сигналите, излъчвани от всички предаватели в мрежата да са синхронизирани по честота, по време и по предаване на бит-информация.
Заради заспали и некадърни чиновници в министерствата, България загуби 8-те си MFN честоти и за това всичко е SFN мрежи.
Multi-frequency network - Wikipedia, the free encyclopedia
Single-frequency network - Wikipedia, the free encyclopedia
Този пост е редактиран от hristoslav2; 26-09-13 в 20:09.
Сайт на който може да проверите дали имате покрите от близкият предавател
HeyWhatsThat Testbed
Тези карти имат опция за показване(в червено) зоните на оптична видимост от дадено място, а не зони на покритие със сигнал(но до известно разстояние могат да съвпадат).
Процедура:
1. Предварително се намират координатите и надморската височина на мястото (за ТВ кула и височина на кулата/излъчващата антена.
2. Влиза се в сайта
3. В опцията (горе-ляво) "View" може да се избере съществуваща вече карта, или създаде нова карта чрез клик на следващата опция - "New Panorama"
4. Въвеждат се координатите(от т.1), в "2" се избира зона в м/км за намиране най-високата точка на мястото от която е осигурен 360 гр. кръгозор; в "3" - надморската височина(примерно ТВ кулата+предполагаема височина на излъчващата антена - за Петрохан прието 1626+64=1690)
5. В "Enter title" се попълва име на карта.
6. Изпращане данните за обрaботка - "Submit request" и се изчаква до поява на картата с отметка "кръстче" на исканата локация.
7. Горе в дясно са опциите за картината – опция “Visibility cloak” показва в червено видимите от избраното място зони. Други опции – “show scale”, “curved Earth”.
8. Чрез бутоните зуум и за движение се достига желаното място на приемане, клик.
Този пост е редактиран от hristoslav2; 26-09-13 в 21:48.
Прессъобщение
Среща с "НУРТС България" АД
Съветът за електронни медии проведе среща с ръководството на “НУРТС България” АД по повод историческата дата 30 септември т.г., когато ще се преустанови аналоговия телевизионен сигнал. Представителите на мултиплекс-операторите информираха за телевизионните програми, които на този етап ще се разпространяват по цифров път: БНТ 1, БНТ 2, БНТ HD, БТВ, Ринг + 1, БТВ Лейди + 1, Нова ТВ, Диема Фемили, ТВ 7, Нюз 7 и България он еър. Сигналът на програмите ще достига до 96% от населението на страната, а за България он еър - до 85%.
От “НУРТС България” АД съобщиха, че продължават преговори и с други доставчици на медийни услуги, които притежават лицензии за телевизионни програми за разпространение по цифров път.
Съвет за Електронни Медии
Този пост е редактиран от hristoslav2; 27-09-13 в 19:14.
Карта на без-покритие, можете да добавяте места и Вие, ако имате акаунт за гугъл.
https://maps.google.com/maps/ms?ie=U...mid=1380053572
Здравейте,
Днес ще монтирам цифров тунер на нашите на село че вече им спряха аналоговата ТВ.
За антената разбрах че трябва да се завърти на 90 гр.така че директора и вибраторите да са перпендикулярно на земята и да сочи към ТВ кулата,но кабела е симетричен, това проблем ли е и трябва ли да се сменя?
Първо пробвай и после сменяй , ако е нужно , ама надали . Не се знае дали ще има добър цифров сигнал .
В тази букса има вграден балун трансформатор, който трябва да преобразува 240Ω на симетричния кабел в 75Ω несиметричен изход. Куп такива ми се мотаят изхвърлени в офиса. Проблема е, че симетричен кабел не се произвежда и продава десетки години. А този, който все още е в употреба е толкова остарял и опечен от слънцето, че вече е с неясно вълново съпротивление. Другия недостатък на симетричния кабел е пълната му незащитеност от смущения. Така че - такава букса само в краен скучай!
Този пост е редактиран от Lupus; 28-09-13 в 13:14.
Тази евтина букса, едва ли има симетриращо устройство в нея? Ако сигнала е слаб, може би ще е добре да се сложи симетриращо U коляно (най-лесно за изпълнение) при антената и коаксиален кабел до приемника. Или ако не ти се сменя кабела, може да пробваш с някакво симетриращо устройство между симетричния кабел и несиметричния вход на приемника. Знам че сигурно искаш да се подготвиш предварително, но без информация или опит какъв е сигнала на място, няма как да разбереш. Може да се окаже, че ЦИФРОВИЯ предавател е на отсрещния баир и се приема с елементарна стайна антенка тип пръчица.
Да 240Ω е, грешка на ръката. Но нека цифрата е каквато си иска. Не в нея е проблема, а в това, което описах по-горе - промяната на този параметър (вълновото съпротивление) вследствие на стареенето и другите недостатъци на този кабел. Той за това е излязъл от употреба и никой вече не прави телевизори и сеттоп боксове със симетричен вход.