Оф, то бюджетът беше ~1500 лв, ама тези неща са важни. Значи за този ценови клас това са вариантите.
Къде им гледате параметрите, които описа? В началните теми не намерих за европейските модели.
Оф, то бюджетът беше ~1500 лв, ама тези неща са важни. Значи за този ценови клас това са вариантите.
Къде им гледате параметрите, които описа? В началните теми не намерих за европейските модели.
Аз искам да избера за една къща телевизори. Бюджет не са ми казали, но за най-големия мисля че няма значение
1. 65 инча OLED - 3 варианта
a) като по-бюджетен LG E8 или Sony AF9 - кой е по-добрия?
b) LG W8
2. 55 инчов съм се спрял на LG E7, тук нещо на Sony или Panasonic има ли по-добро?
Благодаря ви
Не казваш за какви стаи, от каква дистанция ще се гледат и за какво предимно ще се ползват...Търсиш 3 OLED телевизора ?
1) Sony 65AF9 https://www.pazaruvaj.com/lcd-crt-i-...f9-p425079744/
2) LG 65C8 https://www.pazaruvaj.com/lcd-crt-i-...c8-p406124393/
3) Panasonic 65FX800/830 https://www.pazaruvaj.com/lcd-crt-i-...0e-p412327337/
4) Philips 65OLED903/803 https://www.pazaruvaj.com/lcd-crt-i-...03-p426988104/
4-те..
https://www.lcd-compare.com/index.ph...&SONKD65AF9=on
https://www.rtings.com/tv/tools/comp...!threshold*0.1
- разлика в точността на фабричните настройки на картината
- разлики в операционните системи
- разлики в процесорите
- минимални разлики в яркостта и цветовото пространство
- броят поддържани HDR формати
- липсата на DTS поддръжка в някои от тях
- разлики в антиотражателните филтри
- разлики в стойността на Input Lag...ако играеш игри...
- разлики в разположението на портовете...важно при монтаж
- разлики във версията на USB порта
- разлика в точността на звуковото възпроизвеждане и изкривяването на звука (важно ако няма да ползваш външно озвучаване)
- разлика в дистанционните
Не. QD всъщност е полимерен филм поставен между подсветката и матрицата с цел постигане на по-чисти цветове и разширяване на възпроизвежданото цветово пространство.
Този пост е редактиран от светослав филипов; 03-11-18 в 12:56.
@hristoslav2
Днес поразгледах някои модели в Технополис и от консултации с продавача се спрях на следните модели
1. Sony KD-65AF9 или
Panasonic TX-65FZ950E или
LG OLED W8 65 inch
2. Sony KD-55AF9 OLED
3. Sony KD-49XF9005 LED
Panasonic TX-49FX780E
Задачата е да избера 6 телевизора, от тях 65-инчовия ще сложи в най-голямото помещение и е хубаво да има и sound bar според мен. Според бюджета ако се избира най-скъпото, то трябва да е LG W8, прочетох отзиви за картината. Както казваш ти, трябва минимално да има разлики, въпреки че този е флагмана на LG. Монтажа му ще е на стена и sound – bara ще е с кабел. Разликите между Panasonic и Sony били в полза на Sony, но пък Panasonic има sound bar също. Заслужава ли си да се дадат повече пари за LG-то според теб? Глупави въпроси май задавам, но най-важното си остава картината и след това озвучаването. За 3тата позиция малко скъп идва Sony-то, но пък къщата е доста луксозна и всичко трябва да е топ. Видях го на живо, видях го и Panasonic-a, било му дървено дистанционното. Утре ще говоря с шефа и ще ми каже и бюджета какъв е, че не ми е и казал ограничения за него.
Всички олед модели на LG използват един и същи видеопанел. Разлика има в уплавняването на картината, озвучаването и двойните тунери в W8.
http://hdtelevizija.com/wp-content/u...-tv-lineup.jpg
https://forum.setcombg.com/lg-%D1%82...tml#post859596
W8 ако искаш да го монтираш плътно на стената..
https://www.youtube.com/watch?v=Ttevat2CAo0
Саундбаровете не изкарват достатъчно добър звук за мен....затова използам ресивър и 5+1 ОТ
Sony KD-65AF9 + саундбар
Soundbar SONY HT-ZF9
Panasonic TX-65FZ950E - не поддържа DTS и някои субтитри, но ако ползваш външен медия плейър няма проблем
https://forum.setcombg.com/panasonic...tml#post860417
Здравейте, имам дилема между 55POS9002 и 55XF9005.Цената е еднаква. Ще се ползва в хол с над 10кв.м. прозорци, изток и юг, основно ТВ и филми. Първия ме кефи като картина, но малко ме притеснява лъскавия панел... Съвет, кое е по-удачно като избор в момента?
Всички OLED са с гланцови защитни стъкла, а в най-високите серии има и анти-отражателно покритие/фолио. Важно e, да не попада директна слънчева светлина върху дисплеят. Силата на ОЛЕД е в затъмнено помещение или поне с леко приглушена светлина. Предполагам, че имате щори или поне пердета.
Ако не държиш на Андроид и Амбилайт, този OLED модел е на същата цена
https://edigital.bg/led-televizori/l...-2018g-p573903
55XF9005 - ако ще го гледате предимно през деня на светло.
Този пост е редактиран от hristoslav2; 08-11-18 в 13:05.
Благодаря за бързия отговор! Ще има пердета, тънки и отделно плътни, то иначе няма да се живее с тези стъклени стени... Тв се ползва основно вечер, с изключение на уикенда, но като цяло и вечер си е доста светло с лед панелите за осветление, които ползвам. Относно андроид - по принцип съм привърженик на външните устройства, по-лесно е да се поддържат актуални хардуерно.
Колкото повече го мисля - нещата отиват към сонито, особено с това, че през половината време тв се пуска и спира на един и същ канал...
Това определено те насочва към XF90..Най-вече, ако детето или жената гледат една и съща програма с часове всеки ден.
OLED има правила за ползване
https://forum.setcombg.com/%D1%82%D0...tml#post860385
https://www.rtings.com/tv/learn/real...d-burn-in-test
Burn in / Image retention
Ако притежавате или възнамерявате да закупите OLED телевизор, моля, прочетете тази пост. Това е в полза на тези от вас, които не са много запознати с проблема (Burn in / Image retention). Публикувам това, защото искам, да можете да се наслаждавате на телевизора си дълго време и да избегнете потенциален проблем - прогаряне на екрана. Производителят не приема този проблем като гаранционен! Ако имате нещо полезно да добавите или коригирате, моля, пишете.
Това е проблем за всички OLED дисплей в смартфони, монитори, телевизори..
Обсъжда се от собственици в YouTube , форуми и социални медии които съобщиха за проблема, а сайтът за прегледи RTINGS демонстрира прогарянето на телевизори LG OLED в дългосрочни тестове.
Какво представлява прогарянето?
Често при гледане продължително над 5-6 часа на една телевизионна програма, се получава отпечатък на логото/прогаряне/, а отпечатък се получава защото органичният слой се е загрял и остарял неравномерно. При случая с логото, то свети постоянно и ярко, а останалата част от панела не -> там където е стояло логото, OLED е остарял повече. Някои цветове, поради размера на субпикселите и интензивността на работата им се отпечатват най-много.
Това, което се нарича "прогаряне", всъщност е неравномерно стареене на OLED панела. В повечето случаи това не е проблем, тъй като гледате разнообразно съдържание и средно всички пиксели се използват със същото времетраене на работа. Но ако гледате само едно нещо, това нещо може да причини неравномерно износване. Визуално и сред народа, това износване се нарича "прогаряне". Неравномерното износване е по-точно, но и с много повече срички.
На снимката долу: отляво статичното изображение на екрана, а отдясно, видимият ефект от задържането на същото това изображение (при сива заливка на цял екран).
След това, може да се вижда на други канали и съдържание, което гледате, като призрачен или сенчест образ. Както обясних, това обикновено се дължи на показването на такива статични елементи в картината като - лого, информационна лента или графики за продължителни периоди от време.
Дълги периоди на статично съдържание(>20 минути), водят до някакво постоянно изгаряне, но други телевизори с по-разнообразно съдържание нямат забележими проблеми с еднородността на картината с нормално съдържание. В резултат на това, повечето хора, които гледат разнообразно съдържание без статични области, няма да изпитат проблеми с прогарянето с OLED телевизор. Тези, които показват едно и също статично съдържание за дълги периоди от време, трябва да обмислят риска от изгаряне (като тези, които гледат много новини, използват телевизора като монитор на компютъра или играят една и съща игра с ярки статични елементи. Тези от вас които са загрижени от риска за изгаряне, за личното си спокойствие трябва да си вземат LCD телевизор.
Разлика между прогаряне (permanent burn in) и остатъчно изображение (Image retention).
Разликата е в това, че първото е за постоянно и непоправимо(казват, че с течение на времето леко избелява), докато второто е временно(има вградени програми и процедури за неговото изчистване).
● Image retention - задържането на изображението е временно: то изчезва във времето.
● Burn-in - прогарянето е постоянно: не изчезва.
Временното задържане на изображението (Image retention), изглежда подобно на прогаряне (Burn in), но изчезва след няколко минути или час гледане на различно случайно съдържание. Image Retention имаме, когато след дълга употреба с картина в която има неподвижни елементи - лого на канали, бягащи информационни ленти, менюта от игри, работен стол на компютъра - оставят прозрачни следи, които чрез някакво време изчезват. Тоест ефекта е временен.
Що се касае до образуването на Image Retention - тук ситуацията е сходна с плазмените телевизори: колкото по-ярка е картината като цяло и по-контрастни елементите, толкова по-бързо се образува Image Retention и по-бавно се разсейва. Трябва да сте особено внимателни с ярки пиктограми, особено с червено/оранжеви цветове.
Отпечатването на изображение възниква, когато временно се задържат части от изображение на екрана, след като изображението е изчезнало. Да приемем, че за един час гледате неподвижна снимка на бяло кученце. След това решавате да гледате филм. Но докато наблюдавате, можете да видите изображението на бsлото кученце, сякаш е на призрак на екрана, гледайки душата ви.
Прогарянето на статични елементи може да видите на демонстрационни телевизори в магазини, продавачите в които не са образовани как правилно да експлоатират телевизор, който не е техен собствен... Работата е там, че при OLED телевизорите след всеки 4 часа работа - непрекъснато гледане се стартира механизъм за самопочистване. Но той се пуска автоматично само в режим на очакване(stand by). Можe да гледате телевизия 10 часа подред, но после е необходимо да го приведете в режим на очакване, макар и само за час(обикновено се изисква по-малко време).
В магазините телевизорите не са в стендбай мод - или са постоянно включени или напълно изключени от захранването. Провеждането на почистване при такъв режим е невъзможно.
Покрива ли се прогарянето от гаранцията ви?
Не се покрива и това е така, защото LG, Panasonic, Sony, Philips, Loewe.. не го виждат като производствена грешка. Те смятат, че прогарянето ще се случи само ако използвате телевизора извън нормалните условия за гледане, което става основно когато гледане нещо със статични елементи по няколко часа на ден. Ако това се случи, производителят смята, че сте виновен, защото явно не сте прочели и запомнили предупреждението в книжката с инструкциите и сте оставили телевизора си на едно и също изображение твърде дълго.
В гаранциите си LG и Sony изрично заявяват, че задържането на изображения и изгарянето им не се покриват в техните OLED телевизори.
Ето отговори на техни представители:
LG - По принцип няма гаранционно покритие за задържането на изображения от телевизионните компании и производителите на дисплеи. Запазването на изображението може да възникне, когато потребителите го ползват извън нормалните условия за гледане и повечето производители не поддържат гаранция за такова използване, независимо от вида на дисплея ", каза Тим Alessi, директор на нови продукти в LG.[
Sony - "Нашата гаранция покрива дефекти в продуктите и в производствения процес. Прогарянето не е покрито, тъй като е причинено от неправилна употребата от потребителите и не е дефект на продукта".
Прогарянето зависи от няколко фактора:
• Общата продължителност на статичното съдържание. LG заявяват, че очакват ефекта да бъде кумулативен, така че статичното съдържание, което присъства в продължение на 30 минути два пъти на ден, е еквивалентно на един час статично съдържание веднъж на ден.
• Яркостта и цветовете на статичните области. Установено е, че червеният субпиксел се прогаря/деградира най-бързо, последван от синият и после зеленият.
Примери за изображения, способни да предизвикат остатъчно изображение:
• Съдържание с черни ленти отгоре и отдолу и/или отляво и отдясно на екрана. (например, формат екрана Letterbox, 4:3 при стандартна резолюция). Например, ако гледате много филми в широкоекранен формат 2.35: 1 с черни ленти(cinemabars) в горната и долната част, може да откриете, че областта на тези черни ленти, след превключване на картина на цял екран, е по-ярка от останалата част от екрана. (Това е така, защото останалата част от екрана е "остаряла" повече чрез показване на действително съдържание. Ето защо плазмите използваха опцията да правят черните ленти сиви, така че да се износват по-близо като останалата част от екрана.)
• Неподвижни изображения, например фотографии.
• Видеоигри, в които може да има неподвижно съдържание в някои места на екрана.
• Екранно меню, телевизионни програми, логотипове на канали и т. н.
• Неподвижно съдържание в приложения.
• Екранни стикери, например в новините и заглавията.
Можете ли да се отървете от прогарянето на екрана?
Щом изображението бъде прогорено на екрана, то няма да изчезне, но ако усетите постоянно изображение, може да не е твърде късно да го премахнете. Бързо сменете канала с нещо друго, защото то може да е просто случай на временно задържане на изображение и всъщност дисплеят да не е прогорен. Вашият най-добър залог е да избегнете проблема напълно. Задайте таймер за сън на телевизора, така че да се изключи след известно време, ако никой не го използва и не оставяйте екрана на пауза твърде дълго.
Ако забележите отпечатване на изображение, не се паникьосвайте. Шансовете са, ако гледате нещо различно, след известно време то ще изчезне само. Ако многократно получавате отпечатване на изображение на едно и също нещо, това може да е причина за безпокойство.
Правила за предпазване от остатъчното изображение:
За разлика от плазмените телевизори, не е нужно да го разработвате със специални слайдове. Просто първият месец-два, следете редовно след гледане да оставяте за час телевизорът в режим на очакване. С времето това изискване отпада.
До голяма степен всички OLED телевизори имат потребителски настройки, за да се сведе до минимум вероятността от неравномерно износване или изгаряне. те имат различни названия като "Screen Shift" (LG) или "Pixel Shift" (Sony), които движат изображението леко по екрана. Те също имат вградени скриинсейвъри, които се появяват след продължително време на празен дисплей. Трябва също така да активирате скриинсейвърите на свързани устройства като конзоли за игри и стрииминг устройства.
За да премахнете задържането на изображение, телевизорите могат да изпълняват и "освежаване" на дневна или по-дългосрочна основа. при телевизорите на Sony функцията се нарича "Refresh Panel", а LG я нарича "Pixel Refresher". Тя може да се стартира ръчно, ако забележите задържане на изображението, или в случай на LG ще получите напомняне да го стартирате след 2000 часа.
LG също има Daily Pixel Refresher, който казват, че "автоматично работи, когато потребителите изключват телевизора, след като са го гледали повече от четири часа. Например, ако един потребител е гледал телевизия два часа вчера и три часа днес (повече от четири часа общо), и когато телевизорът се изключи, Daily Pixel Refresher автоматично ще сработи, за да се справи с потенциалните проблеми при запазването на изображението и ще възстанови времето за работа. Този процес ще се случи, когато телевизорът бъде изключен - след всеки 4 часа кумулативна употреба, ако е на една програма.
Във всички случаи опресняването на пикселите изглежда като хоризонтална линия, която се движи по екрана, за период от един час или повече.
Ново за телевизорите LG 2018 е допълнителна функция за предотвратяване на изгаряне, наречена "Регулиране на осветеността на логото"(Logo Luminance Adjustment). Тя е проектирана да открива автоматично статично лого на екрана и след две минути да започне да намалява яркостта си за около минута и половина, след което логото трябва да е с 20% по-слабо.
Има потребители наработили 5000+ часа на своите OLED телевизори при това от 2013 година, при които нищо не се е отпечатало досега.
1. Не прекалявайте с увеличаването контраста на картината. Ако е възможно, задайте контраста си по-нисък. При повечето потребители, контрастът настроен на 84, което е подходящото ниво, използващо тестови модели, но тази настройка вероятно увеличава риска.
2. Настройте яркостта на OLED телевизора си, на ниско ниво, възможно най-ниското, което все още е удобно за гледане. Колкото по-висока е настройката на яркостта, толкова по-бързо ще се отпечатат статичните елементи в картината. Възможно е да не е напълно "безопасна" настройка.
Понижаването на яркостта (контролирано от "OLED Light" на LG и Brightness on - Sony) ще ви помогне, особено когато гледате съдържанието, което причинява отпечатване на изображението. Изборът на режим на по-тъмна картина, подобно на кино режима, вместо Vivid, има същия ефект. Трябва само да направите това, когато гледате нещо, което причинява отпечатване на изображението, като видео игра за 6 часа всяка нощ, или 24-часова новинарска телевизия.
3. При гледане на телевизия с ярко лого или информационни ленти - сменяйте програмата на всеки 2 часа (първите 100 часа работа през 1 час).
4. Избягвайте да гледате картина с черни ленти отгоре/отдолу по дълго от 3-4 часа, както и такава с аспект 4:3.
5. Не ползвайте OLED телевизор, като монитор за игри по-дълго от 1 час на ден.
6. Активирайте настройката за пестене на енергия. Тази настройка, регулира яркостта въз основа на осветеността в помещението.
7. Уверете се, че опцията за изместване на картината е активирана. Тя може или не може да предотврати или да намали риска от изгаряне.
8. Винаги изключвайте телевизора с дистанционно управление и оставете телевизора винаги включен в контакта. Това позволява да се изпълняват, цикли на компенсация, докато телевизорът е в режим на готовност, което помага да се изчисти временното задържане на изображението и евентуално да се намали рискът от изгаряне.
9. Купете удължена гаранция, която покрива конкретно проблема. Гаранцията на LG не покрива прогарянето.
10. Ако трябва да гледате съдържание с ярко оцветени, статични лога / графики като канали за новини, помислете за използването на настройките за съотношението на разстоянието "за всички посоки", за да мащабирате и да преместите статичните елементи на екрана.
Забележка:
По-горе е списък на нещата, които можете да направите, за да предотвратите или намалите риска от изгаряне. В крайна сметка, ако не гледате съдържание със светло, цветно статично лого или графика, не трябва да се притеснявате и вероятно да пренебрегнете всички други предложения.
В телевизора са предвидени функции за намаляване/предотвратяване ефекта на остатъчно изображение.
Обновяването на панела се изпълнява автоматично с цел корекция еднородността на екрана на телевизора след продължително използване. Обновяването на панела може да се изпълни и ръчно; този вариант следва да се използва само при поява на забележими признаци ефекта на остатъчно изображение или при появата на съобщения: [Обновлението на панела не е завършено…]
Внимание:
• Функцията Обновяване може да окаже влияние на панела. Препоръчва се изпълнението на Обновяване на панела един път в годината, не по-често, доколкото това влияе на срока служба на панела.
• Обновяването на панела отнема примерно час (с малка разлика между различните марки).
• При изпълняване функцията Обновяване на панела, на екрана може да се появи бяла лента, това не е признак на неизправност на телевизора.
• Обновлението на панелите работи само при температури от 10 ºC до 40 ºC.
Какво представляват циклите за компенсация от прогаряне?
Програми, заложени от производителите на ТВ за изпълнение на почистване на панела и компенсация от остатъчно изображение.
"Кратката" програма за почистване се пуска автоматично при изключване на телевизора (бутона на дистанционното или бутона отзад на корпуса) при повече от 4 часа преглед и заема приблизително до ~10 минути.
"Дългата" програма се пуска автоматично при сумарно време на преглед от 2000 часа.
При различните производители тази функция има различни имена и продължителност.
Panel refresh - Sony (с продължителност от 1 час);
Pixel refresher - LG (с продължителност от 1 час);
Panel maintenance - Panasonic (с продължителност 80 минути);
- Philips.
Внимание! За изпълнение на циклите за почистване, телевизорът трябва да бъде включен в електрическата мрежата 220V. Изключването на телевизора трябва да става само от бутона на дистанционното.
При изпълнение на програмата по почистване може да забележите, че захранващият блок продължава да работи. При приключване работата на програмата, може да чуете незначително прещракване (изключване на захранващият блок и преход в спящ режим). Също така в редки случаи, може да забележите незначително светене на екрана.
Какво да правя, ако не ми се чакат няколко минути за да изчезне прогарянето само?
Може да пуснете ръчно функцията по почистване на екрана. Имайте в предвид, че не се препоръчва тя да се пуска прекалено често, заложените от производителите на ТВ алгоритми за почистване работят напълно автоматично и не се изисква ръчното пускане на функцията.
Каква защита има и как да я използваме.
В съвременните OLED телевизори са реализирани няколко автоматични функции за защита от IR (броят и типа зависят от производителя на телевизора)
- два типа цикли за компенсации от остатъчно изображение: кратък и дълъг
- затъмняване на статични картини (ABSL - Automatic Brightness limitter)
- затъмнение на отделни статични елементи в картината (логотипове и т.н.)
- преместване на картината с няколко пиксела (Pixel Shift)
Все пак най-главната защита се явява здравият разум и следва:
- не използвайте OLED телевизора за постоянно и продължително гледане на съдържание с еднакво ярки статични елементи
- включете в настройките в на свързаните към телевизора устройства екранни заставки и по възможност черни теми
- сведете количеството статични елементи до минимум
Как да проверим за прогаряне?
Изгарянето може да не се забележи веднага, особено когато гледате нормално съдържание. Вярвам, че това е нещо, което се влошава (по-забележимо) с течение на времето. Колкото по-дълго телевизорът показва едно и също статично лого или графики, толкова по-забележимо ще стане отпечатването. Това че, докато гледате вашия LG OLED TV не виждате никакви доказателства за изгаряне, не означава непременно, че вашият телевизор вече не е в начален стадий на отпечатване. За да проверите, може да пуснете цветни или сиви заливки на цял екран
Огледайте дисплея няколко минути, давайки на окото време да се приспособи. Най-добре в слабо осветена или тъмна стая. Без отпечатване, трябва да видите повече или по-малко равномерен цвят по целият екран. Ако има прогаряне, то ще се появи като по- тъмна зона на екрана, която е с размера и формата на логото или графиката, които са причинили изгарянето.
Какво да направите ако забележите прогаряне?
Ако забележите прогаряне, или докато гледате нормално, или като използвате тестови заливки, може да искате да изпълните цикъл за ръчно компенсиране, за да видите дали ще помогне. Отидете на Всички настройки - Картина - Настройки на OLED панела - Шум в панела и изберете една от двете опции (препоръчвам да започнете сега). Оставете телевизора за да поработи 1 час. Той ще се върне обратно, когато завърши процедурата. След това можете да проверите с цветни заливки, за да видите дали това е помогнало. Ако е изчезнало, не е Burn In, а временно - Image retention. Ако изглежда, че малко е избледняло, можете да пуснете бял шум още веднъж или два пъти, за да видите дали това помага. Ако не изчезне, най-вероятно имате Burn In, който може да избледнее с течение на времето.
Може да попречите да се влоши положението, като на първо място се въздържате от съдържание / игри, които съдържат статични лога или графики, които го причиняват. Възможно е, изгарянето да избледнее бавно с течение на времето или дори да изчезне (непотвърдено), но е малко вероятно, ако телевизорът продължава да показва същите статични елементи. Вижте по-горе за повече указания, относно това, какво да направите, за да предотвратите изгарянето.
Варианти за избавяне от остатъчното изображение:
- автоматично (превеждане на телевизора в режим очакване)
- ръчно (влизаме в съответният пункт в менюто и активираме почистването - модели 2016+)
- през сервизното меню, но само в клинични случаи...
- пускане на бял шум за ликвидиране на остатъчното изображение
Пускане на бял шум за ликвидиране на Image retention:
Меню - Канали - Търсене на канали и настройки - ръчно търсене - ефирна телевизия(аналог). Появява се бял шум даже без свързана антена. натискаме бутона Запази. сега имате канал с бял шум.
Известна информация и тестове.
Официални маркетингови заявления:
По заявление на Lee Byung-chul, вице-президент на компанията LG Electronics, пред изданието Korea Times през 2016 година, когато започват произовство на OLED панели през 2013 година ресурса е бил 36 000 часа. От 2016 година е разширен до 100 000 часа.
'Thorough inspection brings perfection to LG's OLED TV'
https://www.lg.com/ru/press-about-us...t-picture-2017
Тестове
https://www.rtings.com/tv/tests/pict...ention-burn-in
https://www.rtings.com/tv/learn/perm...rn-in-lcd-oled
https://www.rtings.com/tv/learn/real...d-burn-in-test
https://www.deco.proteste.pt/tecnolo...mas-de-burn-in
Обновяването на панела ще повлияе ли на калибрацията на дисплея?
Можете безопасно да извършите поддръжката на панела, без тя да оказва влияние върху калибрирането. Всъщност се препоръчва, ако искате да запазите еднородността на панела.
За повече подробности, погледнете информацията под таблицата.
Philips Автоматична функция Ръчна функция
_______________________________________Бележки
_________________________________________Модели 2018 година (983, 973, 903, 873, 803)
Когато телевизорът е изключен (режим на готовност) в продължение на 5 минути, автоматичните механизми за възстановяване на телевизора ще бъдат стартирани във фонов режим.
Забележка: Ако телевизорът е изключен чрез изключване на телевизора от захранването, тези механизми няма да бъдат изпълнени, което може да доведе до влошаване на производителността на дисплея с увеличаване на времето за изпълнение.
Philips скрийнсейвър
Ако телевизора показва статично изображение за повече от 2 минути, той автоматично ще стартира screen saver (преместване на логото на PHILIPS), за да се гарантира, че статичните изображения не се показват за дълъг период от време. Натиснете който и да е бутон на дистанционното управление на Philips, за да излезете от скрийнсейвъра.
Модели 2017 година (POS9002)
Когато телевизорът е изключен (режим на готовност) в продължение на 5 минути, автоматичните механизми за възстановяване на телевизора ще бъдат стартирани във фонов режим.
Забележка: Ако телевизорът е изключен чрез изключване на телевизора от захранването, тези механизми няма да бъдат изпълнени, което може да доведе до влошаване на производителността на дисплея с увеличаване на времето за изпълнение.
Philips скрийнсейвър
Ако телевизора показва статично изображение за повече от 2 минути, той автоматично ще стартира screen saver (преместване на логото на PHILIPS), за да се гарантира, че статичните изображения не се показват за дълъг период от време. Натиснете който и да е бутон на дистанционното управление на Philips, за да излезете от скрийнсейвъра.
Модели 2016 година (POS901F)
Когато телевизорът е изключен (режим на готовност) в продължение на 5 минути, автоматичните механизми за възстановяване на телевизора ще бъдат стартирани във фонов режим.
Забележка: Ако телевизорът е изключен чрез изключване на телевизора от захранването, тези механизми няма да бъдат изпълнени, което може да доведе до влошаване на производителността на дисплея с увеличаване на времето за изпълнение.
Philips скрийнсейвър
Ако телевизора показва статично изображение за повече от 2 минути, той автоматично ще стартира screen saver (преместване на логото на PHILIPS), за да се гарантира, че статичните изображения не се показват за дълъг период от време. Натиснете който и да е бутон на дистанционното управление на Philips, за да излезете от скрийнсейвъра.Всички настройки -> Изображение -> Разширени -> Премахване на остатъците от изображението: При този процес, телевизора изглежда като изключен. След завършването на процеса, телевизора автоматично ще се изключи.
Важно:
Не се опитвайте да изключвате от захранването или да управлявате телевизора в процеса на самопочистванеLG Автоматична функция Ръчна функция
_______________________________________Бележки
_________________________________________Модели 2018 година (W8, G8, E8, C8, B8)
В менюто има възможност за включване на принудително (ръчно) и автоматично почистване.
Модели 2017 година (W7, G7, E7, C7, B7)
В менюто има възможност за включване на принудително (ръчно) и автоматично почистване
Модели 2016 година (G6, E6, C6, B6)
Гледайте телевизия 4+ часа, след което приведете телевизора в режим очакване(stand by). Желателно е в стаята да е тихо. След някакво време, се чува леко щракване - след което телевизора стартира 10 минутен цикъл на самопочистване от IR.
Модели 2015 година (EF9500, EG9600, EG9700, EF9800, EG9900)
?
Модели телевизори 2014 година (EA980V)
?(Дом -> Настройки -> Разширени настройки -> Екран -> Настройка панел OLED -> Възстановяване на пиксели) При този процес, телевизора изглежда като изключен, може да се появи бяла хоризонтална линия. След завършването на процеса, телевизора автоматично ще се изключи.
Важно:
Не се опитвайте да изключвате от захранването или да управлявате телевизора в процеса на самопочистване.Panasonic Автоматична функция Ръчна функция
_______________________________________Бележки
_________________________________________Модели 2018 година (FZ950, FZ800)
Уведомлението за техническа поддръжка на панела се показва при
изключване на телевизора от дистанционното управление на телевизора.
● Проведете техническата поддръжка на панела.
Изберете Към изкл. на телевизора и натиснете OK, за да започнете техническата поддръжка на панела.
– Техническата поддръжка на панела се прекъсва при избиране на
Без подр. на панела сега или изключване на телевизора, докато
уведомлението се показва на екрана.
Забележка: по време на процедурата на почистване на екрана в режим готовност (standby), светодиодът светва в оранжево, а след като приключи пак светва в червено.
Модели 2017 година (EZ1000, EZ950)
?
Модели 2016 година (CZ950)
?Ръчното обновяване на панела се задейства на 2000 часа работа и е с продължителност от около 60-80 минути. В режим на готовност се появява бяла хоризонтална линия.
● На екрана е възможно да се появи бяла хоризонтална линия, за да се
регулира панела. Това не е повреда.
Забележка: по време на процедурата на почистване на екрана в режим готовност (standby), светодиодът светва в оранжево, а след като приключи пак светва в червено.
Важно:
Не се опитвайте да изключвате от захранването или да управлявате телевизора в процеса на самопочистване.
Винаги изключвайте телевизора само от бутона на дистанционното! Никога не го изключвайте от захранването - контакта или бутона отзад на корпуса! В противен случай, телевизорът няма да може да изпълни автоматично почистването на екрана и отпечатъка може да стане перманентен.Sony Автоматична функция Ръчна функция
_______________________________________Бележки
_________________________________________Модели 2018 година (AF8, AF9)
Panel Refresh (Обновяване на панела) ще се стартира автоматично, за да се регулира равномерността на панела на телевизионния екран, след като е била използвана за дълги периоди от време.
Скриинсейвър
За да защитите телевизора от задържане на изображението , ако не са извършени някакви операции за известно време, се активира скриинсейвър.
Модели 2017 година (A1)
Panel Refresh (Обновяване на панела) ще се стартира автоматично, за да се регулира равномерността на панела на телевизионния екран, след като е била използвана за дълги периоди от време.
Скриинсейвър
За да защитите телевизора от задържане на изображението , ако не са извършени някакви операции за известно време, се активира скриинсейвър.Можете също да извършите опресняването ръчно, когато забелязвате задържане на изображение или когато видите следното съобщение: " Опресняването на панела не завърши ... "
Въпреки това, моля, не изпълнявайте тази функция повече от веднъж годишно, тъй като това може да повлияе на продължителността на живота на панела.
Ако искате ръчно да стартирате на обновяване на екрана функция , моля следвайте стъпките по-долу:
1. Натиснете бутона HOME на устройството за дистанционно управление.
2. Изберете Настройки .
3. Изберете Картина и дисплей в категорията Телевизия.
4. Изберете Експертни настройки на панела.
5. Изберете Обновяване на панела.ЗАБЕЛЕЖКА:
Поради характеристиките на материалите, които се намират в OLED дисплеите, пикселите могат да не остаряват поравно и неравностите могат да станат видими на телевизионния екран.
Извършването на обновяване на панелите може да отнеме приблизително един час.
По време на процеса на опресняване, може да се появи бяла линия , което не е повреда на телевизора.
Тази функция ще работи само когато стайната температура е между 10°C и 40°C.
Важно:
Не се опитвайте да изключвате от захранването или да управлявате телевизора в процеса на самопочистване
LG: OLED "Burn-in" и как да се справите правилно
https://www.lg.com/us/support/produc...mage-retention
На OLED телевизори 2017 година в Настройките има възможност за включване на принудително и автоматично почистване
(Дом -> Настройки -> Разширени настройки -> Екран -> Настройка панел OLED -> Възстановяване на пиксели)
От модели 2016 година в менюто се появи опция за ръчно почистване от остатъчно изображение. Но малко от продавач консултантите го знаят...
Гледайте телевизия 4+ часа, след което приведете телевизора в режим очакване(stand by). Желателно, в стаята да е тихо. След някакво време се чува леко щракване - след който телевизора стартира цикъл на самопочистване от IR.
Тази функция се стартира автоматично само при изключване на телевизора от дистанционното и не се активира при преглед!
- при този процес телевизора изглежда като изключен, може да се появи бяла хоризонтална линия,
- след завършването на процеса,телевизора автоматично ще се изключи,
Важно:
- не се опитвайте да управлявате телевизора в процеса на самопочистване
Имаше няколко случая, когато подобни витринни убити ТВ, се удаваше да бъдат "възкресени" (има хора купуващи именно такива телевизори с луди отстъпки). Но за целта ви е нужно сервизно дистанционно(в САЩ може да си го купите без проблем).
https://www.ebay.com/i/183040181131?rt=nc
https://play.google.com/store/apps/d...g.android.lgsm
Рецепта от rhbbl1(на който не помогнали никакви способи, в това число специални дискове):
Start
код 0413
стрелки надолу до #13 OLED и натискаме Enter
Compensation Value #2 и натискаме Enter
Привеждаме тв в режим очакване. След 3-12 минути чуваме щракване. Включваме тв и IR си е отишъл. Ако все още го има - повтаряме процедурата.
LG logo luminance adjust
It’s a new feature on the 2018 models only at this point.
Sports lovers and news channel addicts will greatly appreciate this safety feature as they are most a risk of screen burn .
LG call the feature “Logo Luminance Adjustment”
- Adjust the luminance of static images such as logos within content to correct potential picture quality issues.
- This feature can be switched on or off just like pixel shift can be.
https://www.avsforum.com/forum/40-ol...l#post55799440
Как да видим часовете на заработка или броят цикли компенсация
Способ 1.
В менюто в раздел информации за телевизора.
Способ 2.
Поставете в USB порта на телевизора флашка и бързо натиснете на дистанционното червеният бутон 7 пъти подред. На флешката трябва да бъде записан текстов файл б с информация за наработката .
Способ 3.
Влизане в в сервизно меню InStart.
UTT - количество часов
OLED Comp.Count - количество изпълнени цикли на компенсация
Пример. https://www.avforums.com/attachments/lg-jpg.936004/
На снимката от сервизното меню долу.
5037 наработени часа на дисплея (UTT)
Последният цикъл на почистване е извършен на 5035 часа заработка (OLED Last Compensation Done UTT).
До момента са извършени 916 компенсационни цикъла (OLED Compensation Count).
Интервал между циклите на компенсация - 4 часа (OLED Compensation Interval).
Как да влезем в сервизното меню на LG OLED?
Нужно ви е сервизно дистанционно или смартфон с инфра червен порт и приложение (например Anymote).
Код за влизане в сервизното меню: 0413
! Предупреждение !
Сервизното дистанционно има три сервизни бутона: InStart, EzAdjust и InStop. В никакъв случай не натискайте InStop ако не правите това съзнателно, това ще доведе до пълно възстановяване на телевизора.
Какво полезно още може да намерите в сервизното меню ?
Може да изключите автоматичното затъмняване на картината - ABSL(Automatic Brightness S Limiter).
За нейното изключване отговаря опция TPC Enable - пример
https://www.avsforum.com/forum/attac...4&d=1462109503
Philips: OLED "Burn-in" и как да се справите правилно
Philips OLED телевизорите са оборудвани с механизми за автоматично възстановяване на телевизора от това състояние, поддържайки дисплея в най-добра форма и на 100% функционално ниво.
За да коригирате или предотвратите появяването на изображения, уверете се, че:
● статични изображения или изображения със статични части не се показват за по-дълъг период от време (> 20 минути)
● телевизорът остава свързан към захранването:
Когато телевизорът е изключен (режим на готовност) в продължение на 5 минути, автоматичните механизми за възстановяване на телевизора ще бъдат стартирани във фонов режим.
Забележка : Ако телевизорът е изключен чрез изключване на телевизора от захранването, тези механизми няма да бъдат изпълнени, което може да доведе до влошаване на производителността на дисплея с увеличаване на времето за изпълнение.
Philips скрийнсейвър
Ако телевизора показва статично изображение за повече от 2 минути, той автоматично ще стартира screen saver (преместване на логото на PHILIPS), за да се гарантира, че статичните изображения не се показват за дълъг период от време. Натиснете който и да е бутон на дистанционното управление на Philips, за да излезете от скрийнсейвъра.
<a href="https://toengel.net/philipsblog/2017/05/04/philips-oled-burn-in-und-wie-damit-richtig-umgegangen-wird/" target="_blank" rel="nofollow">
https://toengel.net/philipsblog/2017/05/04/philips-oled-burn-in-und-wie-damit-richtig-umgegangen-wird/
Телевизионните OLED модели на Philips имат механизми, които обработват този ефект и "почистват" изображението отново.
Има два различни механизма:
1. OFF-RS (RS-refresh screen)
2. JB
И двата режима се изпълняват автоматично след различни периоди, когато OLED телевизорът е изключен .
1. OFF-RS: около 240 минути
2. JB: около 1500 часа
Времето на работа на тези режими също се различава:
1. OFF-RS: около 5 минути
2. JB: около 60 минути
Off-RS compensation interval is factory set at every 4 hours although it can be changed to make it anywhere from 0 to 255 hours.
JB compensation cycle is factory set to run every 2000 hours.
RS is the auto 10 minute cycle.
JB is the manual 1 hour cycle.
"Почистването" се извършва в определено състояние на телевизора. Това става - когато съответните периоди са достигнати - автоматично се стартират при изключване на телевизора. Може да отнеме до 5 минути, докато телевизорът влезе в това състояние (т.е. изключване + почистване = 10 минути)! Телевизионният панел и Ambilight са изключени, но телевизорът все още работи на заден план и съответно има по-висока консумация на енергия. Следователно, телевизора никога не трябва да се изключва директно на захранването! В противен случай почистването никога няма да се извърши правилно и телевизорът ще опита отново при следващото изключване. Ако почистването винаги се прекратява, то в крайна сметка, това може да доведе до необратим ефект!
Така че не е нужно да следите колко време работи телевизорът и кога ще се проведе следващото почистване.
Можете да видите тези стойностите в CSM (Customer Service Menu). Това меню съдържа данни за софтуера на телевизора, серийния номер и други подробности. Менюто може да бъде достъпно чрез стандартно дистанционно управление или чрез сервизно дистанционно (master remote control).
Те са показани на страница 3 (стрелка нагоре/надолу, за да превъртите) където може да се намерят в записите от точки 3.10 до 3.13
3.10 OFF-RS time (времетраене на освежаването на екрана)
3.11 JB time (времетраене на...)
3.12 OFF-RS count (брой освежавания на екрана)
3.13 JB count (брой ...)
Ако почистването е прекъснато например от OFF-RS, времето в CSM 3.10 спира при приблизително 240 минути и не се увеличава при по-нататъшно гледане на телевизия. Само когато процесът на почистване е успешен, той се нулира на 0 и броячът (3.12) се увеличава с единца.
С въвеждането на фърмуер 10.15.1 (шасита QM161E, TPM171 ex works ), почистването може да се стартира и ръчно:
Всички настройки -> Изображение -> Разширени -> Премахване на остатъците от изображението:
Ако все още искате да изключите телевизора след приключване на почистването, препоръчвам да използвате USB устройство със светодиод за състоянието. Ако светодиодът свети, телевизорът все още работи (дори ако панелът и Ambilight са изключени). Например, аз проверявам това с моя USB записващ HDD, защото има светодиод. Ако е изключен, телевизорът е в режим на готовност(stand by).
В който и да е OLED модел, избягвайте режими HDR Bright или Vivid, контраст на 100, средна цветна температура, която е най-ярката и широка цветова гама, тъй като тези настройки са склонни към тежки IR, те не трябва да бъдат предварително зададени фабрично в менюто.
какво се случва по време на компенсаторните цикли
https://patents.google.com/patent/US6995519
Sony: OLED "Burn-in" и как да се справите правилно
За да предпазите телевизора от задържане на екранното изображение , телевизорът има определени функции, които автоматично ще коригират екрана.
ЗАБЕЛЕЖКА: Някои функции могат да се изпълняват и ръчно.
Обновяване опресняването на панела
Panel Refresh (Обновяване на панела) ще се стартира автоматично, за да се регулира равномерността на панела на телевизионния екран, след като е била използвана за дълги периоди от време.
https://www.sony.com/articleimage/se...F000006btyZQAQ
Можете също да извършите опресняването ръчно, когато забелязвате задържане на изображение или когато видите следното съобщение: " Опресняването на панела не завърши ... "
Въпреки това, моля, не изпълнявайте тази функция повече от веднъж годишно, тъй като това може да повлияе на продължителността на живота на панела.
Ако искате ръчно да стартирате на обновяване на екрана функция , моля следвайте стъпките по-долу:
1. Натиснете бутона HOME на устройството за дистанционно управление.
2. Изберете Настройки .
3. Изберете Картина и дисплей в категорията Телевизия.
4. Изберете настройките на Експертния панел.
5. Изберете Обновяване на панела.
ЗАБЕЛЕЖКА:
Поради характеристиките на материалите, които се намират в OLED дисплеите, пикселите могат да не остаряват поравно и неравностите могат да станат видими на телевизионния екран.
Извършването на обновяване на панелите може да отнеме приблизително един час.
По време на процеса на опресняване, може да се появи бяла линия , което не е повреда на телевизора.
Тази функция ще работи само когато стайната температура е между 10°C и 40°C.
Pixel shift - изместване на изображението с няколко пиксела
Смяната на пиксели е функция, която предотвратява задържането на екранното изображение чрез преместване на изображението на телевизионния екран след изтичане на определено време.
Можете да включите тази настройка On в менюто за настройки, така че да се стартира автоматично.
За да удължите живота на панела, препоръчва се задаването на функцията за промяна на пикселите в положение On ( Включено).
Следвайте стъпките по-долу, за да зададете Pixel shift функция.
1. Натиснете бутона Home на дистанционно управление.
2. Изберете Настройки .
3. Изберете Картина и дисплей в категория ТВ.
4. Изберете Експертни настройки на панела ..
5. Изберете Изместване на пикселите - Pixel shift .
6. Изберете Включено
Скриинсейвър
За да защитите телевизора от задържане на изображението , ако не са извършени някакви операции за известно време, се активира скриинсейвър.
За подробности вижте: https://www.sony.co.uk/electronics/s...icles/00173061
Функция за регулиране на яркостта
Ако на телевизионния екран се покаже изображение, което може да увеличи вероятността за задържане на изображението , тази функция постепенно ще намали яркостта на екрана на телевизора.
За подробности вижте: https://www.sony.co.uk/electronics/s...icles/00173465
Как да намалите ръчно риска от задържане на изображения:
Можете да намалите риска от задържане на изображения чрез ръчна промяна на определени настройки на вашия телевизор .
След като използвате телевизора, използвайте бутона за захранване на телевизора или този на дистанционното управление, за да изключите захранването и да го оставите така за около една нощ. не го изключвайте от контакта! Препоръчва се тази операция да се изпълнява всеки път, когато използвате телевизора.
Запълнете екрана, като промените режима Широк(Wide mode), за да премахнете черните ленти.
Изберете Широк режим(Wide mode) вместо нормален режим .
1. Натиснете MENU ДЕЙСТВИЕ на устройството за дистанционно управление.
2. берете Широк режим .
3. Изберете широко мащабиране , или пълно мащабиране .
Изключете екранното меню ( OSD ) чрез натискане на бутона DISPLAY и изключете менютата от свързаното оборудване. За подробности се обърнете към ръководството за употреба на устройството.
Избягвайте да показвате статични изображения с ярки цветове (включително бели), часовници или лога на всяка част от екрана.
Задайте настройките на картината въз основа на условията на околната среда.
Стандартът се препоръчва за домашна употреба и при гледане на съдържание, което често показва логото на програмата и т.н.
1. Натиснете MENU ДЕЙСТВИЕ на устройството за дистанционно управление.
2. Изберете "Настройки на картината" .
3. Изберете режим Картина .
4. Изберете Стандарт .
Panasonic: OLED "Burn-in" и как да се справите правилно
Има два цикъла: един къс с продължителност от 8-10 минути, който се задейства автоматично след 4 часа гледане, и един дълъг, който се задейства ръчно след 2000 часа работа на панела и работи за около 60-80 минути. Светодиодът от предната част на телевизора става оранжев, когато функцията работи.
Какво е "панелна поддръжка"?
Изключва екрана и изпълнява функцията за поддръжка, за да предотврати задържане на изображение на панела.
Има два вида поддръжка, както следва:
Нормалната поддръжка започва автоматично и отнема приблизително 10 минути.
Редовната поддръжка отнема приблизително 80 минути.
Светодиодът става оранжев по време на настройването на панела.
Когато е необходима редовна поддръжка, съобщението се появява на екрана, след като сте изключили телевизора от дистанционното управление . Следвайте инструкциите на екрана.
По време на поддръжката на панела на екрана известно време се показва бяла хоризонтална линия. Това не е неизправност.
За да отмените поддръжката, включете телевизора по време на поддръжката.
Ще се появи съобщение за завършване при включване на телевизора след използване на панела.
Съобщение за поддръжка на панела за включване или изключване.
Позволява да се показва уведомлението за нормална поддръжка за панела.
Включено. : Съобщението за поддръжка се показва автоматично, когато телевизорът е изключен, след като сте гледали за определен период от време.
Изключено : Съобщението не се показва. Изберете Поддръжка на панела и извършете поддръжката на панела ръчно.
What is "panel maintenance"?
Turns the screen off and performs the maintenace to prevent the panel "image retention".
There are two types of the maintenance as following.
Normal maintenance automatically starts, and it takes approx. 10 minutes.
Regular maintenance takes approx. 80 minutes.
The LED turns orange during the adjustment of the panel.
When regular maintenance is necessary, the message appears on the screen after turning the TV off with the remote control. Follow the onscreen instructions.
During the panel maintenance, a white horizontal line appears on the screen for a while. This is not a malfunction.
To cancel the maintenance, turn the TV on while the maintenance is in progress.
A completion message will be displayed when turning the TV on after panel mantenance.
Turning Panel Maintenance message on or off.
Enables to display the regular panel maintenance notification.
On: The message automatically displays for maintenance when the TV is turned off after watching for a certain period of time.
Off :The message does not display. Select Panel maintenance and perform the panel maintenance manually.
В крайна сметка, дилемата е следната: Всички екрани с органични светодиоди (OLED) могат да прогарят, а от всичко, което знаем, те са по-податливи от стандартните течнокристални дисплеи (LCD). Но тези същите OLED екрани произвеждат по-добро качество на изображението от LCD.
Така че, ако страхът от обикновената възможност за прогаряне е вашият основен проблем, решението е просто: вместо OLEDси купете LCD телевизор. Но знайте, че жертвате най-доброто качество на картината, което можете да купите.
Важно е да не подлагате новия си OLED телевизор на статично съдържание само за първите 100 часа, за да сте сигурни, че равномерността на панела ще остане отлична през целия му живот. Ето защо съветвам всеки, който мисли да закупи OLED телевизор, който работи в магазина като мостра, задължително да провери равномерността на екрана, преди да направи покупката.
Warning to all current, future OLED TV Owners - AVS Forum | Home Theater Discussions And Reviews
Този пост е редактиран от hristoslav2; 13-11-18 в 13:17.
Здравейте,
Трябва ми препоръка за 42-43 инчов LCD телевизор. Ще се ползва главно за гледане на Full HD филми от компютъра по HDMI. Никакви SMART функции не ми трябват. Единственото на което държа е качествена картина като на старата плазма.
Помогнете при избор на 32инча с бюджет 400лв - за гледане основно на ТВ, но да става да тръгват и филми от флашка озвучени на български и такива със субтитри!
Спрял съм се на 3 варианта само защото са 400лв, не за друго, спецовете да кажат стават ли или да препоръчат друг, и дали да не изчакам до 30ти тогава черен петък ще има ли в зора и техномаркет!?
https://electron.bg/philips-32pfs560...-p-330419.html от Електрон
https://zora.bg/product/televizor-sa...ue32n4002akxxh от Зора
https://www.technomarket.bg/televizo...hd-tv-09155310 от Техномаркет