Резултати от 1 до 11 от общо 11

Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #1

    Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Здравейте,

    Трябва ми устройство което да има стандартен сериен интерфейс RS232/RS485, работи на базата на GSM/GPRS и всеки байт пратен или получен да комуникира с друго такова устройство. ( да се държи като много дълъг nulmodem кабел ). В интернет има много решения, но незнам кой в България ги предлага, а да си ги внасям сам - си е беля на главата с тези от стандартизацията.

    Поздрави
    Алекси

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re: Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Такова устройство се нарича GSM/GPRS модем. Обикновено интерфейса е RS232. Управлението му се извършва с АТ команди, като освен общоизвестните има и специфични, които всяка фирма си въвежда за своите устройства, в зависимост от специфичния фърмуер. Основните производители в света са няколко - Siemens, Wavecom, Sagem, Motorola, Telit и др. За подобна задача съм ползвал модела на Wavecom WMO2, от които все още разполагам с определени бройки. Имам и пълната информация за различните марки на доста от гореизброените фирми. Ако те интересуват подробности - пиши ми на ПМ.

  4. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #3

    Re: Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    ...Такова устройство се нарича GSM/GPRS модем...
    Аз имам нужда по-високо ниво на сигурност. Само модем не е достатъчно защитен. Мисля за класическа схема модем-рутер-firewall-ethernet to RS232 converter, пък и ще управлявам PLC а то не блести с умения за управляване на модеми.

    Намерил съм следните линкове:
    http://www.anchor.nl/products/gsm_access.htm
    http://www.comtechm2m.com/gprs-route...r-gsm-gprs.htm
    http://www.proxicast.com/products/gsm/gsm.htm
    http://www.netmodule.com/e/index.asp
    http://www.violasystems.com/products.php

    Това за сега е само проект. На знам дали шефовете ще одобрят такава автоматизация. В България 3+1 работника на смяна струват по-евтино.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re: Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Модемите са само комуникационни устройства, GSM е преносната среда, а GPRS е протокол, който работи върху нея. Зад модемите можеш да градиш каквито си искаш мрежи или устройства. Погледни схемата от първия линк, който си дал: там MC35i e модема, а рутера е зад него. "класическа схема модем-рутер-firewall-ethernet" се прилага, ако зад нея стои LAN мрежа. За телеметрия се ползва схемата "модем <->контролер<->сензори.

  6. Novice
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    4
    #5

    Re: Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Здравей,
    Въпреки, че се намесвам доста късно погледни http://www.sarian.co.uk

    устройствата работят и тук в България и имат много добър интерфейс към индустриални мрежи и устройства, а така също X.25, XOT, IPSec и FW функции
    за дистанционно управление/наблюдение/събиране на данни не е достатъчен GPRS модем, обикновено така само се подлъгваш, а след туй трудностите те затрупват - собствен опит.

    Поздрави,
    Мишо

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Re: Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    @msaykov,
    Дай малко повече детайли, приложения, описание на решенията...

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    4
    #7

    Re: Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Опитах се да бъда полезен с минимално възможната информация, та да не ме упрекнат, че правя реклама.
    Поправям се:
    Това устройство, което си струва да купите от тая фирма е MR2110 и предствалява GPRS рутер с 2 SIM цокъла, един етернет и един универсален сериен порт (до 11500 bps Sync/Async), както и индустриален интерфейс 1-Wire (който знае да разкаже на другите).
    конфигурира не основно през HTTP, telnet/serial, но може да го прави през специално конструиран SMS.
    Идеята е да може отдалечен банкомат или POS апарат да се свърже към банковия шлюз и да се извърши разплащането:
    - за по-старите банкомати туй рутерче играе ролята на X25 PAD или Switch, X25 трафика преминава през GPRS мрежата като XOT тунел. Възможно е рутера да симулира работата на модем ("at" команди от към страната на серийния си порт).
    - за по-новите - те са обикновено с етернет и рутера осъществява достъп до Концентратора през защитени VPN тунели - е рутера прави тия тунели.


    Софтуера е силно ориентиран към дистанционното управление и устройствата зад него, има например скриптове, ако ти се сгъбяса GPRS връзката той да рестартира целия GPRS модул. направен е така, че е възможно да спреш захранването на даден модул дистанционно.

    GPRS прави теоретично 38400 bps, ако го направим със стандартен GSM - 9600 pbs
    често срещана скорост на банкоматите е 1200 bps тъй че запас има.
    за предаване на телеметрична връзка може да се използва и допълнителни интерфейс 1-Wire, вътрешно се представя като ком порт.
    Услугата, която ти трябва за много дългия Nullmodem може да се реализира върху някой Cisco рутер и той ще посреща и разговорите по-телефона. В зависимост от това как искаш да изглежда по един и същи начин - X.25 или Reverce Pelnet

    Ако искате малко по-подробно - Много ми се достпал Драснете една поща на
    misho@setcom.bg

  10. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #8

    Re: Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Цитат Първоначално публикувано от msaykov

    ...Услугата, която ти трябва за много дългия Nullmodem може да се реализира върху някой Cisco* рутер и той ще посреща и разговорите по-телефона. В зависимост от това как искаш да изглежда по един и същи начин - X.25 или Reverce Pelnet...
    Благодаря за отговора.
    Аз си мислех за някакво такова устройство, след него Linksys рутер с вграден VPN и върху VPN-а - Lantronix Terminal server. Това е максималното ниво на сигурност което ми хрумна.
    Идеята ти да ползвам Cisco е много добра, но ще трябва да ползвам помощ при програмирането му ( ме му разбирам чак толкова ).

  11. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    3
    #9

    Re:Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Аз лично използвам проследяващи устройства от Локатор. Имат GPS/GPRS модул и RS-232 порт. Програмируеми са, в случай че стандартният набор от функции не ти върши работа. Имам доста опит с тях, така че ако има въпроси - давай.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Re:Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Цитат Първоначално публикувано от rutash
    Аз лично използвам проследяващи устройства от Локатор. Имат GPS/GPRS модул и RS-232 порт. Програмируеми са, в случай че стандартният набор от функции не ти върши работа. Имам доста опит с тях, така че ако има въпроси - давай.
    Как ги ползваш за телеметрия? Искам да свалям с тях параметрите на една метеостанция (скорост и посока на вятъра, температура, влажност и др.) от Върли връх. Каква им е цената?

  13. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    3
    #11

    Re:Телеметрия ползвайки GSM/GPRS

    Устройствата имат различни входове, които могат да отчитат данни от външни датчици. Освен това имат GPS модул, който предоставя информация за позицията, скорост на движение, посока, дата и час. Всичко това се предава в кодирано съобщение (има много възможности - текст или бинарно) към централен сървър, където се обработва. За пренос на данни се ползва GPRS през мобилен оператор. Цените трябва да са на сайта - разгледай го.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Nokia 5300 GPRS проблем
    От kod във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 9
    Последно: 05-12-06, 21:35
  2. GPRS през Bluetooth
    От alexb във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 7
    Последно: 31-01-06, 13:49
  3. Nokia6220 и GPRS???
    От GENERALAT във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 1
    Последно: 03-04-04, 21:49
  4. MMS през GPRS и Мтел..
    От durvenia във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 13
    Последно: 27-12-03, 22:54
  5. GPRS ?
    От cornhilio във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 18
    Последно: 23-09-03, 16:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе