Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 32

не разбирам, затова питам...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    503
    #1

    не разбирам, затова питам...

    може да ви се стори малко странно, че питам за такива елементарни работи, но за мен това е на светлинни години разстояние.
    та ситуацията ми е следната:
    подариха ми две тонколони по 150 вата. те са 4 омови. в момента вкъщи, на компютъра си слушам с уредбата, която е 2х70 (или поне така пише), а нейните тонколони са по 6 ома. аз не ползвам тях, а съм си сложил едни стари руски дървени, дето са много яки (навсякъде е пълно с такива-едни лакирани отгоре с плат на карета отпред, няма как да не сте ги виждали), но и и дея си нямам с какво съпротивление са - вече 4 години ги ползвам и не сам имал проблем (освен, че кучето на комшията ми прегриза кабела...). въпросът е: преди да си купя усилвател или ресивър, мога ли да вържа големите говеда на уредбата, за да се понакефя малко за моженето - знам, че мога, ама ще има ли смисъл изобщо. мерси

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re: не разбирам, затова питам...

    Едно е сигурно - щом до сега си карал с руските, за които съм сигурен, че са 4 ома, поне няма опасност да свържеш и тези и да пробваш. Тези 70W дето ги имаш няма да ги претоварят.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #3

    Re: не разбирам, затова питам...

    Руските, вярвам, че са Български респроми Поне аз за такива се сещам.

    Мятай ги тези "яките" по "150 вата" ... Не ми се вярва усилвателя на уредбата на 4 ома да вади такъв ток, че да гръмне

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    148
    #4

    Re: не разбирам, затова питам...

    Руските, бас ловя че са от комплектацията на ролков магнетофон Юность! Максималната им мощност не е повече от 10W реални.
    Връзвай новите колнки смело - няма начин да изгори нещо!

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #5

    Re: не разбирам, затова питам...

    Цитат Първоначално публикувано от claudius
    Руските, бас ловя че са от комплектацията на ролков магнетофон Юность! Максималната им мощност не е повече от 10W реални.
    Връзвай новите колнки смело - няма начин да изгори нещо!
    По едно време продаваха колони 70или 80 Вата на "Радиотехника" с по 3 ВГ/ бас , средни и високи.Имаха и регулатор за високи / май и са средни но не съм сигурен/. Колоните бяха 8 ома. Освен това и в "Шипшандъра " продаваха подобни полски колони.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    93
    #6

    Re: не разбирам, затова питам...

    Цитат Първоначално публикувано от claudius
    Руските, бас ловя че са от комплектацията на ролков магнетофон Юность! Максималната им мощност не е повече от 10W реални.
    Връзвай новите колнки смело - няма начин да изгори нещо!
    Нещо не се сещам за такъв ролков магнетофон "Юност"?!? Да нямаш предвид "Юпитер"? А има известна опасност да си изгърми усилвателя, зависи каква е уредбата (крайното стъпало). Моят съвет е пусни ги, но ако можеш се удръж да не ги усилваш до край или поне не за дълго време. Винаги се препоръчва усилвателя да е около 20-30 процента по-мощен от колоните, заради обратния ток на самоиндукция на високоговорителите.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re: не разбирам, затова питам...

    Цитат Първоначално публикувано от alek
    .........
    Моят съвет е пусни ги, но ако можеш се удръж да не ги усилваш до край или поне не за дълго време. Винаги се препоръчва усилвателя да е около 20-30 процента по-мощен от колоните, заради обратния ток на самоиндукция на високоговорителите.
    Това са пълни глупости! Точно обратното! Колоните винаги се избират с по-голяма мощност от максималната на усилвателя. И това се прави, за да не гръмнат високоговорителите от претоварване и да няма изкривявания на звука. А крайните стъпала имат защита от претоварване и късо. И какви токове на самоиндукция са те патили - ти мерил ли си изходното напрежение на транзисторен усилвател (или с ИС) някога???

  10. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #8

    Re: не разбирам, затова питам...

    Ако стъпалото е правено за работа само на 16 или 8 ома при 4/2 може тока да идва прекалено голям и да се спомине при усилване...

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Re: не разбирам, затова питам...

    Цитат Първоначално публикувано от CrossBlade
    Ако стъпалото е правено за работа само на 16 или 8 ома при 4/2 може тока да идва прекалено голям и да се спомине при усилване...
    Съгласен! Ама това ще стане от претоварване по ток, а не "заради обратния ток на самоиндукция на високоговорителите."

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    93
    #10

    Re: не разбирам, затова питам...

    Няма нужда да го меря изходното напрежение на усилвателя, щото крайните стъпала усилват основно по ток, коефициента на усилване по напрежение им е от порядъка на единици. Имат да защити, ама точно на неговата уредба дали има? Ти виждал ли си я? И си е причината точно тока на самоиндукция* за претоварване на транзисторите на крайното стъпало. Когато при движението си под действие на еластичността на мембраната в бобинката на говорителя се индуктира ЕДС, обратно на това на изхода на усилвателя в този момент. Чувал ли си за коефициент на демпфиране на акустична система?
    Но не ми се спори с тебе, в съседната тема съм ти написал. Лошото е, че следствие нашите заяждания, човека дето питаше може и нищо да не разбере.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Re: не разбирам, затова питам...

    Чувал ли си за коефициент на демпфиране на акустична система?
    Пак ще кажеш, че се заяждам ама не мога да се сдържа! Какво общо има "коефициента на демпфиране на акустична система" с тока на самоиндукция??? Не обърквай хората с хвърляне на термини "на посоки"!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    93
    #12

    Re: не разбирам, затова питам...

    Нямам време да ти обяснявам! Има книжки, уеб, форуми - запълни си знанията и няма да ти се струват "на посоки".Успех!

  16. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #13

    Re: не разбирам, затова питам...

    Цитат Първоначално публикувано от alek
    Винаги се препоръчва усилвателя да е около 20-30 процента по-мощен от колоните, заради обратния ток на самоиндукция на високоговорителите.
    Е, не, не, не..... сърце не ми дава да го преглътна това!
    alek, не се обиждай, но и децата знаят че трябва да е точно обратното!

    Не те познавам, не знам какво си учил и с какво се занимаваш, но оставам с впечатлението, че в главата ти има информация която така и не съумяваш да използваш правилно.
    Може би е трябвало по-малко да скачаш по митингите едно време.......

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    93
    #14

    Re: не разбирам, затова питам...

    @Pat, не знам децата, но аз така препоръчвам !

  18. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #15

    Re: не разбирам, затова питам...

    Цитат Първоначално публикувано от alek
    @Pat, не знам децата, но аз така препоръчвам !

    Добре! Само ми кажи какво ще стане ако на ел.крушка и подадеш вместо 220В - 300В? И забелязал ли си какво е обозначеното в/у тях напрежение?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Помощ, че нищо не разбирам..
    От urDeathWish във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 9
    Последно: 28-12-14, 17:45
  2. Усилвател - нищо не разбирам :)
    От profusion във форум Аудиотехника
    Отговори: 25
    Последно: 08-04-11, 23:27
  3. Търся песента на Сленг - Затова
    От niki72 във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 0
    Последно: 09-09-09, 10:58
  4. Отговори: 9
    Последно: 15-11-06, 14:25
  5. След една година борба вече питам
    От jiro във форум Общ - хардуер
    Отговори: 12
    Последно: 06-11-03, 22:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе