Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24
Like Tree1Одобрявам

Помощ при избор на 5.1 система

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #1

    Помощ при избор на 5.1 система

    Здравейте, бихте ли ми помогнали с избор на колони за думашно кино 5.1 с активен суб. Искам да кажа, че главно съм се насочил за система 2-ра ръка до 300 лева. Знам, че звучи тъпо може би, но има и такива като мен. Намират се доста запезени системки, но като не съм ги чувал няма никаква предсатва как звучат, за това се надявам на вашата помощ. Разглеждам марки като HECO, Quadral, JBL, ELTAX, Pioneer, Elac и т.н. Ресивър все още нямам, но мисля да си купя и такъв пак 2-ра ръка. Държа на качеството на звука, колкото може да се каже в рамките на тези пари , които съм си отделил за колони. Чувал съм единствено JBL SCS 200.5, което ми хареса като звучене, но все пак искам да се консултирам с вас! Желанието ми е буфера поне да е 100 вата RMS като мощност. Благодаря !

  2.  
     
  3. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    981
    #2

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    С този бюджет + качество, забрави за тонколни + ресийвър.
    Да не говорим , че ако са стари тонколоните се крие риск в изтормозени и остарели (за смяна на гофра или повече). Общо взето трябва да се внимава много.
    Пример за начален клас букшелф: DALI ZENSOR 1 ЧИФТ. Които трябва да бъдат подкрепени със субуфер
    За ресийвъра: задължително нов (ако ще се гледат актуалните долби атмос и X чудесии, 4К HDR), което е равно на повече тонколони от 5.1
    Разбира се е възможно и по скромен стар (пак трябва да се внимава, за работещи HDMI входове и т.н.), но е препоръчително да е произведен в последните 4-5 години.
    За бюджета не стигат за чисто нови тонколни букшелф. Ако си решил да ъпгрейтваш постепенно може и така:
    Първо ресийвър + 2 букшелф тонколони. По нататък останалите до 5.1 или повече.
    Разгледай и другите теми относно домашно многоканално озвучаване във форума за насоки.
    В каква стая , колко кв. м ще се слуша и източника какъв ще е и съответно телевизора ( или 1080P)
    Ако източника е компютър със 5.1/7.1 карта и може да вземеш активни 5.1 тонколони (съответно не трябва ресийвър за тях) или някой готов саундбар (2.1).
    Пример:
    Тонколони 5.1 Edifier C6XD
    Това при условие, че стаята не е голям "хамбар"
    Този пост е редактиран от tek; 26-09-19 в 21:51.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #3

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Бюджета от 300 лева е само за 5.1 тонколони. Тв-то ми е 55 инча 4К HDR. Атмос не ми е нужен, защото стаята е малка, около 15 квадрата. Дори някак си не съм убеден , че 7.1 ми е нужен, най вероятно няма да открия кой знае каква разлика, заради малкато пространство , за това съм се насочил за 5.1. За слушане на музика си имам един Logitech, който ще ми върши работа ( предполагам ). Мисля да си купя един TV BOX и от него да плейвам филмите и музиката през мрежата, компютъра не знам дали ще свърши работа да слушам True HD звук.

  5. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    981
    #4

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Тогава ти трябва съвременен нов ресийвър способен да пуска 4К HDR на 60 hz. Щом стаята е малка, букшелф тонколони със 5.25 inch с основни драйвери и субуфер 8 или 9 инча. Но как ще се вместиш в бюджета ти знаеш.. Андроид бокса, също е минимум 150 лв., за да пуска 4K HDR10, 60 hz.(HDMI 2.0)
    Ако включим в уравнението и качествени кабели за тонколоните от без кислородна мед около 3.5 лв/м.
    Успех в избора.
    Този пост е редактиран от tek; 27-09-19 в 15:40.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #5

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Благодаря за помоща, но все пак оставаме на основния въпрос, какви тонколони!? Поне модел и марка ако може да се каже, та да знам за какви да се оглеждам в сайтовете. Проблема ми е, че не съм ги чуввал и не знам какво да очаквам, а се стремя да намеря нещо което си струва. Предимно се оглеждам за буфер и колонки комплект или поне някой добър буфер със стегнат и хубав бас от 22 -28 херца поне. Намират се Canton, Heco, JBL за тези пари изглеждащи добре, и колкото се може по нови като модел, но единствено имам наблюдение над JBL, за това съм пуснал и върос. Ще съм благодарен за малко помощ ! Имам предвид личното усещане, нали всеки си харесва различното, но все пак едно споделено менние ще е от полза.

  7. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    981
    #6

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Не се наемам да давам предложения при втора ръка.
    Като марки, всяка от известните марки за аудио техника (Yamaha, Dali, Klipsch, Pioneer, Elac, Monitor Audio, B&W т.н.) си имат добри и лоши модели. Четеш ревюта гледаш характеристики и така.
    Но накрая, ще трябва да ги чуеш на живо за да прецениш.
    Ако не знаеш какво да гледаш, под-добре мини към вариант чифт нови за фронт/предни, за да нямаш "главоболия" за напред.
    Същото се отнася и за субуфера
    По горе съм дал пример, за Dali.
    Само не взимай пластмасови малки съраунд тонколони.

    Един супер бюджетен пример за не-претенциозен слушател -нови 5.0:
    Taga Harmony TAV-606 v3, 600W RMS
    Taga Harmony TAV-506 V.2 550 RMS

    Като ако ги вземеш, може да си ги слушаш и без SUB известно време/all the time
    Това е от мен.
    Този пост е редактиран от tek; 27-09-19 в 21:43.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #7

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Благодаря!

  10. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2015
    Мнения
    27
    #8

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Имам един въпрос, за който не видях подходяща тема, но все пак е свързан с този раздел.Става въпрос за комплекг ОТ Таной Мъркюри V4, 5.0 – предни (заден басрефлектор), съраунд и център (субуфер имам, но не го ползвам), задвижва се с Маранц СР5010. Получава се следния акустически феномен – когато слушам в триъгълника, който се образува от слушател и предни ляв и десен канал, звуковата картина е пълна. Но когато се отдалеча извън този триъгълник, дори на един метър, най-ниските намаляват забележимо! Въпросът ми е дали тази картина може да се коригира с някакви отражатели, задни звукови панели или с нещо друго. Колоните отстоят на един метър от задната стена. Опитвах да ги отдалеча още, но няма резултат!

  11. Member Аватара на vencifcl
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    868
    #9

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Пробвай първо да приближиш ОТ към ъглите на стаята на 30-50см. максимум, общо взето направи няколко опита с разположението на ОТ. Стаята малка ли е?

  12. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    981
    #10

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Щом имаш субуфер. по лесният вариант е да го включиш , и да го поставиш на подходящото място, ако позволява стаята.
    Easy Guide to Home Theater Subwoofer Placement

  13. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2015
    Мнения
    27
    #11

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Опитвах доста варианти, дори и с Би-амп, но не усетих разлика. Все пак ще опитам още веднъж да потърся подобрение.
    Стаята е около 45 кв.м, , има условно разделение, и като цяло акустиката й не е върха. Въпросът е, че колоните възпроизвеждат ниските честоти,
    но не се чуват добре по-далече от 3.5 - 4 м.
    Лично аз не "уважавам" много субуфера като възможност., по много причини. А и един близо 60 литров бокс, вероятно се справя по-добре от един 40 литров субуфер.
    Има случаи, когато субуфера е задължителен, имах такъв преди време.
    Четох ревюта за тестване на различни колони, между които и моите. Спомням си, че заключението за тях беше добро, но с уговорката да не се слушат от голямо разстояние. Това е, което ме озадачава!
    Този пост е редактиран от Simson; 02-10-19 в 17:21.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,223
    #12

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Какво има да те озадачава?
    Този комплект не е за 45кв.м правоъгълно помещение, какво остава за такова с неправилна форма.
    Добави и това, че е на поне 5 години, даже в сайта на производителя го няма вече.
    2x7" mid-bass в 44l, заден bass reflex, 75W/8ohm мощност, ниска чувствителност въпреки заявената на 1м 93dB + помещението прегради, чупки, отражения при разпространение на съответните честоти и т.н. МТМ дизайна намалява значително паразитните отражения от пода и тавана.
    Твоето помещение иска отделен минимум 8", да не напиша 10" bass driver на основните озвучителни тела, front bass reflex или пасивен излъчвател, за да постигнеш това, което искаш.
    tek одобрява това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2015
    Мнения
    27
    #13

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Благодаря за мненията и предложенията.

    Ще припомня, че проблема е акустичен – колоните възпроизвеждат звука в необходимата пълнота с прилично качество, но в периметър, който е извън обичайното ми място за слушане! Vencifcl много уместно предложи да приближа колоните към стената, нещо което съм правил преди. Все пак реших да пробвам и, о чудо – звукът дойде и до моето място. Спомних си, че тогава когато стояха по- близо до стената, имах друг ресивър и може това да е причината. Което още веднъж потвърждава, че акустиката, макар и наука, все още си остава мистерия. Gena_bs предложи смяна на ОТ заради размерите на помещението (по-скоро квадрат от условно два правоъгълника, единия по-дълъг от другия), което не ми допада по чисто естетически съображения!! Обаче !? Gena_bs казва…този модел е стар, вече липсват от 5 години…
    Хе-хе, имам колони "Tangent acoustic", ръчна изработка, тиково покритие и пр., които си купих преди 35 години, и които специално поставих долу в студио под земята, където ги слушам и гледам с проектор на голям екран, и които изобщо и за секунда не ми идва на ум да сменям. Ее, опитах, но бързо се отказах. Което пък напомня, че света не винаги започва от днес. Въобще.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,223
    #14

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Имах предвид, че са физически остарели, а не технологично. Най-силно това се отразява въврху говорителите като цяло. По-слабо в/у филтрите.
    Колкото до разположението на колоните със заден bass reflex спрямо ъгли и чупки зад тях. Отвори дори най-елементарния сайт за акустика или фирмено ръководство за разполагане на ОТ от този тип и прочети какви са препоръките. В момента имаш звук, многократно отразен от неизвестно колко повърхности. При това с хармоници и интерференции и от СЧ диапазона. С всички негативи от грешно разположените ОТ. Ако не вярваш, сложи един микрофон в мястото на слушане и направи честотна характеристика дори само на едно от ОТ.

    Я напиши точния модел на Tangent-ите, че ми стана интересно.
    Ръчно до последно май само Dynaudio за средните серии ги асемблираха и тестваха индивидуално. При това си проектират и произвеждат сами говорителите. Останалите водещи производители само във флагманските модели прилагат ръчен монтаж и изгработка на кутиите..

    И това, че някакво изделие е ръчно сглобено не означава автоматично, че е нещо супер качествено и надеждно. Не пиша само за ОТ, а и за доста по-скъпи неща. Например производителите и фабричните ателиета за тунинг на автомобили.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 04-10-19 в 13:59.

  18. Member Аватара на vencifcl
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    868
    #15

    Отговор: Помощ при избор на 5.1 система

    Акустиката на помещението е м/и дори по-важна и от самата система, фактически тя може да съсипе и най-хубавата. От нея зависи каква система да си купим или направи, колко хора обаче изобщо и обръщат някакво внимание при избора си. При проектирането и изработката на моите DIY ОТ фактически тази част ми беше най-трудната за разбиране но поне се опитах да схвана най-важните неща за да ми е по-лесно след това а и заради крайният резултат де. Аз лично от тук започнах да чета, препрочитам да се почесвам по главата добре че бях достатъчно тъп и упорит че не се отказах
    Основи на акустиката - copaste.NET
    https://www.acoustic-design.net/akus...parametri.html
    Не че е достатъчно но като за начало става, ако това не те откаже след година две ще имаш звук който от магазина не можеш да си купиш .

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Помощ при избор на мултисплит система
    От Mitko 1978 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 8
    Последно: 05-03-16, 14:09
  2. Помощ за избор на Hi-Fi система за домашно кино.
    От krumsp във форум Аудиотехника
    Отговори: 48
    Последно: 08-06-13, 12:47
  3. Помощ при избор на Blu-Ray Система за домашно кино
    От pbozhkov във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 0
    Последно: 07-12-12, 13:27
  4. Помощ при избор на система за домашно кино
    От Aikz във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 14
    Последно: 07-08-11, 21:54
  5. Отговори: 5
    Последно: 16-04-09, 07:51

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе