Резултати от 1 до 4 от общо 4

Смяна на дограма = ?!??

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    23
    #1

    Смяна на дограма = ?!??

    Здравейте, изправих се пред доста голям според моите разбирания проблем. Става дума за панелен апартамент първи етаж от блок построен 1982г. Всяка стая има тераса, всички тераси са остъклени с винкел (така го купихме преди време апартамента). Съответно от този винкел зимата няма никаква полза за задържане на топлината, а лятото терасите са парник. Между терасата и стаята е стара дървена дограма, която колкото да се опитвам да уплътнявам с тези лентички за запушване на рълъците все отзява от някъде. Като добавя и че радиаторите на парното (апартамента е с ТЕЦ) са също много стари и не особено ефективни резултата е 17 градуса зимата в стаята независимо колко съм отворил вентила на парното. Образно казано зимата доотопляваме стаята като играя по-интензивно тежки компютърни игри - видеокартата ми развива над 90 градуса температура и вентилаторът изхвърля нагорещения въздух извън кутията на компютъра със скорост 4500 оборота в минута. Една малка трагедия сме от гледна точка на отоплението. Миналото лято се пробвах да шпакловам външната стена на стаята (от вътре я шпакловам) със сатен гипс на knauf и горе долу я направих да изглежда поносимо добре, но понеже съм ентусиаст новак първата ми ръка от шпакловката беше по-скоро замазка, та на втората ръка вече я поизгладих. Резултатът тази зима е на пипане чувствително по-топла външна стена (преди само като я докоснеш зимата и ти замръзваше ръката).
    Решихме да махнем остъклението на терасата и да сложим ПВЦ дограма, да махнем дървената дограма между терасата и стаята и да присъединим терасата към стаята. Марката дограма я избрахме вече, за да ни е по-евтино решихме да иззидаме част от терасата и така прозорецът на дограмата да е по-малък като площ. Терасата е по скоро лоджия, в смисъл отворена е само лицевата и страна, лявата и дясната са част от панелната стена. Остъклението е с размери 2,7 метра на дължина и 1,7 метра на височина (приблизително по спомен цитирам размерите). Между остъклението и пода на терасата има около 1 метър панелна стена, която е доста тънка.
    И сега въпросите, които ме тормозят:
    1. мисля си че не е нужно да търся разрешение от общината за да иззидам лоджията-балкон и да сменя дограмата, защото до колкото успях да намеря информация - след като апартамента е със изцяло остъклени тераси, значи предишният собственик е извадил разрешение за това и следователно не е незаконно => и моята интервенция няма да е незаконна. А според друг източник панелните блокове още на ниво проект са замислени с остъклени тераси и следователно самото разрешително за строеж на блока съдържа в себе си разрешително за затваряне на терасите - по онова време с метална конструкция тип остъкление ( защото давала по-добра земетръса устойчивост). От друга стана почти всеки от съседите ми си затвори терасите и иззида и не съм чул някой да е имал проблем с общината.
    2. Най-лесно е да намеря някой левак майстор и да ми наплека всичко и да си прахосам трудно спестените пари за нулев резултат Не ги разбирам тези стоителни неща и много лесно ще ме излъжат, затова се обръщам с молба за помощ към вас - как би требвало да се направи това преустройство за да има реален ползотворен ефект от цялара галимация ? В главата ми се въртят въпроси от рода на : да слагам ли щора от вънка на прозореца или само метална решетка (терасата е с източно изложение); да правя ли някаква изолация на тавана на терасата , защото терасата на втория етаж над моята не е затворена и като вали дъжд ще се мокри; с какви тухли да се гради терасата; да се прави ли вътрешна изолация ....

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #2

    Re:Смяна на дограма = ?!??

    Цитат Първоначално публикувано от gkolarov
    2. Най-лесно е да намеря някой левак майстор и да ми наплека всичко и да си прахосам трудно спестените пари за нулев резултат Не ги разбирам тези стоителни неща и много лесно ще ме излъжат, затова се обръщам с молба за помощ към вас - как би требвало да се направи това преустройство за да има реален ползотворен ефект от цялара галимация ? В главата ми се въртят въпроси от рода на : да слагам ли щора от вънка на прозореца или само метална решетка (терасата е с източно изложение); да правя ли някаква изолация на тавана на терасата , защото терасата на втория етаж над моята не е затворена и като вали дъжд ще се мокри; с какви тухли да се гради терасата; да се прави ли вътрешна изолация ....
    Най-добре си хвани майстор-левак, че ще направиш големи грешки, още преди да си започнал.

    Терасата трябва да се изолира на всяко възножно място - пода и стените с фибран, отвън и отвътре. Тавана с вата и гипсокартон.
    Много важно е, дограмата да не опира в горната плоча /Това са си мои разбирания, не претендирам за нищо/.







  4. igt
    igt е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    176
    #3

    Re:Смяна на дограма = ?!??

    Щом е тераса, яка изолация, че после излиза солено и няма да имаш разлика от досегашното ти положение. Напълно подкрепям, препоръката дограмата да не опира до тавана, т.е. плочата отгоре. Все някой твой приятел познява лице, което работи в областта на строителството, което да ти свърши работа, на място. Успех в начинанието.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    23
    #4

    Re:Смяна на дограма = ?!??

    A не е ли по-добре терасата да бъде измазана, а остъклението уплътнено и да сменя дървената дограма с ПВЦ. Тоест терасата да си остане тераса, но със замазани ралъци. Така ще се получи един въздушен буфер пред ПВЦ-то, който въпреки, че няма да се отоплява зимата ще пази дограмата от свирепия вятър, от дъжда, евентуално градушка, а през горещите летни дни - и от пряката слънчева светлина (с плътно перде от вътре на остъклението). Така няма ли да се получи по-добре или е все тая ? Иначе самата тераса като е чиста и не се праши вече мога да я ползвам за вехториите, които така или иначе трябва да сместя някъде.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Конденз по дограма
    От stoyanmihov във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 52
    Последно: 01-12-17, 15:48
  2. PVC или алуминиева дограма?
    От mikk във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 62
    Последно: 24-11-16, 14:52
  3. Помощ за дограма
    От Anatoli2 във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 1
    Последно: 07-03-13, 19:16
  4. За стъколопакета в PVC и Ал.дограма
    От sandyrs във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 1
    Последно: 11-12-11, 23:25
  5. Двуцветна PVC дограма?
    От dmitry във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 7
    Последно: 15-10-10, 12:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе