Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16
Like Tree3Одобрявам

XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #1

    XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Така, знам, че има доста теми по въпроса. Изчетох ги всичките и останах още по-объркан от прочетеното.

    От всичко написано ми стана ясно, че:
    - с EPS не се прави, защото поема влага, която ще премине зад него и ще мухляса отзад.
    - когато се ползва окачен таван с вата зад него, задължително се слага преди картона пароНЕпропускливо фолио (парна преграда), за да не иде влагата от помещението във ватата, която ще я попие, като гъба, и ще мухляса всичко зад картона. Иначе това бил най-правилния начин за вътрешна ТИ на таван.

    Въпросът ми е следния - защо не се препоръчва XPS за вътрешна изолация на таван, след като той не пропуска влага? Ватата трябва да се завива с фолио, за да не пропусне влагата, а фибрана няма нужда, но въпреки това не се препоръчва, защо?

    Идеята ми е следната - искам да изолирам тавана в хола без да цапам пробивайки дупки за окачен таван и т.н. Имам пистолет за пяна и мисля да налепя фибран, който после да покрия с декоративни панели, пак от xps, които накрая да боядисам, а по ъглите да поставя декоративен перваз, за да скрие неравностите. Замислям се и за вариант с шпакловка с мрежа на фибрана, но чак лятото, защото сега не ми се занимава, но определено искам да го изолирам за 1-2 дни.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    77
    #2

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Когато се работи с EPS ВЪВ ВЛАЖНИ ПОМЕЩЕНЯ /перални, кухни/ само към външните стени се поставя пароизолация заради причината, която си посочил. Но вместо пароизолация с EPS, към външните стени се поставя XPS и проблемът се решава.

    EPS позволява влагата да преминава през стените /през годината ефекта е обмен в двете посоки/. Но това работи на тухла и т.н различно от бетон.

    XPS не се препоръчва но за цялостно изолиране, защото ще запечаташ всичко и в комбинация с добре затворена дограма - парите ще си останат в помещението = мухъл.

    Имаи предвид, че гипсокартона играе ролята на гъба - той също поема излишната влага и я отдава. Което си е голям негов плюс. До колкото разбирам, ти не си сложил вата с пароизолация и сега искаш да изолираш тавана.

    Така или иначе поставиш ли декоративни панели от xps, няма значение какво ще поставиш между тях и тавана, те няма да пропуснат влагата.
    edi1 одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #3

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Все още не съм сложил нищо.
    Иначе таванът на хола ми се състои от 30кв.м хоризонтална част, в/у която има 3-4см от най-евтиния EPS (такъв е, защото строителят на блока е бил тарикат и е пестил от всичко) и от скосена част, на която отвън има някаква 2см вата (видях я лично, тъй като се подава на няколко места при скосената част), която е "полагана" чрез тъпчене с пръчка от циганин (има свидетели от блока) при вече наковани дъски отгоре, вместо да е 10-20см, положена преди коването на дъските. Считайте колко добре е положена тази тъничка вата.

    Фибранът искам да го положа на хоризонталния таван отвътре и да го затворя с декоративни панели, а лятото ще се наложи да разтворя скосения покрив отвън и да сложа дебела и плътна вата + водонепропускливо, но паропропускливо фолио в/у нея, нова дъсчена обвивка или някакви плоскости за по-бързо и изцяло нови битумни керемиди. По принцип и сам мога да го направя, но ще се наложи да търся алпинист или някакъв ненормален майстор, защото е опасно. Между другото, ако познавате някой, който би могъл да свърши тази работа, може да споделите


    Прикачени изображения Прикачени изображения

  5. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    77
    #4

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Ти си го измислил. Но според мен щом си решил да слагаш декоративните панели XPS, няма значение какъв тип изолация ще сложиш от тук нататък.

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #5

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Ясно, мерси. Скоро почвам да лепя.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #6

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Цитат Първоначално публикувано от dddilian Виж публикацията
    Все още не съм сложил нищо.
    .... а лятото ще се наложи да разтворя скосения покрив отвън и да сложа дебела и плътна вата + водонепропускливо, но паропропускливо фолио в/у нея, нова дъсчена обвивка или някакви плоскости за по-бързо и изцяло нови битумни керемиди. По принцип и сам мога да го направя, но ще се наложи да търся алпинист или някакъв ненормален майстор, защото е опасно. Между другото, ако познавате някой, който би могъл да свърши тази работа, може да споделите
    Само не разбирам, защо трябва да отваряш покрива отгоре. Отвори го отдолу, сложи ватата и пак го затвори. То така си се прави де, а и ще ти излезе по евтино и няма да сменяш керемиди и дъсчени общивки.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #7

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Цитат Първоначално публикувано от dddilian Виж публикацията
    Ясно, мерси. Скоро почвам да лепя.
    Ще ни държиш ли в течение със снимков материал?

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #8

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Само не разбирам, защо трябва да отваряш покрива отгоре. Отвори го отдолу, сложи ватата и пак го затвори. То така си се прави де, а и ще ти излезе по евтино и няма да сменяш керемиди и дъсчени общивки.
    Той е скосен, но е от бетон, иначе да съм го направил....

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Ще ни държиш ли в течение със снимков материал?
    Разбира се, веднага щом си подготвя обстановката за работа, почвам, пък каквото стане... Ако стане много грозно през лятото ще махна мебелите, ще покрия климатиците и кухнята и ще скрия грозотията с окачен таван...

  11. Senior Member Аватара на bobovo
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    гр. Петрич
    Мнения
    2,196
    #9

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Преди време и аз така направих на тавана изолация на една от спалните с 5 см. EPS и после с декоративни плоскости и имаше голям ефект.Ето и малко снимков материал:


    dddilian одобрява това.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #10

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    С какво ги лепи?

  13. Senior Member Аватара на bobovo
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    гр. Петрич
    Мнения
    2,196
    #11

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    EPS със теракол ,а декоративните платна със лепило за стиропор:
    ЛЕПИЛО ЗА СТИРОПОР – СТИПРОЛЕПС – Селт ООД – Лаково-бояджийски материали
    milanov одобрява това.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #12

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Цитат Първоначално публикувано от bobovo Виж публикацията
    EPS със теракол ,а декоративните платна със лепило за стиропор:
    ЛЕПИЛО ЗА СТИРОПОР – СТИПРОЛЕПС – Селт ООД – Лаково-бояджийски материали
    Мда, това и сега го продават при отделението с декоративните панели. Иначе после боядиса ли ги, за да се позакрият фугите между панелчетата?

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    74
    #13

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Има и по-евтин вариант, който съм приложил в къщи в детската стая, а лятото във всички други. Латекс изотерм макс. Стените са далеч по-топли, да кажем 2 пъти и топлото седи в стаята. Та мажеш цялата стая 3 ръце с този латекс и приключваш.

    Излиза към 120-150лв за помещение 15-16 м2.

    В родителите ми, живеещи на последен етаж, намазахме кухнята и 3* отгоре. Зимата ставаше 13*, а сега седи на 16*.

    Само 1 подробност, латекса не покрива много добре и ако имаш някакви петна мръсно е хубаво да ги почистиш и да минеш 1 ръка обикновен латекс.

  17. Senior Member Аватара на bobovo
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    гр. Петрич
    Мнения
    2,196
    #14

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Да с леко разреден латекс .Ако на някой места ти се получат малки фуги ги запълни с лепилото.Много важно преди да започнеш да лепиш декоративните платна е първия ред да ти е прав.Има и други тънкости при започването на първия ред ,но не ми се обяснява сега.

  18. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #15

    Отговор: XPS за вътрешна изолация на таван на последен етаж?

    Един въпрос: Аз смятам да ползвам пяна за залепването на фибрана към тавана, защото е по-чисто и бързо от тежкия и мърляв теракол. Как да фиксирам фибрана по желания начин, докато стегне пяната? Колкото и бързо да стяга, има едни 10-15мин, през които, ако не държа фибрана в желаната позиция, ще се изкриви или направо ще падне. Да кова с пирони не става, тъй като тавана е чист бетон с много тънка мазилка. Май ще се наложи да държа всеки един от тях, докато не стегне пяната...

    - - - - - - - - - -

    Намерих отговор, утре отивам да го купя и ще напраскам за нула време всичко.
    Телескопична подпора за гипсокартон и др. подобни панели.
    https://www.youtube.com/watch?v=hc-C0K6wvEU

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Вътрешна изолация на тавана
    От dimtar във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 94
    Последно: 30-01-15, 19:06
  2. търся/препоръчайте ми - майстор/фирма за град Бургас вътрешна - изолация с фибран на офис
    От Здравко Генов във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 0
    Последно: 19-10-13, 00:43
  3. изолация на таван
    От pondzi във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 1
    Последно: 21-03-12, 14:55
  4. Вътрешна + външна изолация - Има ли смисъл?!
    От Николай Г. във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 2
    Последно: 25-09-11, 20:46
  5. Вътрешна изолация и радиатори.
    От felipe във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 13-03-11, 23:12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе