Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

Оптимизация на сайт

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    26
    #1

    Оптимизация на сайт

    Здравейте!
    Имам въпросче към специалистите от Вашият форум.
    Казусът е следният:
    Не съм никак навътре в интернет технологиите, нивото ми е някъде между любителско и потребителско.
    Има сайт, изграден на NET технология - ASP, доколкото разбирам. Не ми е меродавно мнението, но мисля, че далеч не само нашият сайт е на ASP.
    Правим опит да подобрим приоритета му в търсачките с помощтта на консултантски фирми.
    От някои от тях идва твърдението, че сайтът трябва да бъде цялостно преработен - например на PHP, за да може да дръпне напред в търсачките. Така сайтът щял да бъде "изтласкан".
    Сегашният доставчик пък ми дава доста добра оферта за искани промени в сайта .Те включват и възможност сами да променяме метатаговете на страницата под този програмен език, т.е. като се щракне на подстраница, тя да носи отгоре в текстовото поле съкратено и оптимизирано име, избрано от нас - вероятно с връзка към ключовите думи. Въпросът ми е: има ли някаква логика в предложенията на конкурентите или са просто трик за да ни грабнат като клиенти и да пренапишат сайта?
    Благодаря на проявилите интерес.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #2

    Re: Оптимизация на сайт

    Искат да ви вземат парите само. Езикът за писане няма никакво значение.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #3

    Re: Оптимизация на сайт

    Платформата няма значение - дали HTML кода се генерира чрез ASP, PHP, CGI и т.н. няма значение. Важен е самия HTML код. Който те кара да смениш платформата, за да излиза сайта по-напред в резултатите на търсачките, или нищо не разбира, или е долнопробен измамник.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    26
    #4

    Re: Оптимизация на сайт

    Благодаря Ви!
    Така си и мислех.
    В този случай желая на некоректните предложения приятен престой в кофата.
    А толкова авторитетно обясняваха авторите им, как "говорящи линкове" и Search Engine Friendly Interface не можело да се постигне под ASP, че почти им повярвах. Явно заучена хитрина.

    PS. Още едно въпросче: нормално ли е създателите на сайта да не предоставят Source кода му на фирмата, която е платила изработката?

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #5

    Re: Оптимизация на сайт

    Според мен, след като си плащаш за изработка на сайт, то той става твой или на фирмата. Би трябвало да имаш пълен достъп до всичко.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #6

    Re: Оптимизация на сайт

    Цитат Първоначално публикувано от NO CARRIER
    Според мен, след като си плащаш за изработка на сайт, то той става твой или на фирмата. Би трябвало да имаш пълен достъп до всичко.
    Аз и за софтуера така си мисля, ама иди го обясни на Майкрософт ;-)

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    26
    #7

    Re: Оптимизация на сайт

    Аз и за софтуера така си мисля, ама иди го обясни на Майкрософт ;-)
    Така се мотивират и те.
    Не знам, глупаво е... Вярно, че си е тяхна компилация, но е изработена по наша поръчка и проект и под наш контрол специално за нашите нужди и им е платено за това, акто при това те най - вероятно използват специализиран(и) софтуер(ни продукти), а не откриват топлата вода. По същата логика всеки служител на Майкрософт може да си държи сорса да кажем за медия плейъра, да го стиска и да не го дава, нищо, че компанията му е платила за написването му....
    И все пак: нормална практика ли е това? Струват ли си напъни в тази насока според Вас?

  10. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #8

    Re: Оптимизация на сайт

    Не е нормална. Ако имате ftp достъп до сървъра просто си дръпнете всички файлове и готово.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #9

    Re: Оптимизация на сайт

    Най-често вариантите са 2:

    - продукт, който се ползва от много клиенти, еднакъв е за всички, разпространява се със строго ограничителен лиценз и затворен код на относително ниска цена - примерно MS Office, MS Windows

    - продукт, който се изработва по поръчка, еднократно за единствен клиент и с относително висока цена. Тогава кодът и лицензът са според договора м/у клиента и разработчика

    При web приложенията/сайтовете най-често се ползва публичен лиценз и се плаща само труда. Ако не ви дават изходния код на приложението, има голяма вероятност (но не е задължително) да са в нарушение на GPL, защото е много вероятно (но не задължително) да ползват продукти разпоространявани под GPL, което ги задължава да отворят кода.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #10

    Re: Оптимизация на сайт

    Да, както казва Призрака - това са основните варианти, затова по-добре го уточнете изрично в договора, иначе могат да ви забият някакъв сорс минал през обфускатор, примерно, или пък да се правят на "ударени" (т.е. не пестете пари и за "адвокатската" част)

  13. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    26
    #11

    Re: Оптимизация на сайт

    Благодаря за пояснението!
    Значи, ако правилно Ви разбирам, предлагате ми да се договорим с доставчика на услугата да даде и сорс кода в договора?
    Но той отказва. По - точно те отказват. Може би нашата фирма е мръвка и се опитват да ни държат "заложници".
    Имате ли някаква идея как да действам в този случай? Как мога да проверя за тези GNU?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #12

    Re: Оптимизация на сайт

    Е какво има да 'не го дават'. Сайта нали е ваш? Искаш си паролата за достъп, влизаш във FTP-to и си теглиш сайта.
    Само не ми казвай, че не ви дават и правата над хостинга и управленето му?

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #13

    Re: Оптимизация на сайт

    Ако се опитват да ви "държат заложници" (бих употребил думата "зависими"), или ги ги сменете, или си оправете договора.

    GNU имат сайт, находящ се на Интернет адрес: http://www.gnu.org/
    Относно публичните лицензи може да се прочете на адрес: http://www.gnu.org/licenses/
    Какво е свободен софтуер: http://www.fsf.org/licensing/essays/free-sw.html (ключов момент: "free"/"свободен" НЕ онзачава безплатен)

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    3,368
    #14

    Re: Оптимизация на сайт

    Не само, че трябва да ти дадат всички HTML, PHP, CGI, ASP, JSP, XML ... сорсовете, а трябва и да ти дадат всички работни файлове PSD, PNG, CDR, и подобни използвани за разработванете, за да можеш да променят елементи от него лесно, с друг дизайнер ако прецениш. Ако се използва MySQL ти трябва и копие на базата.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #15

    Re: Оптимизация на сайт

    Цитат Първоначално публикувано от DeathKnight
    Ако се използва MySQL ти трябва и копие на базата.
    Точно тук има важен момент: MySQL се разпросранява под 2 лиценза: GPL (безплатно) или под търговски (платен) лиценз. Ако сте поръчали изработка на цялостна система и компонент на тази система е MySQL използван под GPL(безплатно) от разработчиците, тогава, цялата система трябва да бъде под GPL:

    What is MySQL's software licensing model?

    MySQL uses a "dual licensing" business model. Under this model, users may choose to use MySQL products under the free software/open source GNU General Public License (commonly known as the "GPL") or under a commercial license.

    With the GPL license, MySQL is available free of charge, as long as the use of MySQL adheres to the terms of GPL license. Users may download the software for free and modify, integrate and distribute it. [b]However, GPL users must abide by the rules of the GPL, which stipulate that if a MySQL-based application is redistributed, the complete source code for this application must also be open and available for redistribution.
    (Мой) превод на подчертаната част от цитата:

    [i]
    Обаче, потребителите, които ползват MySQL под GPL (General Public License), трябва да се подчиняват на правилата на GPL, което означава, че ако се разпространява MySQL-базирано приложение, целият изходен код на това приложение трябва да бъде отворен и достъпен за разпространение.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Оптимизация на отопление с ел. котле
    От mishata във форум Електрическо отопление
    Отговори: 14
    Последно: 31-08-11, 23:31
  2. Оптимизация на ЛАН
    От Julian във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 14-04-06, 11:55
  3. Програма за оптимизация
    От ManiMani във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 26-04-05, 11:46
  4. FireFox оптимизация
    От ru-boy във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 19-04-05, 09:10
  5. Оптимизация на GeForce2 MX/MX 400?
    От nikter във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 2
    Последно: 30-11-04, 18:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе