Страница 1 от 13 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 184

Газ мания

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    5
    #1

    Газ мания

    Някой да има представа с природен газ колко се плаща ?



    Питам защото се чудя дали да не се газифицирам. Но нещо ми се струва много голяма инвестицията поискаха ми от 3 000 до 5 000 лева в зависимост от ПРОИЗВОДИТЕЛЯ ?!?!?! .. за да ми сложат газ в къщи ( горна баня ) .. някой да знае фирми за това .. нещо нямам вяра на никой а и като гледам по новини и вестници какво става в ***** и Италия .. просто не ми се мисли ..



    10х предварително

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #2

    Газ мания

    Я? Ти пък и комшия се оказа...само дето до нас не стигнаха миналата година. Слушах легенди за некви типове в Банкя, които плащали за отопление и топла вода на газ по 50-60 лв/мес всяко домакинство (в кооперация). От хора разбиращи съм чувал, че удоволствието излиза около 130-150 лв/мес за 100 кв.м. отопляема площ плюс водата. Аз лично няма да се замисля, когато стигнат до моята къща.

    Съветваха ме и да проверя как стои въпросът с някакви електрогенератори на газ - хем се топлиш, хем ток си произвеждаш, хем и на енергото продаваш...но струват големи числа.

    Ако някой е по-светнат от "разправяха ми", и аз съм силно заинтересуван да науча подробности.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Газ мания

    Газта е голяма набутвация. Вече се чува че ще има увеличение на цената до две години, а и при сегашната цена инвестицията се изплаща мнооого бавно, а ефекта е почти нулев. Това с генератора няма да стане. По скъп ще ти е тока от този на енегрото а цената на едно такова чудо ще е доста висока. За момента най икономично е да се отопляваш с хубав климатик. Цената на газификациятата е сравнима с най скъпите климатици с СОР 5, 6 и освен това и лятото ще те охлаждат. Газта е изгодна за сгради с локално парно на нафта и удобство за тези които са на мазут.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #4

    Газ мания

    @Julian Човече, кажи ми, че се шегуваш за климатика. В момента с локално парно на дърва през зимата плащам 150-200 лв/мес за дървата + 150-170 лв/мес за ток (голяма част заради бойлера). Разкажи ми как ще отопляваш с климатик/ци двуетажна къща /около 120 - 130 кв.м/ и ще намалиш разходите. Ще помоля също да ми препоръчаш какъв климатик да си сложа в банята - такъв, че децата ми да не се разболяват от студа докато ги къпем почти всеки ден през зимата.



    За цената на газификацията и цената на климатици, отопляващи при -15<sup>o</sup> навън не мога да споря - не знам цените. Но съм абсолютно убеден, че консумацията на същите тези климатици(в лв) - работещи 24 ч/ден, е по-скъпа от отопление на газ /без да броим икономията на електроенергия от бойлера/.

  6. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #5

    Газ мания

    Като прекарваха централния газопровод покрай нас се заинтересувах от тая "далавера". Оказа се, че за да ми прекарат газ до вкъщи, да си закупя необходимите газови уреди и радиатори (те не влизат в цената на инсталацията), заедно и с ремонта който неизбежно трябва да си направите след това, защото ти разпробиват почти целия апартамент е необходимо да инвестирам около 10 000 лв - за около 100 кв.м апартамент. Цената която плащам за ток в момента (средно 70-80 лв/месец) щяла да падне средно с около 30% - по думи на хора от газификацията. Като си направя сметката излиза, че 10 години ще трябва се изплаща инвестицията и чак след това да почна да имам някаква икономия (печалба)...... Е, след 10 г. я камилата, я камиларя..... Аз даже не съм сигурен дали ще живея на същото място след толкова време....Така че - благодаря - без мен!

    А въпроса с миризмата на газ и опасността от взрив - въобще не искам да коментирам! В дом където живечт малки деца и възрастни хора е изключително опасно да се ползва газ за каквито и да било нужди.

    Който иска да си прекарва. Аз съм какзал , че през моя дом няма да пусна да прекарват никакви газопроводи, да си ги пускат отвън.

    Това е моето виждане по въпроса с газификацията.


  7. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #6

    Газ мания

    тука се развихриха някои доста сериозни митове и легенди и направо не мога да се въздържа да не се включа.



    Ако ползвате газ само за отопление - наистина не е много по-изгодно от останалите методи (климатици или дърва). Газификацията на едно жилище излиза изгодна и се изплаща бързо ако се мисли по-глобално: отопление, затопляне на топла вода, използване на газова фурна и котлон. Цената за гзифициране на едно жилище от около 100 м2 възлиза от 3000 до 10 000 лв в зависимост от системата и съответните уреди.



    По отношение на сигурността - налягането на газта в тръбопровода е 2-3 пъти по-малко от налягането във водопроводната мрежа, така че е много по-вероятно да се спука водопроводна тръба, отколкото газова. На колко души от вас и колко често са се пукали водопроводни тръби (без да броим спукване поради замръзване)? Според статистически данни, много повече са случаите на гръмнали електрически бойлери, отколкото газови, което означава че газовите са доста по-сигурни. Ами помислете за автомобилите, които работят с газ (независимо, че е LPG).....Колко често се взривяват коли с газови уредби ей така?



    По отношение на миризмата, отработените газове и изгарянето на кислорода в помещението - вече съществуват модерни уреди, които взимат въздух от вън, изгарят и изхвърлят газовете през комина. Реално горенето не се извършва в помещението.



    @Julian

    Докато не измислят климатик, дето освен да охлажда и топли през преходните сезони да може да осигурява неограничено количество топла вода и да може да се готви на него - не ги хвали толкова.



    Не искам никой да го приема лично или да се обижда, но страха от газта е породен от невежество, а не от реална опасност. Замисляли ли сте се как са реагирали навремето хората, когато са искали да им пуснат 220 волта в къщите? - по същия начин.......Само дето в момента без ток не можем да си представим живота.......Не отричайте и не отхвърляйте нещо, само защото не го познавате.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,440
    #7

    Газ мания

    Бях в New York и искам да ви кажа, че там всичко е на газ - отпление, печки, бойлери, парно. Знам, че е много икономично и всичко си е максимално обезопасено. Газта си е най-евтиното и най-природосъобразното средство за енергия. Обаче аз лично не бих си сложила, защото помня как като малка една моя съученичка щеше да умре от газов бойлер, а аз съм била на косъм от газова печка. Просто съм била болна, пуснала съм газта да си направя чай и съм заспала. Водата е извряла и е угасила огъня, но газта си е изтичала. И тъй като съм била хремава след събуждането не ми е миришело на нищо. Един съсед звънна и направо ме изкара навън. Добре, че все пак съм се събудила и че не съм решила да паля цигара.

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #8

    Газ мания

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Бях в New York и искам да ви кажа, че там всичко е на газ - отпление, печки, бойлери, парно. Знам, че е много икономично и всичко си е максимално обезопасено. Газта си е най-евтиното и най-природосъобразното средство за енергия. Обаче аз лично не бих си сложила, защото помня как като малка една моя съученичка щеше да умре от газов бойлер, а аз съм била на косъм от газова печка. Просто съм била болна, пуснала съм газта да си направя чай и съм заспала. Водата е извряла и е угасила огъня, но газта си е изтичала. И тъй като съм била хремава след събуждането не ми е миришело на нищо. Един съсед звънна и направо ме изкара навън. Добре, че все пак съм се събудила и че не съм решила да паля цигара.



    <div align="right">Originally posted by Sunny*-*02/06/2005*:* 12:08:00</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Точно това имах предвид като споменах за сигурността.

    А @TazmaniaK, не знам дали си живял с възрастни хора. Ако не си, едва ли ще разбереш това което ще ти кажа. Много по-лесно е да обучиш едно 6 годишно дете как се работои с газова печка отколкото едн човек на 65-80 години.

    И много ми е чудно каква ще е тая готварска газова печка дето горенето няма да се извършва в помещението. Аз поне не мога да си я представя. За газовите котли за отопление - да - за тях съм съгласен, че не изпускат влагата от изгарянето на газта в помещенито.

    Що се отнася за сравнението на газта с водата - да налягането на водопровода е доста по-високо, но водата нито гори , нито избухва, а и изтичането и се осеща много по-лесно, а при газта е точно обратното.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #9

    Газ мания

    Живял съм 4 години в Москва, там се готвеше изцяло на газ. Изключително удобно е. Колкото до случката за която разправя Sunny, абсолютно всички нови газови уреди са защитени идеално от точно такива фалове. От как се преместихме да живеем тук в къщи всичко се готви на пропанбутан. И чесно казано риска при работа с газови уреди е много по-малък от риска при работа с електрически.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #10

    Газ мания

    Ceteris Paribus - "при равни други условия"

    Всичко това се отнася за други страни ,но не и за България



    един юзер бе споменал "като се знам къв съм инжинер - ме е сттрах да отида на лекар", именно затова - като знам кадърноста и нехайството на голяма част от народа , нищо чудно да те прецакат с нискокачествен уред за сметка на печалбата , ( това важи и за двете страни ).

    Горенето на отоплението е извън помещенията , но за печката е в нея

    иако ти турят калпав дросел и предпазител си се насмъркал с газ.

    Още повече че искат да се разпробие целия блок ( примерно ) за да търят газ на 2/3 от желаещите се

    Аз отидох в Овър Гъз и там ми показаха един смехотворен план за изплащане - който нямаше даже реални данни .

    проста екселска таблица с цифри , които и аз мога да нашляпам - без сметки - без формули - абе абсолютна измислица.

    Инсталация в блок 17 етажае 250 лв до вратата , и 3500 - 4000 лв за отопление на 100 кв.м само с 4 отоплителни уреда , без бойлер и печки за готвене ( не споменавам цифрата на газовия хладилник нарочно )Предпазните дросели следят налягане , но не в ниски параметри ,а само в резки отклонения - ако има пробив в мената тръба ,която минава през 50 см , железобетонна плоча - само с носа си можеш да го усетиш - а както каза @PAT -както има много доволни , така и има и много натровени.

    има много да се говори , но определено не излиза 70 лв на месец - минимум 100 - 120 лв за 100 кв. помещение , но пак имаш ток които също плащаш - и после дай 4250лв и после със сметката върви си пести ( наистина до 10 г минимум се изплаща , но до 10 г аз ще продължа да съм на ток -и се надявам да поевтинее


  13. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #11

    Газ мания

    @Sunny:



    1. Ако говориш за газов бойлер с бутилка - те са с отворена горивна камера и горенето се извършва реално в помещението.

    2. Проблемът с изтичането на газ от печката е или дефектна печка, или печка която не отговаря на изискванията за безопасност - газовите котлони са оборудвани с електрод за следене на пламъка. При липса на пламък затварят притока на газ и по този начин се предотвратява изпускането му.



    @Pat:

    1. Не мога да се съглася, че запалване на кибритена клечка и завъртане на копчето на котлона е сложна операция. Още повече, съвременните печки са с пиезоелектрични запалки и се палят сами - точно като електрическите - завърташ копчето и толкова.

    2. Да, дотварската печка гори в кухнята, но емисиите от котлона с много малки, пък и времето през което работи не е дълго (освен ако не се опитваш да свариш 7 годишна дърта кокошка)

    3. Преди да пуснат газ в тръбопроводите, същите се надуват с азот с налягане, с пъти по-високо от работното. След това се поставя манометър и налягането се проверява след 24 часа - ако е намаляло значи има теч и проблема се отстранява. Ако налягането не е мръднало - всичко е наред. Тази процедура се нарича "изпробване на плътността на тръбопровода". Това едно, второ - от газ тръбите не ръждясват, така че няма причина да се пробият след време. Така че, преди да подадат газ в тръбопровода, всички са сигурни и убедени, че газта ще си остане там и няма да излезе навън.



    И не на последно място - предлагат се специални датчици, които се монтират в помещението и при отчитане на концентрации на газ задействат аларма - газанализатори се наричат.



    П.С. Не ме карайте да изброявам колко начина има да те тресне ток, но въпреки това, всички го ползваме, нали?

  14.  
     
  15. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #12

    Газ мания

    @TazmaniaK

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">1. Не мога да се съглася, че запалване на кибритена клечка и завъртане на копчето на котлона е сложна операция. Още повече, съвременните печки са с пиезоелектрични запалки и се палят сами - точно като електрическите - завърташ копчето и толкова.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    За теб и мен може и да е никакъв проблем, но за една 70 годишна жена може и да е голям проблем. Както и да е - не ми се говори и спори по този въпрос.

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">2. Да, дотварската печка гори в кухнята, но емисиите от котлона с много малки, пък и времето през което работи не е дълго (освен ако не се опитваш да свариш 7 годишна дърта кокошка)</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Средно по 2-3 часа дневно, а ако имаш малки деца - доста повече. Незнам дали е малко или много това време по твоите разбирания, но е напълно достатъчно за да съсипе за една година всякакви тапети и бои. Казвам го от личен опит. Без да споменавам, че трябва да се проветрява на 30-40мин. А през зимата това не ми е хич приятно.

    По т.3 - ами и на мен това ми беше думата още от първия пост. Щото като ще правя нещо - ще го направя както трябва да е. Със съвременни и уреди и технологии и с всички защити. Е -да де, ама това ще ми коства 10 хилки , както споменах по-горе...... Първо - нямам толкова пари на куп, второ - и да имам едва ли ще ги дам за подобна инвестиция. Друг е въпроса как трябва да се направи нещо на теория и съвсем друго е как се прави на практика. Иначе нямам нищо против газификацията, напротив - ако сега си строх нова къща или кооперация, бих предпочел да е газифицирана и направена по всички стандарти.

    Накрая искам да кажа, че кой каквото и да ми говори не може да ме убеди в 2 неща - че газта е по-безопасна и по-удобна от електричеството! За цената - ДА - по-евтино излиза ако всичко ти е на газ, но в такива моменти винаги се сещам за "Евтиното винаги излиза по-скъпо"

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #13

    Газ мания

    @Pat



    Да разбирам ли, че като готвиш на ток и няма изпарения (даже и от тенджерата)? Проблема се решава с монтаж на кухненски аспиратор над печката и не струва кой-знае колко много пари.



    по т.3 можеш да бъдеш абсолютно сигурен, че освен на теория и на практика така се прави ;-) и това не оказва влияние на цената. Инвестицията се увеличава от оборудването - немско, италианско, чешко, унгарско, турско или китайско - изборът е твой.



    И накрая, след като никой не може да те убеди и аз ще спра, но искам да те помоля и ти да не убеждаваш хората в безпочвения страх от газта. И мен ме е страх от тока и затова не бъркам в контакта, но въпреки всичко ползвам електрически крушки, а не свещи.

  17. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #14

    Газ мания

    ОК! Спирам.[]



    //Добавено - съвсем малък ОФФ Топик:

    Не бих твърдял, че свещите за осветление са по-безопасни от ел.крушки []!

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #15

    Газ мания

    спорът за опасността е безпредметен - всичко опира до самия човек и доколко отговорно той се отнася към обкръжението си



    проблемът е от друго естество - финансово



    работата "на парче" е причината цените да са толкова непоносимо високи. защото те са съобразени с газифицирането на единици. аз живея в кооперация с 60 апартамента. 60 * 10 000 = 600 000 лева ! за 2-ма човека може наистина разходите по прокарването да са по 10 000 "на калпак" за 100м2, но ако някой успее да ми докаже, че за целия блок НАИСТИНА трябват 600 000 лева ще го призная! страх ме е да помисля каква част от тази сума би била чиста печалба при този обем ( 60 апартамента)...



    нямам НИКАКВО намерение да се газифицирам, въпреки, че съм привърженик на идеята. просто защото да ми разбият целия апартамент, да се наложи после не само да го оправям, но и да си пренареждам покъщнината, да чакам ЕВЕНТУАЛНО да си избия инвестициите... не, не ми звучи добре. а и да не говорим, че за fair play в българия не можем да говорим. аз ще се газифицирам, ок. но кой ми гарантира, че като приключи първата и втората офанзива по газификацията няма изведнъж "напълно резонно, в следствие променилите се международни цени на газта" цените да скочат 2 пъти? после чакай не 10, а след 20 години да ти дойде "еФтиното"...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 13 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Списание "DVD Мания" - Впечатления?
    От IvO™ във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 5
    Последно: 13-02-05, 22:56
  2. Метал мания
    От BlackBLOOD във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 109
    Последно: 06-11-03, 15:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе