Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 184

Газ мания

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    26
    #31

    Газ мания

    ей ама се засягате .. идеята беше за бирата .. не за големината и перченето ..



    аз като човек който мога да твърдя че горе долу ги разбирам се издразних от това че темата е стигнала до писане на "...

    блондинки".... ( препинателните знаци никога не успях да ги науча )



    много въпроси не знам с кой да започна.

    1. относно дървата и котлите на твърдо гориво :

    Известни са с ниското си КПД но суровината ( дърва въглища ) е много евтина. тоест там ако се търси само икономически ефект .. е няма да го намерите. Обаче пък мизерията е ясна . хубавото е че има изградена отоплителна инсталация и преработката се свежда до изграждане на газопровод до котела. не препоръчвам смяна на горелка.. безсмислено е защото е ниско КПД-то.



    2. по отношение на газовите котли ( двуконтурни ) за отопление и топла вода не е задължително да се монтират на външна стена.наистина сградния фонд на РБългария не е пригоден за газификация но има и други варианти 9 естествено сирене без пари няма )



    3. ток- това е едно такова дето се сещате и сами какво е

    45-70% намаляване на сметките .. естествено ако нямате байпас нна електромера.

    1 кубически метър природен газ има топлинна мощност 9.6 кW и струва 51стотинки тоест 1kW (/h) струва 0.051 лева .. няма да ви лъжа излиза чисто около 0.06 стотинки .. все пак и газовите котли имат кпд ~ 92-96(7)% при кондензни котли



    газификацията при всички случаи дава няколко предимства

    колкото и да не ми се иска да го споменавам ЕКОЛОГИЧНО чисто .. само не врякайте че не Ви пука .. в тая държава смотана гадна и измислена живеем ние Вие и нашите деца..

    2 пъти по евтино от нафта и ПРОМИШЛЕНАТА ГАЗ ( пропан-бутан тази която се продава в бутилките по газостанциите )

    3 пъти по евтино от тока .. виж по горе



    електрическия ток и топлото от топлофикациите се дотират от държавата .. тъй че въобще не очаквайте тока да поевтинее .. да не говорим че енергиините стратегии на държавите от европейския съюз показват че напротив тока при тях ще поскъпва защото като целта е да се използва изключително за стратегически производства

    ако трябваше да спазваме нашата 1kW/h в момента трябваше да струва над 16 стотинки за битови потребители..



    мисля че написах много ама нямам повече време в момента .. питайте .. и както казах .. не говорете глупости а пийте бира .. може и шуменско



    иначе извинявайте ако съм обидил някой ..



    to be continued ...

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #32

    Газ мания

    @djubaca

    еех, изпревари ме с цифрите и процентите, но не ти се сърдя.



    @FearMe



    Явно си бил доста ядосан, когато си писал поста и вярвам, че грешките в сметките са технически, а не принципни и затова няма да ги коментирам. Сега бих ти препоръчал да направим следната сметка:



    спестявам 12*60 = 720 лв

    пропускам полза 4 000 * 5% (лихва) = 200 лв

    ------------------------------------------------------------

    реално спестени 720 - 200 = 520 лв



    "без капитализация на лихвата, срокът на изплащане на инвестицията е 4 000 / 520 = 7-8 години. "далаверата" започва оттам нататък. "



    Това е, ако ни интересува единствено и само финансовата страна. Ами комфорта - топла вода безкрай и топло и уютно жилище, освен ако не си сложил акумулиращи печки в банята и тоалетната.



    И нещо последно - можеш допълнително да си намалиш сметката за ток от 70 лв - изхвърли акумулиращата печка и си вземи електрическо одеало. Така ще минимиизираш загубите в пространството и времето. Ако това ми предложение звучи като заяждане, моля кажете и ще го махна.


  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #33

    Газ мания

    поправих си 10 000 на 7 000, chill out []



    освен това:

    1. аз имам ток средномесечно 60лв през цялата година. цитираните 120-130 месечно за мен ще са УВЕЛИЧЕНИЕ от 60->120, а не СПАД от 180->120



    2. за безкрайно топлите баня и тоалет, в които се пребивава 1 път дневно ( за ходещите на работа ) не смятам за изгодно да плащам допълнителни 60лв/месец (или 1 лв на влизане във всяко от споменатите помещения)



    както и да е, написаното от мен имаше за цел да покаже две неща:



    -че не всеки има полза от преминаването на газ, а САМО тези, чиито сметки сега са около и над 200лв месечно



    -че цената на прокарването е изкуствено надута и не е съобразена с дългосрочното привличане на домакинствата, а е с цел да се източат пари от хората, които ги имат и са готови да ги дадат за нещо, с което не са достатъчно добре запознати

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    26
    #34

    Газ мания

    еххееее ..

    нека уточним нещата :

    ако се топлите на ток и имате ВОДНА ОТОПЛИТЕЛНА ИНСТАЛАЦИЯ преустройството излиза :



    котел за топла вода и отпление ~ 1000-2500 lw s DDS

    проект, узаконяване, такси, СМР опции ~ 1000~2000 лв



    средно 4500 лв .. сега ако седнем да смятаме :

    спестявам 12*60 = 720 лв

    пропускам полза 4500* 5% (лихва) = 225 лв

    ------------------------------------------------------------

    реално спестени 720-225 = 495 лв



    приблизителен срок за откупуване 9.09090909 години

    .................................................................................

    нека поговорим за нещо друго

    .................................................................................

    една топлотехническа оценка на каквато и да е сграда показва следното "ПО ГРУБИ СМЕТКИ" за всеки 10кв.м. е необходим 1кW/h топлинна мощност за да бъде поддържана темепература 22 градуса.



    100кв.м./10~10кWx0.12стХ(14 часа колкото е нормално необходимо за да се получи комфорт ) =16.80лв/24hХ30дни = 504 лева



    питам ?!?! защо хората които не се отопляват на ток не плащат такива сметки ???!?!?!?!?

    отговарям : защото като се приберете зимата пускате за половин час печката докато отвърне въздуха и после я спирате .



    нека смятаме за газ :

    100кв.м./10~10кWx0.0.06стХ(14 часа колкото е нормално необходимо за да се получи комфорт ) =8.40/24hХ30дни = 252 лева



    а искам да ви кажа че тези сметки са БАКАЛСКИ ... ЗАЩОТО смятам само за :

    ОТОПЛЕНИЕ

    НЕ СМЯТАМ за ТОПЛА ВОДА и ГОТВАРСКИ ПЕЧКИ

    защото не знам колко струва киловат час ток ;



    ако аз трябва да направя избор :

    отивам на бахамите .. и ще се топля с туземки 24 часа в денонощието .. само ако някой знае адрес на дистрибутор на ВИАГРА да ми го каже че ще купувам в промишлени количества



    ай чал л.. и да не забравите за бирата

  6. Gadget
    Guest
    #35

    Газ мания

    Извън темата.... Тебе ако ще ти требе виагра в промишлени, мене нема да ми требе... ще го държим одървен 24h, ако туземките ще ми се връткат на всеки час... как ша са стоплим... лелей... лошото е, че ше има разход за ветрила и подобни да се охлаждам, че тамо в бахамо нема климатико



    P.S. За бирата ше чекаш, че има опашка преди тебе... ма споко нема да я забравим...

  7. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #36

    Газ мания

    @djubaca



    там е проблема - в бакалските сметки. Всички разсъждаваме като бакали и не забелязваме, че вече не са актуални кварталните бакалии, а хипермаркети като Била, Кауфланд, Пикадили и т.н.



    .....и горното съвсем не е офф топик.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    941
    #37

    Газ мания

    Fear Me е мн прав ...за съжеление защото последната добра новина за бедния българин ще излезе отново мит! "приятели" отново ще ни изиграят нашите управници с техните фирми за пренос и изграждане на такива мрежи ! ще налеем неимоверно много пари в техните фирми и за какво ........ когато след 7 -8 годни има кирия, която всъщност ще си е набутване з-то цените до тогава ще са се ка4или 10000000 пъти и инасталациите ще са остарели както физи4еки така и морално ще тярбва отново да спонсорираме тия фирми ..... ! аз се топля на локално парно горя 10м3 дърва /по малко около МАХ 8/ х 30лв= 300 лв за целия сезон и като плащам за ток около 40лв месе4но /100м2/ като при това у дома ба4кат нонстоп 2 ТВ 4 5 6 крушки хладилник фризер бойлер/нощно време/..... ! за да се стопли 1м3 са нужни ~75w независимо какъв изто4ник 4е ги отдаде и ВЕРВАЙТЕ МИ измислили са ни и от какъвто изто4ник да се произведът цената им е по4ти една и съща.........



    да не би да храните илюзията 4е като направят Белене цената на тока ще падне ... това е поредния мит !

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #38

    Газ мания

    Това е то!!! Типичния български песимизъм - появи се нещо ново на пазара и куцо и сакато тръгва да разсъждава, как щели да го прекарат........Ми то по тази логика дайте да не ядем хляб, щото ще поскъпва (да не говорим за пържоли), за колите вече споменах малко по-нагоре. Тока ще се увеличава!! Да си купим по едно колело с генератор и да въртим педалите та да призвеждаме необходимото електричество за компутера.....Недай си боже да живееш под наем!!!!! Я по-добре да си потърсим землянки или някоя удобна и уютна пещера - денем ще ходим за дръвца, на лов и да берем горски плодове, вечер - идилия пред горящия огън.......Така няма опасност да напълним кесиите на по-предприемчивите, които искат да живеят като съвременни хора, а не като пещерните.



    В момента и аз съм на дърва, но нямам търпение да дойде газта и до нашия тараф, та да се отърва от пушаци и пепелаци, цепене и мъкнене......Но заради хора, дето не сакат на тях да им е добре, ами на Вуте да му е зле май ще си почакам още доста време......





    P.S. Хорааааа, не си купувайте прясно мляко, защото се набутвате!!! Изкупуват го от производителя на 25-30 ст. а го продават за 90 ст. 1 лв!!!!! Това си е жива далавера на наш гръб!!!!

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    941
    #39

    Газ мания

    не е песимизъм а реализъм .......защо да се наливат пари от пусто в празно ... само заради идеята ли ......ами който има достатъ4но ...моля ...!

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #40

    Газ мания

    Някой беше казал, че когато цифрите говорят и боговете мълчат........ама ние сме по-умни и не вярваме на математиката.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #41

    Газ мания

    @TazmaniaK,

    Математиката е хубаво нещо, ама реалния живот не е само математика...

    Когато човек решава дали да се газифицира или не, той изхожда и от много други съображения - може ли да си позволи инвестицията в момента (колкото и изгодна да е тя), готов ли е да приеме нещо ново и непознато (което и в най-разкрепостените хора поражда страхове), има ли нужда от това в този момент, няма ли да си създаде повече проблеми, отколкото ще реши и т.н и т.н.

    Тук се изказаха много хора "ЗА" и "ПРОТИВ", но изхождайки от чисто умозрителни заключения и неубедителни сметки, че даже и някои "Светнати"....[8D]. Ама не видях нито едно изказване на някой "ПАТИЛ", дето след година-две опит може да каже нещо реално.

    България е закъсняла с газификацията си много - може би с 30-40 години. Такава инфраструктура се изгражда "както трябва" и с неголеми инвестиции, когато се изгражда един жилищен комплекс. Нека някой да се опита да си представи как ще газифицира големите жилищни комплекси на София, Варна, Пловдив, Бургас, Русе с огромните сгради, където в един вход живеят между 30 и 130 семейства - с различни финансови възможности, с различни нагласи, че и от три различни поколения??? Даже и в новоизлюпените богаташки крайградски зони това не е лесно, защото когато са строени, не е положена вътрешната инсталация, или съотвеното семейство е решило, че е по-изгодно да си назначи човек, който е едновременно огняр и градинар и е предоволен от парите, които получава за това и няма нищо против да цепи дърва и да изхвърля пепелта.

    Така че, работата не опира само до математиката...

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #42

    Газ мания

    Мдаааа.......



    За съжаление си много, ама много прав - не всичко е математика.



    Когато един мой приятел искаше да се газифицира (живее в блок) трябваше да получи съгласие на всички съкооператори тръбите на вътрешносградната инсталация да минат през общите части. Това се оказа изключително сложна, да не кажа непосилна задача. От никой не се искаха пари, а само подписии въпреки това много хора са против. И така, моят приятел, който има парите за инвестицията и иска да се газифицира не може заради задръстени пенсионери. Ето за това ми е болката - за тези които искат и могат да си го позволят, но не става - всеки има право на избор, обаче ако аз избера да имам газ, то може и да нямам заради тези които са избрали да нямат.

  16. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #43

    Газ мания

    И още нещо за математиката Taz, по сметки излиза, че в момента е по изгодно на газ - добре, но кое ти гарантира, че като направиш инвестиция за няколко хиляди лева, тя ще се изплати в някакви разумни срокове (до 10г.)? Ако газификазия ми гарантира по някакъв начин , че няма да вдига цената на газта и въоще услугата като цяло (защото могат да се измислят куп допълнителни такси) и когато се обвърже с реалното възвръщане на инвестираните от хората пари - тогава мога да инвестирам в подобно начинание. В противен случай се превръшам в еди от хилядите балъци, който кълват и на най-малката стръв. Защото като си хвърлил няколко холядарки за нещо, след това ще гледаш да го използваш максимално за да си въстановиш вложените пари. Е да, ама ако условията не отговарят на първоначалните - това може да се окажемного бавен процес, който практически си губи смисъла. Как мислиш, дали газификация ще сключи с теб договор в който ще е записано че цената на услугата ще бъде равна или по-ниска на тази в момента? Аз лично не вярвам! Дори напротив - предполагам ще има клауза която да и позволява да си променя цената както иска, а единствения обвързан ще бъдеш ти!

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    26
    #44

    Газ мания

    pozdravi TAZ ..



    искам да ви кажа че в района на софия има семейства от пенсионери на по 80 години които са се газифицирали .. живи и здрави да са .



    пак казвам .. и мисля повече да не го повтарям защото дори на мен ми втръсна. При едно и също потребление на енергия за отопление природният газ излиза 3пъти по евтино от електрическия ток и 2 пъти по евтино от дърва и въглища. При това мога да ви гарантирам че при съвсем същото потребление на енергия получавате 2 по голям комфорт .



    по отношение на бъдещето .. вижте как е в германия вижте как е в ***** вижте как е в англия ... и навсякъде цифрите показват едно и също * виж по горе *



    лично познавам хора които никога не биха се върнали на стария начин на отпление. лично познавам хора които казва т за три години спестих толкова мъки . лично познавам хора които си изплатиха инвестицията за по малко от две години. лично познавам хора на които разхода за енергия е паднал повече от 5 пъти



    ама нейсе .. темата прерасна в мерене на мишки тъй че смятам да спра да поствам тук .. отидете и вижте



    в крайна сметка мисля да пия една бира наздраве

  18. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2002
    Мнения
    29
    #45

    Газ мания

    Всичките ми комшии са на газ от 3 години и засега никой не се е отказал. Всички са доволни. В газификацията е бъдещето, което е настояще от 40 години за цяла западна Европа, че и за голяма част от източна. Не си мислете, че европейците са по-глупави от нас. Омръзна ми да паля всеки ден печки и да правя ремонти през година, щото се е опушило или пък тапетите са изгорели, или пък печката не гори щото налягането е високо. Събрахме се семейния съвет, преценихме плюсовете и минусите и решихме да се газифицираме. Живея в къща от 120кв.м. Направата на парното, изграждането на газовата инсталация, проекта и уредите (котел и печка) е приблизително 4000лв. Още не са ми пуснали газта, че има довършителни работи, но не мисля че съм сбъркал. Е, понадупчиха ми малко къщата, ама няма как. Може би трябва и някаква изолация на къщата да се направи, но това ще си проличи след първия отоплителен сезон. Разходите лятото за газ са много малки - 15лв (според съседите), което е за готварска печка и бойлер. Само от тях ще спестим по 50лв на месец. Като дойдат първите сметки ще пиша пак.



    P.S. Цената на газта я намалиха преди 2 месеца от 59ст на 51ст.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Списание "DVD Мания" - Впечатления?
    От IvO™ във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 5
    Последно: 13-02-05, 21:56
  2. Метал мания
    От BlackBLOOD във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 109
    Последно: 06-11-03, 14:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе