Отдавна искам да напиша сравнение между тези две машини, сега, когато имам повече впеатления от първо лице мисля, че е време да напиша няколко реда. Надявам се, че би ви било интересно.
1. Mitsubishi Heavy SRK/SRC35ZJX-S (ZIX-S)
Машината е TOP модела на Mitsubishi Heavy. Не знам защо тази машина е толкова подценявана, вероятно заради вносителя, цената, малкото реклама ... Реално е една перфектна машина. Изключително тиха, в режим охлаждане не се чува изобщо. В режим отопление на Auto и 19-21 градуса, както е приятно да се спи също е изключително тиха.
Плюсове: Много приятен дизайн. Отварящ се преден панел. Много мека, деликатна и приятна работа. При смяна на градусите машината реагира много плавно и незабележимо. Изключително тихо външно и вътрешно тяло, пълен контрол от ДУ, включително и вертикалните клапи. Перфектен и чист дефрост (само при нужда). Достига реално минимума от техническите данни на машината. Въпреки, че е с по-малък максимум от Daiseikai 6 не и липсва мощност и се справя в 28 квадрата със значително осъкляване много добре и без да се замисли дори в големия студ!
Минуси: Липсва и само плазмен филтър и подсветка на ДУ.
2. Toshiba RAS-10SKVP2-E - Super Daiseikai 6
Машината е от високия клас на Toshiba, серия Daiseikai 6, нов модел натоварен с големи очавания, които за сега оправдават.
Плюсове: Приятен дизайн. Много мощ и груба сила. При смяна на градусите машината реагира веднага без да се замисли. Изключително тихо външно и тихо вътрешно тяло, Перфектен и чист дефрост (само при нужда). Ниския минимум и високия максимум я правят доста универсална. Подходяща е както са малки помещения, така и за помещения в които принципно се препоръчва 12-ка. Има два канала на дистанционното. Реално може да сложиш две машини в едно помещение без да си бъркат сигналите от дистанционите! С бутон от дистанционното можеш да я ограничаваш софуерно да работи на 100%, 75% или 50% от мощността си. Наличието на плазмена касета и йонизатор са голям плюс и работят перфектно. Дистанционното управеление е с подсветка, което е много полезно през нощта.
Минуси: Вертикалните клапи се командват ръчно, което за малки помещения не е проблем. Бутона за Плазмата и Йонизатора е сложен на неудобно място спрямо този на Daiseikai 3. Няма никаква индикация при дефрост.
Като цяло и двете машини са перфектни. Но везните накланят към Тошибата, защото за по-ниска цена предлага повече възможности.