LG телевизори 2025
Как да разпознаем телевизорите LG 2025? Нови маркировки и серии
Модели LG 2025 може да бъдат разпознати по числото „5“ (5 означава 2025) в името на модела.
- LCD телевизорите на LG са обозначени с буквата "A" (напр. 55QNED85xA).
- OLED телевизорите на LG от 2025 г. ще имат числото „5“ (напр. OLED55B5).
Например, C5, където 5 = 2025, 4 = 2024, 3 = 2023, 2 = 2022, 1 = 2021, X = 2020, 9 = 2019, 8 = 2018, 7 = 2017, 6 = 2016.
Новите LCD модели са обозначени като QNED или UA. Напомням:
- QNED**A / UA = 2025
- QNED**T / UT = 2024
- QNED / UR = 2023
- QNED / UQ / Nano = 2022
- QNED / UP / Nano = 2021
Какво е новото през 2025 г.?
- webOS 25 с генератор на изображения с изкуствен интелект и подобрено гласово управление
- Нов процесор Alpha 11 Gen 2 (в M5/G5) с подобрена обработка на изображения
- 4-слоен OLED панел в G5/M5 (диагонал 48–83″)
- Поддръжка на 165Hz в G5 (с изключение на 48" и 97")
- Виртуален звук 11.1.2 вече е наличен и в серията C5
- Ново дистанционно с изкуствен интелект Magic Remote (не е налично във всички региони)
- Xbox Cloud Gaming и синхронизация с Philips Hue
Нов OLED панел
Линията на LG за 2025 г. е много подобна на тази от 2024 г., с няколко допълнения, включително новия безжичен телевизор QNED9M. По-голямата част от линията им е почти идентична с еквивалентите от 2024 г., особено в средния клас, като телевизори като C5 и B5 предлагат само малки подобрения и настройки спрямо своите аналози от 2024 г. Историята е малко по-различна в тяхната линия от висок клас, тъй като LG обяви изцяло нова технология на панелите за своите модели G5 и M5 от висок клас и отказ от технологията Quantum Dot в своята линия QNED.
LG се отказа от MLA технологията, която използваха през последните две години, за да увеличат яркостта на своите OLED дисплеи от висок клас. Вместо това, тези телевизори използват нов 4-слоен тандемен RGB панел. Тази нова OLED структура е проектирана драстично да подобри чистотата на трите основни цвята и да увеличи общата яркост на дисплея, което води до значително подобрен обем на цветовете, с по-малко измиване при високи нива на яркост. LG нарича този нов, по-ярък OLED панел Brightness Booster Ultimate. Те твърдят, че той осигурява до 3 пъти по-голяма яркост от конвенционалните модели, като дават 10% прозорец на LG B5 като пример. Тестовете на LG G5 OLED показват, че тези твърдения не са пресилени. Ще намерите този нов панел в моделите G5 и M5, но за съжаление само в размерите 55", 65", 77" и 83". 97-инчовите модели на всеки телевизор не получават този нов панел.
Освен своите OLED модели, LG обяви нови версии на повечето си QNED телевизори. Голямата новина е, че LG се е отказала от квантовите точки, вместо това създавайки своя собствена технология, която са нарекли Dynamic QNED Color Solution. Линията QNED е сравнително непроменена. QNED9M се предлага с безжичната Zero Connect кутия на LG, която позволява безжично стрийминг до 4k @ 144Hz. Това е чудесно за PC геймърите, тъй като не е необходимо да поставяте компютъра си до телевизора.
LG G5 преминава през всички Dolby Digital опции. Той обаче не поддържа DTS аудио формати, които обикновено се използват на физически носители.
LG поддържа DTS на всичките си OLED модели от 2023 г. и 2024 г., но отказаха поддръжката в цялата си гама през 2025 г.
ПРОСТРАНСТВО ЗА ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ
LG следва тенденцията, която сега е преобладаваща на пазара на потребителска електроника: пространството, отделено на изкуствения интелект, е все по-голямо и сега достига до значителен брой функции. Според корейската марка, през последните години процентът на потребителите, които вече не използват режима по подразбиране (Eco + Standard) на телевизорите, този, който се избира автоматично, когато извадите продукта от кутията, се е увеличил значително.
В webOS 22 57,1% не са направили никакви промени, докато с webOS 23 балансът на силите се е обърнал: 52,4% от собствениците са променили видео режима. Но особено важен е „как“: най-популярният режим е Filmmaker и това със сигурност е положителен факт. На второ място със 17% е режимът Vivid , а на най-ниското стъпало на подиума, с 16%, се намира AI Picture Wizard , т.е. режимът, получен чрез кратък поетапен път, управляван от изкуствен интелект .
Миналата година се очаква процентът да е нараснал допълнително и това е една от причините LG да се съсредоточи още повече върху изкуствения интелект. LG AI телевизорът дебютира през 2025 г. , заедно с ново специално лого. Фокусните точки, върху които е съсредоточен фокусът, са три: разпознаване на потребителя, гарантиране на персонализирано изживяване и грижа за вас? Разпознаването на потребителя е активно от 2024 г.: webOS предлага различни профили и превключването между тях не е ръчно, телевизорите могат да разпознават потребителя по глас чрез AI Voice ID , като избират съответния профил .
Идентифицирането на потребителя се използва, за да се осигури персонализирано изживяване: това варира от историята на преглежданото съдържание до препоръките, базирани на лични вкусове. Новото в сравнение с 2024 г. е, че началната страница може да бъде персонализирана за всеки потребител : всеки профил може да променя показваните на екрана приложения, реда, в който се показват и т.н. Успехът на AI Picture Wizard убеди LG да предложи подобен насочващ път за аудио. Така се роди AI Sound Wizard : на потребителя се предлага серия от кратки аудио записи, от които да избира, за да получи най-подходящото за всеки отделен човек качество на звука. Това е по същество същият процес като AI Picture Wizard, с единствената разлика, че вместо аудио записи, на екрана се представя селекция от изображения.
Така получените аудио и видео режими са свързани с профила на всеки потребител , така че да могат да бъдат бързо извикани с гласово разпознаване . След това LG частично е модифицирала функционирането на микрофона в дистанционното управление. Тук трябва да направим малка крачка назад: ново дистанционно управление без цифрова клавиатура дебютира в серията 2025. Този контролен блок няма да се предлага на всички пазари, сред които е и италианският. Причината е свързана с резолюция, одобрена от AGCOM в края на 2023 г.: задължително е да се осигури поне едно дистанционно управление с цифрова клавиатура. Поради тази причина дистанционното управление би трябвало да остане почти същото за нас, с изключение на една малка промяна: бутоните за микрофон и избор на вход ще бъдат заменени съответно с бутони за достъп до AI и Home Hub (страницата, която управлява смарт устройствата).
На практика бутонът за микрофон изчезва: с едно натискане се активира AI Concierge , който предоставя съвети въз основа на предпочитанията на всеки потребител и показва някои ключови думи, свързани с преди това завършени дейности. Дългото натискане на същия бутон позволява гласово взаимодействие, по същество същата функция, която преди това беше свързана с микрофона. Изкуственият интелект също идва на помощ, за да предложи помощ на потребителя: говорим за AI Chatbot . Всеки, който е използвал ChatGPT, Copilot, Claude или някой от многото чатботове с изкуствен интелект, определено ще се почувства като у дома си: по принцип отваряте чат, управляван от бот, който използва изкуствен интелект, за да идентифицира заявки и да реши евентуални проблеми.
Може да попитате как да свържете източници към телевизора, как да активирате мрежова връзка или защо телевизорът се включва сам. Можете също да правите промени в настройките за звук и видео, като например да поискате изображението да бъде по-рязко. AI Chatbot отговаря, като предлага предварителен преглед на възможните промени, поверени на AI. Потребителят просто трябва да избере този, който предпочита. Същото може да се направи и със звук, например като се поиска гласовете да бъдат направени по-ясни. Две от новите функции няма да бъдат достъпни веднага по целия свят, включително в Италия. Търсенето с изкуствен интелект и генеративната галерия с изображения първоначално ще бъдат достъпни за употреба в Корея и Съединените щати.
AI Search използва така наречения LLM ( Large Language Model ), за да разбере контекста в рамките на гласово взаимодействие, опростявайки всички операции по търсене. Тази функция се интегрира с Microsoft Copilot, за да надхвърли обикновеното търсене на съдържание. С Copilot, например, можете да поискате да планирате 6-дневно и 7-нощно пътуване в чужбина и да получите възможните опции в отговор. Генеративната галерия с изображения се използва за генериране на изображения, създадени от изкуствен интелект; След това потребителят може да използва изображенията като фон. Моля, обърнете внимание, че използването е обвързано с кредити: в слайдовете, които LG ни показа, се говори за 1 изображение за 1 кредит, като вече са предоставени 100 кредита, след което ще трябва да разберем как да получим нови кредити.
Последната промяна е в Home Hub, екранът, който действа като контролен център за всички ваши свързани устройства: крушки, перални машини, пречистватели на въздух, климатици, термостати, завеси, звънци и други. webOS 25 е междуплатформена: може да се свързва с множество екосистеми, като например ThinQ на LG и Google Home . Това означава, че потребителите вече могат да управляват много по-голям брой устройства. Що се отнася до webOS, 5-те години поддръжка на актуализации са абсолютно потвърдени: продуктите, пуснати на пазара тази година, постепенно ще получават фърмуер до webOS 29.
BRIGHTNESS BOOSTER ULTIMATE TECHNOLOGY: СБОГОМ MLA!
Новата технология Brightness Booster Ultimate дебютира в сериите G5 и M5 , име, което очевидно намеква за известна приемственост с Brightness Booster Max, налична в сериите G4 и M4. В действителност промените са наистина важни: на първо място, технологията MLA изчезва , тоест микролещите, които при G4 и M4 служат за концентриране на светлината към зрителя, възстановявайки светлинната ефективност и по този начин увеличавайки пиковата яркост.
LG не предоставиха никакви изрични твърдения за това как работи, но един от слайдовете, които ни показаха, е доста обяснителен: структурата на пикселите се е променила. OLED дисплеите от 2024 г. са базирани на пикселна структура, наречена „3-stack“. Какво означава това? Пикселите на WRGB OLED телевизорите на LG Display могат да бъдат описани като вид сандвич с различни слоеве органични емитери: 3-слойните панели имат 3 субстрата от емитери, които, като добавят своя принос, генерират бяла светлина. Очаква се телевизорите с технологията Brightness Booster Ultimate да преминат към „ 4-стекова “ архитектура с 4 органични емитерни субстрата .
На LG слайда, който реконструирах на изображението по-горе, можете да видите уголемяването на пиксел, образуван от червен субстрат в долната част, последван от син субстрат, зелен и друг син субстрат (сините са два). Какви са ползите? Първо, яркостта се увеличава значително , както в пиков режим, така и на цял екран. LG не предостави точни измервания, но предоставената информация ни позволява да добием представа. Говорим за яркост три пъти по-висока от тази на конвенционален OLED , който е по-специално новата базова серия B5. Това увеличение се отнася до измерването, направено на прозорец, покриващ 10% от екрана.
Преведено в по-разбираеми числа, очакваме пикова яркост в HDR от над 2000 нита , което очевидно ще бъде потвърдено с инструменти в ръка, когато имаме финална проба за тестване. Припомнете си, че серията G4 достига около 1500 нита при същите условия. Вместо това, яркостта по целия екран се е увеличила с 40% и следователно би трябвало да се установи на над 300 нита , като се има предвид, че G4 спира на 220 нита. Ще имаме възможност да се убедим в това след няколко месеца. 4-стековите панели би трябвало също да увеличат покритието на цветовото пространство BT.2020, въпреки че LG не е публикувала никакви изявления по този въпрос.
Яркостта не е решаваща характеристика за качеството на изображението поради нашето логаритмично възприятие за яркост в резултат на адаптацията на зеницата на окото. Много по-важни са контрастът и нивата на черното.
НОВИТЕ ПРОЦЕСОРИ
Както всяка година, появата на нови телевизори съвпада с въвеждането на актуализирани процесори. В гамата 2025 се използват четири типа процесори: Alpha 11 4K AI Gen 2 , Alpha 9 4K AI Gen 8 , Alpha 8 4K AI Gen 2 и Alpha 7 4K AI Gen 8 . Alpha 11 е интегриран в OLED дисплеите от висок клас, след това в C5 OLED дисплеите е интегриран Alpha 9, а след това в останалите процесори, разделени между OLED, QNED и други LCD дисплеи. Всички продукти от QNED нагоре са оборудвани с AI Super Upscaling , т.е. способността за адаптиране на съдържание с по-ниска резолюция към Ultra HD чрез използване на изкуствен интелект, по-специално дълбоко обучение .
Този тип мащабиране работи сцена по сцена, разпознавайки контекста, т.е. вида съдържание, което ще се обработва (филм, спорт и др.). Изкуственият интелект също така идентифицира областите, върху които трябва да се действа по-решително: това се нарича подобряване на обекти , базирано на визуалното възприятие на човешкото око. На практика електрониката се фокусира главно върху точките, където е концентриран погледът на зрителя. Динамичното картографиране на тоновете също разчита на изкуствен интелект, за да адаптира съдържанието към HDR10: това е функцията Dynamic Tone Mapping Pro , която вече беше налична миналата година и която би трябвало да бъде още по-усъвършенствана тази година.
За по-неопитни потребители има и възможност да оставят всички видове оптимизация на телевизора с AI Picture Pro , който освен мащабиране прилага и серия филтри, предназначени да осигурят изображения с най-голямо въздействие. Не на последно място е AI Sound Pro , който вече беше наличен миналата година, за подобряване на възпроизвеждането на звук, особено на гласовете, благодарение на Voice Remastering . Новата функция е, че тази година C5 OLED дисплеите ще могат да възстановяват и 11.1.2-канален виртуален съраунд ефект.
ПРОЗРАЧЕН OLED T ДИСПЛЕЙ SIGNATURE
Серията 2025 е с дебюта на Signature OLED T телевизора с прозрачен екран. Това не е абсолютна новост: вече беше представено на CES 2024, но сега е готово да се появи на пазара, започвайки от Съединените щати, където вече е на път. По отношение на спецификациите няма особени новини: засега говорим за 77-инчов модел с Ultra HD резолюция и Zero Connect Box , външен приемник, който интегрира всички конектори и комуникира с телевизора безжично.
Приставката е оборудвана с 3 HDMI 2.1 входа , които обработват сигнали до 120 Hz , което е честотата на опресняване на панела. Автоматичен режим с ниска латентност , бързо превключване на медии , eARC и променлива честота на опресняване също се поддържат под формата на NVIDIA G-Sync и AMD FreeSync Premium . Прозрачността на екрана отваря вратата към уникални функции, като например режима T-Object , който се възползва от Always-On-Display (AOD: екранът е винаги включен): Signature OLED T се превръща в прозрачна дигитална рамка, която може да показва произведения на изкуството, снимки или видеоклипове.
След това можете да активирате T-Bar , лента, концентрирана по долния ръб, която предоставя информация за прогнозата за времето, заглавието на песен, състоянието на свързаните устройства във вашия дом и последните новини. Началната страница също се променя и става T-Home , за да се побере на прозрачния екран.
За да се подобри контрастното съотношение, има система, която повдига непрозрачен слой зад телевизора , сякаш е вид завеса. По този начин се възстановява черното (поне частично), което иначе би липсвало, като се има предвид, че прозрачността се получава именно при изключени пиксели, т.е. върху черно.
Процесорът Alpha 11 допълва пакета . Прозрачният OLED може да се интегрира с аксесоари, които образуват елемент на обзавеждане, добавяйки рафтове за поставяне на предмети. Както се очакваше, цената далеч не е достъпна за всеки: говорим за 60 000 долара . В момента не е обявена евентуална дата на пускане в Италия, но знаем, че пускането в други страни ще продължи през 2025 г.
OLED M5 СЕРИЯ С БЕЗЖИЧНА СВЪРЗАНОСТ
Серията M5 е естественото продължение на M4, която в момента е на пазара. Предлагат се четири модела: 65” , 77” , 83” и 97” . Всички панели са Ultra HD с честота на опресняване до 144Hz . Честотата на опресняване е по-ниска от тази на серията G5 поради Zero Connect Box , който поддържа безжично предаване на Ultra HD сигнали до 144Hz без видима загуба на качество.
Три от четирите модела разполагат с технологията Brightness Booster Ultimate , т.е. новите 4-стекови екрани, за които говорихме в главата, посветена на тази технология. Изключение прави 97-инчовият, но това не е нищо ново: дори в серията M4 най-големият размер е единственият без MLA. Процесорът е Alpha 11 Gen 2, има 3 HDMI 2.1 входа с всички функции, webOS 25 и режим Filmmaker с компенсация на околната светлина (той се адаптира автоматично благодарение на сензора за светлина).
OLED серия G5
Серията G5 все още се отличава с дизайна Gallery с тънка, равномерна дебелина, идеална за монтаж на стена. Първата нова функция е добавянето на 48-инчовия модел , който преди не беше наличен за G OLED телевизорите на LG. Изборът вече се увеличава до шест: 48” , 55” , 65” , 77” , 83” и 97” . Панелите са Ultra HD , но само четири имат най-добрите характеристики. 55”, 65”, 77” и 83” имат честота на опресняване, която се повишава до 165 Hz с FreeSync Premium и G-Sync.
Същите модели разполагат с новите панели с Brightness Booster Ultimate. 48-инчовият и 97-инчовият го нямат, което означава, че яркостта е по-ниска от другите модели. Има 4 HDMI 2.1 порта и те поддържат всички функции. Разбира се, G5s са оборудвани и с webOS 25 и процесор Alpha 11.
OLED C5 СЕРИЯ
Серията C5 също се състои от шест модела: 42” , 48” , 55” , 65” , 77” и 83” . Панелите са OLED evo , така че запазват 3-стековата структура на серията C4. Резолюцията е Ultra HD с честота на опресняване до 144Hz . LG заяви, че яркостта е по-висока от тази на еквивалента от 2024 г., но без да предостави точни данни. Със сигурност двата по-малки телевизора, 42” и 48”, ще останат по-малко ярки от останалите поради по-високата плътност на пикселите, което ги прави по-неефективни.
Серията C5 използва процесора Alpha 9 Gen 8 и предлага 4 пълнофункционални HDMI 2.1 входа . Както уточнихме в главата за процесорите, преминаването от C4 към C5 подобрява функциите, които създават виртуален съраунд ефект: преминаваме от 9.1.2 на 11.1.2 канала.
OLED серия B5
Серията B5 допълва гамата OLED телевизори за 2025 г. с четири модела: 48” , 55” , 65” и 77” . Базата е подобна на тази на C5, но с някои компромиси: честотата на опресняване достига 120 Hz , а процесорът също се променя, като тук е Alpha 8 Gen 2 . Нямаме индикация за яркостта, но очакваме тя да е по-ниска от тази на C5. Както при всички други OLED дисплеи, ние откриваме 4 HDMI 2.1 входа с всички функции.
Model Sizes Backlight Type Advertised Zones Resolution Refresh Rate Notes M5 65", 77", 83", 97" WOLED (4-stack) N/A 4k 144Hz (except 97" - 120Hz) Wireless Zero Connect, 97" uses older 3-stack OLED G5 48", 55", 65", 77", 83", 97" WOLED (4-stack) N/A 4k 165Hz (except 97" - 120Hz) 97" use older 3-stack OLED C5 42", 48", 55", 65", 77", 83" WOLED (3-stack) N/A 4k 144Hz B5 48", 55", 65", 77" WOLED (3-stack) N/A 4k 120Hz QNED9M 65", 75", 86" Mini LED Unknown 4k 144hz Wireless Zero Connect QNED90A 55", 65", 75", 85" Mini LED Unknown 4k 144Hz QNED89A 110" Mini LED Unknown 4k 144Hz QNED85A 50", 55", 65", 75", 86" Mini LED Unknown 4k 144Hz QNED82A 43", 50", 55", 65", 75", 86" LED Unknown 4k 60Hz QNED80A 43", 50", 55", 65", 75", 86" LED Unknown 4k 60Hz
QNED телевизори
Чао, квантови точки. Добре дошли, DQCS.
Нека ви напомня, че QNED досега се свързваха с квантови точки, благодарение на което това беше отговорът на LG на конкуренцията от QLED. Съществена промяна при QNED след 2025 г. е, че квантовите точки ще бъдат заменени от решение, наречено Dynamic QNED Color Solution (наричано по-долу DQCS), а телевизорите, оборудвани с тях, ще се наричат „QNED evo“. Освен това, в по-скъпата серия QNED90/92 ще се появи по-добра версия на това решение, наречена Dynamic QNED Color Solution Pro.
LG обещава още по-наситени цветове, въпреки че няма официална информация на какъв принцип работи DQCS - използвани са два вида луминофор. Не е известно дали в допълнение към тях са използвани и други решения, като например лентов филтър, познат от телевизорите NanoCell.
Телевизорната гама от 2025 г. включва не само OLED, но и QNED . QNED са водещите LCD дисплеи на корейската марка : името е свързано с използването на Quantum Dot в комбинация с технологията NanoCell. Според някои слухове, идващи от Корея, QNED 2025 няма да интегрира квантови точки, заменени от технологията Dynamic QNED Color, която LG всъщност спомена по време на пресконференцията, проведена преди CES.
Гореспоменатата технология се предлага в два различни варианта: Dynamic QNED Color Pro и Dynamic QNED Color . Първият обещава 95% покритие на цветовото пространство DCI-P3, докато вторият спира на 93%. Сред основните новости на новите QNED е въвеждането на QNED evo , име, което следва вече използваното за OLED дисплеи. Серията QNED evo е QNED99 , QNED92 и QNED9M .
QNED 99 има 8K резолюция , Mini LED подсветка с Full LED Array конфигурация и локално затъмняване , процесор Alpha 9 AI 8K Gen 7 , Gallery Design и разбира се webOS 25 . QNED92 променя резолюцията, която е Ultra HD, процесора, който е Alpha 8 Gen 2, и дизайна, който се нарича Cinema. QNED9M се различава от другите два, защото се фокусира върху безжичната свързаност , следвайки примера на OLED M5.
След това откриваме Zero Connect Box , който предава Ultra HD сигнали до 144 Hz , винаги с 3 HDMI 2.1 порта , които управляват всички функции, включително тези за игри. Процесорът е Alpha 9 Gen 8, а дизайнът е ултратънък , с дебелина само 16,4 милиметра. Обърнете внимание, че подсветката не е Mini LED и замества технологията Dynamic QNED Color Pro в не-Pro версията.
Гамата QNED се допълва от сериите QNED85 , QNED82 и QNED80 . QNED85 използва процесор Alpha 8 Gen 2 и предлага най-големия размер - 100” Ultra HD. Дизайнът е Super Slim, с дебелина от 29,7 милиметра. QNED82 и QNED80 са по-прости продукти с процесор Alpha 7 Gen 8. QNED82 е Ultra Slim, докато QNED80 е Super Slim.
Gamming
https://www.nvidia.com/en-us/geforce...onitors/specs/
https://www.amd.com/en/products/grap...esync/tvs.html
https://www.clearmr.org/certified-products/
LG, в сътрудничество с Razer и MediaTek, разработи първия в света Bluetooth контролер с ултра ниска латентност (BT ULL). Новата технология беше демонстрирана на 25 септември 2024 г. на смарт телевизор LG webOS и геймърски контролер Razer Bluetooth, демонстрирайки входно забавяне от 1 ms.
Технологията BT ULL осигурява безпроблемна производителност в облачните игри
https://www.razer.com/eu-en/console-gaming
webOS TV 25
https://webostv.developer.lge.com/de...ideo-audio-250
Потребителско изживяване и функции
WebOS на LG достигна версия 25 (за 2025 г.), отбелязвайки 10-то поколение на платформата. Преди четири години тя претърпя промяна в оформлението от минималистично долно меню към меню на цял екран. Оттогава това оформление се превърна в стандарт и същия подход откриваме в Google TV, tvOS, Tizen и FireTV.
Използването на интерфейс на цял екран за началното меню отваря много възможности за натрупване на съдържание – но за съжаление и много място за реклами от различен вид. Приблизително половината от началния екран е зает от реклами за собствените услуги на LG или партньорско съдържание, което затруднява потребителя да избегне нежелани промоции. Допълнителни реклами бяха добавени миналата година чрез скрийнсейвъра, който сега промотира собственото приложение „Channel“ на LG. Така че вече не е възможно напълно да се избегнат рекламите, дори ако се опитвате да избягвате интелигентната платформа webOS на LG. Предишното ни оплакване от платформите, които не получават актуализации, може би трябва да бъде заменено с кампания срещу рекламите.
От различните други операционни системи за телевизори на пазара, тази на LG започва да изглежда най-остарялата и претрупана. Забелязвате го в донякъде тромавите бързи команди към различни секции като Игри, Музика, Спорт и т.н., които стартират приложения, от които след това трябва да „излезете“, за да се отдалечите. По-специално за секцията Музика не винаги е идеално музиката да спира, ако се върнете в главното меню. За видео обяснение на различните хъбове вижте нашето ревю на LG C3 . Друга област, където интерфейсът все още изглежда малко изолиран, е при избора на входове. Главното меню на LG ви позволява да запазвате бързи команди към конкретни HDMI входове, но като цяло трябва да преминете през техния хъб за свързване, за да получите достъп до входове, което прави ръчното превключване на входовете по-тромаво.
webOS все още изглежда и се усеща по същия начин – за добро или лошо. Редът с приложения, които можете сами да контролирате, е малка лента, разположена близо до горната част, и ако знаете кое приложение търсите, това вероятно ще бъде вашата отправна точка. Останалата част от началния екран е запълнена с предложения за съдържание от стрийминг услуги, които имат интеграция на началната страница, което все още не е много стрийминг приложения – това ограничение важи независимо от марката на телевизора.
Външният вид и усещането на отделните приложения са такива, каквито бихте очаквали, и щом напуснете началния екран на LG, бързо забравяте, че началната точка е била малко тромава. Нещата се изпълняват с прилично темпо, не е страхотно, но странното въвеждане на движение на LG чрез дистанционното прави изживяването различно – и често по-неудобно – отколкото простото използване на насочващия пад. Аз лично използвам Apple TV на всичките си телевизори – включително моделите на LG – защото осигурява постоянно изживяване. Едно нещо, което ще забележите е, че елементи като субтитрите не се обработват толкова добре в webOS, колкото на платформата tvOS на Apple. Белите субтитри се показват като акценти с пълна интензивност, така че в HDR филмите те ще светят изключително ярко, освен ако не промените цвета или външния вид в приложенията, които позволяват това чрез заобиколни решения. Малко приложения ви позволяват да регулирате яркостта на субтитрите и резултатът често е, че на практика сте заслепени поради изключителната яркост, която G5 е способен да осигури.
LG G5 поддържа както AirPlay 2, така и Chromecast, което улеснява споделянето на съдържание от телефона ви и е чудесен резервен вариант за стрийминг услуги, които не са налични в webOS, или за вашата фото библиотека. Има интеграция с Apple HomeKit и свързаните ви устройства могат да бъдат добавени към началния екран за унифициран общ преглед.
Няколко стрийминг услуги се стремят да предоставят линейно телевизионно изживяване за потребители, които са се отказали от кабела, а LG Channels е интерпретацията на LG за безплатно стрийминг на различни програми, типични за традиционната телевизия. Предложението е ограничено и няма да намерите изобилие от локално съдържание, но има някои опции, ако търсите постоянен поток от риалити предавания, стендъп комедии, документални филми за природата или кулинарни програми – често прекъсвани от реклами. LG Channels е забавен трик, сравним с услуги като Pluto TV, които също стриймват безплатно.
Системата от менюта на LG е малко тромава за навигиране и ако се налага често да правите корекции, може да е разочароващо да преминавате през толкова много стъпки, само за да стигнете до необходимите настройки. От гледна точка на калибрирането, има солиден достъп до настройките, но имплементацията не е много елегантна и LG със сигурност би могла да се възползва от подобряването ѝ. Навигацията в менютата също е малко бавна, особено когато се възпроизвежда HDR съдържание.
LG са интегрирали няколко така наречени „AI функции“, които обхващат аудио, видео, настройка и съдържание. От страна на аудиото и видеото, AI обикновено прилага някаква форма на манипулация към изхода и особено от страна на видеото, ние сме категорично против това телевизорът да настройва настройките си въз основа на съдържанието. От страна на аудиото, която ще разгледаме в един от следващите раздели, потенциалните ползи са доста ограничени, тъй като хардуерът просто не е достатъчно мощен. AI на LG може също да помогне при настройката на телевизора, но колко хора предпочитат да говорят с телевизора си само за да регулират яркостта... не съм сигурен.
Една област, в която изкуственият интелект може действително да се окаже полезен, е да ви помогне да намерите подходящо съдържание въз основа на вашите предпочитания или чрез диалог с асистента за това, което търсите. За съжаление, все още не сме съвсем там и резултатите, които получавате, все още до голяма степен зависят от това с кои услуги може да се взаимодейства. Докато няма пълна свобода за изтегляне на съдържание от всички стрийминг услуги, е трудно да се считат тези инструменти за универсално решение.
Ново дистанционно AI Magic Remote
2025 е годината, в която LG най-накрая актуализира дистанционното си управление, като се отказа от леко пухкавата версия, претоварена с излишни бутони, в полза на по-опростено плоско дистанционно с опростено оформление. За съжаление, в стремежа си към минимализъм, LG премахна бутона за вход, така че вече не можете да превключвате входове директно. Вместо това има пряк път към „Home hub“, който ви дава достъп до входове, IoT устройства, HomeKit и др.
Централната навигационна секция е непроменена, което означава, че бутонът "OK" все още има малко колелце за превъртане, а клавишите със стрелки са разположени в пръстен около него. Контролите за сила на звука и каналите са заменени от същия вид превключвател тип „рокер“, който се намира на дистанционните управления на Samsung. LG обаче не е възприела удобната функция на Samsung, при която натискането на бутона задейства заглушаване на звука или извежда програмния справочник. В средата все още имате кликаемо колелце за превъртане, оградено от бутони за навигация. За съжаление, колелцето, централният бутон и клавишите за насочване са малко прекалено твърди за натискане, което прави навигацията в менюто по-малко плавна, отколкото бихме искали. От гледна точка на дизайна, новото дистанционно е стъпка напред, но все още е далеч от простото метално дистанционно, което Samsung предлагаше през 2017 г. със своята серия Q , или минималистичното дистанционно, предлагано с Apple TV .
Години наред LG разчиташе на курсор, контролиран от движение на екрана, който се движеше около дистанционното по ефир, но през последните години най-вече исках да използвам телевизора с физически бутони. И двете опции са налични, но ако дори го оставите на масата, малкият курсор ще се появи отново. С течение на времето курсорът ме дразни все повече и в комбинация с някои посредствени физически бутони за навигация, използването на G5 все още не е особено добро изживяване – въпреки обновения дизайн.
В долната част на дистанционното има шест специални бутона за спонсорирани приложения, които бихме искали да бъдат заменени с избираеми от потребителя преки пътища. Но като се има предвид как стрийминг услугите стимулират производителите да приоритизират приложенията си, това е малко вероятно да се промени скоро.
[Vincent Teoh/x.com] : ново AI Magic Remote, което е по-малко и по-елегантно поради премахването на цифровите бутони.
Държавите, чиито разпоредби изискват цифрови клавиши на дистанционните на телевизора (Обединеното кралство, Италия, Тайланд, Сингапур), ще получат предишния дизайн с бутони за микрофон и вход, заменени от клавиши AI & Home Hub.
Ако планирате да закупите дистанционно управление за телевизор LG от 2025 г., ви е необходим моделът Magic Remote MR25GA или неговите модификации MR25GC/MR25GN с NFC функция.
Номер на частта на Magic Remote MR25GA: AKB76046602
Има повече вариации в C5, където телевизорите също се различават един от друг по отношение на цветовете. C59, C58 и C57 са завършени в черно с тъмно сребристи акценти, докато C5E се предлага в „Umber Brown“.
Отново, не всички версии са налични във всички размери, това засяга предимно най-големия и най-малкия диагонал при 83 и 42 инча. C5 също използва различни дистанционни управления, въпреки че само C5E идва с AI Magic Remote с цифрови клавиши.
MR25GA - AI Magic Remote с „AI Button“ и няма цифрови бутони. (C57, C58, C59)
MR25GB - AI Magic Remote с цифрови бутони (C5E)
Дистанционните управления на LG MR25GA (вляво) и MR25GB (вдясно) с цифрови бутони
Интуитивно превключване между телевизионни канали с помощта на цифрови клавиши? В гамата на LG C-Series за 2025 г. това е възможно само с C5E. Този модел е единственият с AI Magic Remote с цифрови клавиши и код на модела MR25GB (на снимката вдясно). Някои потребители със сигурност ще са запознати с това от предишни години, със заобления му, леко извит дизайн. За разлика от това, новото AI Magic Remote MR25GA (на снимката вляво) може да се похвали с много по-тънък дизайн, без да пренебрегва управлението с Magic Mouse. MR25GA има и допълнителни бутони за интелигентен дом и AI асистент, които липсват при MR25GB. Предполагаме, че и двете версии могат да бъдат закупени за съответния телевизионен сериал.
Съответните пазари са свободни да решат кое дистанционно управление да бъде включено в телевизора, но вече е известно, че G59 и G57 идват с дистанционно управление без цифрови клавиши, а G58 идва с версия с цифрови бутони.
LG G5
Сериите обаче се различават в три аспекта: монтаж, избор на размер и дистанционно управление.
LG G54: Стойте далеч от този модел. G54 не е модел, предназначен за нашият пазар, а за този във Великобритания и следователно може да имате проблеми със съвместимостта.
Стойки при европейските модели
Две различни SKU версии на LG G5
OLED65G55LW с включена стойка за стена
OLED65G56LS с новоразработена изправена настолна стойка.
W - стенен монтаж
S - стойка за шкаф
За САЩ и Канада, съответно буквеното обозначение е
OLED65G5SUB изправена настолна стойка.
OLED65G5WUA с включена стойка за стена
S - стойка за шкаф
W - стенен монтаж
продава се отделно стойка за шкаф - ST-G4SN55.AEU
G59 G58 G57 G56 G55 G54 G53 G51 OLED65G59LS
OLED55G59LS
OLED48G59LSOLED97G58LW
OLED83G58LW
OLED77G58LW
OLED65G58LW
OLED55G58LWOLED97G57LW
OLED83G57LW
OLED77G57LW
OLED65G57LW
OLED55G57LWOLED97G56LA
OLED83G56LA
OLED77G56LA
OLED65G56LA
OLED65G56LS
OLED55G56LA
OLED55G56LS
OLED48G56LSOLED83G55LW
OLED77G55LW
OLED65G55LW
OLED55G55LWOLED97G54LW
OLED83G54LW
OLED77G54LW
OLED65G54LW
OLED55G54LWOLED65G53LS
OLED55G53LS
OLED48G53LSOLED97G51LW
OLED83G51LW
OLED77G51LW
OLED65G51LW
OLED55G51LWInstallation stand wall mounting stand wall mounting stand wall mounting Size 65, 55, 48 инча 83, 77, 65, 55 инча 97, 83, 77, 65, 55 инча 97, 83, 77, 65, 55 инча 83, 77, 65, 55 инча 97, 83, 77, 65, 55 инча 65, 55, 48 инча 97, 83, 77, 65, 55 инча Remote control AI Magic Remote
(MR25GA )AI Magic Remote
with digital buttons
(MR25GB )AI Magic Remote
(MR25GA )AI Magic Remote
(MR25G ? )AI Magic Remote
(MR25G ? )AI Magic Remote
(MR25G ? )AI Magic Remote
(MR25GA )Magic Remote
(MR25GA )webOS webOS 25 WO webOS 25 WO webOS 25 WO webOS 25 WO webOS 25 WO webOS 25 WO webOS 25 WO webOS 25 WO
LG C5
LG използва разграничението между моделите C57, C58, C59 и C5E за оценка на каналите за продажби (стационарни търговци, специализирани търговци на дребно, онлайн и др.).
Преди всичко е важно да се знае, че всички телевизори от серията C5 предлагат еднакво качество на картината и звука.
Накратко за стойката:
- 42 инча: Странични крачета.
- 48, 55, 65, 77 инча: Централна стойка, леко наклонена.
- 83 инча: Централна стойка, плоска.
Два цвята за C5
Има повече вариации в C5, където телевизорите също се различават един от друг по отношение на цветовете. C59, C58 и C57 са завършени в черно с тъмно сребристи акценти, докато C5E се предлага в „Umber Brown“.
Отново, не всички версии са налични във всички размери, това засяга предимно най-големия и най-малкия диагонал при 83 и 42 инча. C5 също използва различни дистанционни управления, въпреки че само C5E идва с AI Magic Remote с цифрови клавиши.
Автокалибриране
Въпреки че всички OLED панели са с едно и също качество от LG Display, все още има технически разлики в други области на C5. Само специалният модел C5E се доставя без CalMan AutoCal интерфейса, което опростява калибрирането със съответния CalMan софтуер. Все още можете да калибрирате телевизора ръчно, независимо от софтуера, който използвате, но използването на CalMAN AutoCal ви спестява много главоболия. Особено ако повикате професионален калибратор, определено ще бъде доволен от интерфейса. Трябва да се отбележи, че през последните години LG доставя своите OLED телевизори с доста добра фабрична калибрация (Film Mode или Filmmaker Mode).
WiSA сертификация
Ако притежавате WiSA-съвместими високоговорители, важно е да знаете, че само серии C58, C55, C52 поддържат тази функция. За съжаление, другите модели не могат да бъдат дооборудвани чрез софтуер. Това изисква специален WiSA аудио предавател, който може да изпраща 8-канален звук, включително Dolby Atmos, от вашия телевизор към високоговорителите.
OLED83C59LA.AEU
OLED77C59LB.AEU
OLED65C59LB.AEU
OLED55C59LB.AEU
OLED48C59LB.AEUOLED77C58LA.AEU
OLED65C58LA.AEU
OLED55C58LA.AEU
OLED48C58LA.AEU
OLED42C58LA.AEUOLED83C57LA.AEU
OLED77C57LA.AEU
OLED65C57LA.AEU
OLED55C57LA.AEU
OLED48C57LA.AEU
OLED42C57LA.AEUOLED83C5ELA.AEU
OLED77C5ELB.AEUD
OLED65C5ELB.AEUD
OLED55C5ELB.AEUD
OLED48C5ELB.AEUD
OLED42C5ELB.AEUDOLED83C56LA
OLED77C56LB
OLED77C56LA
OLED65C56LB
OLED65C56LA
OLED55C56LB
OLED55C56LA
OLED48C56LB
OLED48C56LAOLED77C55LA
OLED65C55LA
OLED55C55LA
OLED48C55LA
OLED42C55LAOLED83C54LA
OLED77C54LA
OLED65C54LA
OLED55C54LA
OLED48C54LA
OLED42C54LAOLED77C53LB
OLED65C53LBOLED77C52LA
OLED65C52LA
OLED55C52LA
OLED48C52LA
OLED42C52LAOLED83C51LA
OLED77C51LA
OLED65C51LA
OLED55C51LA
OLED48C51LA
OLED42C51LAInstallation stand Sizes 83, 77, 65, 55, 48" 77, 65, 55, 48, 42" 83, 77, 65, 55, 48, 42" 83, 77, 65, 55, 48, 42" 83, 77, 65, 55, 48" 77, 65, 55, 48, 42" 83, 77, 65, 55, 48, 42" 77, 65" 77, 65, 55, 48, 42" 83, 77, 65, 55, 48, 42" Autocalibration Yes No ? ? ? ? ? ? WiSA ready No Yes No ? Yes No ? Yes No Remote control MR25GA MR25GB MR25G ? MR25GA
MR25GB (UK, Italy)MR25GA
MR25GB (UK, Italy)MR25GA MR25GA MR25GA
MR25GB (UK, Italy)Design/color
standBlack-Antracite
Light Satin SilverUmber Brown ? ? ? ? ? ? webOS webOS 25 WG webOS 25 WG webOS 25 WG webOS 25 WG webOS 25 WG webOS 25 WG webOS 25 WG webOS 25 WG webOS 25 WG webOS 25 WG
C5E се предлага в цветен вариант „Umber-Brown“, докато C57, C58 и C59 се предлагат в класическия „Black-Antracite“. И двете версии се отличават с мраморен вид. Между другото, това засяга само задната част на телевизора. Ако го поставите близо до стената или дори го окачите на стената, не бива да губите време в размисъл за тези вариации.
LG HELP Guide
http://kr.eguide.lgappstv.com/manual..._eu03/bul.html
https://channel-lineup.lgchannels.com/