Резултати от 1 до 6 от общо 6

Нов живот за старата бангия?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    156
    #1

    Нов живот за старата бангия?

    Да започна с това, че от Линукс не разбирам НИЩО. Въобще ми е пълна мъгла. Обаче имам желание, а и необходимост да се понауча

    Интересува ме какъв линукс ще е подходящ за един старичък компютър (Celeron 366). Ще се използва за текстообработка/музика/icq/интернет. Пробвах да кача MEPHIS Lite, обаче нещо с инсталацията все още не съм се преборил, а и не ми открива звуковата карта. Може и да може да я открие, но както споменах съм пълен лайк.

    Ще се радвам да споделите кое би било най-удачно за дадената ситуация - лека дистрибуция и малко програмки за цвят.

    Да спомена само, че търсих и с гугъла, но все пак предпочитам нещо изпробвано - едва ли ще успея да открия топлата вода и аз..

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #2

    Re: Нов живот за старата бангия?

    Погледни тук: http://slax.linux-live.org/

    Има възможност както за стартиране от CD, така и за инсталиране като работеща операционна система. Лично аз бях очарован колко леко върви и как се справя с хардуера. Признавам си обаче, че в случая съм пристрастен - базата е Slackware, на който съм фен...

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #3

    Re: Нов живот за старата бангия?

    Аз бих препоръчал направо Slack 10.2 при положение че има повече от 128 MB RAM а ако има прилична видеокарта ще работи даже и със KDE . Ползвам като работна станция Celeron 400/256MB с ATI Rage и трябва да отбележа че bitchx, centricq xmms и FireFox се държат отлично, само OpenOffice е бавен, като мисля че проблема е преди всичко във видеокартата, Kword се държи доста по "пъргаво", но може би при някой по лек графичн менаджер (KDE натежава) ще работят сносно и приложенията на OO.
    Малко off topic -------
    Мисля че славата на Slackware като тежък, сложен и неподходящ за начинаещи е напълно незаслужена, още повече че в BG една голяма част от Linux потребителите използват именно Slack.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #4

    Re: Нов живот за старата бангия?

    slack е сърверски линукс, особено с тая ръбата инсталация определено не е за начинаещи.

    колко рам има тая "стара бангия", то това е главния проблем в случая... с повеко рам и по-лек графичен мениджър ще е пушка.

  6. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    156
    #5

    Re: Нов живот за старата бангия?

    Беше хубаво да уточня няколко параметъра на машината:

    CPU - Celeron 366
    RAM - 128 Mb
    Video - RivaTNT 16 Mb
    HDD - 3 Gb

    Имам и още един ветеран, но той е с по-слаби параметри. На него едва ли ще мога да подкарам някаква графична среда, но пък като почна поне малко да отбирам от линукс мисля да го превърна в един FTP сървър или нещо подобно.

  7. XaugyTuH
    Guest
    #6

    Re: Нов живот за старата бангия?

    Цитат Първоначално публикувано от Araiz
    Беше хубаво да уточня няколко параметъра на машината:

    CPU - Celeron 366
    RAM - 128 Mb
    Video - RivaTNT 16 Mb
    HDD - 3 Gb

    Имам и още един ветеран, но той е с по-слаби параметри. На него едва ли ще мога да подкарам някаква графична среда, но пък като почна поне малко да отбирам от линукс мисля да го превърна в един FTP сървър или нещо подобно.
    На другия ветеран сложи NetBSD http://www.netbsd.org/gallery/in-Act...+hd44780-1.jpg

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Какво правим със старата техника?
    От zeroslav във форум Ремонт, сервиз и калибрация на телевизори
    Отговори: 14
    Последно: 09-08-10, 01:43
  2. Как да освежа старата ми машинка
    От Drilling във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 20-02-09, 23:13
  3. Старата пушка (Le vieux fusil /The old gun)
    От roumen68 във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 3
    Последно: 11-02-08, 00:25
  4. Старата песен на нов глас
    От Poinovito във форум Овърклок
    Отговори: 3
    Последно: 22-09-05, 15:47
  5. Бъг в старата версия
    От Lupus във форум За Форума
    Отговори: 7
    Последно: 18-05-04, 00:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе