Страница 1 от 7 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 93

Бизнес алтернатива на Windows

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    81
    #1

    Бизнес алтернатива на Windows

    И ние както и много БГ фирми се сблъскваме с процеса на лицензиране на прага на бленувания ЕС.

    Въпросът ми е как да оптимизирам разходите за софтуер. Лично съм анти фен на MS, но често сме и ще бъдем принудени да ползваме техният Win както и Office. Прост пример е т.нар справка към НАП/Интрастат, която се прави на Excel и съдържа макроси на всичко отгоре.

    Проблемите, както и тяхното решаване се поставят за мен по следният начин:

    1,Операционна система: Възниква въпросът за съвместимостта на складовия софтуер писан ОСНОВНО за Windows. Доколкото знам, има програми, които емулират Win среда, но кажете коя да пробвам и съответно с коя Линукс дистрибуция (малко съм объркан). Линукс дистрибуциите безплатни ли са за бизнес употреба (видях че LinuxXP единствено е платен ама $50 се преживяват ако има смисъл).

    2, Офис пакет: Open Office безплатeн ли са за бизнес употреба??? Иначе StarOffice май струва около $50. Лошото е, че ползвам и MS Access- има ли щанс да избегна ползването/лицензирането на MS Office Pro???

    3, Мрежа: Ако оставя в офиса един комп с Windows, например заради счетоводната програма, а другите са Линукс базирани, това ще се отрази ли на стабилността и съвместимостта на мрежата?
    При наличие на отделен сървър в офиса, как стоят нещата там (Remote Desktop например)?

    Въпросите станаха дългички, но мисля, че отговорите ще помогнат на доста хора.

    Сърдечно благодаря за всякакво помощ по въпросите.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #2

    Re: Бизнес алтернатива на Windows


    Специално за офис-приложенията се вижда светлина в тунела, т.като новия MS Office, ще ползва отворен формат за документите си, което означава, че е въпрос на време всички офис пакети да разширят функционалността си за работа с този формат и ще има 100% съвместимост.

    По въпрос #1. Има и платени и безплатни линукс дистрибуции. Например RedHat предлагат безплатно Fedora и платено RedHat Enterprise.

    По въпрос #2. Опен Офис е напъно безплатен. Ако е инсталиран на система поддържаща Java най-вероятно ще работят и по-голямата част от макросите писани за МС Офис.

    По въпрос #3. Технически проблем няма. Въпросът е лиценза на Windows дали позволява подобна употреба от няколко работни места едновременно. Доколкото си спомням RDP под Windows XP може да се ползва само от 1 потребител в даден момент.



    За завършек разгледай тези две теми, където вече сме обсъждали функционалността на алтернативите:

    http://forum.setcom.bg/index.php/topic,27192.0.html

    http://forum.setcom.bg/index.php/top...html#msg211332

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    81
    #3

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Прочетох нещата за OpenOffice, инсталирах си го и това, което установих много приятно ме изненада. Досега бях пробвал преди време очевидно доста по-стара версия, но подобренията в 2,1 ме оставят с отлични първи впечетления.

    Наистина това е една отлична алтернатива на MS Office, при това БЕЗПЛАТНА. Има я и локализирана на български, така че и по-възрастните колежки ще могат да се справят без много обяснения.

    За мен #2 засега е приключена, но да се върнем на #1..... Помогнете ми към коя дистрибуция (може и платена, тук парите май са по-приемливи) + win емулатор (дано се изразявам правилно, четох за samba или wine) да се насоча за първоначална проба за да пробвам как се държи вече закупеният складов и счетоводен софт. Да очаквам ли трудности при настройки и т.н.

    За съжаление желанието ми е повече от времето, така че се надявам нещата да са сравнително лесни за инсталация. Ако някой от София има желание да помогне (разбира се никой труд не е безплатен!!!), винаги може да се свърже с мен на ЛС.

    П.С. Иначе винаги съществува вариант е да закупим лицензи за WinXP (някой има ли идея колко струват) и да ги комбинирам с OO, но понеже съм много анти настроен M$ ако има начин да го избегна, с най-голямо удоволствие бих го направил.




  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    81
    #4

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost

    ...... Въпросът е лиценза на Windows дали позволява подобна употреба от няколко работни места едновременно. Доколкото си спомням RDP под Windows XP може да се ползва само от 1 потребител в даден момент.
    Моля те обясни по-подробно. Това значи ли, че ако има 1-2 WinXP и други 6 Linux базирани компютри ще имам преблем.....

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #5

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    1) Ubuntu e Linux с "лесен" потребителски интерфейс + Безплатни ЦД и доставка.

    Главен сайт: http://www.ubuntu.com/

    Поръчка на безплатно инсталационно CD: https://shipit.ubuntu.com/

    Теглене: http://www.ubuntu.com/products/GetUb...irect=download



    2) Доколкото помня, когато 1 потребител влезне в Windows XP чрез Remote Desktop, друг не може да ползва Windows-а в същото време. Естествено има пачове, с които се заобикаля тази "екстра", но тъй като тя е съвсем умишлено внедрена от MS, пачовете са нелегални и е възможно да са в разрез с лиценза.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    81
    #6

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Ако обаче сървъра ми е Линукс базиран няма да имам такива проблеми, НАЛИ .

    Мога да преглътна и липсата на Remote Desktop в краен случай.

    Идеята е да имам 1-2 WinXP за всеки случай-примерно на счетоводителката и на още някой, който попълва и контактува с документи с данъчни, администрация и т.н. и изходящите файлове трябва да са съвмeстими и с отсрещната страна (ходи обяснявай на някоя секретарка някъде си, да си инсталrра Open Office)

    Остава отворен въпросът със съвместимостта на съществуващият и пак повтарям - закупен (наистина ценя труда на българските програмисти) счетоводен и складов софт. Да не се сбъгясат нещата при linux среда, защото ще е много тъпо, нали???

    П.С. Вече дърпам ubuntu 6.06

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #7

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Ако вече ползвате някаква складова система, ще трябва конкретно за нея да се проври как и доколко може да работи под Линукс. Платен вариант на складова програма, разработвана в България и работеща под Линукс е тази от рекламата "Сверете си часовника", която е публикувана тук, точно над мненията ни ;-)

    http://www.microinvest.net/?LoadPage=numberone.php

    1. Работи под всички популярни операционни системи:
    Windows за работните станции (версии 2000, XP, 2003, Vista);
    Linux за работни станции (Ubuntu, Slakware, Mandriva, Debian и други). Вижте презентацията на Microinvest Warehouse Open;
    Web версия, която покрива 100% функциите на продукта и няма ограничени възможности. Версията издава всички официални документи;
    PocketPC версия за мобилна търговия с възможност за дистанционна синхронизация (Windows Mobile 2003 и Windows Mobile 2005);
    Palm OS версия за мобилна търговия с възможност за дистанционна синхронизация;
    Light версии за работа със стари компютри, Touch Screen, без загуба на функционалност;
    Версия Електронен магазин е пълноценна PHP/Apache/MySQL версия на продукта с директна връзка с базата от данни.
    Аз лично нищо не мога да кажа за тази система, тъй като никога не съм я виждал. Мисля си, че след като е българска, няма да е трудно да се получи конкретна информация от производителя.



    П.П.

    2 пояснения:

    samba - имплементация на SMB/CIFS за UNIX базирани системи (каквато е Линукс). МС наричат собствената си имплементация на SMB/CIFS "Microsoft Networking" (сякаш те са го измислили)

    сайт: http://www.samba.org/


    WINE - рекурсивен акроним от Wine Is Not Emulator, имплементаация на Windows API за UNIX базирани операционни системи. С негова помощ могат да се използват програми писани и компилирани за Windows под Linux

    сайт: http://www.winehq.com/

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    81
    #8

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Утре ще пробвам, че става късно....Не ползваме Микроинвест и засега хич не мисля да сменяме складовата ....

  11. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #9

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Спри да теглиш 6.06

    В момента актуалната stable версия е 6.10 Edgy Eft, която ще ти изпратя точно 45 минути след като получа адрес на ПМ.
    Като бонус ще ти изпратя и 6.10 Server, ако случайно решиш сървъра ти също да е на Linux.
    Desktop е абсолютно оригинален, изпратен ми е от Canonical, докато все още изпращаха безплатни. Server съм го теглил просто за да го имам.

    Вече не изпращат [и] заради малоумни изпълнения по целия свят, като да кажем българин, който си "поръчал" 1 000 бр. и си налепил тавана с тях. Не е точно заради него де, но предполагам, че причините са сходни с нашия балкански случай.

    На 19 Април ще излезе Ubuntu 7.04 Feisty Fawn.
    В момента тегля The Feisty Fawn Herd 1, който е първия [alpha] release на Ubuntu 7.04

    Ghost не работи безплатно предполагам, но ако има и бири, то тогава би могъл да направи чудеса. Така съм чувал.

  12. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #10

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Ghost не работи безплатно предполагам, но ако има и бири, то тогава би могъл да направи чудеса. Така съм чувал.
    Мдааа...
    Чудеса в изпиването.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #11

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Malone точно това имаше предвид. И ако трябва да сме точни, чудесата не били в изпиването, а настъпвали след това. Поне така разправят, а аз подобни спомени нямам ;-)))))))

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    63
    #12

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Спри да теглиш 6.06

    В момента актуалната stable версия е 6.10 Edgy Eft, която ще ти изпратя точно 45 минути след като получа адрес на ПМ.
    В интерес на истинате е добре да ползва именно 6.06. От Ubuntu я обявиха с long time support и ще се поддържа поне в следващите 3 години, освен това за момента се държи доста по-стабилно от 6.10 и е по-подходяща за бизнес юзери.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #13

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Да оставя и аз своя коментар.
    Работя и със двете операционни системи, но имайки предвид естеството на работата ми ми е горедолу все тая с коя ще съм в конкретния момент. Под windows единствената office програма която ползвам е outlook, поради причина че понякога се налага да съпортвам юзъри, а не я познавам на изуст. Open office ми върши чудесна работа за отваряне на майкрософтски документи с няколко малки изключения. Ако един документ е писан във Word и са му зададени разни стилове, вложени екселски таблици и т.н. определено създава проблеми. Да го кажем ич не го отваря като хората. Със екселските документи до сега не съм имал проблеми.
    Основният проблем който възниква при моята работа са разните идиотски active x контроли и web приложения които са написани да работят само с IE. Въпреки че не е особена философия да се подкара ИЕ под линукс, единствената екстра към него която пали е флаш плеъра.
    Та все още стои проблема наречен съвместимост...

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #14

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Цитат Първоначално публикувано от PeterPan
    Идеята е да имам 1-2 WinXP за всеки случай-примерно на счетоводителката и на още някой, който попълва и контактува с документи с данъчни, администрация и т.н. и изходящите файлове трябва да са съвмeстими и с отсрещната страна (ходи обяснявай на някоя секретарка някъде си, да си инсталrра Open Office)
    Значи Open Office може да се настрои по подразбиране да записва файловете във форматите на Microsoft. При което файловете ще са съвместими с Excel-a на данъчните. Формулярите за Интрастат вярно са ги правили с новата версия на Офиса и там няма как да се ползва Open Office. За справките на статистиката не помня вече... Туриха ми ексел и го ползвам.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #15

    Re: Бизнес алтернатива на Windows

    Цитат Първоначално публикувано от fori
    Да оставя и аз своя коментар.
    Работя и със двете операционни системи, но имайки предвид естеството на работата ми ми е горедолу все тая с коя ще съм в конкретния момент. Под windows единствената office програма която ползвам е outlook, поради причина че понякога се налага да съпортвам юзъри, а не я познавам на изуст. Open office ми върши чудесна работа за отваряне на майкрософтски документи с няколко малки изключения. Ако един документ е писан във Word и са му зададени разни стилове, вложени екселски таблици и т.н. определено създава проблеми. Да го кажем ич не го отваря като хората. Със екселските документи до сега не съм имал проблеми.
    Основният проблем който възниква при моята работа са разните идиотски active x контроли и web приложения които са написани да работят само с IE. Въпреки че не е особена философия да се подкара ИЕ под линукс, единствената екстра към него която пали е флаш плеъра.
    Та все още стои проблема наречен съвместимост...
    fori, ако нямаш работеща Java, е възможно да имаш повече несъвмести. Както казах, форматът (Open XML), под който ще се запазват документите правени на новата версия на MS Office е отворен и проблемите със съвместимостта в това отношение се очаква да изчезнат. И още един коментар по твоя пост - за да пуснеш IE под Линукс, със сигурност ти трябва лиценз за Windows и дори тогава не съм сигурен, че е съвсем легално.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 7 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. (Лека) Бизнес задача
    От MitkoS във форум Логически задачи
    Отговори: 2
    Последно: 26-09-12, 17:56
  2. Готов бизнес план
    От kokyto във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 7
    Последно: 07-04-10, 09:24
  3. Отговори: 0
    Последно: 25-10-06, 11:00
  4. Бизнес симулатор
    От Cko във форум Общ - софтуер
    Отговори: 12
    Последно: 09-05-05, 14:37
  5. Бизнес План
    От ckk_7 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 25-12-04, 13:11

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе