Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 26 от общо 26

Linux софт-RAID - възстановяване на данните

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #16

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    Цитат Първоначално публикувано от dash
    Hi Stfn, поразрови се тука:

    http://forums.procooling.com/vbb/arc....php/f-82.html

    ... може да намериш решение поне да си спасиш данните, и се пази от хора дето се стискат за 100-200$

    Още нещо за модел 4100 което може да ти помогне:

    OS can be booted from any drive ...
    Нещо не ми отваря линка... А за това, че ОС зарежда от всяко у-во - самата ОС си работи, почупен е дяла с данните и него се опитвам да възстановя.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #17

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    От линка изпратен от dash:
    http://(snapserver ip or name)/config/debug

    type config devices reinit all

    and let the system restart. It should bring the drives back to original state. I did this to remove a 'cracked raid' then try putting it back in a raid set
    1) Изпрати да видим /etc/fstab
    2) Опитай да изпишеш всички у-ва на командната линия (не знам дали boot CD-то ползва баш и дали работи "brass expansion", т.е. дали shell "разгъва" hd{a,b} до "hda hdb". С други думи, пробвай:

    Код:
    mdadm --assemble /dev/md4 /dev/hda4 /dev/hdc4 /dev/hde4 /dev/hdg4
    Подозирам, че ефектът ще е същия, но все пак нищо не пречи да се пробва.


    3) Ако решат да НЕ плащат за официален съпорт, а да се простят с данните, можеш да опиташ и следната команда (тя може да е бъде опасна):

    Код:
    mdadm -C /dev/md4 -n4 /dev/hda4 /dev/hdc4 /dev/hde4 /dev/hdg4 -l0
    -C - create
    -n4 - брой устройства
    -l0 - RAID Level 0 (raid-0)

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #18

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    Абе аз все пак ти препоръчвам да дръпнеш програмките от сайта на Адаптек, или най-малкото поне GuardianOS с пачовете, па после да правиш гореописаните от Ghost магии . A доколкото видях има и бая PDF-и с описания, от рода на
    Snap Server iSCSI Reference (PDF 1 MB)
    GuardianOS Read Me First v4.0.288 (PDF 244 KB)
    Administrator Guide for Guardian OS based Snap Servers (PDF 2 MB)
    Snap Server 15000/4500/4200 Quick Start Guide

    така че - народа го е казал, не аз - Когато нищо друго на помага - прочети упътването

  5. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #19

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    Не знам защо не ти се отваря линка, при мен няма проблеми, както и да е "Mission impossible":

    Q: I have a Snap 2200 (2x250gig) that was setup as a Raid 0. One of the HD went bad over the weekend but i want to see what i can do with the server. I realize that my data is lost. Fortunaly i have a good backup.

    A: Good for you for having a BU. Running Raid0 (Stripped) has no redunducy. If the unit still boots, look at the error log. The top disk is 10000, with the lower 10010. The Strip is 40000. Error will show on 40000 and on one drive.

    Data is not recoverable from a RAID 0 failure. ...

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #20

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    Цитат Първоначално публикувано от dash
    Data is not recoverable from a RAID 0 failure. ...
    ...което не винаги е вярно ;-)

  7. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #21

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    ...което не винаги е вярно ;-)
    Прав си Дух, ама нали знаеш че си зависи много от хардуерната подложка, която в случая е евтино и ненадеждно решение ...

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #22

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    Естествено, че е важна и разбира, се в случая говорим за IDE дискове. Мисълта ми беше, че дори при хардуерна повреда в много случаи може да се спаси (част от) информацията, а в конкретната ситуация имам усещането, че проблемът не е в гръмнал диск, а в софтуерно омазване на масива. Ако съм познал, би трябвало да е голяма вероятността при успешно сглобяване на масива след replay на журнала на файловата система, да се спаси информацията. Разбира се може и да греша. Важното е, че да се държи важна информация на RAID-0 е лоша идея, ако не се правят backup-и редовно.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #23

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    Според грешката: I/O error (unrecoverable error) - FS mount failed

    това е или хардуера на сървъра или един от четирите хард диска (съдейки по марката е по вероятно второто ...)

    както и да е - има един прост начин да се види дали сървърът е ок - сложи му два нови или стари ОК хард диска и създай нов масив Райд 0 - ако работи ОК, сървърът е наред и проблема е в един от хард дисковете, все още има шансове да се източат парчета от информацията ако намериш същият модел сървър, сложиш му 3 диска с ОК статус и идентифицираш повреденият и го замениш с нов ...

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #24

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    dash, нормално е, това да показва - ядрото няма как да разчете файловата система от несглобения масив. С RAID-0 по описания от теб начин няма да се получи, Това, за което говориш става при масиви, които имат излишъци от информация (redundancy), примерно mirror, raid-5, raid-10, но RAID-0 не е такъв. Няма излишък от информация и съответно, ако хардуерно изпука някой от носителите, цялата информация се загубва. В такъв случай се търси експерт, който да извади информацията от счупения диск и да я прехвърли на нов, след което новия да замести счупения в масива. Mr.Techno вече препоръча такъв човек (Samo), аз потвърждавам - успя да извади информацията от потрошен RAID-0 на мой приятел.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #25

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    ...което не винаги е вярно ;-)
    Съгласен.

    Както и да е, шефовете най-сетне се разбраха и в понеделник ще си платят за една година поддръжка. От тук нататък Adaptec каквото направят с възстановяването на данните - направят. Най-малкото ще ъпдейтнем операционната система по този начин.

    Благодаря на всички отзовали се и особено на Ghost. (+1) за това, че успява да даде възможно най-точно и кратко командите, необходими за изпълнението на определена задача (не само тук, но и в други теми).

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #26

    Re: Linux софт-RAID - възстановяване на данните

    Е, това е най-разумното, което можеше да направят. Стискам палци и ...+1 да не остана длъжен ;-)

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Защита на данните в SQL Server 2005
    От moly във форум Общ - софтуер
    Отговори: 11
    Последно: 06-04-09, 22:07
  2. Отговори: 0
    Последно: 22-01-09, 09:01
  3. Sanyo SAP-C227VR - какви са му данните?
    От qazaq във форум Климатици Sharp, Sanyo
    Отговори: 5
    Последно: 07-07-07, 13:09
  4. Отговори: 3
    Последно: 22-05-06, 11:30
  5. ASP.NET :: Къде се съхраняват данните от __ViewState?
    От fuoco във форум Програмиране
    Отговори: 0
    Последно: 14-01-06, 15:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе