Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 19 от общо 19

Как да променя резолюцията на екрана

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #16

    Re: Как да променя резолюцията на екрана

    Код:
    $ glxinfo | grep -i direct
    direct rendering: Yes
    Не Ghost, мотива за въпроса ми беше дали аз нещо не съм направил грешно или недостатъчно. Игрите ги споменах просто за да обясня кое ми прави впечатление.

    Игрите на са ми болка за умиране, тъй като и с търговския драйвер, картата не е особено подходяща за съвременните игри. 64M/64bit.
    Понеже машинката е с особен formfactor не мога да събера голяма AGP карта вътре, а от нископрофилните като че ли няма такива game ориентирани. Пък на NVidia съвсем. Намерих само тази ATI.
    Пък и кой да прочете преди да купи, че по принцип Linux е скаран с ATI.
    Проблемите на собствениците на NVidia са в пъти по малко от тези на ATI, поне това се вижда по форумите.

    С AIGLX обаче Beryl работи доста по "мазно" или най-малкото акселерацията е в пъти по добра. Наложи се да я намалявам в Beryl settings мениджъра за да ми изглеждат анимациите по подобен начин, както съм свикнал.

    Явно AIGLX не поддържа FireGL, тъй като при $ glxgears изхода ми е със стойности над 1000 FPS, а при $ fgl_glxgears:
    Код:
    $ fgl_glxgears
    The program 'fgl_glxgears' is currently not installed. You can install it by typing:
    sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
    Make sure you have the 'restricted' component enabled
    bash: fgl_glxgears: command not found
    Благодаря все пак за разяснението. Ще видим. Заради тестов интерес може би ще инсталирам пак търговския драйвер на ATI, но ми се иска да го направя така, че после да мога да върна безпроблемно отново AIGLX. И да знам как точно съм го направил, да имам работещо howtо. В двете посоки.

    Според теб, преди инсталацията на ATI драйвера, само xorg.conf ли да запазя Ghost?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #17

    Re: Как да променя резолюцията на екрана

    Не смея да те посъветвам, за да не те подведа - както казах, нямам опит с тези карти. Ще трябва да прочетеш как е правилно да се направи конкретно за Убунту. Пуснах google и попаднах на няколко howtos, които ми изглеждат кратки и ясни. Най-добре ми изглежда [1]. Чудесна черта на *NIX-овете е лесния back-up [2] & restore [3]. Направи си един пълен backup и после тествай. Ако се оплеска нещо, за "нула време" ;-) си връщаш работещата инсталация.

    [1] ATI HOWTO

    [2] Back-up:
    Код:
    tar -jpc                            \
    --ignore-case                          \
    --exclude '/sys/*'                       \
    --exclude '/tmp*'                       \
    --exclude '/proc/*'                       \
    --exclude '/dev/*'                       \
    --exclude '*backup*'
    -f /tmp/backup.tar.bz2 /
    ..което ще създаде файл /tmp/backup.tar.bz

    [3] Restore

    Код:
    tar -jpx --overwrite --atime-preserve -f /tmp/backup.tar.bz -C /
    БЕЛЕЖКА: Tрябва да имаш достатъчно свободно място във /tmp, за да поеме пълния размер на всички файлове, т.е. free space трябва да ти е повече от used space, за да може да събере backup.tar.bz2

  4. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #18

    Re: Как да променя резолюцията на екрана

    ОК, благодаря, ще го направя, като се прибера след два дена.
    Засега имам място, всички неща на дъщеря ми ги прехвълих на Windows компютъра докато преинсталирам.
    Да си ги подреди и запише тези, които не ползва ежедневно. А останалите са прилично количество и няма да ми пречат.
    Но все пак, първо това ще проверя, свободното място.
    Ще пиша какво е станало.

    Този бекъп, да го разбирам ли, като аналог на създаване на image във Windows?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #19

    Re: Как да променя резолюцията на екрана

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Този бекъп, да го разбирам ли, като аналог на създаване на image във Windows?
    Не. Това е просто архив (tarball), компресиран с bzip2. Той запазва permissions & ownership на файловете и директориите. За разлика от Windows, GNU/Linux може просто да се копира.

    Image в смисъла използван в света на Microsoft (побайтово копиране на устроуйство) може да се направи с командите cat или dd, примерно:

    за backup:

    Код:
    dd if=/dev/hda1 of=/tmp/hda1.img
    или
    Код:
    cat /dev/hda1 > /tmp/hda1.img
    и после за restore:

    Код:
    dd if=hda1.img of=/dev/hda1
    или
    Код:
    cat /tmp/hda1.img > /dev/hda1
    По същия начин могат да се записват DVD/CD-ta (но не е препоръчително). Също така не е подходящо за монтирани файлови системи в режим за четене и писане, защото по време на операцията е възможно (и доста вероятно) да настъпят промени по файловата система и да се получи невалиден image.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Проблем с резолюцията
    От Миленчо Ве във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 15-01-13, 23:00
  2. проблем с резолюцията
    От neizvesten33 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 19-11-09, 11:26
  3. проблем с резолюцията
    От DeyanMarkovski във форум Windows
    Отговори: 8
    Последно: 26-08-06, 00:12
  4. 10/100 как да променя
    От A_L_E_X във форум Linux
    Отговори: 5
    Последно: 20-01-06, 00:37
  5. намаляне на резолюцията на avi
    От IBANEZ_ във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 1
    Последно: 22-11-05, 09:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе