QD OLED е по-ярък и по-цветен от WRGB OLED в ярки сцени и не показва никакви сиво-черни или цъфтящи артефакти, които засягат мини LED LCD телевизорите в тъмни сцени.
Но тази частна демонстрация беше подготвена от Samsung Display.
Позволете ми, да ви дам възможно най-много информация, за да можете да си съставите собствено мнение.
Това, което ми казаха, че QD-OLED дисплеят, използван в това сравнение, е окончателен производствен панел, а не истински телевизор, просто модифициран панел, който е свързан към Main board (платка със SoC).
Мини лед на IPS с 1000 зони - QNED90.
WRGB OLED - LG G1.
Всички бяха 65", некалибрирани и работеха в динамичен/ярък режим.
Следователно, много малко изводи могат да се направят от сравнителната демонстрация на частния щанд на на Samsung Display, поради разликата в цветовите температури и подхода на тоновия дисплей сред другите променливи.
Всъщност QD-OLED панелът изглежда следваше прекалено яркото PQ EOTF проследяване, което е типично за телевизорите на Samsung, което според професионалното ми мнение води до повече изрязване на ярки детайли.
Предупреждение номер две беше, че QD-OLED сравненията бяха направени с моделите от 2021 г. Моделите от 2022 г. все още не са налични.
Въпреки това, технологията OLED EX, обявена от LGD, трябва да осигури 200 нита яркост на цял екран с обикновено по-ярък APL, което я прави по-конкурентоспособна.
200 нита са обещани за QD-OLED панел на цял екран, 1000 за 10% прозорец и 1500 за 3% прозорец. И най-вероятно тези резултати са получени на некалибриран телевизор и в неизвестен режим (може би в Dynamic), а не в съответствие с индустриалния стандарт бяла точка D65 (която е по-синя при Samsung). Малко вероятно е тези числа да са значително по-ярки от WRGB телевизора за 2022 г. Като се има предвид, че дори миналогодишният Sony A90J срещу Panasonic JZ2000 успя да достигне 1300 нита в Bright режим, макар и не повече от 10 секунди.
Предупреждение номер три е, че демонстрационният цикъл е специално избран от Samsung DSisplay, за да демонстрира още веднъж предимствата на QD-OLED пред WRGB OLED, стандартна практика сред производителите.
Въпреки тези предупреждения, видях три предимства, предлагани от QD-OLED пред WRGB:
1. QD-OLED дисплея определено може да показва по-богати цветове при по-висока яркост от LG G1, а ефектът на спадане на сатурацията причинен от включването на белият субпиксел при WRGB OLED телевизор, не може да бъде преодолян чрез просто увеличаване на контрола на цвета, без да се засяга естествеността на изображението.
2. QD-OLED успя да поддържа яркостта и цветовете извън оста дори по-добре от LG G1 поради превъзходната производителност на QD-OLED дисплея. Но и от собствениците на WRGB OLED няма оплаквания относно ъглите на видимост.
Все повече и повече WRGB OLED телевизори са оборудвани с панели от последно поколение WBE, които имат розов оттенък извън оста. Чудя се дали QD-OLED може да реши този проблем, ще трябва да изчакам, докато получа копието и го проверя.
3. QD-OLED дисплеят беше по-малко отразяващ от LG G1, както можете да видите в 5:28. Samsung Display обясни, че ниската отразяваща способност отново е благодарение на структурата на най-високото излъчване, избягвайки необходимостта от допълнителен горен слой, който може да създаде повече отражения.
Много съм развълнуван от потенциала на QD-OLED телевизора, но ще се въздържа от пълна преценка, докато не го получа за тест и паралелно сравнение с тазгодишния WRGB OLED.
За тези, които искат да закупят WRGB OLED, бих отложил покупката, т.к първите QD-OLED телевизори ще бъдат много скъпи и са ограничени до 55 и 65 инча.