За тези модели я излезе още един ъпдейт, я не.
За тези модели я излезе още един ъпдейт, я не.
Много се надявам, че ще пуснат. След като са развалили качеството на картината, са длъжни. Няколко пъти го правят това с ъпдейти. После си го оправят със следващ.
Дано. Sony не са от компаниите, които се грижат за потребителите си. За тях най-важна е печалбата. В това отношение LG са по-читави.
Аз пък досега нямам спомен за негативна промяна в картината след ъпдейт (на всички тв дето имам) .
Да не ти е включен някоя "еко" или шумопотискаща шитня след ъпдейта и да не си обърнал внимание? Връщане на "заводски" също е вариант (колкото и да е неприятен с всичките произлизащи от него занимавки), защото винаги може нещо да се е оплескали и просто да не работи коректно.
На моят за краткото време, което го имам минаха 2 ъпдейта. Никакви влошавания в картината. А и доста често много от ъпдейтите нямат абсолютно нищо общо с"картината" по описанията на нещата, които добавят.
Имам предвид картина само по коаксиал и тунер. Първо му ресетнах настройките на картината, после му върнах и фабричните настройки. В момента не мога да кажа, като гледам телевизия, б@@@х мама му, как са успяли да направят такова качество на предаване на картината. А преди често ми се случваше. Много се кефех..
А защо си сигурен, че не се е влошил сигнала по кабела. И като си ресетнал, настроил ли си отново по същия начин като преди за този вид "вход".
Имам опция да виждам силата и качеството на сигнала по коаксиала и е наред. А TV винаги гледах с настройки по дефоулт на режим standard на картината, понеже електриковото зелено е такова, а не просто зелено. И имах супер качество на предаване. Сега все едно нямам 10 битов панел с 12 битова обработка.
KEN потвърждава за матриците
https://www.bilibili.com/read/cv1839...om=333.999.0.0
ако някой разбере каква е разликата между китайските X95EK и X95K да пише
https://www.sonystyle.com.cn/products/bravia/index.html
вероятно всички 4K и 8K 2023 модели - както OLED, така и LCD - с Google TV ще поддържат VVC хардуерно декодиране.
За съжаление няма издънка на екипа им тази година
https://browser.geekbench.com/search...&q=Sony+BRAVIA
https://www.sony.eu/presscentre
https://square.sony.com/
Sony TV 2023 Type panels LCD WRGB-AMOLED QD-AMOLED LCD series W830L
X64L
X60L
ONLY IN INDIA ?X74L
X70L
X75L
X82L
X81L
X80LX86L
X85LX89L
X94L
X93L
X92L
X90LX95L A75L A84L
A83L
A80LA90L A95L Z9L SIZE KD-32W830L KD-50X64L
KD-43X64LKD-65X74L
KD-55X74L
KD-50X70L
KD-43X70LKD-65X75L
KD-55X75L
KD-50X75L
KD-43X75LKD-65X80L
KD-55X80LKD-65X85L
KD-55X85L-- XR-65X90L -- -- -- -- -- --
Този пост е редактиран от hristoslav2; 29-12-22 в 21:15.
Много хора смятат, че всички OLED производители ще използват един и същ OLED панел в 22 модела, но това изобщо не е така.
(0:13) Отляво е LG 48C2, отдясно е Sony 65A80K. Ако покажем пиков бял прозорец при пълна мощност в HDR за 10 секунди и след това превключим към сив слайд на цял екран, можете да видите правоъгълното последващо сияние, което продължава по-дълго на A80K, докато C2 елиминира IR по-бързо, въпреки че и двата OLED телевизора са не са оборудвани с радиатор, защото не са водещи модели.
Осветяването на двата екрана (0:41) разкрива друга разлика: покритието против отблясъци на Sony изглежда матово с измит пурпурен оттенък, когато е изложено на светлина, докато лъскавото покритие на C2 е по-отразяващо, но също така запазва по-висок контраст в по-дълга светла среда.
След калибриране на Sony A80K до D65, пиковата яркост на бялата точка беше 620 нита при 10% прозорец и 130 нита на цял екран, което е подобно на миналогодишния A80J, въпреки използването на по-стабилния WBE OLED панел на LGD (1:15).
Поради своя консервативен подход Sony изостава от други производители на OLED телевизори от среден клас по отношение на пикова HDR яркост, като LG C2, Panasonic LZ серия и Philips 807 (1:27).
Докато, както винаги, динамичното тонално картографиране на Sony може донякъде да компенсира поддържането на APL или картина от среден клас в повечето HDR сцени.
Ниският запас от яркост означава по-голямо компресиране на светлите точки до точката, в която някои ярки детайли изглеждат отрязани.
Обработката на изображения при Sony A80K се дължи на двигателя Bravia XR.
10-битовата градация беше първокласна, представяйки най-плавните градиенти от всички OLED телевизори през 2022 г., дори без необходимостта от филтър за почистване на гладката градация.
Мащабирането беше също толкова отлично. Тестът в 576i изглежда чист и детайлен, без външен шум или съскане, което работи добре при гледане на реално съдържание както в стандартна, така и във висока разделителна способност.
Въпреки че предпочитаме настройките за движение да бъдат разделени между интерполация с ниска кадрова честота и висока интерполация на кадрова честота на конкурентни OLED дисплеи от други производители, няма съмнение относно изпипания алгоритъм за обработка на движение на Sony. Дори при изключен поток на движение, A80K правилно изпълни 4-4 издърпвания, за да рендира точно филми с 24 кадъра в секунда. Ако сте един от онези, които са чувствителни към трептенето/заекването, присъщи на 24p филми, което се дължи на почти мигновеното време за реакция на OLED пиксела, можете да увеличите гладкостта до 1, за да направите панорамните кадри да изглеждат по-плавни, без да добавяте ефекти на телеплей или артефакти на интерполация.
Моля, имайте предвид, че тъй като вътрешните телевизионни приложения работят на честота от 60 Hz, на Sony TV, за да извлечете 24 кадъра в секунда кодиране (например от Netflix), е необходимо да зададете настройката за филмов режим High в MotionFlow, в противен случай в кадри с бавно панорамиране, може да има забележимо заекване.
Проследяването на яркостта на почти черното се доближи до водещия QD-OLED A95K на Sony, но два проблема остават общи за WRGB OLED телевизорите: първо, има рязък преход (3:46), където се вижда лента за постеризация при излизане от черно в определени тонове , и второ, ще има нов черен изблик, когато белите подпиксели започнат да се активират над определен праг, което се проявява като мигащи артефакти в някои тъмни сцени, особено ако съдържанието е силно компресирано с ниска побитова скорост.
Живата еднородност на екземпляра на Винсент беше отлична, само с лек розов оттенък отстрани.
Няма сляп ефект.
(4:41) Точността на цветовете SDR беше изключителна след калибриране (делта E грешка от 0,94), което съответства на кинематографичните цветове при гледане на реално съдържание.
Rec.2020 покритие -78,41%
В игрален режим 4k 60fps входното забавяне е 16,4ms. При 1920x1080p 120 fps - 8.3 ms.
Чип MT5895 (6:07).
(06:27) Моля, обърнете внимание, че Sony все още изисква от потребителите да влязат в подменюто за формат на HDMI сигнала на телевизора и да изберат ръчно разширения VRR формат за един от двата HDMI 2.1 порта, за да активират 4K 120Hz видео. Това е реализирано по-малко интуитивно от това, което другите производители на телевизори правят за разширени функции за игри.
Активирането на VRR на Sony увеличава входното забавяне в 4K 60fps до 21,4ms и 1920x1080p 120fps до 16,7ms.
Sony A80K не възпроизвежда 444 цвята на платката VRR, както на всички телевизори Sony.
HDR настройката на PS5 автоматично ще се възпроизведе на вашия телевизор Sony A80K при първото ви включване. Но, за съжаление, резултатът няма да бъде оптимален, което ще доведе до размит HDR с размазани акценти в игри, съвместими с HGIG, поради активирано HDR тонално картографиране на телевизора. (от 7:46 ясно) Най-доброто решение, което открихме, е да изключим HDR тоналното картографиране на телевизора и след това да регулираме първия и втория екран за регулиране на HDR на PS5, докато слънцето изчезне, което трябва да отнеме около 15 или 16 щраква надолу. Както винаги, третият екран трябва да бъде напълно настроен на черно.
Когато играете HDR игри, трябва да превключите HDR тоналното картографиране към предпочитаната от вас градация, за да възстановите точното проследяване на PQ EOTF.
VRR работи добре за намаляване на разкъсването и падането на рамката, въпреки че известно трептене на VRR беше неизбежно в някои игри, съдържащи по-тихи сцени и статични менюта.
След стартиране на функцията за акустично автоматично калибриране, която измерва вашата среда на слушане с помощта на микрофон с дистанционно управление, качеството на звука на A80K беше много добро за телевизионните стандарти, осигурявайки приличен бас, яснота на диалога и по-специално точна локализация на звука чрез системата за високоговорители Audio Plus, при която звукът идва от самия екран.
РЕЗУЛТАТИ:
Sony A80K е солиден OLED телевизор с най-добрата в класа си вградена градация, превъзходно мащабиране, добро управление на движението, точен цвят след калибриране и впечатляващо аудио качество в допълнение към истинското OLED черно и широки зрителни ъгли, така че заслужава нашето препоръчителна награда (9:15).
Въпреки това, в сравнение с OLED телевизорите от среден клас на конкурентите, Sony A80K страда от малко по-голямо забавяне на входа на VRR, малко по-дълго задържане на IR и по-ниска пикова яркост при показване на HDR съдържание.
Sony XR-55A75K
https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-...a-sony-55a75k/
Sony 2022
http://sonyglobal.akamaized.net/is/c...ison_light.pdf
Забележка:
Както ще видите в таблицата, по-големият вариант на 8K модела Z9K има по-малко зони на локално затъмняване.
8K SoC тук е Novatek NT72318 от Novatek Microelectronics основен член на 8K асоциацията https://8kassociation.com/about-us/members/ , NT72318 позволява поддръжка на 48Gbps на HDMI 4 (8K/60 и 4K/120 входна поддръжка и 8K мащабиращ изход към 8K панела). NT72318 обаче не поддържа никакви усъвършенствани функции на HDMI 2.1 освен 8K/60 и 4K/120.
Модели A95K, A90K, A90J, A8xK, X95K, X9xK използват и копроцесор пак на Mediatek, който Sony наричат XR.
Моделите от серии X7xK, W8xxK не са производство на Sony. Те са ODM производство https://en.wikipedia.org/wiki/Origin...n_manufacturer на китайската Foxconn.
Type LCD & OLED panels in Sony TV 2022 Type panels LCD WRGB-AMOLED QD-AMOLED LCD size W880K
W870K
W830K
W820K
W800KX74K
X73K
X72KX75K
X82K
X81K
X80KX86K
X85KX89K
X94K
X93K
X92K
X90K
X90SX95K A75K A84K
A83K
A80KA90J A90K A95K Z9K SoC Realtek or MStar ? Realtek RTD2873
(M7332)
RAM
ROM 8GBRealtek RTD2873
(M7332)
RAM
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 3GB
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 3GB
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 3GB
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 3GB
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 4GB
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 3GB
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 4GB
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 4GB
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 4GB
ROM 16GBMediatek MT5895
RAM 4GB
ROM 16GBMediatek MT5895
+ 2x Novatek 72318
RAM 4GB
ROM 16GBfps / Hz 50/60 50/60 50/60 50/60 40-120 40-120 40-120 40-120 40-120 40-120 40-120 40-120 40-120 40-120 BLU DLED
240 nitsDLED
400 nitsDLED
400 nitsDLED
400 nitsDLED
500 nitsDLED
500 nitsFALD
970 nits (L20)Mini LED
1300 nits (L20)OLED
700 nits (L20)OLED
700 nits (L20)OLED
790 nits (L20)OLED
580 nits (L20)OLED
930 nits (L20)Mini LED
2700 nits (L20)
32" S-IPS (LGD) - - - - - - - - - - - - - 42" - - - - - - - - - - - OLED (LGD) - - 43" - ADS (BOE) [IPS]
VA (Innolux)ADS (BOE) [IPS] ADS (BOE) [IPS] MVA (AUO) MVA (AUO) - - - - - - - - 48" - - - - - - - - - - - OLED (LGD) - - 50" - VA (Innolux) VA (Innolux) VA (Innolux) VA (AUO) VA (AUO) - - - - - - - - 55" - - IPS ? ADS (BOE) [IPS] HVA (CSOT) HVA (CSOT) HVA (CSOT)
6 x 8 = 48 LDZ- OLED (LGD) OLED (LGD) OLED (LGD) - QD-OLED (SDC) - 65" - - IPS ? ADS (BOE) [IPS] BOE (ADS) [IPS]
HVA (CSOT)
HVA (CSOT) HVA (CSOT)
6 x 9 = 54 LDZHVA (CSOT)
36 x 12 = 432 LDZOLED (LGD) OLED (LGD) OLED (LGD) - QD-OLED (SDC) - 75" - - - ADS (BOE) [IPS]
only X81KHVA (CSOT) HVA (CSOT) HVA (CSOT)
6 x 10 = 60 LDZHVA (CSOT)
40 x 15 = 600 LDZ- - - - - HVA (CSOT)
42 x 20 = 840 LDZ77" - - - - - - - - - OLED (LGD) - - - - 83" - - - - - - - - - - OLED (LGD) - - - 85" - - - - MVA (Innolux) MVA (Innolux) MVA (AUO)
6 x 10 = 60 LDZMVA (AUO) ?
48 x 16 = 768 LDZ- - - - - MVA (AUO)
32 x 24 = 768
Едно от обясненията, защо Sony не представи новата си моделна гама на CES 2023, е закъснението на Mediatek в даването на поръчката за производство на новите си процесори на TSMC(Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Mediatek не могат да произвеждат SoC със 7nm. Моделът Pentonic 700 ще бъде наличен в краят на пролетта, а моделът Pentonic 1000 ще бъде наличен в краят на лятото на 2023.
Sony са взели решение да не представят инженерни модели базирани на старият SoC Mediatek MT9xxx(както го направи Panasonic с модела MZ2000), като вероятно изчакват, да видят, какво ще предложат конкурентите, за да коригират крайният вариант на своята моделна гама 2023.
Обикновенно по това време изтичаше инфо от тестовете на новите ТВ платформи, но тази година тестовете ще закъснеят с няколко месеца.
https://browser.geekbench.com/search...&q=Sony+BRAVIA
Как да разчетем моделният код на телевизора ? (за модели 2021/22 година)
Model -Sony XR-65X95KAEP (може да го срещнете и като - Sony XR-65X90KPAEP)
XR - тип
- XR - за модели с AI Cognitive Processor (с "изкуствен интелект") + OS Google TV
- XRJ - модели с изкуствен интелект предназначени за японският пазар - с комплект за предпазване от падане при земетресение
- XRM - модели с изкуствен интелект предназначени за Тайван, комплектация с Support Belt за защита срещу падане при земетресение
- KD - UHD модели (KDL - FHD и HD модели)
- KE - модели за Европа (KD 2020 година), но произведени през 2021 година, с коригиран клас енерго-ефективност (A -> G) - без хардуерни промени
- KJ - стандартни модели за японският пазар
- KM - стандартни модели за Тайван
- FW или FWD - това са професионални дисплеи с допълнителни функции (HTML, режими за хотели, болници и т.н.). Панелът ще бъде идентичен, може да имате и нещо по-малко (тунер или друго ...).
65 - Диагоналният размер на екрана в инчове
- 65" - 162,5 см
- 60" - 150,0 см
- 55" - 137,5 см
- 50" - 125,0 см
- 49" - 122.5 см
- 48" - 120,0 см
- 47" - 117,5 см
- 46" - 115,0 см
- 42" - 105,0 см
- 40" - 100,0 см
- 39" - 97,5 см
- 32" - 80,0 см
Х - Тип дисплей
- A - OLED Ultra HD (QDOLED/WOLED)
- Z - LCD SUHD (8K)
- X - LCD Ultra HD (4K)
- W - LCD Full HD
- R - LCD Full HD
90 - Серия и клас
- 95 - TOP UHD
- 94, 93, 92, 91, 90 - Hi Level UHD с разлики в дизайна и комплектацията,
- 89 - Mid-range UHD
- 86, 85 - Mid-range UHD
- 82, 81, 80 - Entry Level UHD с разлика в дизайна и комплектацията
- 75, 74, 73, 72, 70 - Entry level UHD
- 60 - FHD
- 50 - FHD
- 40 - Base - Full HD / HD Ready
For 8K LCD models
- 9 (Z9K) -
P - Модели с разлика в дизайна, комплектацията или в софтуера(регионални ограничения), предназначени за различни страни и вериги ритейлъри (еднакъв хардуер в телевизора)
- P - модел от предходната година, но прехвърлен в гамата на настоящата година, с променен дизайн и дистанционно управление [например 55A8(2020) и 55A8P(2021)]
- T - модели произведени в малайзия за *****, Украйна, Беларус, Армения..
- U - United Kingdom - специфичен 3-пинов щепсел и MHEG медия
- A - ? Saudi Arabia
- B - ? Saudi Arabia
- C - модели за търговската верига Costco USA, с три години гаранция
- D - модели за Philippines (ISDB-T , VHF: 7-13/UHF: 14-69)
- E - модели за China, с различна комплектация и ограничения в Андроид (примерен модел 75X95EK)
K - Година на модела
- F - 2018 / G - 2019 /
- H - 2020
- J - 2021
- K - 2022
- L - 2023
- M - 2024
AEP - Регионално предназначение
- AEP - All European Product / Continent without UK
- AE2 - All European 2
- CEP - European Product ? (Serbia, Bosna, Makedonia, Albania, + Russia, Ukraina, Kazahstan, Georgia)- модели които не попадат под ограниченията на ЕС
- U - United Kingdom (three-pin-plug UK version) (пример Sony XR-55X90JU)
- E - East Europe
- R - Russia & CIS (пример Sony XR-65X81JR) - нямат PVR, Time Shift
- R2 - Russia
- I - Italy
Моделите продавани в Иран имат ограничения в Android OS !
Този пост е редактиран от hristoslav2; 15-01-23 в 13:50.
А честито на печелившите!
Аз от доста години се чудя кога ще го обявят официално.
Иначе още от преди поне 8 години тенденциозно орязваха вградените плеери, кодеци и т.н.
Не виждам проблем с тоя патент - няма да се ползва вградения плеар - гледането ще става от външен андроид бокс или филмите ще се свалят предварително, а телевизора ще се ползва само като монитор както повечето потребители в момента правят
... Или просто няма да си купуваме телевизори Sony.