Резултати от 1 до 15 от общо 15

Общи Windows въпроси

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    125
    #1

    Общи Windows въпроси

    Купих си нов диск (120GB за $58) и мисля да го направя с 3 алтернативни ОС, та имам няколко въпроса в тази връзка:



    1. Ако направя 3 boot дяла на диска, има ли някаква разлика коя е ОС на първия дял? Тъй като предполагам, че по подразбиране BIOS грабва неговия Boot Manager, има ли някаква разлика между отделните Boot Manager-и? Имам предвид Win98, WinXP и Linux, като по стечение на обстоятелствата мисля да сложа Win98 на дял С: и съответно най-стария Boot Manager ще контролира нещата...

    В такъв случай, мога ли (по-късно) да конфигурирам мениджъра така че да зарежда по подразбиране ОС от диск Д:?



    2. Бях чел някъде за някакви програмки, чрез които Win98 може нормално да "вижда" NTFS дялове. Някой може ли да даде линк? Надеждни ли са? Със сигурност не бих искал да си скапя файловете или дори "само" кирилските имена чрез достъп от Win98...

    Предполагам, че Линукс няма проблем с NTFS?



    3. Обикновено си държа всички основни файлове на отделен (не-boot) дял. Ако конфигурирам Win98 и WinXP да пипат там един след друг, могат ли да ми се прецакат Outlook Express или Favorites? То че могат е ясно, но според мен ако се направи както трябва би могло (поне теоретично) клиентите и на двете ОС да могат да пипат без да рушат. Или формата на пощата е различен при по-новата версия на Outlook Express?



    Благодаря предварително на отзовалите се гурута!

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Общи Windows въпроси

    1. ако ще имаш linux най-добре е да използваш негов loader, от които като че ли най-добър е LILO



    2. http://ftlbg.com/BlackHole/Programs/...20for%20Win98/



    3. outlook е в program files, които за всяка os са в съответния й partition, така че не би трябвало да ти правят проблеми

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    125
    #3

    Общи Windows въпроси

    Благодаря за отговора, но за съжаление той автоматично поражда още толкова въпроси:



    1. Мога ли да сложа LILO на по-късен етап, тъй като в момента имам само Win98 и съм го сложил на С:?



    2. За съжаление линка ти не се отваря - да не би да е достъпен само от България?



    3. Въпросът ми относно Outlook Express визираше достъпът на два отделни Outlook Express клиента (от двете различни ОС Win98 и WinXP) до едни и същи пощенски кутии, които са на трети логически дял. Самите клиенти са автономни, но искам да споделят едни и същи Inbox, Sent Items, папки...

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #4

    Общи Windows въпроси

    1. да, можеш

    2. да, само от бг се отваря, но няма проблеми, официалният site e www.winternals.com , оттам нататък знаеш какво се прави

    3. виж, относно споделянето на едни и същи Inbox, sent , etc. не съм пробвал, но имам подозрението, че няма да се получи. за съжаление около мен няма никой с 98, от когото да взема примерно inbox-а му и да проверя как се чете (и дали) под xp. първо опитай с това и ако се получи вече е въпрос само на 2-3 реда да се накара outlook-а да си търси folder-ите на указано от теб място (които folder-и са de facto файлове, но whatever...)

  6. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #5

    Общи Windows въпроси

    Относно store folder-a на Outlook Express.

    Виждам, че знаеш какво правиш и ще бъда кратък, ти сам ще се оправиш. Няма да описвам подробно.

    Решаваш къде ще ти бъде всичко.

    Примерно <font color="red">Е:\SharedMailBox</font id="red">



    Отваряш OE

    Tools --> Options --> Maintenance --> Натискаш бутона Store Folder



    В диалоговия прозорец, натискаш бутона Change и въвеждаш мястото на Store Folder-a. При примера, който дадох <font color="red">Е:\SharedMailBox</font id="red">



    С това си готов с единия клиент, да кажем този, който е на С:\.

    Повтаряш същото и с другия клиент, инсталиран на D:\ устройство примерно.



    Процедурата е приключена.



    Мисля, обаче, че трябва да съобразиш, дали се "виждат" дяловете.

    FAT и NTFS, ако са в такава комбинация. А ако намесим и EXT3 да кажем, става много сложно.

    Сега се сещам, дали не е бил точно това въпроса ти.

    Ако е така, в момента нямам работещо решение, което да накара FAT да види NTFS, да не говорим за EXT3.

    Знам, че между FAT и NTFS има такова, но лично аз никога не съм опитвал.




  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    86
    #6

    Общи Windows въпроси

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">...Предполагам, че Линукс няма проблем с NTFS?

    <div align="right">Originally posted by Борис*-*04/08/2004*:* 23:25:19</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote"> И Линукса си има проблеми. Доколкото знам все още няма работещ write support за NTFS, a и за read ще се наложи в повечето случаи да прекомпилираш ядрото.



    Относно Outlook, гледай да са еднакви версии и на двете пс-та и невярвам да имаш проблеми.



    Преди малко пробвах да прочета с Outlook (XP) писма от Outlook (98) и стана, но за съвместна работа не съм много сигурен... според мен ще си презаписват базите данни и ще се омажат нещата.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #7

    Общи Windows въпроси

    Няма да се омажат peperoni, вече една година работя по този начин, като дори Store Folder-а ми е мрежов за две от трите машини, колкото и от Microsoft да твърдят, че е невъзможно това.

    Изключително проста редакция в регистратурата и всичко е наред, Store Foldera е мрежов.

    Машините са три XP Pro.

  10. sven
    Guest
    #8

    Общи Windows въпроси

    Значи правиш следното(по въпроса за трите OS които искаш да имаш,това е добре и аз ги имам)



    1.Делваш диска на 3x 5-6 МB + един голям тн. архивен.

    2.Инсталираш 98(за кво ти е не знам ама ти си знаеш)на 1-я дял(по подразбиране C:-FAT32 )

    3.Инсталираш Windows XP на 2-я дял(NTFS) като просто нищо не правиш тъй като Boot Manager на XP ще си свърши работата,тоест при старт този Boot Manager(вграден в XP) вижда 98 и те пита коя OS искаш да заредиш.

    4.По въпроса за Linux-Инсталирай там който си искаш и остави на неговия Boot Manager да види 98 и XP-така този Boot Manager(Lilo или Grub)ще ти бутват трите OS-ми.

    5.Големия 4-ти дял(FAT 32)да го виждат всички

    *Има вариант 2-на 98 да сложиш Boot Manger на Partition Magic(приложението с което най-вероятно ще делнеш 120-ката.

    Но да ти кажа честно добре и безпроблемно можеш да управляваш само Windows-и.Поне при мен от 20-инсталации този Boot Manger не ще да види Linux-a(а би трябвало -сигурно някъде бъркам)

    за това ако твърдо искаш Linux ползвай неговия BM.

    *3-вариант(който честно не съм пробвал)От boot.ini файла примерно на XP да добавиш един ред за Linux-a като 3-а OS-a.



    Това е от мен ако някой има какво да каже ще съм благодарен и аз.[^][^][^][^]

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    125
    #9

    Общи Windows въпроси

    Благодаря на всички за съветите!



    Peperoni:

    "Относно Outlook, гледай да са еднакви версии и на двете пс-та и невярвам да имаш проблеми."

    Ами това е част от въпроса - че Outlook Express е част от Internet Explorer и съответно част от ОС - WinXP или Win98. Въпреки, че съм обновил Outlook Express за Win98 до версия 6, почти съм сигурен че WinXP има по-нова версия.



    "но за съвместна работа не съм много сигурен... според мен ще си презаписват базите данни и ще се омажат нещата. "

    Какви бази данни да се презаписват - предполагам имаш предвид файловете Inbox, Sent Items, ... Точно това е задачката! Въпросът е дали ще се "омажат", защо ще се омажат (на пръв поглед няма причина) и как да предотвратя това.



    Малоне: "Няма да се омажат peperoni, вече една година работя по този начин, като дори Store Folder-а ми е мрежов за две от трите машини, колкото и от Microsoft да твърдят, че е невъзможно това.

    Изключително проста редакция в регистратурата и всичко е наред, Store Foldera е мрежов. Машините са три XP Pro."

    Това е полезен опит, само дето в случая и трите Outlook Express клиента са еднакви версии. Основното ми притеснение е свързано с евентуалната промяна на формата на файловете между различните версии на Outlook Express - еднократно прехвърляне е лесно (пробвал съм многократно), но да пипам от двете страни не съм сигурен.

    Какво имаш предвид под "Изключително проста редакция в регистратурата" - аз не мисля да пипам в регистъра (освен ако не се наложи) - всичко си става съвсем лесно с пренасочване на Store Folder от самия Outlook Express клиент (както и самия ти си описал по-горе)?



    Свен, благодаря за съветите, ще пиша пак като пусна нещата... Тъй като най-вероятно Линукса ще е последната инсталирана ОС (на третия дял), нейния Boot Manager предполагам ще "поеме щафетата" по организирането на зареждането. Но откровено казано, не съм съвсем наясно с нещата...



    Допълнителен въпрос: Гледам че минималните изисквания за WinXP са 128МБ, а аз имам само 80МБ (за момента) - някой експериментирал ли е доколко са строги тези изисквания? Процесорчето е PIII 600MHz.


  12. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #10

    Общи Windows въпроси

    на 600mhz+128ram се тътри, но все пак работи. надали ще играеш игри или ще photoshop-ваш, така че нямаш проблеми. за офис работа стигат, стига да не бързаш особено []

  13. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #11

    Общи Windows въпроси

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Какво имаш предвид под "Изключително проста редакция в регистратурата" - аз не мисля да пипам в регистъра (освен ако не се наложи) - всичко си става съвсем лесно с пренасочване на Store Folder от самия Outlook Express клиент (както и самия ти си описал по-горе)?

    <div align="right">Originally posted by Борис</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Тя се налага, когато искаш Store Folder-a да ти е мрежов Борис. Няколко машини, като Store Folder-a е на едната.

    При локален Store Folder, както искаш да е при теб не се налага. В него клиентите се настройват, както съм описал.



    Sven ти е написал решение за "видимостта" на Store Folder-а. Нужно е да е на FAT32 дял, ама кой да се сети вчера. Демонстрация, че обикновено решението е просто и наблизо.



    Нямам представа дали OE6 [6.00.2800.1106 /xpsp1.02.0828-1920/ ] ще работи на Win98 или версията от Win98 на XP.

    И дали, ако деинсталираш от XP OE6 [респективно IE] и след това инсталираш IE и OE версиите от 98 няма да се омаже работата.

    Ще проверя обаче [прочета].

    Пък и не знам ... няма особена причина формата на файловете при различните версии да са чак толкова различни, че да са невидими или нечетими един за друг. Но не мога да отговоря на този въпрос преди да съм опитал. /Сещам се за документите на Word писани на различни версии [}]/



    А мислил ли си за някъкъв алтернативен browser и mail клиент?

    Нещо Microsoftless, което да има версия [по лесно за настройка] и за Linux.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #12

    Общи Windows въпроси

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"><blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">...Предполагам, че Линукс няма проблем с NTFS?

    <div align="right">Originally posted by Борис*-*04/08/2004*:* 23:25:19</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote"> И Линукса си има проблеми. Доколкото знам все още няма работещ write support за NTFS, a и за read ще се наложи в повечето случаи да прекомпилираш ядрото.



    Относно Outlook, гледай да са еднакви версии и на двете пс-та и невярвам да имаш проблеми.



    Преди малко пробвах да прочета с Outlook (XP) писма от Outlook (98) и стана, но за съвместна работа не съм много сигурен... според мен ще си презаписват базите данни и ще се омажат нещата.



    <div align="right">Originally posted by peperoni*-*05/08/2004*:* 14:51:51</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Ами не си запознат правилно. От кернел 2.6.0 си има идеална поддръжка на НТФС. Колкото до омазването на мейлбоксовете на 2-та пощенски клиента няма абсолютно никакъв проблем, ако клиентите са една и съща версия. Въпреки че формата на мейлбоксовете не е променян особено от много време насам.

    Колкото за бутлоъдъра, ако инсталираш 3-те ОС-и по ред на номерата 98->ХР-> Линукс няма да имаш никакъв проблем - бутлоудъра на линукс (лило или гръб) ще стартира или линукс или менюто за избор на ОС на ХР-то. Само че имай предвид че ако преинсталираш 98-цатя, тя ще омаже бут сектора и ще си я имаш само нея, докато не се въсползваш от риковъри конзолата на ХР-то или конзолата на Линукс.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    125
    #13

    Общи Windows въпроси

    Malone: Наистина въобще не се замислих дори за това, че общите файлове трябва да са на FAT32 дял, тъй като то си е по подразбиране. Същото се отнася и до настройките на Outlook Express към Store Folder. Засега нямам никакви мераци да ползвам мрежова Store Folder.

    Благодаря ти за точната версия на Outlook Express за WinXP - то май ще се окаже съвсем лесно, тъй като проверката ми показа, че аз всъщност съм на Win98 с по-нова версия (след update):

    Outlook Express 6 v. 6.00.2800.1123

    Е, при това положение наистина няма причина за "разногласия", ама кой първо да сравни версиите... Същата версия (1123) видях току-що и на един WinXP, инсталиран наскоро.



    Относно алтернативни клиенти - разбира се, че съм се замислял и дори пробвал някои, но откровено казано ползвам Outlook Express откак са го измислили и съм много доволен от почти всичко около него. С подходяща антивирусна защита ако не прави човек глупости може никога да не прихване и вирус, така че защо да се лишавам от него...





    Fori, благодаря за полезната Линукс информация - потвърди точно това, което и аз предполагах. Ако можеш раздуй малко как след преинсталация на Win98 или WinXP (което рано или късно ще се наложи) мога да ползвам recovery конзолата на Линукс за да възстановя неговия Boot Manager?





    FearMe: Не знам къде си видял, че имам 128МБ?! Аз точно това попитах - дали мога да подкарам WinXP само с 80МБ, въпреки че е под официалните мин. изисквания. Между другото, с правилните настройки, в момента Win98 ми "лети" с тези 80МБ RAM, въпреки че носи и товара на Norton Antivirus и Norton Systemworks.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #14

    Общи Windows въпроси

    Ми то не е баш риковъри конзола. Вариантите са два:

    1. Палиш машината с инсталационния диск като на промпта boot: пишеш linux root=/dev/hda2 където /dev/hdxy ти е дяла на който е рута на линукса. Като запалиш по този начин машината си преинсталираш бут лоудъра и готово

    2. По същество същото - палиш машината с инсталационния диск, монтираш си дяла на който е инсталиран линукса и се chroot-ваш на този дял и пак преинсталираш бут лоудъра.

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #15

    Общи Windows въпроси

    борис, не съм казал, че имаш 128, а че на 128 xp се тътри, което означава, че на 80 ще върви, но още по-бавно. а че 98 се чувства комфортно, разполагайки се в 80mb не виждам какво те учудва.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Медия плеър-общи въпроси
    От tany във форум Мултимедийни плейъри
    Отговори: 11
    Последно: 28-08-11, 23:33
  2. Малко въпроси за Windows 7
    От dmitry във форум Windows
    Отговори: 124
    Последно: 30-09-10, 09:42
  3. Windows 7 въпроси
    От Drilling във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 12-12-09, 17:41
  4. Общи въпроси за навигационните системи
    От jiro във форум GPS - модели, софтуер, карти и трикове
    Отговори: 8
    Последно: 15-11-09, 11:04
  5. Задача 172 (С общи усилия)
    От Edin_Lud във форум Логически задачи
    Отговори: 25
    Последно: 14-02-05, 12:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе