Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

WinXP и матричен принтер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    94
    #1

    WinXP и матричен принтер

    След като изчетох доста писания по този въпрос и не намерих конкретен отговор ще си позволя да постна нова тема.

    Та въпросите са следните. Имам един Epson LX300+ под Windows XP SP2 и едно уеб базирано приложение. Искам да мога да печатам само текст на този принтер. Т.е. да не печата в графичен режим, ами като му дам само букви да си ги печата както печата в ДОС. Защото в момента скоростта на печат на определен текст е неудовлетворителна. Прочетох из някои други постове, че имало възможност да избереш драйвер Generic - Text Only и до колкото разбрах ще печата така както искам. Просто в момента принтера не е при мен и не мога да го тествам. Та питам дали с този драйвер ще постигна целта си?

    Другия ми въпрос е, в момента този принтер печата под ДОС и има режим в който програмата му задава на определени редове шрифта да бъде по-малък (condesed или нещо от този сорт се водеше), та има ли възможност от уиндоуска програма да се зададе на определени редове от текста да е в такъв режим.

    Благодаря предварително на всеки който има желание да помогне...

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    634
    #2

    Re: WinXP и матричен принтер

    В случай че приложението го пишеш ти, може да направиш следното - създаваш текстов файл едно към едно както искаш да изглежда разпечатката и после с един bat файл в който е командата FILE.TXT >PRN (FILE е името на файла) принтираш директно на принтера.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    94
    #3

    Re: WinXP и матричен принтер

    Този вариянт го обмислях, но в моя случай не ми върши работа, защото това е уеб базирано приложение, което е инсталирано на отдалечен комп. и на самите работни станции единственото изискване е да имат некъв броузър и да са вързани в инет.

    Все пак на тези работни станции на който има матричен принтер като този, ще има и изискване на бъдат под уиндоус, защото не бих се захванал да търся вариянт за печат на такъв принтер под линукс...

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    520
    #4

    Re: WinXP и матричен принтер

    Цитат Първоначално публикувано от spritable
    Прочетох из някои други постове, че имало възможност да избереш драйвер Generic - Text Only и до колкото разбрах ще печата така както искам. Просто в момента принтера не е при мен и не мога да го тествам. Та питам дали с този драйвер ще постигна целта си?
    Мисля, че ще стане, обаче ако има кирилица, ще има проблем.

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #5

    Re: WinXP и матричен принтер

    По втория въпрос: ако някое приложение може да печата в текстов режим, със сигурност ще може да променя и шрифта - добавят се контролни символи, които да променят режима на печат. Те са два вида, наследени съответно от IBM и Epson, но повечето принтери поддържат и двата (Epson го наричат емулация на IBM ProPrinter), като превключването обикновено е хардуерно, т.е. от самия принтер. Въпросните кодове като правило са описани в документацията на принтера, за LX-300+ при бегло търсене намерих това. Ако не намериш контролните кодове от друго място, има някакви например тук.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    94
    #6

    Re: WinXP и матричен принтер

    Цитат Първоначално публикувано от Usera
    Мисля, че ще стане, обаче ако има кирилица, ще има проблем.
    Принтера е хардуерно кирилизиран или това няма значение?

    Малеее, този клиент ме върна 10 години назад, когато писах приложения за попълване на фактури, бланки и т.н. на матрични принтери... Мислех си, че никой не ги ползва вече... баси... Какво да се прави, клиента каквото каже - това става...

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #7

    Re: WinXP и матричен принтер

    Ей това текстово файлче съм го ползвал много пъти за включване на принтер в [size=10px]Condense mode[/size], включително и лазерни принтери, които могат да печатят в текстов режим (демек не са само WinPrinter). По спомен, съдържа един единствен символ 015(DEC). А може и да бяха два 015(DEC) и 013(DEC). Или три 027(DEC), 015(DEC) и 013(DEC)
    Може да се праща към принтера по много начини. Например:
    ..>copy cond.txt prn
    ..>copy cond.txt lpt1
    и т.н.

    Доколкото разбирам, в твоя случай, най-добре е да се вземе съдържанието на файла и да се вмъкне в кода или в това което се генерира и праща към принтера.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    94
    #8

    Re: WinXP и матричен принтер

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Ей това текстово файлче съм го ползвал много пъти за включване на принтер в [size=10px]Condense mode[/size], включително и лазерни принтери, които могат да печатят в текстов режим (демек не са само WinPrinter). По спомен, съдържа един единствен символ 015(DEC). А може и да бяха два 015(DEC) и 013(DEC). Или три 027(DEC), 015(DEC) и 013(DEC)
    Може да се праща към принтера по много начини. Например:
    ..>copy cond.txt prn
    ..>copy cond.txt lpt1
    и т.н.

    Доколкото разбирам, в твоя случай, най-добре е да се вземе съдържанието на файла и да се вмъкне в кода или в това което се генерира и праща към принтера.
    Мерси MitkoS, ако и двамата говорим за едно и също нещо да се надявам че ще стане. Нямам проблем да го вмъкна в кода, защото аз го пиша приложението...

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    94
    #9

    Re: WinXP и матричен принтер

    Цитат Първоначално публикувано от Usera
    Мисля, че ще стане, обаче ако има кирилица, ще има проблем.
    Приятелю, излезе прав. Снощи правих опити с принтера. С този драйвер който говорихме се получава това което искам, под уиндоус печата все едно си под ДОС. НО кирилицата ми излиза като точки ".".

    Значи принтера е кирилизиран под ДОС, как мога да го накарам да печата кирилица под уиндоус? Просто да печата в графичен режим не е вариянт защото е 2 пъти по-бавно от досовския печат... Някой, някакви идеи????

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #10

    Re: WinXP и матричен принтер

    Първо си я тествай - разпечатай си всички символи от 32 до 255 и виж дали имаш кирилица и къде е (може да е по руския КОИ-8 например). След това само трябва да си прекодираш символите при печат - обикновено е едно отместване с 64.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    94
    #11

    Re: WinXP и матричен принтер

    Цитат Първоначално публикувано от Avis
    Първо си я тествай - разпечатай си всички символи от 32 до 255 и виж дали имаш кирилица и къде е (може да е по руския КОИ-8 например). След това само трябва да си прекодираш символите при печат - обикновено е едно отместване с 64.
    Разпечатването на всички символи ясно, но какво имаш в предвид да се прекодират символите при печат?

    Значи в крайна сметка приложението което правя се стремя да бъде максимално унифицирано, т.е. да може да се ползва с матричен, лазерен, мастиленоструен принтери... но май ще добавя и модул всеки потребител да има настройка и какъв принтер ще ползва, защото ако ползва матричен и му сложа в соурса специалните символи за condenzed или някакъв друг, незнам как ще ги възприемат лазерните и мастилните...

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #12

    Re: WinXP и матричен принтер

    Цитат Първоначално публикувано от spritable
    Разпечатването на всички символи ясно, но какво имаш в предвид да се прекодират символите при печат?

    Значи в крайна сметка приложението което правя се стремя да бъде максимално унифицирано, т.е. да може да се ползва с матричен, лазерен, мастиленоструен принтери... но май ще добавя и модул всеки потребител да има настройка и какъв принтер ще ползва, защото ако ползва матричен и му сложа в соурса специалните символи за condenzed или някакъв друг, незнам как ще ги възприемат лазерните и мастилните...
    Имам предвид, ако ASCII-кодът на символа е между 192 и 255, към принтера да се подава символ с код от 128 до 191 например.
    Не знам как точно разпечатваш текст, но не вярвам да може да стане толкова унифицирано - най-малкото потребителят ще трябва да избира между текстов и графичен режим на отпечатване. По-вероятният проблем с разпечатване в текстов режим на лазерен или мастилено-струен принтер отново е кирилицата - не че е невъзможно за всеки принтер, но почти за всеки модел решението е индивидуално, а за някои е напълно неизпълнимо, ако не са кирилизирани хардуерно.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    94
    #13

    Re: WinXP и матричен принтер

    Цитат Първоначално публикувано от Avis
    Имам предвид, ако ASCII-кодът на символа е между 192 и 255, към принтера да се подава символ с код от 128 до 191 например.
    Не знам как точно разпечатваш текст, но не вярвам да може да стане толкова унифицирано - най-малкото потребителят ще трябва да избира между текстов и графичен режим на отпечатване. По-вероятният проблем с разпечатване в текстов режим на лазерен или мастилено-струен принтер отново е кирилицата - не че е невъзможно за всеки принтер, но почти за всеки модел решението е индивидуално, а за някои е напълно неизпълнимо, ако не са кирилизирани хардуерно.
    При всички положения ако потребителя има лазерен или струен ще си печата в графичен режим. В този случай клиента има 4 работни станции с 4 епсона ЛХ 300+, на които трябва да се вадят разпечатките. Просто му показах скоростта с която печатат графичен режим епсоните и не го задоволява.

    Значи в моя случай приложението генерира една уеб страница на бял фон с черни букви. Това което е генерирано трябва да го разпечатам на епсоните в текстов режим. Дай някаква идея за начина по който да тествам в какъв формат пращам символите към принтер-а? Просто нещо ми е много голяма мъгла това.

    Мерси за support-a братле...

  17. SAGE
    Guest
    #14

    Re: WinXP и матричен принтер

    Цитат Първоначално публикувано от spritable
    ..........
    Значи в моя случай приложението генерира една уеб страница на бял фон с черни букви. Това което е генерирано трябва да го разпечатам на епсоните в текстов режим. Дай някаква идея за начина по който да тествам в какъв формат пращам символите към принтер-а? Просто нещо ми е много голяма мъгла това.
    Ще трябва по същия начин по който генерираш страницата, да направиш и изпращане на данните към принтера(в Delphi се отваря като файл и се пише в него). Ако принтера е кирилизиран хардуерно, то няма да имаш проблеми с кирилицата, но ще трябва да прекодираш кирилските символи както ти казаха вече.

  18. dva
    dva е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    86
    #15

    Re: WinXP и матричен принтер

    Добре, значи проблема и решенията които знам аз са следните:
    1. За всички Windows 95/98/Me Generic Text принтера е прекрасно решение, има настройки за bold, condensed, подчертани и т.н, включително команди при започване и свършване на задачи - може да направиш принтера да пей. Отделно на друг таб има свободно прекодиране на Windows към принтерските ASCII кодове, така че можеш да си въведеш еднократно кирилицата като ANSI 1251 - МИК съответсвие и да си я пренасяш заедно с другите настройки, копирайки само TTY.DAT файла от един Windows на друг.

    2. Незнайно защо за Windows NT и наследниците му Microsoft решиха, че хората на матричен принтер не печатат символи над ASCII 128 и драйвера просто изрязва останалите символи - затова ти дава ..... И както се досещате, този драйвер не е пипнат от NT 4.0 насам. Естественно, ако човек има DDK-то (DDK - Windows Driver Development Kit) на съответния Windows, може да си пренапише драйвера, но така и не се наканих да го направя а и не съм го виждал като част от последните MSDN-ни.

    3. Затова хората избраха по-лесния вариант - пишеш всичко в temp файл, прекодирвайки го, и после го копираш към съответния порт. Естественно нямаш леснотата, с който Generic Text драйвера превръщаше от GDI към текст с контролни символи, но ако не искаш да правиш ASCII изкуство на принтера си е достатъчно да боднеш тук там по една <ESC> последователност.

    4. Сега за WEB-a - това не е проблем при следния случай - можеш да напишеш подписан ActiveX контрол на някой от езиците, да направиш съответния Explorer да ти познава сигнатурата и от срипта на страницата да му подаваш текст който да печата - аз съм попълвал бланки на времето така с WEB приложение, VBScript или JavaScript по избор. Контрола си се изтегля от сайта при първото зареждане и си стои в кеша на браузера.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. купувам матричен принтер
    От pav4o_med във форум Купува
    Отговори: 2
    Последно: 17-04-09, 12:37
  2. Продавам матричен принтер
    От DarkRose във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 23-01-07, 22:22
  3. Матричен принтер KX - P 1150
    От Lazar във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 09-01-06, 23:23
  4. Матричен принтер за фактури?
    От bucho във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 27-06-05, 19:36
  5. WinXP, матричен принтер и DOS !!!
    От IvO™ във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 03-12-04, 19:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе