Резултати от 1 до 13 от общо 13

(2 partitions) || (два отделни HDD)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    72
    #1

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    Как е по-добре: да ползвам Партишън меджик и да сложа два Win (98 i XP) или на два отделни HDD или на два отделни и само единия да работи в зависимост от това кой win ми трябва.



    А ако са два физически диска пак ли само единия партишън е активен ? Абе нов съм с XP-то и досега единствения начин за две OS е бил: 2хHDD 2xOS => дърпам захранването на този който не ми изнася и слагам джъмпер, сигурен съм, че двата win-а не си пречат, но е много неудобно ако бързо ми трябва другата OS.

    Та питам за плюсове и минуси на два активни партишъна с 2 различни ОС ! (трудности при инсталацията, сбъгвания, обърквания между ОС, програми и т.н)



    мерси предварително !

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    954
    #2

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    Ами ако първия диск (HDD0 на 1 ID controller) ти е голям, няма проблем да го разделиш на два (или повече) логически дяла и да инсталираш две (или повече) операционни системи.

    Относно въпроса за active на втория физически диск, ако ще е Windows 2000, ХР e.t.c... не е важно.


  4. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    72
    #3

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    А ХР-то само ли ще ме попита коя ОС да пусне или ... трябва да ползвам някакъв софтуер допълнително за да избирам коя да се стартира ? ще е добре за малко подробности, защото не искам да чакам 1 час инсталация и да се окаже, че трябва да пробвам пак ама по друг начин... [?]

  5. HGD
    HGD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    598
    #4

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    Сложи първо 98 и след това ХР-то. ХР-то ще засече 98-та и ще ти я дава като възможност.



    Съвет: Сложи 98-та на първия диск, ХР-то на другия.



    Не е задължително, но е желателно ако искаш да си правиш експерименти или да сложиш две 98-ци!

    Boot-мениджър - System Commander 2000. Програмата е отлична. И добре се деинсталира (ако се налага). Голяма е към 4,5МВ и я има във фрее-тата.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #5

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    Не ти трябва Boot-мениджър.

    Както ти каза HGD, най-добре първо сложи 98

    След това като пуснеш setup-a на ХР-то то ще засече 98-цата и ще те попита дали искаш да направиш "Upgrade" в/у 98 или "New Installation". Ти ще избереш New Installation ,а като пита къде да инсталира ХР, му дай partition различен от този на 98-цата и няма да имаш проблеми нито с буут-а нито с изключването на 2-я хард. BTW ти по какво причина си го правел тоя номер ?????

  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    72
    #6

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    Ами значи ако имам HDD0 (2 partiotions) and HDD1 (2 partitions), ама единя ХД (20ГБ) е "оборотен" - махам го слагам го, ту го има, ту го няма... и идеята е че на 80-ката трябва да имам и двете ОС, само че ако инсталирам на Ц-то 98, и се наложи да го преинсталирам добре..., ама ако има ХР на другия партишън, трудно ще инсталирам 98 отново или греша... ? 2ро че ако се наложи да преинсталирам ХР то ще трябва да форматирам втория партишън(който е 68 ГБ) освен ако няма опция uninstall(remove) v XP-to, абе много ми е объркано.



    Та питах за програма, която ми позволява да махна САМО операционната система без да загубя всичко по партишъна и ако махна едната операционна система другата изобщо да не и пука и след като я махна след време примерно пак да я кача, отново без да преча на работещата .... ако и аз разбрах какво питам.



    1) Инсталл 98 (партишън 1)

    2) инстал ХР (партишън 2)



    3) махам 98 (парт. 1)

    4) ХР продължава да работи

    5) слагам си пак 98 (парт1. - преинсталирам)

    6) ХР пак си работи ОК



    3.1) махам ХР

    4.1) 98 си работи

    5.1) пак слагам ХР

    6.1) 98 продължава да бачка



    e сега 100% е още по объркано ...[?]


  8.  
     
  9. HGD
    HGD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    598
    #7

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    За да стане 5 и 6, ще се наложи да възстановиш boot секторите на ХР.



    За да си правиш такива игрички използвай Boot-мениджър (например System Commander 2000 - много съм доволен от него).



    Ще ти дам един пример, как бях по едно време с две 98 и една 2000 (ХР е подобна на 2000, така че важи и за нея).



    Инсталирах си единия 98 в директория Windows. С TweakUI (има го на диска на 98 и навсякъде в интернет) промених веднага местоположението на Program files директорията (направих я Programs само). След това си сложих драйверите и софтуера.



    Инсталирах System Commander 2000 и той си хвана 98-та. (Командера може да се инсталира и на чист диск от 2 дискети) През него инсталирах нова 98 в директория WIN98 пак на С диска. Той си направи пак Program Files. След това инсталирах драйверите и ъпгрейдвах тази 98 до нивото на първата. Върнах старата Program Files (от Program на първия 98) пак в Program Files, т.е. и двете 98 използваха една и съща Program Files (за My Documents няма значение, в него се пазят само потребителски файлове и не влияет на работата на 98-те).



    Дотук имах две 98 на един дял. (Единия само за игри и филми) Но се наложи да добавя 3D Studio MAX (а той работи най-добре на NT4, 2000, XP, т.е. на NT-базираните ОС).



    Пуснах инсталация на 2000 от CD-ROM-а. Сложих го на трети диск (втория ми е за данните ), но ми затри System Commander-а (няма страшно, ако го бях инсталирал с 3 дискети нямаше да стане така). Заредих ДОС от дискета и стартирах Checkmbr.exe, който е часто от System Commander. Рестартирах и System Commander-а се зареди. Откри 2000-то и го добави в списъка на операционните системи.



    Това би трябвало да ти свърши работа.



    Така съм добавял и Линукс (повече от 10 различни дистрибуции, защото нито една не можа да ми подкара видео картата )



    P.S. Има и много други Boot-мениджъри, но тази е най-професионалната, сигурна и приятна за работа която съм намерил.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #8

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    хвала на такъви boot-мениджъри.....

    Без тях '4' няма как да стане, защото в момента в който изтриеш 98-цата и опиташ да пуснеш ХР, ти изкарва веселото съобщение че еди-кои си файлова го нямало в Сwindows\system)ако се не лъжа...


  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    72
    #9

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    Абе както и да го въртя и да го суча, ще трябва да имам поне 3 партишъна на 80-ката, а не разбрах този System Commander дали както слага ОС-тата може ли да ги махне БЕЗ да унищо всичко по дяла, на който се намира съответната ОС ? Не говоря за големите програми - тях тъй и тъй ще ги преинсталирам, не са ми те проблема - след като махна ОС, спокойно мога да им дам Shift+Del. Но примерно 12 GB MP3, Moviez, *.RSN, *.SF2, *.GIG, *.WAV, *.MAX *.DWG и всякви такива правят заедно внушителна цифра, дето няма къде да ги сейвам при един формат. Тъй че това е главното дето ме спира да си експеримиентирам. Понеже втория ми хард е подвижен и МНОГО загрява в чекмеджето, а и го ползвам за DONWLOAD i UPLOAD не мога да го стационирам и така губя два партишъна. Освен ако тази програмка няма проблеми да открива хард, който е сложен след инсталацията й и ту го има ту го няма. ?



    P.S. Вместо да цицат пари M$ поне да направят XP-то наистина качествено е на некво lamersko дето още малко и само ще проработи !

  12. HGD
    HGD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    598
    #10

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    System Commander се грижи само операционните системи да си мислят че са сами на харда. Така ХР няма да вижда 98 и обратно - така когато махнеш едната (стига да не засегнеш другата) другите продължават безпроблемно.



    Когато закачиш нов хард, System Commander-а го открива и ако на него има сложена ОС, той я добавя в списъка.



    В момента използвам System Commander 7 - мисля, че е последната версия.



    Един съвет - защо не му прочетеш хелпа. Не е много голям - 1,45МВ PDF файл (214 страници).



    Официален сайт - http://www.v-com.com , но можеш да я вземеш с сериен номер от http://www.data.bg


  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    71
    #11

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    Моето скромно предложение е да инсталираш както те посъветваха пъръо 98 на дял С: след това ХР на друг дял (всичко това на големият хард за да ти остане другият пак оборотен) и за да не се притесняваш вземи си създай имидж на 98-цата (след чист инстал) с гост или някояа позната програма.Отам нататък ХР можеш да си го преинталираш колкото пъти искаш а щом опре до 98 за да не губиш фаиловете за бутмениджера си го слагаш от имиджа.Самият ХР има такъв мвниджър които се инсталира сам щом намери друга ОС.

    Поне аз съм така и вчера си преинталирах ХР без грижи[]

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #12

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    kakarot кажи една добра програма за правене на имидж на partition,че отдавна се каня да го направя тоя номер...



    Korg ти защо не вземеш да си направиш 3-ти partition на 80-така, в 1-я да сложиш 98, във 2-ч ХР после направи имидж на 98-цата както те съветва kakarot, а данните ти ще останат в 3-я и изобщо няма да ги буташ...

    а 20-ката си го дръж като 4-ти, и на него си прави каквото искаш, когато искаш, и ако щеш го и махай когато си скимне

    Струда ми се най-удачно.


  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    71
    #13

    (2 partitions) || (два отделни HDD)

    @MetalMilitia

    Аз лично съм доволен от две програми:

    1. По-стари версий на NORTON Ghost

    2. Вмомента в работата сме с Image center на PowerQuest (демек Partiticion Magic) има добра компресия на партишъна ;-)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на климатик за 45 кв.м. дневна- сплит или 2 отделни
    От preslav1 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 13
    Последно: 03-11-13, 11:06
  2. USB partitions
    От qbadabaduuu във форум Общ - софтуер
    Отговори: 14
    Последно: 05-01-12, 20:36
  3. Помощ за изборна климатик за две отделни стаи
    От pepin във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 3
    Последно: 06-07-10, 15:19
  4. Кухненски робот или отделни електроуреди
    От brankod във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 4
    Последно: 01-03-07, 17:45
  5. partitions
    От WhishMaster във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 31-10-02, 13:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе