Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 203
Like Tree19Одобрявам

Защита от токов удар

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. abv
    abv е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    459
    #31

    Re:Защита от токов удар

    Много сложни станаха нещата. Купих си една тройка като в отговор 10 за някаква минимална защита, а ми трябваше и разклонител. Иначе като излизам за няколко дни или през лятото, когато всеки ден може да има гръмотевици, спирам от ключа на разклонителя или направо дърпам от контакта. Вадя и кабела от телевизора, защото не се знае дали не минава някъде на открито. То 100% сигурно няма нищо в живота.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,233
    #32

    Re:Защита от токов удар

    Цитат Първоначално публикувано от Danri
    Да де, само където под завоалирането на понятието "защити" не си споменал какви трябва да бъдат за осигуряване на 100 % защита и колко биха стрували. Съпоставено със защитаваната техника...
    Колегата granity го е написал: Катоден отводител и дефектнотокова защита.

    1.Всичко това трябва да е налично съгласно стандартите за стрителство на електропреносни мрежи изграждане на сгради, независимо от какъв тип са те! Ама нали ние сме велики, махнахме БДС (Български Държавен Стандарт). Затова примерно енергото си прави каквото иска, а производителите на сирене слагат кокосово масло.
    2.Това са минимални изисквания почти за целия цивилизован свят!
    Не е нужно да правиш капиталовложения за тях, ако си в нова сграда. Тя просто трябва да е построена съгласно тях!
    3.Защитите не "пазят" само техниката!
    Основното им предназначение е да защитават здравето и живота на обитателите!
    По твоята логика нека не слагаме 3-проводна инсталация на бойлера със защита, защото ще се охарчим! А ако гръмне последният?

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #33

    Re:Защита от токов удар

    Цитат Първоначално публикувано от granity
    Ами в апартамента трябва да имаш дефектнотокова защита и катоден отводнител задължително.
    kanko1975, имаш ли нещо против да обясниш на всички горните две понятия и дали вършат работа при токови удари от вън, каквато е темата (защото дефектнотоковата защита доколкото знам, предпазва при офазяване на корпуси (бойлер, печка и т.н.)...).

  5. Moderator
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    1,491
    #34

    Re:Защита от токов удар

    Аз мога да ги разясня но нека да чуем мнението и на един специалист.Тук в подобна тема бях постнал и линкове като този например http://schuko.hit.bg/el-prosweta.htm

  6. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    5
    #35

    Re:Защита от токов удар

    Цитат Първоначално публикувано от Danri
    kanko1975, имаш ли нещо против да обясниш на всички горните две понятия и дали вършат работа при токови удари от вън, каквато е темата (защото дефектнотоковата защита доколкото знам, предпазва при офазяване на корпуси (бойлер, печка и т.н.)...).
    Напълно съм съгласен с необходимостта от споменатите устройства,но наистина те са немалка инвестиция и не решават целия спектър от проблеми. Писал съм го и другаде,но тук ще се опитам да бъда максимално кратък и разбираем.
    Дефектно токовата защита има сравнително прилично обяснение в Уикито,но най-грубо казано предпазва да не те "удари тока"/ама най-грубо казано/.А и линка горе е супер за който му се чете. Важно е много!!!
    Относно "катодните отводители" има също достачъно информация в нета при по-голям интерес се намира лесно. Особено Шнайдер пуснаха една брошура преди време в PDF
    http://www.schneider-electric.bg/doc..._Catalogue.pdf
    /доказателство,че искам да съм полезен / в нея хубаво са обяснени нещата. Ората бая юнашки преписват от нея,така че сигурно ще ви е полезна.
    За да е по-ясно обаче ще се впусна в малко обяснения!
    Защитата на една сграда в идеалния случай е реализирана на ТРИ НИВА:
    1. Външна защита/реализира се с гръмоотводна система ит.н./. Целта и е да "поеме и отведе" огромните пренапрежения/от порядъка на хиляди волта/ и т.н.
    2. Вътрешна защита на електрическата инасталация /реализира се с т.нар. катодни отводители,арестери,аресторни групи /
    3. Защита в или в непосредствена близост до вашето оборудване.
    Разлика идва от прага на задействане на защитните компоненти/при колко волта над допустимото "окъсяват"/,тяхната скорост ,енергопоглъщаемост,надеждност и т.н.
    При 1. и 2. естествено прага е по висок. Те са така да се каже за ПО- ГРУБАТА РАБОТА,затова са нужни 3. тъй като съвремената техника може да бъде повредена от сравнително не толкова високи стойности от нормалните/260-290 V да речем/. Т.е. те могат да се приемат и като по-фини "филтри",които обират и най-малкото пренапрежение което 1 и 2 "пропускат",а то си е доста вредно /"умора" на елементи,лоши сектори по хард, и ред други мизерии.../
    В тази връзка сравненията между 2./арестори,катодни отводители за табла/ и 3./устройства от всякакъв тип за персонална защита на включените в тях устройства/ е неуместна!
    По принцип най-лесния начин за защита е чрез персоналните устройства защото в най-лошия случай те "ще го отнесат",ако мога така да се изразят и ще намалят щетите до минимум/ако въобще има такива/.
    Разбира се при директно попадение......ситуацията ще е неприятна,но ще е по-добре отколкото БЕЗ. Тези ситуации са много рядки така че си струва.
    Оттук вече идва и разликата в самите персонални устройства за защита според концепцията им на действие,защитните им качества и так далее.
    Основния технически термин в тази връзка и при сравнение между катодни отводители и персонални устройства е "остатъчно напрежение". За катодните отводители е между 1200 и 900V. Сами си направете сметката.
    Так че пак казвам,че е най добре да ги има 1.2. и 3.,ако не може/финансови причини най-вече/ 2. и 3./и това не е евтино и не е за всеки заради монтажа на 2./ си остава 3./персоналните защитни устройства резлизирани по различен начин-разклонители,розетки и т.н.
    Държа да отбележа,че основно тук е въпрос за защита от пренапреженията които биха възникнали по мрежата от 230V!!!!!
    А другите мрежи които също могат да генерират пренапрежение??? LAN,BNC,коаксиален кабел за телевизионен сигнал,телефонни линии, с тях как си решаваме проблемите?
    За това си има специализирани фирми които се занимават с това.
    По-принцип цената на защитното устройство не трябва да надхвърла 10-15% от цената на защитаваното устройство,за по-скъпи няма какво да говорим, защита е направо задължителна. Освен това по-добре с някаква защита отколкото без никаква.Гаранция!

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #36

    Re:Защита от токов удар

    А според мен е най-добре да изясним понятието "токов удар", преди да започнем коментара на различните видове защити. Защото май един под това понятие разбира удар на мълния, друг - удар от електрически ток, а трети - удар от тока на обувката на жена си, когато се прибира на 5 водки и 7 бири.
    jonkobg одобрява това.

  8.  
     
  9. nkd
    nkd е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    2,044
    #37

    Re:Защита от токов удар

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    А според мен е най-добре да изясним понятието "токов удар", преди да започнем коментара на различните видове защити. Защото май един под това понятие разбира удар на мълния, друг - удар от електрически ток, а трети - удар от тока на обувката на жена си, когато се прибира на 5 водки и 7 бири.
    Токов удар е когато жена ми се прибира на на 5 водки и 7 бири !

  10. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    5
    #38

    Re:Защита от токов удар

    Според мен пренапрежение е по-обобщаващо,а английския вариант е ПИК/SURGE/ и от там устройствата за защита са surge protector в превод пик предпазители. Това пак според мен е по-точното наименование.

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    538
    #39

    Re:Защита от токов удар

    Здравейте, с интерес изчетох темата. Колебая се между тези разклонители, кой ще ми препоръчате:

    EATON Protection Strip 6 Tel /има и модел без защита на RJ45/RJ11 ~ 23 лв./

    Hama PF-47837

    Ще се ползва за Audio-Video техника и евентуално за PC


    Тук гледам едно APC с много примамлива цена - 21,6 а реално струва около 70 лв., обаче този сайт не съм го чувал.
    http://www.dandg.bg/bshop/product_in...50eb19ccd32653

  12. Moderator
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    1,491
    #40

    Re:Защита от токов удар

    Хм АРС е възможно най добрия вариант ако е точно модела на снимката,което много ме съмнява поради цената.Попитай ги този модел ли е на тази цена.Друг вариант ти е EATON

  13. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #41

    Re:Защита от токов удар

    Аз също давам 1 глас за Соно.
    Това което продават те за 15 лв. че и с разклонител е изградено със същата схема като Катодните отводители за които говорите и се слагат в таблото.Всъщност са 2 вида - по-евтините са с вристори (които след 1 или 2 сработвания се сменят) , по-скъпите са с искрова междина която е вечна .

    За изграждане на надеждна защита с катодна защита съвсем не е достатъчно да сложите 1 в таблото.Прави се цяла система от различни класове , като първите обират първия , най-мощен импулс , а останалите дооправят нещата.

    Изграждането на такава защите може би ще достигне 1000 лв.Също така трудно ще намерите и човек , който да ви я "проектира" правилно.

    Затова , дали ще сложите 1 катоден в таблото за 100 лв. или 1 разклонител на Соно за 15 лв е едно и също.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Veliko Tarnovo, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    98
    #42

    Re:Защита от токов удар

    Цитат Първоначално публикувано от granity
    Ами в апартамента трябва да имаш дефектнотокова защита и катоден отводнител задължително.
    Темата е малко позабравена, но реших да ви покажа това, което аз използвам от няколко дни.
    Сложил съм го на климатика. Не знам до колко е надежно това нещо и затова качвам няколко снимки за да видите и си кажете мнението.

    Няма ли някой да си каже мнението?
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  16. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,271
    #43

    Re:Защита от токов удар

    Е толкова ли са зле тея на Соно? Аз си купих за ТВ, за бяла техника и т.н., но още не съм ги пробвал. В магазина ми показаха и някакви на АПЦ, ми то като видях от каква евтина скърцаща пластмаса са направени се отказах, пък и съм виждал гръмнал от токов удар УПС АПЦ (един месец не можа да се отмирише помещението), така че прехвалената марка ми е малко в черния списък. Добре че не беше станал пожар.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Veliko Tarnovo, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    98
    #44

    Re:Защита от токов удар

    Цитат Първоначално публикувано от dwrbudr
    Е толкова ли са зле тея на Соно? Аз си купих за ТВ, за бяла техника и т.н., но още не съм ги пробвал. В магазина ми показаха и някакви на АПЦ, ми то като видях от каква евтина скърцаща пластмаса са направени се отказах, пък и съм виждал гръмнал от токов удар УПС АПЦ (един месец не можа да се отмирише помещението), така че прехвалената марка ми е малко в черния списък. Добре че не беше станал пожар.
    На климатиците сложил ли си от тези защити? Аз сложих от тези на снимките, които публикувах по-горе.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,271
    #45

    Re:Защита от токов удар

    Точно на тях не съм сложил защото са ми вкопани тръбите, но 16А ключ съм сложил да ги изключвам все пак.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Защита от токов удар?
    От svetlik във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 69
    Последно: 27-12-17, 19:52
  2. защита от токов удар при бойлер
    От pier_67 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 16-12-08, 11:52
  3. Токов удар при LCD!Последици!!!
    От tonito1912 във форум Телевизори
    Отговори: 4
    Последно: 30-01-07, 09:02
  4. Защита на климатика от токов удар?
    От DEF във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 2
    Последно: 15-12-06, 22:36
  5. eMule + Токов удар = 2 Gb download на вятъра...
    От DeathKnight във форум Общ - софтуер
    Отговори: 7
    Последно: 09-02-03, 14:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе