Лично на мен, вкуса на този по-скоро сок, а не бира не ми харесва. Вероятно съм много капризен. Преди 20-на години не ми харесваше и Каменицата. Вкуса и беше на анасон, но не можеше да се сравни с мастиката.Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
Алмус - светло
Алмус - специално
Алмус - тъмно
Ариана - светло
Ариана - тъмно
Астика - лукс
Балканско - светло
Болярка - светло
Болярка - тъмно
Болярка - вайс
Бургаско
Бургаско - светло
Варна - светло
Загорка - специал
Загорка - голд
Загорка - тъмно
Загорка - фюжън
Каменица - светло
Каменица - лев
Каменица - пшенично
Каменица - лимон
Каменица - тъмно
Кметско
Леденика - специално
Леденика - тъмно
Ломско - светло
Мизия - светло
ММ - светло
Пети океан
Пиринско
Славена - светло
Струмско -светло
Столично - светло
Столично - тъмно
Хаберман - светло
Шопско - светло
Шуменско - премиум
Шуменско - специално
Шуменско - светло
Шуменско - тъмно
Шуменско - червено
Лично на мен, вкуса на този по-скоро сок, а не бира не ми харесва. Вероятно съм много капризен. Преди 20-на години не ми харесваше и Каменицата. Вкуса и беше на анасон, но не можеше да се сравни с мастиката.Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
Ако човек пие една и съща марка бира, никога няма да я сбърка с друга.
Само да не топла.
По последни данни Шуменско е единствената бира която се произвежда в България със собствена продукция, и не ползва внос на суровини, за разлика от останалите. Това е по данни от самия Пивовар. Дали е така , не мога да кажа.
Този пост е редактиран от Mr.TECHNO; 14-08-14 в 16:16.
Като сте повдигнали темата - не мога да не спомена новия ми български фаворит - Столично Вайс.
Като за бира с българска марка е чудна. Друг е въпроса, че цената й е близка до тази на любимия ми Шоферхофер, а ако трябва да се избира м/у двете - Столичното остава далеч назад.
Чужда марка бира да пиеш, ама в чужбина. Тук идват с годност от над година трайност
Не съм голям консуматор на напитката, но предпочитам наливна или такава, която не е за експорт и в пластмасови бутилки.
И защо смяташ, че германската бира в Германия се продва с по-малък срок на годност...
Наливната бира естествено е хубаво нещо, но любителите на бира не могат да карат само на наливна защото изборът е крайно ограничен.
Тук си нямаме Делириум като в Брюксел, където, освен че има 30-50 наливни избора всеки месец те се сменят.
Имаме едни Халби с 10 - 15 вида наливна бира, крайно недостатъчно за сериозен бираджия.
Докато бутилирана, тази година определено има подем - вече има специализирани магазинчета само за бира за в къщи, които предлагат чудесен избор и разнообразие.
Лично тествано с 2 от любимите ми бири - HefeWeizen Кромбахер и Шоферхофер - напълно еднаква е бирата от тукашния магазин и от магазин в Берлин.
И конкретно за тези бири - не съм убеден, че точно в България не предпочитам бутилираната. Наливния Шофер, и в Халбите, и във Вернр понякога е... абе не е точно както трябва. По-често е ОК, но понякога е проблемен.
Ами, за експорт са с повече консерванти за трайност. Да си забелязал наша бира в стъклена бутилка с 1 година трайност?
Кромбахерът ми е любим, ама експортия ми е много газиран, особено в кенче. Въобще всичките експортни, които съм пробвал са ми такива.
Този пост е редактиран от pilot; 14-08-14 в 19:44.
Да напомня, че темата е за българска бира Каменица светло от 1996-та година. Средно по три литра на денонощие. Но мога и без бира. По някое време на денонощието Чакам сега един познат да започне производство и ще взимам по един кег вайс. Мострата беше много приятна и макар, че не беше приключила с ферментацията и беше малко по-сладникава, не боля главата както ме цепи когато се наложи да пия "Загорка" поради липса на бира.
Най-хубавата бира е студената наливна бира! Няма по приятно от прясна наливна бира дори и да е бира която по принцип не ми допада много...
Няма консерванти - всичко е пастъоризация....С пастъоризацията се унищожават всички останали живи дрожди и така ферментацията спира.
Ако искаш истинска бира си купи Жива бира
Китайците са варели бира наречена”Куи” преди 5 000 години. В Месопотамия керамична плочка от преди 4 000 години показва че правенето на бира е била високо уважавана и ценена професия – и майсторите пивовари са били жени.
В древен Вавилон, жените пивовари са били също и проповеднички. Богините Сирис и Нимкази са били покровителки на бирата, и някои видове бира са били пазени само за церемониите в храмовете. През 2 100г. пр .н. е. Хамуаби, шестият цар на Вавилон, е въвел закон за съдържателите на ханове, който е защитавал потребителите на бира. Наказанието за наливане на по-малко бира от мярката е било удавяне на съдържателя на хана, което е била ефективна мярка да не се повтори деянието.
Древен надпис, който сега се намира в Метрополитън Мюзиъм в Ню Йорк , описва следните вавилонски бири: тъмна, светла,червена, бира с пяна, бира без пяна, трипластова бира и т.н. Според надписа бирата се е пиела със сламки. Царете са я пиели със златна сламка достатъчно дълга да може да стигне от трона до бъчвата с бира до него. През 1960г. в Израел са били открити бирени чаши на 3 000 години. Археолозите доказват,че бира се е пиела в Израел още по времето на цар Саул и цар Давид. За това свидетелстват останките намерени в Тел Издар . Асирийски надпис от 2 000г.пр.н.е сочи, че бирата е била една от храните,които Ной е взел със себе си.
Преди 4000 години в Египет на Фараоните бирата вече е била важна част от ежедневната диета на хората. Правили са я от леко запечен ечемичен хляб и също е била използвана в религиозни обреди. Хората са се събирали вечер да пият в “къща на бирата”. Бирата е била напитката на бедни и богати. Освен като напитка, бирата е била използвана като лекарство. Медицински документ писан около 1 600г.пр.н.е. изрежда близо 700 рецепти в 100 от тях се среща думата “бира". Египтяните са оставяли на техните мъртви храна и бира.
Този пост е редактиран от hristoslav2; 15-08-14 в 13:35.