Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 44
Like Tree23Одобрявам

Има ли смисъл от външен усилвател

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #1

    Има ли смисъл от външен усилвател

    Здравейте. Искам да попитам за впечатления от външен усилвател, има ли смисъл или само ще си дам парите.
    Гледам много филми, играя много игри на компютъра и PS5. Музика не толкова - слушам от време на време от ютуб
    Системата ми е 5.2.2
    Ресивър - Denon X3700h (към него съм свързал PC и PS5)
    Колони:
    Предни - Klipsch RP-6000f - 97db
    Център - Klipsch RP-440c - 97db
    Съраунд - Klipsch RP-502s - 95db
    атмос - Taga Harmony 480 slim - 90db
    (трябваха ми слим колонки, мястото под гипсокартона е малко)
    2 субуфера

    Въпростъ ми е, ще има ли разлика ако добавя външен многоканален усилвател, който да вържа към Pre-out и да ми захранва всички 7 колони?
    Гледам много клипове в ютуб и навсякъде твърдението е едно - облекчава се ресивъра и той се концентрира само върху обработката на звука, който ставал по-динамичен, по чист и ясен, особено в напрегнати сцени като последната битка на Хобит, Авенджърсите, стрелбата в тунела на Джон Уик 2 и тн.

    Спрял съм се на Emotiva BasX A7. 7 канален по 90 вата на канал. Не търся повече мощност, тъй като живея в апартамент.

    Обаче чуденката ми е голяма, защото Клипш са чувствителни колони и много лесни за подкарване. Само Тага-та дето е по-малко чувствителна, но пък тя е атмос. При това положение Ресивъра дали се справя, дали се тормози ...
    От друга страна пък при 7 колони към ресивъра едва ли вади повече от 60 вата на канал. Да ама това ще е когато всички свирят накуп, а това се получава само при Multi Channel Stereo (този режим не го използвам). При филм това не се получава освен рядко в много натоварени сцени. На игри горе долу се получава особено при Serious Sam

    На едно място бях прочел, че за да има файда, усилвателя трябва да е 2 пъти по-мощен от колоните. Предните ми са RMS 150 вата. Но нямам намерение да скачам на ХРА серията. Там и парите са много

  2.  
     
  3. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    996
    #2

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Освен всичко изброено, не си споменал големината на стаята в която се слушат.
    Обикновено, когато се добавя външен усилвател (power amp), той се добавя към наличния AV ресийвър или процесор за "обособени дом. кино салони" (man cave).
    Където, има нужда от повече чиста мощност, за да се максимизира усещането на звук наред с 100 инча или по голям екран.
    Не си споменал модела на субовете . Защото, предполагам, че там, може би е слабото място на твоят сетъп. Както, и във Atmos тонколоните.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #3

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Извинявам се за пропуска.
    Стаята е нормален хол 20 кв. По-скоро е хол с кухненски бокс, не е обособена man-cave нито пък има изолации, бас трапове и т.н. - нормална стая за живеене.
    Субуферите са SVS PB 1000, страхотни са, там нямам никакви оплаквания.
    За монитор използвам 65" TV Samsung Neo Qled QN90B

  5. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    996
    #4

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Според мен няма смисъл от наливане, още на средства тогава, щом стаята е 20 кв.
    Разбира се само atmos модулите. Дори и на по късен етап.
    С чувствителните ОТ, и добрия AV ресийвър за кино е много добро комбо.
    Вече, ако искаш нещо да промениш: по-скоро за предната линия един хубав стерео усилвател, който да заранва само front ОТ.
    Но, това при положение, че си слушаш и доста музика.

    Другото, което би погледнал е видео релий-зите.
    От стрийминг платформите, звука е смачкан (DD+) и по слаб сравнен със Blu-ray релийзите.
    pip00 одобрява това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #5

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Обикновено гледам филми с добро качество 30гб и нагоре, блу-рей, 4К и т.н.
    Рядко се усилва - през деня, когато жената е на работа и аз почивам, тогава аз гледам филм, а целия вход го слуша.

    Извинявай, само не разбрах за атмоса? Няколко пъти го спомена - нещо не е наред с тази Тага ли?
    Аз дори още не съм ги сложил, преди няколко дена ги взех и чакам да ми изработят на 3Д принтер един дистанционен опръстен, защото въпреки, че са слим, пак не ми достига около 1 см да се вградят. Няма други. Във Варна има един магазин, който предлагат DLS slim, но са на 4 ома.

  7. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,834
    #6

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Този ресивър е напълно достатъчен за тази система.
    Евентуалния ъпгрейд в звука би бил минимален.
    Не знам с какви настройки слушаш, но ако си отрязал най-ниските честоти към колоните, ресивъра не се товари толкова.
    pip00 и svetlio1 харесват това.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #7

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Отрязал съм ги
    Колоните са Small, кросовъра на всички колони съм го направил на 80Hz, а LFE съм го дал 80HZ - да няма препокриване.

  10. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    996
    #8

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Цитат Първоначално публикувано от Warlock Виж публикацията
    Обикновено гледам филми с добро качество 30гб и нагоре, блу-рей, 4К и т.н.
    Рядко се усилва - през деня, когато жената е на работа и аз почивам, тогава аз гледам филм, а целия вход го слуша.

    Извинявай, само не разбрах за атмоса? Няколко пъти го спомена - нещо не е наред с тази Тага ли?.
    Имах предвид, че не е от по известните производители на аудио техника и марката е малко компромис качество/цена
    По важното е на теб да ти харесва звука. другото е без значение

    Офтопик:
    На следния аудио сетъп попаднах наскоро, който се използват основно Klipsch OT:
    My Klipsch Home Theater! Building a Home Theater In Your Living Room

    Редакция:
    Цитат Първоначално публикувано от Warlock Виж публикацията
    Отрязал съм ги
    Колоните са Small, кросовъра на всички колони съм го направил на 80Hz, а LFE съм го дал 80HZ - да няма препокриване.
    Предните не ги отрязвай, много, щом са подостоящи.
    Примерно на 60/ 50 Hz. За да постигнеш по добра "предна сцена". Също и центъра.

    Is 80 Hz the Best Crossover Frequency Setting for Your Speakers? Home Theater Basics




    Този пост е редактиран от tek; 08-01-23 в 21:32.

  11. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,834
    #9

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Цитат Първоначално публикувано от Warlock Виж публикацията
    Отрязал съм ги
    Колоните са Small, кросовъра на всички колони съм го направил на 80Hz, а LFE съм го дал 80HZ - да няма препокриване.
    Я си пусни калибрацията от ресивъра и виж какво ще се получи.
    Тези фронтални колони могат доста повече от 80Hz.
    Знам, че имаше подобни теории за тази настройка, но нещата са строго специфични за всяка система.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #10

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Добро утро.
    Вярно е, фронталните слизат то 34 Hz
    Калибрацията (audyssey) съм я пускал няколко пъти и всеки път предните и центъра ги настройва като Large.
    Затова аз после си я донастройвам. Настроил съм си Preset 1 и Preset 2
    Preset 1 - съм оставил предните да са Large и го слушам само на стерео - без субуфери, без съраунди, чисто стерео, колоните на Full Band за музика и така много ми харесва как звучи.
    Ако реша да гледам кино така или да играя и ги пусна на Large и настроя баса LFE+Main - става такава дандания ... гадно е за слушане, не ми хареса.

    За това си настроих за кино и игри Preset 2 - всичко на Small с орязан кросовър на 80 Hz. Тръгнах да слушам от 60 Hz, след това вдигнах на 70, на 80 и на 90. Най ми хареса на 80Hz. Същото направих и с центъра. Със съраундите не съм. НО това го направих на музика, ще повторя експеримента на филм.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,424
    #11

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    80 хц е стандард, не бутай там повече, колоните не бива да се "кръстосват" със субовете иначе става мармалад , на някои виждам че им харесва да прави бууууум буууум

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,834
    #12

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Няма нужда да пускаш LFE+Main. Точно от там идва мазането защото се дублират ниските честоти.
    Опитай и вариант само за предните да сложиш нещо около 40Hz за срез.

    За музика можеш да слушаш в режим Direct/Pure и така събуфера няма да работи.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #13

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Няма нужда да пускаш LFE+Main. Точно от там идва мазането защото се дублират ниските честоти.
    Опитай и вариант само за предните да сложиш нещо около 40Hz за срез.

    За музика можеш да слушаш в режим Direct/Pure и така събуфера няма да работи.
    За слушането на музика си прав. Мога и от Direct/Pure

    А за препокриването - ами то пак ще има препокриване ако се замислиш, защото:
    Ако са Large - системата си ги настройва Full Band и аз не мога да го променя. Ако оставя предните на Large, а LFE да работи само за задните и центъра - ами аз ще изпусна много. Защото основния звук идва от фронталните, а SVS-a слиза до 18 hz. Тези честоти от 34 до 18, въобще няма кой да ми ги изкарва

    Значи за кино трябва да са Small. При това положение, LFE вади ниските честоти на всички колони, настроени на Small. LFE - не мога да го сваля по-ниско от 80 Hz. Така че от 40 до 80 херца ще има препокриване. И пак ще стана мазало. Баса, който вадят колоните и от субуферите е различен.
    Другото, което ще стане е да натоварвам много ресивъра, да се пъне да вади ниски честоти.
    А и при наличието на 2 субуфера, да се мъча да вадя бас от колоните ми се струва малко несериозно.

    На мене настройките си ми харесват. Preset 1 - музика, Preset 2 кино и игри. Чудесно е. Нямам никакви оплаквания, нито пък ми трябва повече мощност.
    Питанката ми е дали няма като разтоваря ресивъра с външен усилвател, да започне да свири по-добре?

    https://www.youtube.com/watch?v=QOsvE7veC0E - вижте този клип, не целия от 11:50 до 16:30 минути. Тези 4 минути и половина ще обяснят това, което искам да кажа.
    Човека там каза "не се хващайте толкова много за watt per channel, ами гледайте го като share the load с ресивъра. Просто да си поделят товара или външнен усилвател да поеме целия товар (както аз предпочитам)
    Ч

  17. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,834
    #14

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Изобщо не споря от положителния ефект на теория с добавянето на крайни стъпала за 2 или повече канала.
    Въпроса е дали ще има положителен и то осезаем ефект в твоята система.
    Според мен, няма да има.
    Иначе за настройките само предлагам варианти ако търсиш подобрение.
    Всяка система и помещение са различни и няма общовалидно правило.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,539
    #15

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Ако искаш подобрение и то осезаемо, вложи пари в акустична обработка.
    За целите, които ползваш системата си, няма никакъв смисъл от добавяне на стъпала.
    Пък и какво толкова ще му разтоварваш на този ресивър, той си е достатъчно разтоварен, след като колоните си ги отразял високо и най-голямото натоварване се поема от усилвателите на субовете.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. К-стъкла - има ли смисъл?
    От prt във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 168
    Последно: 24-06-21, 08:49
  2. Има ли смисъл от Андроид ТВ с Коди
    От orlincho във форум Мултимедийни плейъри
    Отговори: 7
    Последно: 31-08-19, 11:56
  3. Външен плеър плюс отделен външен HDD или плеър с WiFi
    От chefobg във форум Мултимедийни плейъри
    Отговори: 3
    Последно: 17-04-12, 14:22
  4. Няма смисъл?!
    От etg във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 23
    Последно: 02-10-03, 01:44
  5. Има ли смисъл да пиша на ...
    От hipo във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 30-01-02, 05:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе