Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 44
Like Tree23Одобрявам

Има ли смисъл от външен усилвател

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #16

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Благодаря ви много на всички, че отделихте време да ми отговорите.
    Ще му мисля още - докато спестя парите има още някой друг месец и после ще реша дали за това да ги изхарча или за нещо друго. Иначе гледах и за Маранц ММ7055 - него го има в БГ. Верно е с 1000 лв. повече, но пък ще го взема от тук, с гаранцията и верно е по-малко канали, но пък е по-мощен 5х140W.

    Да ви призная и още нещо заради което го искам. Мислех си за постепенно разширяване, живот и здраве ако се преместим (имаме едни планове), да си направя кино салон (man cave) с изолациите му, с всичко.
    На този етап първо един BasX А7, след време, като разширя и сложа и преден атмос (front high) и surround back и от 5.2.2 да стане 7.2.4 - тогава A7 да го преместя да ми захранва атмосите и surround back а за основните 5 да си взема XPA 5.
    И след това да сменя и ресивъра с процесор. Денона ми е още на 10 месеца. На този етап не виждам смисъл да го сменям.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #17

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Цитат Първоначално публикувано от Warlock Виж публикацията
    облекчава се ресивъра и той се концентрира само върху обработката на звука
    Обработката на звука (примерно DTS декодирането, Audyssey филтрите, включителни конвертитането от цифров към аналогов звук) се извършва в т. нар "цифров домейн". Това го правят разни процесори, ЦАП-ове и т.н. (същото се отнася и за видеото, между другото). Тази обработка се извършва от край до край и изцяло в ресийвъра и няма как да се "изведе" навън и да го "облекчи". А то няма и нужда - ако ресийвъра е изправен, този процес не би трябвало да го затруднява.
    Това, което наистина би могло да затрудни един ресийвър, е усилването на вече обработения и конвертиран в аналогов звук. Това се извършва от съвсем отделна секция в ресийвъра ти - усилвателя на мощност ("крайното стъпало"). Тук един външен усилвател с достатъчен запас на мощност би могъл да помогне точно при ситуациите, които ти описваш: "последната битка на Хобит, Авенджърсите, стрелбата в тунела на Джон Уик 2" - така наречените "transients".
    Обаче! При филмите повечето от тези "transients" за в ниските честоти (а то там се изиска и най-много енергия). Това ти така или иначе си го "извел" вече към двата SVS-a, които са много добър вариант. Това само по себе си облекчава усилвателя в ресийвъра ти предостатъчно. Отделно тонколоните ти са с чувствителност над средната, така че това също много помага. И накрая - в малко помещение си, така че надали ще слушаш на THX референтни нива.
    С две думи - не си харчи парите за външен усилвател. Нагласи си тонколоните на small (нищо че Audyssey ги отгрива като large) и си поиграй с кросовър честотата - колкото по-висока, толкова по-"облекчен" ще е усилвателя на ресийвъра.
    Говоря от опит - преди години минах през абсолютно същото упражнение - съответно с Denon AVR-4311CI, Emotiva XPA и Polk RTi A9 в апартамент. В крайна сметка продадох Emotiva-та на един, дето и той го взе, щото търсел "по-динамичен, по чист и ясен" звук.
    VanDan, lazarus18, svetlio1 и 1 други харесват това.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #18

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Много ти благодаря за изчерпателния отговор.
    Разбрах - няма да купувам. След време, ако сменя ресивъра с процесор (съответно не в апартамента) - тогава задължително.
    Но сега разбрах, че наистина няма нужда.

    Благодаря много още веднъж на всички за отговорите.
    Бъдете здрави и успешна година на всички
    lazarus18 одобрява това.

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #19

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Цитат Първоначално публикувано от Warlock Виж публикацията

    А и при наличието на 2 субуфера, да се мъча да вадя бас от колоните ми се струва малко несериозно.
    С кино усилватели нямам опит, но за музика в стерео съм пробвал с активни филтри да ''облекча'' колоните, като ги отрежа по-високо и настроя двата суба да ги покриват, но резултата беше осезаемо по-лош, отколкото колоните да свирят 'фул рейндж'. Така че не е несериозно, а въпрос на проби и личен вкус.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #20

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Замислих се, дали да не си взема втора употреба двуканален усилвател, само за предните (по препоръка на tek и Slusatel).
    Има за по 200 до 400 лв. (което е далече от 2 хил. за Емотива)

    Дори в немския ибей намерих за 400 лв. Crown XLS 202 - 2x200w при 8 ома. https://www.ebay.de/itm/255889324437
    Тука в базара намерих друг Crown XLS 402 2х300w при 8 ома https://bazar.bg/obiava-39078481/kra...-crown-xls-402 (прави ми впечатление, че снимките от обявата и тези от гугъл на този модел са различни - не знам защо, фейслифт ли има ... ?)

    И на двата им стърчат планки за захващане към аудио рак и малко грозно ще изглежда да го изтипосам на секцията https://ibb.co/xgKKHX6
    Има и много други марки, които обаче не ги разпознавам. Ако някой може да препоръча марка, модел ... Или да изкаже мнение за Crown. Чувал съм че са добри

  7. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #21

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Ако е за музика по-добре интергриран стерео усилвател, а не крайно стъпало. Пред/усилвателната му час трябва да е доста по-добра от процесора на кино ресийвъра, а не само захранването му. Профи усилвателите са добри за високи нива, когато имаш нужда от мощност и децибели, но за нормални нива тези които съм пробвал свирят клинично и сухо.
    Warlock одобрява това.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #22

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Добре, а ако е интергриран стерео усилвател и го вържа към ресивъра, освен че ще си го ползвам за музика, ще мога ли като тръгна да си гледам кино, да му използвам само усилвателя да ми усилва предните колони, но без да ми окрасява звука? Защото ако взема усилвател ямаха, той ще е с по-различно звучене от на моя Денон

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,539
    #23

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Този Денон трябва да е с клас А/Б усилвател, а ти искаш да му добавиш клас Д профи усилвател.
    Тоест да жертваш по-доброто качество на звука, за сметка на по-голямата мощност, която въобще не ти трябва.
    И да, дори и Денон усилвател да вземеш, ще звучи различно от ресийвъра ти.

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #24

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Цитат Първоначално публикувано от Warlock Виж публикацията
    Добре, а ако е интергриран стерео усилвател и го вържа към ресивъра, освен че ще си го ползвам за музика, ще мога ли като тръгна да си гледам кино, да му използвам само усилвателя да ми усилва предните колони, но без да ми окрасява звука? Защото ако взема усилвател ямаха, той ще е с по-различно звучене от на моя Денон
    Ако денона има пред/аут за усилвател може и е честа практика, но аз имам ограничен опит с усилватели за домашно кино.
    Този пост е редактиран от pip00; 13-01-23 в 10:23.
    Warlock одобрява това.

  12. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,834
    #25

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Трябва и избраният усилвател да позволява да работи като крайно стъпало.
    Ето описание на схемата.
    https://www.avguide.bg/?page_id=230
    Warlock одобрява това.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #26

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Трябва и избраният усилвател да позволява да работи като крайно стъпало.
    Ето описание на схемата.
    https://www.avguide.bg/?page_id=230
    Това е страхотно. Мислех си аз възможно ли е, но не бях сигурен. Ето решението - ще си взема интегриран стерео усилвател. Хем ще си имам хубава музика, хем ще ми усилва предните канали. Но съответно трябва и да е по-мощен - поне 2х100W
    В avstore прегледах стерео усилватели до 2 хил. лв., но не видях никъде да пише пише AV Passtrough, AV Gain или Theatre mode.
    Има ли някаква друга подсказка, по която мога да се ориентирам кои стават?
    Този пост е редактиран от Warlock; 12-01-23 в 22:25.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,834
    #27

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Цитат Първоначално публикувано от Warlock Виж публикацията
    Това е страхотно. Мислех си аз възможно ли е, но не бях сигурен. Ето решението - ще си взема интегриран стерео усилвател. Хем ще си имам хубава музика, хем ще ми усилва предните канали. Но съответно трябва и да е по-мощен - поне 2х100W
    В avstore прегледах стерео усилватели до 2 хил. лв., но не видях никъде да пише пише AV Passtrough, AV Gain или Theatre mode.
    Има ли някаква друга подсказка, по която мога да се ориентирам кои стават?
    Имайки предвид, че подобна схема се ползва за подобряване звука в по-висок клас системи, то подобна функционалност се залага в по-скъпи усилватели.
    Конкретно при Denon това е Denon PMA 1700 и при Naim Nait 5si.
    Warlock одобрява това.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #28

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Warlock, толкова ли ти се харчат пари за излишни неща.

  17. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,574
    #29

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Като знам колко са "добри" на стерео повечето ресвъри (поне в народните класове ), то хич не са излишни неща ... ако стереото му е важно все пак де

    ... лошото е, че цените хич не са хубави

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    49
    #30

    Отговор: Има ли смисъл от външен усилвател

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Warlock, толкова ли ти се харчат пари за излишни неща.
    Това е чудесен въпрос.
    Първоначално си мислех за 7 канална емотива, това което съм гледал е, че дава чудесни резултати (1800 лв. от Германия, вече съм спестил 1000)
    Питах в една група на Денон във фейса - всички казаха "недей взема тая насраната емотива".
    Питах в една група на Емотива същия въпрос и всички казаха "много по-добре ще е от тъпия Денон".

    И реших да питам някъде по-безпристрастни - може пък хората да има впечатления, да са пробвали как е с външен усилвател. Дадох цялата налична инфромация за моята техника и стаята. Но уви - разубедиха ме.

    За сметка на това ми предложиха като по-удачен вариант втора употреба стерео усилвател - вместо 1800 лв. за емотива да дам 200-300 лв. за нещо от базара.
    Другия вариант е това, което последно разисквахме - интегриран стерео усилвател, който да работи и като крайно стъпало. И от тях има за по 300 лв. гледах един Маранц.

    Не е на зор работата, домашното ми кино си звучи чудесно (просто си мислех дали не може да стане още по-чудесно). Ще гледам, ако някой ден някъде изпадне нещо прилично на добра цена - ще си взема.
    Но искам да има ефект от цялата работа. А не просто така да купувам колкото да имам.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. К-стъкла - има ли смисъл?
    От prt във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 168
    Последно: 24-06-21, 08:49
  2. Има ли смисъл от Андроид ТВ с Коди
    От orlincho във форум Мултимедийни плейъри
    Отговори: 7
    Последно: 31-08-19, 11:56
  3. Външен плеър плюс отделен външен HDD или плеър с WiFi
    От chefobg във форум Мултимедийни плейъри
    Отговори: 3
    Последно: 17-04-12, 14:22
  4. Няма смисъл?!
    От etg във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 23
    Последно: 02-10-03, 01:44
  5. Има ли смисъл да пиша на ...
    От hipo във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 30-01-02, 05:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе