Резултати от 1 до 12 от общо 12
Like Tree3Одобрявам
  • 1 Post By Karata
  • 1 Post By Palev
  • 1 Post By Rakeem

Замърсена пералня и петна по прането

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    5
    #1

    Замърсена пералня и петна по прането

    Здравейте. Имам следния проблем:
    От 6 години имам комбинирана пералня със сушилня Аристон. От известно време по изпраното пране тук там има малки черни петна с консистенция на глина. Като проверих се оказа, че товеа са отлагания от самата пералня. Полепнали бяха по гуменото уплътнение..и доколкото успях да видя по голяма част от барабана, но от външната страна (тоест там където нямам достъп). Каквото можаш изчистих където стигам по уплътнения и т.н. Пусках препарати за чистене на отлагания в перални 3-4 различни вида. Но все още прането излиза с тия отлагания и като гледам барабана си е още черен от външната страна.
    До сега на пералнята основно е ползвана кратка 30 мин програма на 30-40 градуса и предполагам, че това е причината за натрупването на теси отлагания. Моля ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да даде съвет какво да направя, за да изчистя тая гадост. На сервиз и разглабяне ли,.....други програми от тук нататък ли, някакъв препарат за почистване може би? Проблем е, че ако е по-висока температурата дрегхите се скапват бързо от прането.
    Благодаря предварително.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jul 2020
    Живее в
    Варна
    Мнения
    752
    #2

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    ValMar , как са лагерите на барабана, има ли луфт, да не би семеринга да е проуснал вода в лагерите и тези отлагания да са от греста в тях.При мен се беше получило теч от разбити лагери и семеринг, но от отзад, откъм ремъка и беше протекла ръждива вода.Виж, ако имаш възможност под пералнята или най-добре отвори отзад капака, откъм ремъка, дали има теч от лагерите.

  4. Member Аватара на Karata
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    960
    #3

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    Аз почиствам пералните си така. Отделя се хлор, мирише, задушливо е, проветрявай добре.
    vasettoo одобрява това.

  5. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #4

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    Цитат Първоначално публикувано от ValMar Виж публикацията
    Здравейте. Имам следния проблем:
    От 6 години имам комбинирана пералня със сушилня Аристон. От известно време по изпраното пране тук там има малки черни петна с консистенция на глина. Като проверих се оказа, че товеа са отлагания от самата пералня. Полепнали бяха по гуменото уплътнение..и доколкото успях да видя по голяма част от барабана, но от външната страна (тоест там където нямам достъп). Каквото можаш изчистих където стигам по уплътнения и т.н. Пусках препарати за чистене на отлагания в перални 3-4 различни вида. Но все още прането излиза с тия отлагания и като гледам барабана си е още черен от външната страна.
    До сега на пералнята основно е ползвана кратка 30 мин програма на 30-40 градуса и предполагам, че това е причината за натрупването на теси отлагания. Моля ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да даде съвет какво да направя, за да изчистя тая гадост. На сервиз и разглабяне ли,.....други програми от тук нататък ли, някакъв препарат за почистване може би? Проблем е, че ако е по-висока температурата дрегхите се скапват бързо от прането.
    Благодаря предварително.
    Този проблем може да се окаже по сложен.Не е грес и проблем със семеринг.
    В пералнята черни са маркуча от касетата за прах към казана и от казана към помпата.Рядко се намират Аристон с черен маншон на люка.
    Единия вариант за произход на чернилката са долния маркуч или маншона ако е черен.Напиши точния модел.В случая има значение.
    .

  6. Novice
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    5
    #5

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    Може да съм ви объркал с обяснението си. Замърсяването е във вид на много тънък налеп (с консистенция на ушна кал )и го има по външната страна на барабана. Ако е масло предполагам ще е по различно или ще оцвети прането....а то има просто топчета от тая гадост тук там. Но наистина може да е някакъв микс от грес от лагер/и и мъх от прането. Слагам няколко снимки, които успях да направя




    Иначе модела е : Пералня със сушилня Hotpoint Ariston WDD 8640B EU. Маншона иначе си е сив както се вижда на снимките. Той нямаше много отлагания и се почисти лесно. Но просто навътре е супер тясно и няма как да се почисти. Благодаря за отговорите колеги. Ако някой се сеща нещо друго като решение ще ми е много полезно.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #6

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    Мятай вътре две таблетки за съдомиялна и пускай програма на 90градуса. С течни препарати ли перете?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jul 2020
    Живее в
    Варна
    Мнения
    752
    #7

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    Цитат Първоначално публикувано от ValMar Виж публикацията
    До сега на пералнята основно е ползвана кратка 30 мин програма на 30-40 градуса и предполагам, че това е причината за натрупването на теси отлагания. .
    Точно това е причината да се натрупва налеп по казана и барабана, вероятно в комбинация с течен препарат и омекотител, с власинки от дрехите, варовик и става .....просто красота.. На ниска температура и кратка програма праха не се разтваря добре и полепва по стените, а с омекотителя допълнително се влошват нещата.Аз, на мойта жена съм и забранил да ползва омекотител и сега, след смяна на казана перем само с прахообразен перилен препарат!
    Белите дрехи спокойно можеш да ги переш на 60 градуса.
    Сигурно пералнята ти мирише на "умрели катерички".Пробвай механично да почистиш под маншона, до където стигнеш навътре и по цялата обиколка с четка за зъби, с топла вода, оцет.
    През чекмеджето излей гореща вода, да промие пътя на перилния препарат.Извади и чекмеджето, на тавана, отгоре където излиза водата сигурно ти е мухлясало, пробвай с четката за зъби и оцет, гореща вода колкото можеше да измиеш.
    От Практикер бах купувал гранули на хлорна основа за басейн, преди да сменя казана и през 2-3 месеца пусках на 60-90 градуса, на празна пералня с един парцал вътре да се размята, за кратко се решава проблема с вмирисването.
    Като смених казана, от любопитство разрязах стария и като видях вътре по казана, по обратната страна на барабана какви налепи има, нямат изчистване, освен механично!
    И дръж отворен люка и чекмеджето, особенно след пране/ сушене.При мен пералнята стои затворена само по време на пране.
    Ако нищо не помогне и продължава да мирише, ако искаш може да смениш казана, питай в Еком дали могат да ти намерят и колко ще струва, тази година сменях на моята (13 г. Хотпойнт -Аристон), 220 лв.При условие, че си го сменяш сам, иначе не си заслужва.

    https://www.ekom.bg/index.php?area=contacts
    Този пост е редактиран от Palev; 28-09-21 в 11:23.
    Plamen11 одобрява това.

  10. Novice
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    5
    #8

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    espace - С течни препарати ли перете? – Да, само с течен препарат…и с омекотител.
    Palev – Да, прав си за причината за ниската температура и течния препарат както казва и колегата по-горе. Да ти кажа, няма никаква миризма...така, че това не е проблема.....а откъртващите се налепи. Капака си стои постоянно широко отворен за проветряване. Иначе почистих мръсотията от гуменото уплътнения на капака…...до където стигам. Ще пробвам с таблетките за миялна и евентуално това за басейните, което предлагаш Иначе съм сигурен, че и при мен има доста налепи и за това търся начин да го почистя…но механично няма как…..освен ако не разглобя всичко, което не е оферта.

  11. Member
    Тук е от
    Jul 2020
    Живее в
    Варна
    Мнения
    752
    #9

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    В такъв случай, понеже уреда е 2 в 1 "виновника " за това може да е сушилнята

  12. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    74
    #10

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    Забрави също така за кратките програми. Обикновено те са ако бързаш нещо. Пускай си дългите, най-добре нощем. Обикновено кратките програми не изпират добре дрехите, оставят ги по-важни и като цяло не се препоръчват изобщо от никой.

  13. ayl
    ayl е офлайн
    Member Аватара на ayl
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    406
    #11

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    И ние имахме същия проблем с комбинирана пералня сушилня Miele. След консултация стях си купихме от щанда им в някой от моловете някъкъв течен препарат, с който пускаме празни перални през 2-3 месеца. От тогава всичко е точно. Ако искаш, ще ти снимам тубата като се прибера.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,535
    #12

    Отговор: Замърсена пералня и петна по прането

    Суха прах за пране с една 90гр. програма, веднъж на няколко месеца, е достатъчно да се поддържа пералнята чиста.
    Gena_bs одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Петна по екрана
    От ntool във форум Samsung телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 12-11-18, 20:28
  2. Пералнята ми пуска "кал" по прането
    От rumialex във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 14
    Последно: 17-10-14, 20:47
  3. Петна по LCD екрана
    От kerat във форум Телевизори
    Отговори: 10
    Последно: 20-02-11, 08:52
  4. Пералня - капацитет на прането
    От DarthBane във форум Бяла техника
    Отговори: 15
    Последно: 07-11-07, 18:21
  5. Малко въпроси за термини в прането...
    От mooncow във форум Бяла техника
    Отговори: 8
    Последно: 04-12-06, 12:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе