Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22

Климатик или климатик+парно

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jun 2001
    Мнения
    360
    #1

    Климатик или климатик+парно

    Здравейте народе, тея дни ще се места в нова квартира под наем - 85 квадрата, панелче (софия), 3 стаи, вътрешен, дървена дограма, но изглежда в добро състояние, няма външна изолация. Радиаторите са свалени, предните са се отоплявали на духалка, било сравнително добре. Сега голямата ми дилема - какво да правя с отоплението.
    Вариант 1 - слагам някакви евтинджос климатици в 2-те стаи само за охлаждане и пускам обратно топлофикацията
    Вариант 2 - слагам по-скъпички 2 климатика (ще се справят ли с 3-те стаи и кухнята?) и основно залагам на тях

    Опитах се да преценя какви биха ми били сметките за ток базирани на няколкото теми тука, но не можах да се ориентирам, и би ли било изгодно да бодна по-скъпички климатици (с идеята да са тихи!), все пак съм под наем, въпреки, че не смятам да се местя близките поне 5-6 години.

    Ясно е, че точен отговор не може да се даде, по-скоро ме интересува хора с подобна конфигурация, които са си махнали парното и са минали на климатици какво е станало и за колко се е изплатила (ако изобщо) инвестицията.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #2

    Re:Климатик или климатик+парно

    Най-добре,първо уточни квартира:
    Вариант1. Забих колчето.Никой не моа ма мръдне.
    Вариант2. За после не е сигурно.

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2001
    Мнения
    360
    #3

    Re:Климатик или климатик+парно

    Квартирата е 85 квадрата, една спалня (запад) 12 квадрата, една (изток) 16, хол от 24, кухня 12 (големичка е, с терасата вътре). Радиаторите, макар и откачени още си седят на местата, само са подпрени. Ако 2 хубави (по 1500?) климатици се сложат в 2-те спални, принципно са отворени вратите, ще успява ли да се справят с целия апартамент?

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #4

    Re:Климатик или климатик+парно

    Не се избират по хубост,а по мощност (Предполагам важи и за жените,но късно го осъзнах) и то за конкретно помещение,с конкретна изолация.Варианти различни според нуждите и финансите.

  6. Member
    Тук е от
    Jun 2001
    Мнения
    360
    #5

    Re:Климатик или климатик+парно

    Хехе, въпроса е по-скоро принципен - да се набутам ли със скъпи (и ефективни) климатици или да карам на топлофикация + евтини само за охалждане, нямам основа, на която да го сметна и затова се чудя дали някой не е минал от топлофикация на климатици и какво е станало със сметките.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #6

    Re:Климатик или климатик+парно

    Нямаш проблем да се набуташ по всички възможни варианти.Само по отношение на топлофикация и икономичност, не е уместно да се използват в едно изречение без отрицателна частица.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1341229599[/time]_________________________________________________

    Бях започнал да ти задавам подсказващи въпроси,но не е проблем и по твоя начин.На неконкретни въпроси не чакай конкретни отговори.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jun 2001
    Мнения
    360
    #7

    Re:Климатик или климатик+парно

    Знам, така е за съжаление, ако бях поне живял един сезон там, та поне да имах идея от сметки, а аз нямам, затова не търся конкретен отговор в стил "да, ще ти е по-евтино с 25лв на месец", а много грубо и ориентировъчно ако някой е бил на панелка с топлофикация в софия и е минал на климатици, то изгодна ли му е била инвестицията.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #8

    Re:Климатик или климатик+парно

    1. Като са ти махнати радиаторите не значи, че няма да плащаш такса мощност!
    2. А топла вода откъде?
    3. Два киматика от хубавите /2000-2500/ няма да ти свършат работа. Ще ти трябват три!
    4. А какви да са, зависи от изолации, дограми и много важно - СЪСЕДИ!

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    351
    #9

    Re:Климатик или климатик+парно

    Поинтересувай се първо на затворен дюдян колко наем ще плащаш,т.е. такса мощност за целия апартамент при изключени радиатори,че то парното не е много ама тая пущина го оскъпява...

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #10

    Re:Климатик или климатик+парно

    Ето малко теоретични разсъждения и сметки по въпроса ти :
    1- цена на ТЕЦ Сф според сайта им - 87,4 лв/Мвтч без ДДС или 10,1 ст/Квтч.
    2- добър климатик има среден КОП за цялата зима около 3 .Тоест ако средната цена за тока в момента е 15 ст/Квтч,то с климатик ще имаме разход по 5 ст /Квтч. Което е точно 2 пъти по-малко от ТЕЦа.

    Вземи попитай някой съсед там със сходен ап колко е плащал за парното .С уговорката да питаш какви гр е поддържал и в колко стаи,защото имам познат,дето ми се хвалеше как плащал по 50 лв в такъв тристаен без изолация. И аз му цъфнах на гости ..лелееееее ! В една стая държи 16 гр,в другите не се пуска изобщо и ходи с два пуловера и два анцуга ...Но плаща по 50 лв иначе

  13. Member
    Тук е от
    Jun 2001
    Мнения
    360
    #11

    Re:Климатик или климатик+парно

    Добри идеи, ще разпитам съседите. 3 климатика по 2000 и то на квартира почва да не ме устройва изобщо... май ще е с парно + климатици за охлаждане само. Такса мощност+общи части и за тръбите дето минават през апартаментат така или иначе ще се плаща, което, ако слушам колегите, често е много близко до цената на пуснатото парно и то става една...

  14.  
     
  15. Member Аватара на peterstamov
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    676
    #12

    Re:Климатик или климатик+парно

    Извинявай че е извън темата и предполагам е лично, но не разбирам как си се спрял на тази квартира!
    При положение, че тр. да инвестираш прилична сума не е ли по-добре да потърсиш нещо по-добро на по-висока цена, където горните въпроси няма да ги има!? Съответно при по добра изолация, дограма, съседи ще имаш по-ниски сметки!

  16. Member
    Тук е от
    Jun 2001
    Мнения
    360
    #13

    Re:Климатик или климатик+парно

    Трябваше да се местя и за 3 седмици обикаляне това намерих, може просто да съм имал лош късмет, 2 квартири ми ги взеха под носа реално. Самата тя не е лоша, евтино излезе, а инвестицията в 2 мидеи само за охлаждане няма да е голяма, като гледам натам вървят нещата. А и те ще са чак за следващото лято, това го изтървах вече.

  17. Member Аватара на Bivola
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    547
    #14

    Re:Климатик или климатик+парно

    Преди 7-8 години живеех на квартира и купих точно 2 мидеи за двете от стаите.С хазяина се разбрахме така - аз ги купувам(с голяма отстъпка от познат) и понеже ще останат и след мен в апартамента и той да даде некой лев.Той се съгласи и от наемите за една година си удържах неква сума, тоест плащах му по-малко.Но това са си ваши лични неща, просто го давам като идея.

  18. Member
    Тук е от
    Jun 2001
    Мнения
    360
    #15

    Re:Климатик или климатик+парно

    Хора, вече имам конкретни въпроси, но все още съм много далеч от отговорите

    Прикачам скица на апартамента, голямо мерене падна. Жилището е панел, вътрешен, без изолация отвън, първи етаж, терасите са остъклени. Дограмите са старите дървени, но все още добре запазени, на терасите са алуминиеви. Вратите вътре в апартамента не се затварят. Парното е спряно, но тръбите си седят, според слухове зимата вътре е било поносимо само на електрически радиатори. Желана температура зимата - 25 за спалня 1, 23 останалото.

    Идеята е да се сложат климатици, максимум 2, може и някаква комбинация от климатици в хола и спалня 2, като спалня 1 е на радиатор. Бюджета е добре да влезе в 3000.
    Проблема е хола - и спалните и хола имат от тези гипсовите корнизи и пердета, правещи почти невъзможно слагането на тялото да духа по дължина на стаята, а хола е допълнително обременен от високи шкафове и от 2-те страни близо до прозорците.

    Може ли да ударите едно рамо как да се справя с този топлинен казус?
    Един климатик за Спалня 2 и един (по-големичък) за хол биха ли били достатъчни да държат сносна температура из цялото жилище?
    Подов климатик в хола (под прозореца, в центъра, духащ по дължина) добра идея ли е?

    Или тотално е неклиматизируемо жилището? Апартамента над нас плащат по 350лв сметки за парно зимата на месец, това е безумие, затова търся алтернатива.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ПРОБЛЕМ КЛИМАТИК КЪМ ПАРНО
    От adonaikotel във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 16-12-12, 18:18
  2. Климатик, газ или централно парно?
    От ivodor69 във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 27-11-08, 19:34
  3. Парно с климатик
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 21-12-06, 09:20
  4. Термопомпено парно от климатик?
    От nico във форум Други начини за отопление
    Отговори: 14
    Последно: 29-12-05, 01:44
  5. Климатик или парно?
    От xenohack във форум Отопление
    Отговори: 36
    Последно: 12-11-05, 21:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе