Резултати от 1 до 15 от общо 15

Термопомпено парно от климатик?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    8
    #1

    Термопомпено парно от климатик?

    Първо да отбележа че си нямам никаква представа от топлотехника BTU формули ...
    Значи идеята е следната .. Купуваме един як климатик (по BTU достатъчен че да утопли къщата) ,японски , втора употреба, инвертор - хем по ефтино , хем и икономично
    Бием сонда , прокарваме тръби, ел. помпа , и водата я пускаме да тече през външната пита на климатика и да се изтича в канала.
    Вътрешното тяло го ползваме както котлето в инсталация на парно. Нещо повече, вътрешният кръг в апартамента го реализираме с тънки тръби , а вместо радиатори, използваме вътрешни тела от скапани климатици (могат да се измрънкат срещу заплащане от фирми за климатици) , на които водата тече по тръбите за фреона. Вентилаторите също се подкарват и готово!

    Това може да е поредна безумна идея , но аз питам

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    5
    #2

    Re: термопомпено парно от климатик?

    @nico

    Ами почти така е, тези вътрешни тела които искаш да реализираш със стари "пити" от климатици и вентилатори всъщност се продават под името конвектори.
    Иначе идеята ти е подобна на фабричните системи.
    Печелиш от почти константната температура на водата от сондата.

  4. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #3

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Най-сетне се появи сродна душа - от много време се опитвам да пробутам тази идея, но не срещам съмишленници.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re: термопомпено парно от климатик?

    А разходите по ваденето на водата със сондата, къде ги отчитате ?
    С тия разходи, КПД-то на цялата система отива на кино.

    Тази хубава идея е приложима, когато през двора или до оградата минава поток/река.

  6. Novice
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    8
    #5

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    А разходите по ваденето на водата със сондата, къде ги отчитате ?
    С тия разходи, КПД-то на цялата система отива на кино.

    Тази хубава идея е приложима, когато през двора или до оградата минава поток/река.
    Верно, на приказки всичко е възможно . Действително ще има разходи за ток от какво ли не:
    -водната помпа за ваденето на водата
    -водната помпа за вътрешния кръг
    -вентилаторите на вътрешните тела
    - и да не забравяме основния консуматор - компресора на климатика

    Отделно ще има топлинни загуби при докарването на водата от сондата до питата, както и във вътрешния кръг.

    В момента и аз търся отговори от сорта:
    -ще има ли иконочически смисъл подобно творение и ако е така с ? % ще спадне сметката за тока

    В момента се утопляваме на 4 инвертора (4 стаен апартамент) от които 2 работят почти постоянно и поддържат ~20-24 градуса, а другите 2 са в спални и се пускат вечер. Миналата зима плащахме 220-260лв сметки, а за тази - неми се мисли


  7. Novice
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    8
    #6

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Но все пак вън е зима . В момента вън е 4*C а в стаята е 22... Това са 18*C разлика , а да не говорим когато стане и по-студено ако вън е -6 това са още 10 градуса разлика, при още по-студено климатика почва повече да се размръзява (ако изобщо го умее това свойство) , отколкото да топли.
    Именно тия неща ме навеждат към подобни идеи.
    Незнам каква е температурата на подпочвената вода , но ако примерно е ~ 10*C , за постигането на 22*C през цялата зима компресора ще трябва да компенсира 12*C .. леки режими , няма да има размръзявания .. това естествено е в идеалния случай , без загуби и тн...
    А за охлаждане лятото ако искаме да спестим още , може да игнорираме комрпресора и да пуснем водата от сондата директно във вътрешната система.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #7

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Добре дошъл в отбора на ТНТМ Ентусиастите! Има една подобна тема - за алтернативи на климатици - разгледай там можеш да видиш интерсесни идеи. Иначе, ще ти споделя малко от моя опит и това, какво съм решил да майсторя за следващата зима:


    Взимаме един як климатик - на мен ще ми е необходим около 10 кВт или 36000 BTU минимум. Ориентирал съм се към възможно най-измисления модел китайски колонен климатик - цената е решаваща.

    Вътрешното тяло на климатика се "изкормва". Питата и сондите се поставят в един варел с вода. Прави се една къса връзка мъжду горната и долната страна на варела, като се връзва една малка циркулационна помпичка. С друга помпа се дърпа вода от варела и се пуска по тръбите в инсталацията и ВОАЛА! - имаме си централна система за отопление и климатизация. Друга подробност, която трябва да имаш в предвид е, че е необходимо тръбите да са с изолация за да не кондензират и, че вместо радиатори се слагат вентилаторни конвектори.

    Идеята ти за сондата и за геотермопомпата ме измъчва повече от половин година. Но отделих известно време и направих малко проучвания и някои сметки. И понеже живея във Варна се оказа, че системата ще се изплати някъде към 10-тия рожден ден на внуците ми (а аз дори още не съм женен). Така че, зарязах геощуротиите и се върнах на добрите стари въздушни клими.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #8

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK
    ... се оказа, че системата ще се изплати някъде към 10-тия рожден ден на внуците ми (а аз дори още не съм женен). Така че, зарязах геощуротиите ...
    Добре дошъл в реалността.Радвам се за теб, но има идруги за лекуване...

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK
    Добре дошъл в отбора на ТНТМ Ентусиастите!* Има една подобна тема - за алтернативи на климатици - разгледай там можеш да видиш интерсесни идеи.* Иначе, ще ти споделя малко от моя опит и това, какво съм решил да майсторя за следващата зима:
    .....
    Идеята ти за сондата и за геотермопомпата ме измъчва повече от половин година.* Но отделих известно време и направих малко проучвания и някои сметки.* И понеже живея във Варна се оказа, че системата ще се изплати някъде към 10-тия рожден ден на внуците ми (а аз дори още не съм женен).* Така че, зарязах геощуротиите и се върнах на добрите стари въздушни клими.
    Нямаш ли си наблизо някой геотермален извор? :Super:

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #10

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Нямаш ли си наблизо някой геотермален извор? :Super:
    Има ито сравнително доста, ама кой ще ти даде да ги ползваш ? Иначе водата спокойно си изтича или в морето или в канализацията.
    Уф най-после от сутринта се скапа връзката.
    Може и да си бие сондичка , ама е много плитко само някакви си 1000м и малко отгоре. Ще излезе на + ама не Таз ами внуците на неговите внуци.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #11

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Алекси_добрев в мен имаш съмишленник. Откакто ме заковаха само следя за твоя публикация но уви не намерих нищо. Според теб как е по добре да споделям лично или в темата?
    Очаквам отговор!

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #12

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от kris11
    Има ито сравнително доста, ама кой ще ти даде да ги ползваш ? Иначе водата спокойно си изтича или в морето или в канализацията.
    Уф най-после от сутринта се скапа връзката.
    Може и да си бие сондичка , ама е много плитко само някакви си 1000м и малко отгоре. Ще излезе на + ама не Таз ами внуците на неговите внуци.
    Имам!!!!

    На около 120 метра има вода с температура 55 градуса.* Проблема е, че за сондажа ми искат по 100 Евро на метър.* Както и да ги въртя и суча, са си 12 000 евро само за сондажа, от там насетне оборудване и т.н.....

    А не знам дали докато съм жив ще успея да изхарча 12 000 ЕВРО под формата на киловат/часове....

    Цитат Първоначално публикувано от toto1
    Алекси_добрев в мен имаш съмишленник. Откакто ме заковаха само следя за твоя публикация но уви не намерих нищо. Според теб как е по добре да споделям лично или в темата?
    Очаквам отговор!
    Никой никога не те е заковавал. Имахме против агресивното ти поведение и обидите, които сипеше по останалите съфорумци. Всички мнения са добре дошли, стига да са в добронамерен стил и да не обиждат потребителите.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    133
    #13

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK
    Добре дошъл в отбора на ТНТМ Ентусиастите!
    Идеята ти за сондата и за геотермопомпата ме измъчва повече от половин година. Но отделих известно време и направих малко проучвания и някои сметки. И понеже живея във Варна се оказа, че системата ще се изплати някъде към 10-тия рожден ден на внуците ми (а аз дори още не съм женен). Така че, зарязах геощуротиите и се върнах на добрите стари въздушни клими.
    А как ще се изплати идеята ти с китайски колонен климатик?

  17. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #14

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от Pancho
    А как ще се изплати идеята ти с китайски колонен климатик?
    По груби сметки, на третата година следва да се е изплатила и да почва да печели пари. Все пак съм във Варна и климата е сравнително мек - има около 1-2 седмици време, което не позволява отопление с климатик - през останалото става.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    133
    #15

    Re: термопомпено парно от климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK
    По груби сметки, на третата година следва да се е изплатила и да почва да печели пари. Все пак съм във Варна и климата е сравнително мек - има около 1-2 седмици време, което не позволява отопление с климатик - през останалото става.
    ОК приятелю, типично в твой стил-бърз и точен отговор.
    Искренно се надявам да си реализираш идеята и да сподекиш опита си тук.
    Весело посрещане на новогодишните празници.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. ПРОБЛЕМ КЛИМАТИК КЪМ ПАРНО
    От adonaikotel във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 16-12-12, 18:18
  2. Парно с тела от климатик
    От Toshimoto във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 30-03-12, 14:11
  3. Климатик, газ или централно парно?
    От ivodor69 във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 27-11-08, 19:34
  4. Парно с климатик
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 21-12-06, 09:20
  5. Климатик или парно?
    От xenohack във форум Отопление
    Отговори: 36
    Последно: 12-11-05, 21:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе