Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 33

Климатик, газ или централно парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    40
    #1

    Климатик, газ или централно парно?

    Нова тема ! Мисля, че е актуална, за да споделите мнението си.
    Пред мен стои избора - да слагам ли газов котел и радиатори/при прекарана газ и тръби за радиатори/ или да се топля на климатик. Мисля да избера втория вариант. Ще се радвам да прочета вашите мнения.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    881
    #2

    Re: климатик, газ или централно парно

    зимата - парно
    лятото - къща в планината

    П.С. не че съм против климатиците, ама под 500 лева на киловат си е само кутия с моторче вътре(и то доста шумно).

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #3

    Re: климатик, газ или централно парно

    Има и трети,по-добър вариант.Слагаш си миничилър вместо котел и вентилаторни конвектори вместо радиатори.Получаваш перфектен комфорт като парното,възможност за охлаждане лятото,независимост от газовия монопол и растящите цени,зимата в пъти по-евтима топла вода,а лятото безплатна.Цената е съпоставима с това да си климатизираш жилището с маркови клими.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #4

    Re: климатик, газ или централно парно

    Проблема само е че на чилърите им дават до - 5С,с изключение на Altherma на Daikin.Fujitsu също пуснаха подобна машина.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #5

    Re: климатик, газ или централно парно

    Обикновено правим централната климатизация с т.нар.бивалентна система,т.е ако проектирам само една система да отоплява до -20 гр се оскъпява много.Може да се заложи под определена темп. да се включи например малко газово или ел.котле,което да подава само разликата поради намалялата ефективност на чилъра.Освен това не съм сигурен,че Дайкин работят до -5 гр.Утре ще прегледам каталозите си и пак ще пиша.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re: климатик, газ или централно парно

    В момента точно газифицираме един хотел, който три зими се е отоплявал с такава централна система с чилъри Дайкин. Отзивите на собственика са, че под -5°С просто няма отопление. Точно за това има предвидени и монтирани ел. подгреватели, които трябва да се включват автоматично, но не работят - може би трябва допълнителна автоматика, която е спестена. Но дори и да работят - какъв е ефекта да се изгражда такава скъпа система и накрая отоплението да е пак на ток? Един ADAX в стаята върши много по-добра работа и е много по-ефективен! Да не говорим пък за дебелина на захранващи кабели, трафопостове и др.. Същата мощност на газ се вкарва по няколко метра тръба под 1". А най-важно от всичко е сигурността на отоплението при ниски температури. Ако в къщи ти откаже климатика можеш да сложиш кожуха и пак да цъкаш по клавиатурата какъв кеф е у Вас, ама един хотелиер не може да излъже клиентите, че им е топло . А пък това за повишаването на цените на газта го слушам откак се помня, ама то важи и за доматите и пържолите, и за бирата, и за гроздовата, но никой не е проял камъни засега, въпреки че за безплатни.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #7

    Re: климатик, газ или централно парно

    Най-добър вариант е водна инсталация, защото един котел на твърдо гориво, може много лесно да се преработи за течно, за газ, да се добави термопомпа и квото ти душа иска. Пък климатика си е климатик. Да не говорим, пък за това че, отоплението с радиатори (или конвектори) си е най-добро и комфортно.

  10. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #8

    Re: климатик, газ или централно парно

    Хубавото на котлето с твърдо гориво (аз съм с такова) е , че гори доста неща - вълища , дърва , хартия , дълго държи топлината след като свърши горивото (особено ако има помпа която да "върти" водата), имаш топла вода когато работи и поне засега (и поне според мен) е най-евтиното.
    Разбира се е приложимо за еднофамилни къщи и по-малки сгради.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #9

    Re: климатик, газ или централно парно

    Лазаре,а какво ще правим лятото с твоята газификация? Пак ще опрем до климатици.Сметни си сам кое е по-изгодно-две системи(газ+клими) или централна климатизация.А колкото за цената на газта-ми лично аз с моята малка фирма от 10на души това лято сме климатизирали 25 обекта,отказали се НАПЪЛНО от газ.Защо ли?

  12. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #10

    Re: климатик, газ или централно парно

    ivodor69, слагай котел и радиатори. Климатика топли в едно помещение, не съм чувал за климатици в тоалетна или баня.... Но знам какво е, когато е топло навсякъде и само в стаята... Да не забравяме,че АЕЦ-а почти спря, а Белене още е далеч..., само метан-а ли ще вдигат? Ел-а не, така ли? Много скоро такива цени ще обадят за електричество, че ще се чудим дали няма да е по-добре, да изключваме лампата в тоалетната докато просто си "седим и нищо не правим"...Климатици и така ще сложиш за лятото...

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Re: климатик, газ или централно парно

    Ванко, човекът попита за отопление, а не за охлаждане. Не знам защо все се намира някой да изпищи като настъпана катеричка като чуе, че отоплението с термопомпа въздух/въздух (каквато е климатика) е вдна огърлица от компромиси.
    Цитат Първоначално публикувано от vanko68
    ...Сметни си сам кое е по-изгодно-две системи(газ+клими) или централна климатизация.
    Не мога сам, ще ми помогнеш ли? Аз ще кажа, че при прекарана газ и тръби за парно, на човека му трябват 1500 до 3000(при скъп котел) лв инвестиция и 100-200 лв (при новите цени) на месец за газ през зимата (в зависимост от жилището, привички, изолация и др.). Няма шум, няма течения, няма вибрации. Топлата вода е "на корем", през лятото сметките са 15-20лв. сигурността на отоплението е еднаква при +5°С и при -20°С. Ако има нужда от охлаждане - да добавим още 500 или 1000лв за 1-2 климатика. Лично аз смятам, че охлаждането с климатик е повече вредно, отколкото полезно и ако няма фрапираща нужда, като остъкляване от запад примерно, е по-добре да се избягва. Та сумата на инвестициите в газ в случая на @ivodor69 ще варира между 1500 (без охлаждане) до 4000лв с всички екстри.
    Ванко, понеже не знам цената на домашен миничилър, за какъвто говориш, ако може да ни светнеш, както и колко е голям, къде се монтира, до какви минуси работи. За шума няма как да говорим, само ще предполагаме и ще се надяваме . Та - имаш думата за презентация!

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #12

    Re: климатик, газ или централно парно

    Отваряш Гугъла,пишеш Дайкин Алтерма,намираш БГ да ти е по- лесно и се образоваш.
    Това е най-модерната система на Дайкин в тази област.Съчетава се с подово,лири,таванни тела,радиатори и т.н.Харчи около 30% по-малко от газа,за шум при Дайкин просто не коментираме,лятото топлата вода е без пари.Цената е съизмерима с тази твоята +за климатиците.По спомени цената за среден апартамент(6-8 Квт) е около 6000 лв.
    Погледни въпроса малко по-различно:защо никой в белите страни не се газифицира,а се климатизира.Защо не погледнеш по покривите на новите сгради в София и да видиш накачулените чилъри.Защо в Европата смятат че газа е за готвене ,а не за друго.Защо в северните страни(Норвегия,Дания,Швеция) повечето домакинства са климатизирани,а не газифицирани.ААААА,защото са по-глупави от нас и чак сега им предстои да открият топлата вода.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #13

    Re: климатик, газ или централно парно

    На Геоток миничилъра за 100 м2 е 3850 лв.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #14

    Re: климатик, газ или централно парно

    Цитат Първоначално публикувано от vanko68
    Отваряш Гугъла,пишеш Дайкин Алтерма,намираш БГ да ти е по- лесно и се образоваш.
    Това е най-модерната система на Дайкин в тази област.Съчетава се с подово,лири,таванни тела,радиатори и т.н.Харчи около 30% по-малко от газа,за шум при Дайкин просто не коментираме,лятото топлата вода е без пари.Цената е съизмерима с тази твоята +за климатиците.По спомени цената за среден апартамент(6-8 Квт) е около 6000 лв.
    Погледни въпроса малко по-различно:защо никой в белите страни не се газифицира,а се климатизира.Защо не погледнеш по покривите на новите сгради в София и да видиш накачулените чилъри.Защо в Европата смятат че газа е за готвене ,а не за друго.Защо в северните страни(Норвегия,Дания,Швеция) повечето домакинства са климатизирани,а не газифицирани.ААААА,защото са по-глупави от нас и чак сега им предстои да открият топлата вода.
    Защото газта е мнооооого скъпа. Тък засега е доста по-евтина от газта продавана в Европа, но цената както знаете ще се изравни с еропейската. Това, че в някой си хотел не е проектирана правилна и оразмерена правилно климатизацията неозначава, че климатика нетопли. Ако става въпрос Бизнес хотела лятото неможеше даже да охлажда защото мощността на климатиците е малка и не заради друго, а заради това, че инвеститора искал да спести пари. В крайна сметка колегата ivodor69 ще сложи климатици за охлаждане. т.к. летата стават все по горещи. Защо да не ползва климатизацията и за отопление. Разбира се като се климатика трябва да е Даикин, Митсубиши хеви или Фуджитсу и разновидностите му. Много глупаво е да се направят две системи, една за отопление на газ и една за охлаждане. Ако е така за да дойде по-евтино ще трявба да се сложат обикновенни сплит климатици. Газта има бъдеще само при ниска цена. Тя си беше алтернатива, а котлите на мазут и много хора от мазут преминаха на газ, но това са големи обшествени сгради. Едно време са използвали газта и за освеление. Това изначава ли, че трявба да си сложим лампи на газ?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    40
    #15

    Re: климатик, газ или централно парно

    Здравейте пак!
    Прочетох доста противоречиви мнения за и против двете системи - газ или климатизация. Може би следва да уточня, че при мен въпросът е за отопление и за охлаждане на ново жилище. Жилището е с една голяма всекидневна с кухня - 30 кв.м., две спални по 14 кв.м. коридор и сервизни помещения. Жилището е с външна изолация - 5 см. и 5-камерни ПВЦ дограми, източно изложение, предпоследен етаж /над мен има друго жилище/, вътрешен без външни стени /от двете ми страни има жилища/. Като опция при строежа са ми прекарали щранговете за газ и за радиаторите /до всички помещения - тръбите стърчат от стените/. Знам, че отоплението на газ е много комфортно, но инвестицията за газифициране е общо не по-малко от 4000 лева /2000-3000 лева за котел и 1500 лева за 5 радиатора/. Освен това, цената на газта струва ми се, че в момента е височка, а и предстоящите увеличения .... Не на последно място - при този вариант ще трябва да се сложи поне по една добра клима във всекидневната и едната спалня. Така цената за газта става поне 5000 лева.
    При климатизацията ми се струва, че с 4000 лева ще се справя - едно подово фуджицу 14-ка за всекидневната и един добър мултисплит за двете спални. Нямам представа при двата варианта какви сметки ще плащам и кое и по-изгодно..... и при кой вариант комфортът е по-голям.
    Моля по-знаещите за още мнения. Благодаря предварително !!!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Парно с тела от климатик
    От Toshimoto във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 30-03-12, 14:11
  2. Централно отопление: газ или климатик?
    От SashoT във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 06-02-07, 02:24
  3. Парно с климатик
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 21-12-06, 09:20
  4. Термопомпено парно от климатик?
    От nico във форум Други начини за отопление
    Отговори: 14
    Последно: 29-12-05, 01:44
  5. Климатик или парно?
    От xenohack във форум Отопление
    Отговори: 36
    Последно: 12-11-05, 21:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе