Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 88
Like Tree104Одобрявам

Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #1

    Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Климатика е хубаво нещо - да - две мнения няма по въпроса! Напоследък, в България е много "модерно" "да си с климатици..." лошо няма, особено лятото е голям кеф..... В интерес на истината когато реших да си купя климатик това беше доста отдавна), даже не знаех че стават и за отопление.

    Но да си дойдем на въпроса. Понеже следя форума, ми прави впечатление, че масово се препоръчват маркови климатици на цени от по няколко хиляди лева. Ок - лошо няма - всеки иска да кара Мерцедес или поне Бентли.... ама стига да може да си го позволи. Това което искам да кажа е, че едно е да си купиш маркова техника от висок клас когато парите не са ти проблем и го правиш за удоволствие или "престиж", а съвсем друго е, когато го правиш за да "икономисваш" ! Тоест когато реша да се топля с марков климатик последен модел колко ще "ми излезе" и дали наистина ще имам някаква икономия? Но стига излишн приказки , нека да посмятаме малко.

    Изходните данни за отопление с конвектор са на база лични замервания на ADAX Glamox 1500W в продължение на 3 години. Отоплителния сезон го приемам 5 месеца. Средно 250kW/h на месец х 0.20ст =50лв.Като уточнявам , че това е детска стая и се отоплява само когато децата са в нея - понякога денонощно, понякога по 12часа - зависи кой кога е на училище. Ако приемем, че е спалня то времето за отопление ще е още по -малко, съответно и киловатите ще са по-малко. Имам данни от замервания и на климатик но понеже не е от тука препоръчваните, няма да ползвам тях, а по информация от форума - има няколко теми за това. Приемам че разхода на климатик за това помещение ще е 3 пъти по-малък - само 17лв на месец (то компютъра ми харчи повече.... )

    Мястото е Варна, североизточна стая, вътрешна +външна изолация на стените и тавана + естествен паркет 22мм и върху него килим. ПВЦ дограма. Сметките са правени само на дневна тарифа....за по-лесно смятане



    Излиза, че реализирането на някаква икономия при първоначална инвестиция от 2000лв за климатик, става чак след 10 години.... Ако не сме си купили "Ферари" а нещо по-обикновено, то тогава икономията може да дойде на 5-тата година. (инвестиция/климатик до 1000лв).

    Направих аналогични сметки за по-голямо помещение 30кв.м - там отоплението с конвектор ми излиза 100лв на месец (стаята е вътрешна с една външна стена - прозореца), има същата изолация отвън и отвътре. Приемам че с климатик ще ми струва 30лв/месец. При инвестиция от 3000лв климатика се изплаща до 8-мата година и след нея вече съм на печалба. Ако съм инвестирал в по-евтина машина - 2000лв , икономия се реализира след 5-тата година.
    Извода е , че икономия от отопление с климатик се реализира при използването им в големи помещения. И при условие, че говорим само за електрическа енергия, а не газ или други алтернативни източници.
    ....и не дай си Боже да се наложи ремонт след гаранцията - всякаква икономия отпада.... Тук е момента да се отбележи, че стандартната гаранция на климатиците е 2 години, а на по-горе споменатите конвектори - 7години.
    zhelko, dodo_pv и SPSt харесват това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #2

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Съгласен съм, че има скъпи климатици, които не са много по-икономични от по-евтини модели, но не всички са под един знаменател. А и не е само до икономия, а и до комфорт-шум, разпределение на въздушна струя, филтри, дефрости, паразитни шумове...

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Никой не слага всички под един знаменател. Идеята е, че колкото по-скъпо нещо вземаш, толкова по-късно идва печалбата от него - в случая икономията на ток. С това и започнах - ако го правиш за кеф - тогава не говорим за икономии!

  5. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #4

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    PAT,икономията идва когато НЕ ИЗКЛЮЧВАШ климатика.никога не съм се топлил с ADAX и нищо не мога да кажа,но той няма аспирация,плазма,не вкарва чист въздух и не може да охлажда.защо аз дадох повече пари-комфорта и малката вероятност от авария в неподходящ момент,бяха водещи при избора ми и като собственик на евтини нови,скъпи нови и к2у,мога да направя разлика а тя е огромна.всеки знае себе си,но аз компромис с храна и техника(до колкото ми позволяват възможностите) за дома ми не правя.пари ми се свидят за маркови парфюми,дрехи и маратонки(трудно купувам тези неща),но и работата която работя не ги изисква(според мен).всеки знае себе си ,но е глупаво да купиш климатик за 500-1000 лв. и да очакваш чудеса.
    mkukas одобрява това.

  6. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #5

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Пат, не рзбирам изобщо смисъла на темата. Жигула - 600лв. Мерцедес - 6000лв. Не ми е ясно какво искаш да кажеш. Апртамент от 80м2 във Варна отоплявам за 65-70лв. /средно декември-март/ с 3бр. клими за по 1500лв. Мен ме устройва.
    blue1 одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #6

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Имам в предвид че по принцип климатик от 2000 лв. е по-икономичен от такъв за 1000лв. т.е. изразходвания ток не е еднакъв, по 85 лв. Тя разликата няма да е наполовина, но все пак...сложи по 60лв.
    П.С. Говорим илюстративно за нови машини, предназначени за конкретен пазар:rolleyes:

  8.  
     
  9. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #7

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    DUNDURMA, аз също не си изключвам климатика, но не това е смисъла... що се отнася до комфорта - ами аз съм го казвал и преди много пъти - за мен комфорта в малка стая (разбирай до 30-40кв) е много по-голям при отопление БЕЗ принудителна вентилация независимо дали климатик или климатична инсталация. Винаги съм предпочитал парното или конвекторните печки, но без вентилатор. Но това е друга тема.....

    Касапе - чети внимателно - написал съм го поне 2 пъти, но като за теб ще потретя - смисъла на темата е "Икономическа обосновка на икономията на електричество при отопление с климатик".
    Ти като си дал 4500лв за климатици да не мислиш че си на голяма далавера? Докато си избият парите я са живи я не..... Това че теб такава цена те устройва няма нищо общо с темата. Явно си ги сложил за кеф , а не за икономия.
    SPSt одобрява това.

  10. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #8

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от pilot Виж публикацията
    П.С. Говорим илюстративно за нови машини, предназначени за конкретен пазар:rolleyes:
    Нови машини, предназначени за Японски пазар.

    @Pat кубик дърва е на същата цена. Сам прецени дали съм ги сложил за кеф или за икономия.

    П.С. С кубик дърва не можеш да се отопляваш един месец.
    П.П.С. Да, мисля че съм на далавера. /ама като дойда да ядем заргана ще ти го обясня/

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #9

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap Виж публикацията
    Нови машини, предназначени за Японски пазар.
    Да де, да не сравняваме машини, предназначени за Европа и Япония, че сметката ще излезе крива...особено нова "европейка" за 1000 лв. и читава 2У "японка" за същата сума.

  12. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #10

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от pilot Виж публикацията
    Имам в предвид че по принцип климатик от 2000 лв. е по-икономичен от такъв за 1000лв. т.е. изразходвания ток не е еднакъв, по 85 лв. Тя разликата няма да е наполовина, но все пак...сложи по 60лв.
    П.С. Говорим илюстративно за нови машини, предназначени за конкретен пазар:rolleyes:
    Те тия 85лв за сезон са за тоя от 2000лв.... тоя от 1000 го приема че е пак толкова добър (в идеалния вариант). Пък да падне на 60 за 5 месеца....това е 12лв на месец..... може - ако му сложа и слънчеви панели

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap Виж публикацията

    @Pat кубик дърва е на същата цена. Сам прецени дали съм ги сложил за кеф или за икономия.

    /
    Никой не купува дърва за отопление на такава цена - поне не и от хората които познавам и се топлят на дърва.

  13. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #11

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Да, сметките са почти както дявола чете евангелието. Понеже и аз имам Адакси (три по 2 KW, с електронен термостат). Имам и две деца, да са живи и здрави. Та сметките са по-различни. В зимен месец при отопление на ток сметка под 500 лв. нямаме. В студен зимен месец, сметката е нагоре. С климатиците от подписа сме минавали 200 лв. само по-миналата зима в кучешкия студ. При това сметката беше 220 лв. Та машините са избити за два-три сезона. За комфорта лятото не говорим. Освен това сградата няма ТЕЦ (за щастие) и топлата вода от бойлера е заменена от термопомпен такъв. Та добре е отвреме на време да дойде някой да ни отвори колко сме прости всички, че не сме си купили боклуците на пазара за да сме на далаваера, но ми се ще да имам правото да мисля с моята глава. Пък и как така има бум от "прости" клиенти, които си купуват качествени машини и се радват на комфорт и ниски сметки. Гледам и по магазините под по-качествените машини няма табелка "машини са тъпаци". Така, че, когато хората питат, отговаряме това, което е редно. Пък всеки си има глава на раменете да мисли и да решава. Гледам напоследък повече се пита, но рядко се слуша и чете.
    blue1, bobovo, Aleksandars и 5 други харесват това.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #12

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от Mega Виж публикацията
    Та добре е отвреме на време да дойде някой да ни отвори колко сме прости всички, че не сме си купили боклуците на пазара за да сме на далаваера
    Е-еее! Не ми разваляй удоволствието, като ми разказваш сериала предварително. Впрочем, още нищо не си видял - в следващия епизод, лирическия герой (Татко Али) се очаква да възхвалява фантастичните предимства на Осака пред Дайсекай. /Ма аз това съм го гледал/
    blue1, bobovo, Aleksandars и 1 други харесват това.

  16. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,764
    #13

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Темата е интересна, относно факта че ще се разразят дебати които ще ескалират до писане на простотии... И катинара няма да закъснее. Очаквам го този момент с нетърпение.
    Off - според мен, заглавието трябва да бъде - "Икономията, майка на мизерията или не сме толкова богати, че да си купуваме евтини неща".
    Този пост е редактиран от Aleksandars; 19-09-13 в 08:27.
    blue1, Mega и tony34al харесват това.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #14

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Темата е интересна, но нека и постовете бъдат коректни, за да е полезна за тези които са пред избор.
    Под "коректни" разбирам, че отоплението е отопление, когато един уред работи около 5-6 месеца и отоплява НЕПРЕКЪСНАТО едно помещение. Как се управлява и колко работи е въпрос на технология, изолации, загуби и т.н. , а не на човешкия фактор, демек Off на дистанционното. За мен, "2ч. преди да легнем, пък после 1ч. преди да станем" не е отопление!
    Та в тази връзка и аз имам Адакс от 2001г. и за това написах в една друга тема - разхода на един Адакс - 2кВт за 10г при мен е около 6 000лв с покупката му. Къща с Итонг и вънщна изолация на бетоновите части.
    Разхода на Daikin FTXS50BVMB за 10г. е около 9 000лв със закупуването му/3 000лв/ за помещение 40м2., което иначе се отплява с 2 Адакса по 2кВт. С газ сметката е около 14 000лв за 10г. за същото помещение, по сегашни цени на газа и с включена цена на котела/2 500лв/.
    Този пост е редактиран от tony34al; 19-09-13 в 08:46.
    estqwerty, Aleksandars и justify харесват това.

  18. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #15

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    за мен има два вида собственици на климатици
    1.такива ,които са осъзнали предимството на качествените машини било нови или к2у
    2.такива които купуват само за да имат клима и не се вслушват в съветите на знаещите и после темите ги знаем..........
    някой ще кажат,че сме бедни-така е,ма за ракия и цигари имаме,а за собствен кеф ЙОКМУ.
    blue1, Mega и mirandi харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 2
    Последно: 11-10-13, 13:13
  3. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  4. "Ensto" , "Adax" vs. Инверторен климатик !!!
    От udoto във форум Електрическо отопление
    Отговори: 14
    Последно: 08-12-11, 22:30
  5. Отговори: 24
    Последно: 28-11-06, 15:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе