Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 88
Like Tree104Одобрявам

Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #16

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    забравяте нещо много важно, с първоначалната инвестиция. особено щом говорим за икономия
    всяка пролет можете да си купите много евтино адакси на половин цена, а и надолу.
    нормален марков клима втора ръка за до към 900+250 монтажа, а и надолу.
    когато говорим за икономия - какви са тия профилактики - ще си го чистиш сам.

    а да и да са живи и здрави съседите с тази сметка от 17 лева с марков климатик. най-хубавата икономия е съсед на дърва отдолу.
    daley одобрява това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    542
    #17

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Имах в спалнята ( 13,6 кв ) адакс 1,5 kw стаята е с външна изолация 8 см без съседи съм и засечено по електромерче в студените месеци по миналата година сметките бяха над 120 лв само за адакса , като наи студения месец мина 200 лв . Миналата година беше по топла и успявах с Хитачито от подписа да топля и хола и спаланята при консумация ( засичана пак с електромерче ) ~ 500W на час . Това е месечно ~ 60 лв за хол 25 кв коридор и въпросната спалня . Настъпи пролета адакса го продадох директно без даже да се замисля и закупих Тошибата от подписа за въпросната спалня . В заключение мога да кажа , че тези адакси могат да топлят помещение добре изолирано с много топлещи съседи ( само тогава излиза на добра цена ) Съвсем реално мога да кажа , че газовия ми котел харчи по малко от тях .

  4. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #18

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Pat захванал си се с непосилна задача. Тук не се търси рационалност, тук става дума за религия.
    Този пост е редактиран от fbr; 19-09-13 в 11:36.
    estqwerty, Karata, justify и 3 други харесват това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #19

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    ако възможността да живея добре е религия,то тогава си напълно прав.а ако рационалност е да си купя волтел,осака и др.,за да спестя пари и да ми е студено в мразовитите дни-не мерси.
    Mega, hawai76 и mirandi харесват това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #20

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Сметката е вярна, при тези допускания. Обаче допусканията са малко крайни. И аз съм я правил сметката ама наобратно: предполагам колко би изхарчила духалката (конвектор или др.) за срок на изплащане 3 години и от там смятам каква трябва да е цената на климатика, като приемам че климатика харчи 3 пъти по-малко. От тук ми дойде на акъла една формула: Климатика ще се избие тогава, когато изгори (изхарчи) половината от цената си във вид на ток (това при среден коефицент 3). Ако вземем среден коефицент 4 , ще се избие като изхарчи 1/3 от цената си.
    Извод: Тези климатици дето не харчат - НЯМА да се избият никога. - какво ми ги хвалите тея японци - нипонци те нямат избиване бе.

    Относно допусканията: стаята е малка, загубите са изключително малки, приемаш че климатика от 1000лв. ще върши работа като този от 2000лв. със същият коефицент, коефицента зависи силно и от оразмеряването (натоварването на компресора).

  7. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #21

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    ако си купуваш климатик с цел да избиваш нещо-НИДЕЙ,аз си го купувам да ми е топло и да ми е кеф,особено като чуя ЯРМОМЕЛКИТЕ на съседите и видя красиви ЛЕДЕНИ БЛОКЧЕТА и хора с легени с гореща вода.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #22

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Климатика е хубаво нещо...
    ...Направих аналогични сметки за по-голямо помещение 30кв.м - там отоплението с конвектор ми излиза 100лв на месец (стаята е вътрешна с една външна стена - прозореца), има същата изолация отвън и отвътре. Приемам че с климатик ще ми струва 30лв/месец. При инвестиция от 3000лв климатика се изплаща до 8-мата година и след нея вече съм на печалба. Ако съм инвестирал в по-евтина машина - 2000лв , икономия се реализира след 5-тата година.
    Извода е , че икономия от отопление с климатик се реализира при използването им в големи помещения. И при условие, че говорим само за електрическа енергия, а не газ или други алтернативни източници.
    ....и не дай си Боже да се наложи ремонт след гаранцията - всякаква икономия отпада.... Тук е момента да се отбележи, че стандартната гаранция на климатиците е 2 години, а на по-горе споменатите конвектори - 7години.
    Браво! напълно съм съгласен с изложеното. не случайно преди споменах за екстремум между цената и качеството, което у нас е някъде между 1500 - 2000 лв. за 9000 BTU. Като, разбира се, към качеството е прибавен и комфорта.

  10. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #23

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    .....Сметките са си сметки-ватове,стотинки кубици,но има и друго!Най просто казано-какво са 5 лева сега,какво бяха преди 5 години и какво ще са след още 5!?.....В това канче никой не гледа!....
    Mega одобрява това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #24

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    купуваме телевизор за 100 лв.,купуваме цифров тунер за 30 лв, и..........вола -вече сме в джаза,а че не е HD и не е 42 или 50 инча няма значение-важното е че сме спестили...........
    съвет към бъдещи собственици на клими-КУПЕТЕ СИ МАШИНА И ТЯ ЩЕ ВИ СЕ ОТБЛАГОДАРИ,забравете тънките сметки,те винаги са ГРЕШНИ.ВЗЕМЕТЕ НА ЛИЗИНГ,ЗАЕМ ИЛИ ДРУГО И В СТУДЕНИТЕ ДНИ ЩЕ РАЗБЕРЕТЕ РАЗЛИКАТА.

  12. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #25

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Не мога да разбера защо някой от хората си мислят че се заяждам....? Предоставил съм собствени сметки, замервания и наблюдения. Ако на някой сметките са му други , което е нормално да са различни нека се обоснове. Никъде не съм казвал че хората които си купуват скъпи климатици са прости, тъпи или нещо подобно.... това го казвате ВИЕ!
    Кое не е вярно от това което съм написал? Това че сметката ти е малка в продължение на 5-6 години след като си си купил климатик за 2-3 хиляди ПО НИКАКЪВ НАЧИН НЕ ОЗНАЧАВА ЧЕ СИ ИКОНОМИСАЛ ПАРИ. НЕ - ДАЛ СИ ГИ ПРЕДВАРИТЕЛНО.
    Едва след като се изплати едно изделие (климатик или каквото и да е друго) то почва да носи печалба.

    tony34al, принципно съм съгласен с теб, но когато говорим за спалня/детска която е с почти идеална изолация и се обитава да речем (за спалня) 6 часа в денонощието за какво ми е да я отоплявам постоянно? Та тя се стопля от 17-18гр Толкова пада минимум зимата, до 22-23гр за 10-15 минути. За голямо помещение за което ще са необходими мощности от по 4киловата независимо на какъв конвектор (изключвам ТЕЦ), определено е по добре с климатик - възвращаемостта става много по-бързо, а и лятото е кеф...

    Мога да дам и сравнение с отопление с ТЕЦ - 60кв апартамент с външна изолация и ПВЦ югозападно изложение пак Варна - най голямата сметка за отопление която съм получавал е 120лв по-миналата зима в кучия студ... но пък вътре ходя по къс ръкав - под 23гр не пада включително в коридор, баня, тоалетна... Уюта от такава равномерна и "дълбока" топлина е несравним с какъвто и да било климатик....
    (уточнявам, че в този блок няма нито един отказал се от ТЕЦ поради спецификата на системата, т.е. всички ползват парното и отделно има човек който се грижи да го регулира - когато е по-топло го намаля, когато е по-студено го увеличава - така се реализират и ниските сметки. Иначе излиза доста по-скъпо).

    Това което искам да кажа е на всеки решил да се изръси солидна сума пари за климатик да е наясно, че РЕАЛНАТА ИКОНОМИЯ не идва с първата малка сметка, а няколко години след това.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от DUNDURMA Виж публикацията
    ако си купуваш климатик с цел да избиваш нещо-НИДЕЙ,аз си го купувам да ми е топло и да ми е кеф,особено като чуя ЯРМОМЕЛКИТЕ на съседите и видя красиви ЛЕДЕНИ БЛОКЧЕТА и хора с легени с гореща вода.

    С това съм абсолютно съгласен!
    Този пост е редактиран от Pat; 19-09-13 в 14:04.
    karambam одобрява това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,783
    #26

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Истината е някъде по средата както винаги.А още по-добре е вместо в скъпи климатици да се инвестира в изолация където е възможно.

  14.  
     
  15. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #27

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Да, така е... и като се замисля смятам че колкото по-добра е изолацията, толкова по-малко значение има с какво ще се топлим!
    А скъп климатик (пък и евтин) на помещение без изолация е "На гол тумбак чифте пищови...."
    daley одобрява това.

  16. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #28

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    А скъп климатик (пък и евтин) на помещение без изолация е "На гол тумбак чифте пищови...."
    Е те тука си в гоуема грешка братчед. Да разгледаме граничен случай - помещение, чиято изолация би струвала 2000лв. т.е. себестойността й се равнява на хубав климатик.

  17. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #29

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Изобщо не е в грешка! Енергийните разходи винаги ще нарастват и ще водят до по-голямо замърсяване, така че приоритетът "изолация" измества иначе верния математически граничен случай, за който споменаваш.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    3,750
    #30

    Отговор: Кога сме на "далавера" при отопление с климатик?

    Чудесна тема, много забавна.....само ще помоля модератора вместо да я заключва, просто да я премести в раздел "дъра-бъра".

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 2
    Последно: 11-10-13, 13:13
  3. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  4. "Ensto" , "Adax" vs. Инверторен климатик !!!
    От udoto във форум Електрическо отопление
    Отговори: 14
    Последно: 08-12-11, 22:30
  5. Отговори: 24
    Последно: 28-11-06, 15:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе