Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 84
Like Tree43Одобрявам

Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    113
    #1

    Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Здравейте,

    Моля за мнение по следната дилема за отопление на две стаи: хол (17,5 кв.м / 45 куб.м) и спалня (13 кв.м / 30 куб.м). Първи етаж, старо строителство, тухла. Холът е с изложение юг-запад (с прозорци и на двете стени), спалнята е с изложение запад (само стената с прозореца е външна, 2,7 м шир., едната дълга стена е споделена с на хола, а другата - със спалня, която не се обитава и е студена); прозорците са със стара дограма (1978 г., жилището е квартира и не мога да инвестирам в дограма).

    Понастоящем отоплението е: в хола Sharp AY-P25JSB (COP 5,25, 3,2 kW или 3,6 kW, не съм сигурен коя от двете стойности е за отопление), а в спалнята - конвекторна печка ADAX 1500 W. Жилището има значителни топлозагуби, за двете години, откакто живеем там, консумацията ми на ел. енергия (на всички ел. уреди) през зимните месеци е:

    2011/2012, октомври-април: 621 kW, 1222 kW, 953 kW, 1420 kW, 1240 kW, 578 kW = 6034 kW.
    2012/2013, октомври-април: 383 kW, 560 kW, 1393 kW, 1181 kW, 1002 kW, 806 kW = 5325 kW.

    * Сметката за ноември 2012 г. е толкова голяма, защото тъкмо тогава купихме ADAX-a и го оставихме включен по цял ден с надеждата, че щом е с термореле няма да навърти много ток...

    Обмислям два варианта:

    1. Купувам по-мощен климатик (спрял съм се на Hitachi RAS-E28V - COP 6,31, 3.6 kW /0.5 ~ 7.6/), който слагам на мястото на Sharp-a, а той отива в спалнята. Hitachi-то го няма в наличност, но тукашната фирма ще го вземе от Пловдив, като за климатика, трансформатор за него, монтаж и демонтажа на Sharp-а, профилактиката му (не е чистен от 2 год.) и монтажа в спалнята, цената им е 1600 лв.

    2. Купувам малък климатик, 22-ка или 25-ца, за около 900 лв. с включен монтаж и с COP над 5,25 и производство 2005-2007), правя профилактика на Sharp-a за 70-80 лв. и като цяло спестявам най-малко 600 лв.

    Не се хвърлям веднага на втората опция, защото, предвид топлозагубите на апартамента и това, че Sharp-ът, който е предназначен за стая 10-13 кв. м (отопление), в най-студените месеци на зимата му е зор - при зададена температура 23/24°C, а температура навън от -18/-22°C, на жалузите е толкова, но в средата на стаята трудно минава 20-21°C.

    Не мога да изчисля с надеждна прецизност каква консумация да очаквам при всеки от вариантите, затова пиша тук. Но и в двата случая се отървам от ADAX-а, който е най-големият консуматор на ток.
    Този пост е редактиран от cheeseus; 18-10-13 в 14:17.
    estqwerty и mirandi харесват това.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #2

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Вземете от най елементарните уплътнения за прозорци и врати които се продават.Вчера видях в ПЕННИ МАРКЕТ по 5 метра самозалепваща лента с дунарен.Имаше и с гума.По 5 метра рулото на цена 79 стотинки.Уплътнявате навсякъде -прозорци и врати и си купувате след това климатик за спалнята -по-силен отколкото е необходим.Зимата държите вътрешните врати отворени и единият климатикпомага на другият и отделно целият апартамент е топъл.
    mirandi одобрява това.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    113
    #3

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Уплътнения на прозорците сме поставили, помагат, но не достатъчно. Единият прозорец на хола + този на спалнята са с ролетни щори.
    Няма как да оставяме вратите отворени, защото апартаментът и съответно коридорът е голям (ок. 8,5 кв. м / 23 куб. м) - освен двете стаи, които обитаваме и втората студена спалня има и трапезария + кухня, а от коридора ще се губи още повече топлина. Поради това, че сме на първи етаж, в неотоплените стаи в най-студените месеци на зимата температурата падаше до 1-2 градуса, ако не и повече (замръзват тръбите).

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #4

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Без да се засягаш! Не знам какъв наем плащаш и къде се намира като локация, тази квартира, но защо не говориш с наемодателя да смени дограмата или да поделите разходите? Освен, че ще спестиш от сметките за ток и няма да ти духа от прозорците, климатиците ще работят много по-комфортно, като шум и въздушна струя...
    mirandi одобрява това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    113
    #5

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Там е работата, че плащаме сравнително малък наем и съответно хазяите са много разбрани хора. Освен това местоположението е идеално. Коментирали сме въпроса за смяната на дограмата, но не ще - излишна инвестиция му е.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #6

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Хм, ти си знаеш...според мен имаш три варианта:
    1. Сменяш квартирата.
    2. Купуваш по-мощен климатик за хола и местиш Шарпа в спалнята.
    3. Ако смяташ да обитаваш квартирата дълго време, инвестираш в дограма и купуваш правилно оразмерен климатик за спалнята.
    mirandi одобрява това.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    113
    #7

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Вариант №1 въобще не го обмисляме (ред причини, някои от които посочих, излишно е да се дискутира).
    Вариант №2 е единият от обмисляните.
    Вариант №3 е непостижим, защото не разполагам с такива средства.
    Мислим да обитаваме тази квартира, докато не успеем да си вземем собствено жилище, за което спестяваме средства, и таим надежди, че до 3 години ще успеем.
    Та, нека се върна към първоначално формулираните два варианта: Ще успее ли първият вариант да доведе до по-големи спестявания от сметката за ток спрямо втория за период от, да речем, три - дори и четири - години и така да оправдае по-големия разход?

    ... Сметнах колко съм плащал за горните два периода: 943 лв. за октомври - април 2011/2012; 927 лв. за същия период 2012/2013. Едва ли мога да се надявам на повече от 20% намаляване на разхода на ток. Предвид това, че отоплението е 2/3 от общата сметка, стойността му излиза на ок. 620 лв. на сезон. 20% от 620 лв. за 125 лв., т.е. за да имам сметка от вариант №1, трябва да живея в тази квартира поне още 5 години...

    Везните натежават в полза на вариант №2...
    Този пост е редактиран от cheeseus; 18-10-13 в 15:39.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    707
    #8

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Вземаме данните за 2012-2013
    2012/2013, октомври-април: 383 kW, 560 kW, 1393 kW, 1181 kW, 1002 kW, 806 kW = 5325 kW.

    Грубо ако от ноември - април извадим консумацията за октомври, дето да кажем ти е телевизори, един клинатик и т.н. идва към 3000 kW за адакса за сезон.

    Вземаш климатик с КОП за сезона да кажем към 4 (то може при +7 КОП-а да е 6 и кусур, ама киловатите се навъртат като падне под 0, а там КОП-а надали е повече от 4) и спестяваш едни 2250 kW. Това в пари е към 400 лева спестени за сезон.

    Ако смяташ за 3 години да си на печалба при 1600 лева дадени за първия вариант сметките не излизат.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #9

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Ами, ако приоритет са сметките за ток, нама да избиеш вариант 1, вариант 2 също ме съмнява. Дали ще се подобри комфорта от към топлина, също е съмнителен с вариант 2. Имай в предвид, че при -15 градуса на добрите машини им остава грубо 50% от мощността. Е, ако вземеш читава машина, може да я преместиш в бъдещ нов дом...и при двата варианта ще си на печалба.
    Този пост е редактиран от pilot; 18-10-13 в 16:21.
    mirandi одобрява това.

  12. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #10

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    най-накрая едно хубаво питане с много инфо и мерени киловати.

    имаш вариант и да купиш реле за време и термо реле за адакса и да настроиш градуси и време в които да се включва. не си написал колко вата е но предполагам 1500 вата и да устискаш някой киловат , но малко не ми се вярва.

    хвърляй адакса. сложи една 22-ка. ама хубава. ти ще спиш при нея.
    дори и половината от навъртяните ти киловати да са за отопление, на бас че 2/3 от тях се падат на адакса.

    измий облепи уплатнения и звий по някоя друга видия на прозорците за да стоят добре затворени, това са най големите дупки във всяка една къща. ако вратите не се затварят също но без видиите
    mirandi одобрява това.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    113
    #11

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Всъщност за втория сезон (2012/2013) май трябваше да дам консумацията за април, защото октомври беше топъл, което означава, че махаме 383 kW, а слагаме 444 kW, но промяната е почти пренебрежима: от 5325 kW на 5400 kW.

    Не мисля, че е правилно това число от 3000 kW само за ADAX-a... В месеците, когато не ползваме отопление или охлаждане, консумацията ни е около 330-350 kW. 5400 - (6 x 350) = 3300 kW консумация за климатика + ADAX-а.

    ADAX-ът без съмнение консумира повече от климатика, който само в екстремни моменти ползва по над 1,1-1,4 kW/час. Вчера например засичах и имах 1,4 kW/час, от които ок. 0,5 kW са другите уреди. При температура навън 11°C, това ми се вижда сериозна консумация на климатика. Може ли да се дължи на това, че не е чистен отдавна?

    Предвид това, че климатикът не се спира, струва ми се резонно да допусна, че ADAX-ът хаби между 1/3 (1100 kW) и 2/5 (1350 kW) от общата консумация. При съотношение 8:4 нощна:дневна (работи между 22 ч. и 9:00-10:00 сутринта), при усреднено 1250 kW, това прави... 800 kW нощна: 400 kW дневна, съответно става (800 x 0,133 лв. = 106 лв.) + (400 x 0,213 лв. = 85 лв.) = 190 лв. за целия сезон. Но нека да бъде и 200 лв.

    Така, въпросът колко ще спестя, като на мястото на ADAX-а сложа климатик, който ще хаби в най-лошия случай (надявам се) наполовина, получава отговор 100 лв. за целия сезон. Хммм... Дали не бъркам нещо в сметките?

    estqwerty:
    Най-горе съм написал, че ADAX-ът е 1500 W. От евтините с механично реле (нямахме още 100 лв. отгоре за такъв с цифрово). Действително ми се струва най-добрата идея просто да го изхвърля (е, ще се опитам да го продам за 100-тина лв.). Но сериозно ли 2/3 да се падат само на ADAX-a? Е**си змея! ... Прозорците ги уплътняваме, добре са затворени. Всъщност миналата есен дори сложихме частична вътрешна изолация -- 5 см фибран по цялата дължина на външната стена (под прозореца) на спалнята и същото в хола. Не мога да преценя тази инвестиция (ок. 100 лв. материали + поставяне) колко точно ни е спестила, защото миналата зима беше по-топла от по-миналата, но за сметка на това цената на тока се вдигна с... колко беше... 15%? Ох, оплетох се вече от сметки, а математиката не ми е силна страна
    Този пост е редактиран от cheeseus; 18-10-13 в 17:19.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #12

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    сложи електромерче на адакса и го следи няколко дни. може да излезе че е друга ламята...

    не ги обичам тези радиатори, но пък много хора са доволни от тях - все се надявам че е в мен грешката.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    707
    #13

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Казваш 3300 за климатик + адакса.
    Ако климатика ти е бил с КОП 4-ка за сезона, и като сметнеш, че е топлил 45м3, а адакса 30м3
    (45 * х / 4) + (30 * x) = 3300
    От тук х = 80
    Значи адакса е изгълтал 30 * 80 = 2400 кВ - бил съм много суров към адакса като съм го обвинил за 3000кВ
    Ако вземеш климатик на негово място - той ще ти изхарчи да кажем 600кВ (КОП 4). Далаверата ти е 1800 на зима като миналата.
    Това в пари е 320 - 330 лева на сезон.

    Ако ще се местиш след 3 години сметката излиза само ако климатика дето се каниш да го купиш си го вземеш после.

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    542
    #14

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Не е в теб грешката . Адакса миналата и по миналата зима го засичах . Това лято беше продаден .
    estqwerty, cheeseus и mirandi харесват това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    113
    #15

    Отговор: Избор на климатик - два различни сценария - моля за мнение

    Така... малък климатик за спалнята ще е (вариант №2). Парите, които трябва да броя накуп също са фактор. Най-ме дразни това, че за Hitachi-то ми искат около 1300 лв., а днес сутринта си говорих с приятел от Токио и ми извади инфо от местен форум, че когато е пуснато на пазара през 2006 г. е струвало 98 000 йени = 1430 лв., а пък Mitsubishi MSZ-ZW28T пак от 2006 г., което също така оглеждах, е струвало 75 000 йени = 1100 лв.

    Както и да е, в България сме все пак...

    Моля, коментирайте следната селекция (това има в магазина в момента; монтажът ще е най-рано следващия петък; в четвъртък пак ще ходи до Пловдив, но дали ще изскочи нещо по-добро, не се знае):

    1. Fujitsu AS-J22W, от 2010 г., има някакви подобрения на управлението, има и бактериален филтър/йонизация. J-серията се явява най-ниският клас на Fujitsu. Дават му отопляема площ 8~10 кв.м, 2.2 kW (0.9~4.1), средна консумация 385 W (160~1,085), COP на отопление = 5.71. Цената му е 830 лв. Харесва ми това, че е нов, тоест и за в бъдеще ще могат да му се намират по-лесно части (дано няма нужда де), пък и не би следвало да е видял много зор от ползване.

    2. Fujitsu AS-E225K, от 2005 г., не присъства на сайта на Fujitsu сред моделите за съответната година/серия (намирам AS22PPE, който изглежда същия), но пък намерих PDF ръководството от самия сайт. Там е посочена отопляема площ 9-11 кв.м, 2.2 kW (0.5~3.0), COP на отопление = 5.56. Е-серията пак се явява най-ниският клас на Fujitsu за 2005 г. По необясними за мен причини цената му е 910 лв.

    3. Sharp AC-222BS, от 2004 г., има йонизация + отчитане на температура вътре/вън, 3.6 kW за отопление. Дават го за 11-13 кв.м (7-8 татами) за отопление, нямам представа какъв клас се води, цената му е 930 лв., което намирам за още по-странно.

    * Прави ми лошо впечатление, че на всички климатици, на табелката с техническите спецификации, е изчегъркана годината на производство и най-горната от три стойности за мощност (тази първата не съм сигурен какво значи, втората е за охлаждане, третата за отопление, ако не се лъжа). Това не е правено от местния търговец, а в Пловдив.

    Коментари, моля

    tweeg: Мисля, че нещата ще се променят малко, ако направим по-прецизна оценка на отоплявания обем. Например, холът е 45 куб.м, но пък в него има мебели - 5 куб.м (мерих с рулетка и смятах, LOL), тоест става 40 куб.м, а спалнята става 26 куб.м. Обаче останалата част от формулата не я разбирам... Ясно ми е, че COP-ът пада при по-ниски температури. Има ли формула? Например, на моя Sharp e 5,25 - видях, че COP се изчислява при 10°C и при 2°C. При коя от двете температури обаче е изчислен моят, нямам идея.

    При всички случаи, след като взема климатик за спалнята, ще продължа да си следя консумацията и ще пиша тук.
    Този пост е редактиран от cheeseus; 18-10-13 в 20:58.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Моля за мнение относно ретро климатик.FUJITSU- с жично дистанционно.
    От ckirov във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 17
    Последно: 29-01-19, 11:34
  2. Избор на климатик - моля за съвет
    От Jikata във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 73
    Последно: 13-10-14, 17:38
  3. моля помогнете при избор на климатик за хол
    От marianski във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 12
    Последно: 12-08-14, 22:02
  4. моля за мнение за климатик aq12nsan
    От marian1 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 8
    Последно: 25-02-12, 01:35
  5. моля за съвет при избор на климатик
    От shper във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 19
    Последно: 22-07-11, 21:42

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе