Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 46
Like Tree16Одобрявам

Хиперинверторни климатици или термопомпа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #16

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Аз бях пред подобна дилема,и я реших по по-различен начин,но бих те посъветвал да не даваш 20000 лв(ако толкова излиза с термопомпа) над цената на климатиците.Вземи си дайсека 5 или хитачи сх8,като гледам май все още няма по добри модели от тези двата климатика.джъсти и подовото си има минуси.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #17

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Никъде не твърдя, че подовото няма негативи.Един от тях е че въздухът става "по -тежък" и повече се усеща прахът в него.Въпреки това моят избор отново би бил термопомпа въздух-вода. За 1/8 до 1/3 от цената на висок клас климатик може да се закупи отличен пречиствател на въздуха, ако това е проблем и има хора с астма или други дихателни проблеми.Аз самият съм с такива пробелми които се проявяват основно зимата, но дори когато съм живял в жилище с подово не съм имал проблеми.Просто ако чувствам въздуха тежък за дишане отварям вратата за 30 секунди и въздуха вече е нов, а пода на помещението все още е приятно топъл и се ходи на бос крак...



    Климатикът е добро решение на отоплението за офис.За жилище при такава възможност(основен ремонт или ново жилище) като настоящата винаги бих предпочел подово отопление с термопомпа въздух-вода.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #18

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Тук бих добавил и някои немаловажни детайли. Първо споделям почти напълно мненията на Mega и на Justify, но все пак трябва да вземеш предвид и инертността на термопомпата особено ако е в комбинация с подово отопление. Ако ти си живееш постоянно там това няма да е проблем, но ако ползваш къщата като вила само събота и неделя подовото ще е предизвикателаство.. От друга страна каквито и климатици да са то те биха успели да променят микроклимата в къщата доста по бързо.
    Аз започвам напролет да строя селска къщичка за целогодишна консумация и съвсем съзнателно съм си проектирал ТП въздух-вода с подово отопление и полуподово полуконвекторно охлаждане, освен това 150мм изолация, троен джам, малко рекуператорче за спалните и т.н.


    Колкото до ТП вода вода ако нямаш течащ източник са почти безмислени. Визирам един мой обект кадето подменихме термопомпата на небезизвестен БГ събирач на термопомпи мисля от пловдив с ~30kW, VRF LG с ГЕО приложение и Хидрокит за вътрешно тяло ~30kW . В двора имаше намотани по непотвърдени твърдения окло 1.7 км тръби.

    Товая което наблюдавахме миналата зима беше много интересно:
    Стартиране на отопление през ноември + 16 градуса на водата влизаща във ъиншното тяло на ВРФа и 11~12 градуса излизаща.
    Замерване в края януари: -0.5 градуса( минус 0.5) влизаща и -3.0 излизаща, дебит около 90л в минута.
    Това идва да каже че в този момент трийсет киловатовия агргат е успявал да извлече помалко от 18кВт от земните недра. А през миналата година в края на януари външните температури си бяха откровенно положителни, не направихме измерване февруари, но при -5 градуса на подземния топлоносител ВРФа спира а неполучихме оплакване от собственика на къщата което означава че при - 3 градуса земята е успявала да регенерира температурата около серпентините. Ако вместо подземна серпентина имахме източник на течашта вода с температура 10-12 градуса нещата щяха да изглеждат абсолютно по друг начин, но в случея този вариант за мен не е удачен, естествено ако са биле намотали 2 пъти повече тръба в двора резолтатите щяха да са по добри, но и инвестицията щеше да е значително по голяма....

  5. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #19

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Аз живея в момента с подово,но честно "по- тежък" въздух не съм усетил.Имам предвид,че подовото е много инертно и точни градуси трудно поддържа,особено ако е южно изложението.А по въпроса за босото ходене не е добра идея,защото се хващат разширени вени на краката.Не споря,че с климатици е по-добре.Казвам,че не го намирам за икономически обосновано да даде 20000 отгоре.Реално ако ги вкара на депозит тези 20000 на година са 1000 лв с които половината ток за зимата могат да се платят и на всичко отгоре си имаш заделени пари за черни дни,които рано или късно все някога идват.
    Този пост е редактиран от mhifjme; 02-12-13 в 18:09.

  6. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #20

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Хайде да оставим икономическата обосновка на инвеститора? Всеки мери с негов аршин. Човека прави къща с не малко инвестиция, нека той прецени какво иска. Подовото при термопомпа е комфортно, защото е на отделен кръг и нискотемпературно - не носи негативи. Колкото до бързото обръщане на въздуха - както го прави климатика, така и конвектора.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #21

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Да де ама,човека пита заслужава ли си и аз казвам,че не си заслужава и се обосновах.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #22

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    без да искам да се заяждам те и климатици не си залужават ако докараш изолацията и въздухо-плътността до стандара за пасивна къща - бодваш един рекуператор и бак-упваш с един обикновен нагревател 1-2 киловата.

    сори за оффа.

    иначе винаги съм се чудел : термопомпа само с подово + някой друг климатик за охлаждане лятото не е ли опция?
    спестяват се вентилаторните конвертори, инвестиция само за тръби за подово.
    mirandi одобрява това.

  10. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #23

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    а ако се цели максимален комфорт никакви вентилатори и въртящи се духащи устроиства не трябва да има из стаите ..

  11. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #24

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Това са легенди,че с два киловата ще се стопли пасивна къща.Живея в такава и ти гарантирам,че е невъзможно.Ако махнем прозорците може и да се получи,но ....Иначе съм съгласен,че с духащи устройства е дискомфортно.

  12. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #25

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    според мен едно котелче на дръвца с радиатори из стаите за около 10к най много с всичко и си ти .. каква е тая селска къща с климатици

  13. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #26

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Не ми се спамише темата и за това се въздържах да го предложа ама ти си ми прочел мислите

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #27

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    без да искам да се заяждам те и климатици не си залужават ако докараш изолацията и въздухо-плътността до стандара за пасивна къща - бодваш един рекуператор и бак-упваш с един обикновен нагревател 1-2 киловата.

    сори за оффа.

    иначе винаги съм се чудел : термопомпа само с подово + някой друг климатик за охлаждане лятото не е ли опция?
    спестяват се вентилаторните конвертори, инвестиция само за тръби за подово.

    Ами те конвекторите с тръбите са по евтини от цели климатици с монтажа.... попринцип.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    според мен едно котелче на дръвца с радиатори из стаите за около 10к най много с всичко и си ти .. каква е тая селска къща с климатици
    Ей каде го върнахте човека в каменната ера .... още малко и камик вместо вратник
    Правилно се е насочил към ел. отопление но дали да е AWHP или RAC или каквато и да е друга щурутия трябва да си прецени - спрямо бюджет, начин на плзване, собствено чувство за комфорт и т.н.
    Mega одобрява това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #28

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Всичко зависи от гледната точка.Естествено,че ако стои там само уикенда е по добре да се спре на нещо съвсем друго.Не мисля,че се връща в каменната ера с котел на тв. гориво.Правилно е според твоята гледна точка,но не и според моята.Аз не го намирам за проблем,един ден в годината да се наредят едни дърва и всеки ден по две-три минути да се обслужи котела,примерно.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #29

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Да, добре аз също съм си предвидил каминка с водна риза за бакъп вариант глупаво би било при така или иначе изграждане на водна инсталациа да не деверсифицирам енергоизточниците си ( ехей това си направо министерско писание ), а и за кефа на жена ми, но ако се налага всеки ден по два пъти да чистя и да паля понеже сутрин дружно излизаме и вечер дружно се прибираме, а през деня камината е изгаснала нещата стоят малко по тегаво, а при ел. отопление този момент би могъл много елегантно да се избегне.
    estqwerty одобрява това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #30

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    За това казвам,че зависи най-вече от гледната точка.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 09:22
  2. Термопомпа за подово
    От zaharyev във форум Други начини за отопление
    Отговори: 335
    Последно: 08-10-18, 20:02
  3. Термопомпа от Китай ...
    От Mega във форум Други марки климатици
    Отговори: 11
    Последно: 06-10-14, 23:56
  4. Термопомпа
    От pavcho във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 12
    Последно: 13-04-14, 18:39
  5. Термопомпа
    От Tony06 във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 21-01-12, 18:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе