Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 46
Like Tree16Одобрявам

Хиперинверторни климатици или термопомпа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #31

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Така си е...

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #32

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от cooler Виж публикацията
    Да, добре аз също съм си предвидил каминка с водна риза за бакъп вариант.

    Какво правиш ако се наложиш да запалиш камината и си на термопомпа? Къде отива топлината от водната риза?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #33

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Ее пълно щастие няма като ще паля камината ще въртя кранчета и ще спирам термопомпата ... подовото си е със смесителни групи ... единствено може да се наложи да пускам за лудо конвекторите ако се получи свръх производство на жега

  5. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #34

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Cooler, направо ел. задвижки и сигнал от управлението на водната риза. Евала на мързела! хахаха

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    21
    #35

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Може ли някои, занимаващ се със хиперинверторни климатици да даде данни за СОР при нормални зимни температури- имам пред вид от 0 до -10 градуса и при екстремни зимни от -10 до -20 градуса. Нека е дефроста да е включен.

  7. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,766
    #36

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Toshiba RAS-13PAVP-ND - COP (-15°C): 3.15
    Panasonic CS-E12PKE - COP (-8°C): 2.29
    ccankov73 и kokovox харесват това.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    47
    #37

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Привет,

    Имам нужда от малко помощ при избора на отоплително/охлаждащо тяло, като се колебая между термопомпа, климатик или друго алтернативно. Тъй като живея на последен етаж на стара кооперация - тухла (с подпокривно пространство над апартамента с плоча, не е гредоред) но под мен и от двете ми страни почти изцяло има постоянно живеещи хора, който разбирасе не държат студено и сега изтърбушвам всичко в него искам да заложа някакви тръби, отводнявания, които да ги скрия сега и да не се налага да къртя отново. Апартамента е 90 кв.м, намира се в гр. Благоевград, с изложение югозапад/североизток, но имам едно много голямо помещение ~ 38 кв.м всекидневна + кухня, та за него + 2 спални по около 17-18 кв.м и евентуално баня искам да предвидя добро и ефективно отопление и охлаждане, като не искам да има подово защото мисля почти изцяло да слагам естествено дъбово дюшеме или поне в най-голямото помещение и мисля че при този вариант това отпада. Отделно тъй като съм на последен етаж и изложението позволява, искам да включа в цялата схема и един хубав слънчев колектор с бойлер на покрива. Апартамента ще е с външна изолация и само на тавана с вътрешна. Бюджета ми е около 6000-7000 лв. (разбира се при нужда ще варира все пак искам да го направя както трябва) но все пак за избягване на дихателни проблеми без много въздушни конвектори, макар че точно такива си бях избрал, но като прочетох темата и малко съм разколебан :P Дограмата ще е дървен стъклопакет. Моля за съвет и помощ при избора
    Този пост е редактиран от serpentiny; 04-08-15 в 14:33.

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #38

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    За този случай термопомпа не е подходяща. Препоръчвам да се мине на вариант мултисплит система с вътрешни тела от висок клас, които да имат някакви екстри за пречистване на въздуха.

    Препоръчвам следните ориентировъчни комбинации:

    Samsung
    AJ100FCJ5EH - 1
    AR09HSSDBWKNEU - 2
    AR18HSSDBWKNEU - 1

    Panasonic
    CU-5E34PBE - 1
    CS-E9QKEW - 2
    CS-E18QKEW - 1

    Toshiba
    RAS-5M34UAV-E - 1
    RAS-B10N3KV2-E - 2
    RAS-B22N3KV2-E - 1

    Разбира се е задължително да се направи оглед, за да се прецени дали е възможен монтажът на една такава система.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    47
    #39

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Добре но какво правя тогава със слънчевия колектор, остава само за топла вода? За това мислех, че по-удачния вариант е термопомпа вода-въздух/въздух-въздух за да, затворя цикъла и ако сложа два-три вентилаторни конвектори (примерно olimpia splendid) в най-голямото помещение (~ 38 кв.м) + 1 обикновен радиатор под прозореца (който е много нисък) и още два обикновени радиатора или пак вентиралорни конвектори по стаите + радиатор баня ще е достатъчно да се охлажда/отоплява, или просто бюджета ми е много нисък?

  12. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #40

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Нека да има колектор за БГВ, той си е система, която е независима от останалите.

    Относно термопомпата - за съжаление бюджетът ще стигне само за самата термопомпа и нищо повече.

    Едит:

    Всъщност сега разбрах, че явно искаш с колектора да захранваш термопомпа вода / нещо. За съжаление този вариант е невъзможен. Можеш единствено да подпомагаш термопомпа въздух-вода, като топлиш буфер след загряване на БГВ през зимата. Също е неподходящо, защото зимата отпадна топлина почти няма, докато лятото е много.
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 04-08-15 в 16:13.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    47
    #41

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Да това ми беше идеята слънчевия колектор да подпомага термопомпата, но щом това е неефективен или почти без смисъл вариант ще си остане отделно.

    Така като гледам имам два варианта:

    1) отпада термопомпата но оставам със стенните тела в голямото помещение от типа вентилаторни конвектори (примерно olimpia splendid) и да си оставя вратичка да добавя в последствие термо помпа като пусна тръби навсякъде. За да не е прекалено шумно исках да монтирам всички тела/тяло на покрива под слънчевия колектор, но не знам дали е възможно това, но при толкова много тела малко сложно става и то при положение, че ще са разположени в единия край на покрива а трябва да отвеждат въздуха до различни места?

    2) да увелича бюджета си (но с колко?) за да си направя системата да е с термопомпа.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #42

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    1) вентилаторните конвектори с какво планираш за ги захранваш, ако няма (докато купиш) термопомпа?

    Мултисплит системата може да се монтира с външното тяло на покрива, ако има достъп и възможност за пускане на тръбите. Щом си харесал вентилаторни конвектори можеш да погледнеш подови тела вместо стенни.

    Вентилаторните конвектори на вода и тези на директно изпарение (климатиците) не пренасят въздух от точка А до точка Б. Топлината се пренася (от топло/студоизточника) чрез работен флуид, съответно вода и хладилен агент към помещенията.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    47
    #43

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    По точка 1) прав си това не го помислих добре и е абсолютно безмислено! Харесва ми идеята за вентилаторните конвектори(като в моя случай може да се спра само на тези с директно изпарение, без вода) като вътрешни тела вместо обикновени климатични тела, най-вече заради удобството и начина на разположение. За подовите не са лоши но там може да възникне проблем лятото защото студения въздух ще идва от пода и съответно ще си остава ниско, не съм сигурен за това , а и отделно може лесно да се запрашават и по-лесно може да им се наруши потока, като има някаква мебел или нещо друго в близост.
    Колкото до мулти-сплит системата имам достъп до покрива и възможност за прекарване на тръби, ако разстоянието от телата до най-крайна точка е около 10-12 метра това затруднява ли много топлообмена?

  17. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #44

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от serpentiny Виж публикацията
    По точка 1) прав си това не го помислих добре и е абсолютно безмислено! Харесва ми идеята за вентилаторните конвектори(като в моя случай може да се спра само на тези с директно изпарение, без вода) като вътрешни тела вместо обикновени климатични тела, най-вече заради удобството и начина на разположение. За подовите не са лоши но там може да възникне проблем лятото защото студения въздух ще идва от пода и съответно ще си остава ниско, не съм сигурен за това , а и отделно може лесно да се запрашават и по-лесно може да им се наруши потока, като има някаква мебел или нещо друго в близост.
    Колкото до мулти-сплит системата имам достъп до покрива и възможност за прекарване на тръби, ако разстоянието от телата до най-крайна точка е около 10-12 метра това затруднява ли много топлообмена?
    През лятото подовите тела ще духат нагоре към тавана, не е проблем да се спре обдухването през долната клапа по пода. Иначер като запрашаване, поток и мебели всичко е идентично с вентилаторните конвектори.

    Няма проблем 10-12м е съвсем нормална дължина. Машините, които съм предложил поддържат по два пъти по-дълъг тръбен път до всяко от вътрешните тела.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    47
    #45

    Отговор: Хиперинверторни климатици или термопомпа

    OK, разбрах и благодаря за изчерпателната консултация Ще погледна всички препоръчани компоненти и ще продължа да следя темата докато не реша окончателно за конфигурацията. Но за сега ще предвидя монтаж на една такава мултисплит система + слънчев колектор и просто под замазката на апартамента ще имам положени и тръби за радиатори за всеки случай.
    П.С: А като тела, как си ги степенувал - от най-добро, цена или някакъв друг критерии?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 09:22
  2. Термопомпа за подово
    От zaharyev във форум Други начини за отопление
    Отговори: 335
    Последно: 08-10-18, 20:02
  3. Термопомпа от Китай ...
    От Mega във форум Други марки климатици
    Отговори: 11
    Последно: 06-10-14, 23:56
  4. Термопомпа
    От pavcho във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 12
    Последно: 13-04-14, 18:39
  5. Термопомпа
    От Tony06 във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 21-01-12, 18:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе