Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 54
Like Tree20Одобрявам

Колко ми отдава климатика?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #31

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Сечението ще си го измериш. На панасоника е 60 х 9 ~ 540 кв.см

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #32

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Бях обещал методиката по която съм измервал първият ми климатик Фуджи 12LGC.

    В общи линии трябва да измерим температурната разлика между входяща и изходяща температура на климатика при обявените условия:
    1. Номинална консумация за съотв. климатик.
    2. Максимален вентилатор
    3. Вътрешна температура +20гр. над климатика.
    4. Външна температура +7гр.
    Отдадената мощност, зависи линейно от разликата между изходяща и входяща температура, умножена по коефицент. Този коефицент е различен при различните дебити, но при един и същ вентилатор на макс, би трябвало да е еднакъв за изследваният климатик – не е важен засега.
    Единственото предположение което правим е че се доверяваме на обявената отдадена мощност дадена от производителя.
    Доверявам се в случая, че Фуджи 12LGC, при +7гр. външна, +20гр. вътрешна, вентилатор на макс и консумация 970W, отдава 4000W.
    При това положение и спазени горните условия(1-4), измерената температурна разлика умножена по коефицент ни дава мощност 4000W. Тази разлика ще е базата за нашият климатик!
    Тъй като базата е най-важна, аз съм я мерил във всеки удобен случай (външна +7гр.) за да се избегнат грешки.
    Така при промяна на външната температура и спазване на другите условия(1-3), ще знаем точно колко отдава, само от разликата на температурите.
    (Разлика при външна Х гр. разделена на разликата при външна +7гр.) умножена по отдаваната мощност при +7гр. ще ни даде отдадената мощност при Х гр. външна.

    Пример:
    Разликата при външна +7гр., на моят 12LGC при условията(1-4) е била 22гр. = база = 4000W
    При външна температура -20гр. и условия (1-3), разликата е 11,5гр., или (11,5 / 22)* 4000 = 2090W
    В случая точното число на дебита не играе, влажността и плътността на въздуха е възможно да играят с нищожен процент.
    Точността на измерване на температурите ще сбърка с повече.
    Забележки по идеята?
    Точността на измерванията, подготовка и точното изпълнение на условията да не коментираме засега. Приемете, че условията са спазени засега. – ще пиша как.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    210
    #33

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Добде де, milanov ти е дал методиката за изчисление, защо не я използваш ?
    Методиката е изпитана и се използва при изчисление на HVAC системи. Вярна е!
    Точността при твоята методика е една имагинерна величина.

    P.S.
    Просто ми е интересно как смяташ, че климатика ще работи с номинална консумация при положение, че си на максимален вентилатор ?!
    Сигурно има момент от време в който тази машина ще работи на номинал, но ти допускаш, че тя във всеки един момент от времето ще консумира/топлоотдава като на номинал - оттам и грешки в изчисленията.
    Този пост е редактиран от alextk69; 14-09-18 в 15:12.
    Jack Krauser одобрява това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #34

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от alextk69 Виж публикацията
    Добде де, milanov ти е дал методиката за изчисление, защо не я използваш ?
    Методиката е изпитана и се използва при изчисление на HVAC системи. Вярна е!
    Точността при твоята методика е една имагинерна величина.

    P.S.
    Просто ми е интересно как смяташ, че климатика ще работи с номинална консумация при положение, че си на максимален вентилатор ?!
    Сигурно има момент от време в който тази машина ще работи на номинал, но ти допускаш, че тя във всеки един момент от времето ще консумира/топлоотдава като на номинал - оттам и грешки в изчисленията.
    Тая ли?
    Q = m*Cp*dT = (11.8*1.205/60)*1005*(32-25) = 1667.17W

    При обявен дебит от 750м3/ч, което е 12,5м3/мин. се получава:

    (12,5 *1,205/60)*1005*(42-20) = 5550W - Това при номинална консумация от 970W.
    Обявен е 4000W.
    Аз допусканията си ги изложих вече.
    Фуджи LGC има бутон ECO, който го ограничава точно на номинал от 970W при всякакви външни температури.
    Задавам 30гр., бутон ЕСО, вент. на макс и след 7-8мин. от включването е на номинал и не мръдва от там, докато не стигне вътрешна 27-28гр. в стаята. Няма моменти, допускания и грешки тука.
    По условията почнахме, по методиката нещо по-конкретно?

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    210
    #35

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Еми толкова си е топлоотдаваната мощност при определени външни условия ( предполагам +7 ).
    При 0, -7, -15 и -20 температурната разлика между входящ и изходящ въздух вече ще е различна и ще можеш да определиш колко топлоотдава в тези моменти.

    P.S.
    Много ми е интересно, ако на ЕСО ти изкарва 42 градуса изходяща въздушна струя, то колко градуса ти изкарва без ЕСО-то ?
    Казах, ти че ти е грешна методиката. При -20 номиналната топлоотдавана мощност не ти е 4кв, много далеч си от истината. По данни на производителя максималната при -15 е 3.2 ( ако може да се вярва на производителя ).
    Този пост е редактиран от alextk69; 14-09-18 в 17:15.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #36

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от alextk69 Виж публикацията
    Еми толкова си е топлоотдаваната мощност при определени външни условия ( предполагам +7 ).
    При 0, -7, -15 и -20 температурната разлика между входящ и изходящ въздух вече ще е различна и ще можеш да определиш колко топлоотдава в тези моменти.
    При външна +7гр. е, да! Ако всичко е вярно с методиката и дебита, трябва да уцели 4000W. А не да е 5550W, много е грешката.

    При външна -15гр., разликата е 18,7гр. при макс вент. и консумация 1500W.

    Q = m*Cp*dT = (12,5*1.205/60)*1005*(18,7) = 4718W
    И СОР-а става 4718/1500 = 3,14 , я получихме числото Пи!

    Ихааа, то вярно е цепеница, ама и бая дебела.
    Отвява Нокрията отвсякъде, пък за другите да не говорим!

    Защо мислиш, че почнах да мисля друга методика, щото тая нещо не ми харесва на цвят?
    Очевидно е, че дебита не е верен. Пък общоприетото мнение е, че Фуджи духат много. Аз пък казвам че освен това духат много топло, като за тоя дебит.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #37

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Без дебитомер няма как да измериш отдаваната топлина. Както писах и преди, дори на фиксираните степени инверторите променят динамично оборотите на турбината в зависимост от зададени градуси, натоварване на компресора, външна/вътрешна температура и няма как в реално време да изчислиш дебита на въздушния поток, от там на сетне всички сметки стават ирелевантни.
    А разликата между входяща/изходяща температура може да се промени много дори само от положението на клапите или от чистотата на филтрите.
    Ако нямаш дебитомер може да използваш сравнителен метод, чрез който може да се определи приблизително реалното топлоотдаване.
    Примерно включваш електрическа духалка докато температурата в стаята се повиши от 20 до 25 градуса и засичаш с ватметър изразходваната електроенергия.
    След известно време повтаряш същата процедура с климатика - пускаш го на отопление докато вдигне температурата от 20 до 25 градуса и засичаш разхода с ватметър.
    Ако климатика е изразходвал 3 пъти по-малко енергия, значи копа е 3, ако е израходвал 4 пъти по-малко енергия от духалката, значи копа е 4 и т.н.
    alextk69 одобрява това.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #38

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Без ЕСО не съм се сетил признавам, на +7гр.
    При +2гр. имам , ама то е при вътрешна 22,5 , изходящата е била 47, 5 и расте. Твърде много са разликите за да се направи извод .
    Съжалявям, но тея 4700W+ са сметнати по твоята методика .
    При моята са (18,7/22)*4000= 3400W
    Обявените са 3240W. - при -15гр. казах. За -20гр. е друго .
    И как го измисли, че си променял оборотите според нещо си.
    Айде по-сериозно, моля.
    Коригират се оборотите до колкото трябва според механичният товар на ввнтилатора .
    Опитвал съм се да го излъжа, реагира за секунда и ги коригира.
    Оборотите се поддържат колкото е заложено за тоя вентилатор.
    На малките степени съм ги мерил. - следене, qiuet, low.
    На една от тях не отговаряха с малко в интерес на истината. Не помня на коя.
    То пък един дебитомер. Айде, моля ти се.
    Жив скоростомер.
    Еднаква ли е скоростта във всички точки? - не мисля.
    Трябва да ползваш интеграл.
    Грешка в скоростта* грешка в площта + грешка от неравномерност на потока..
    Много стават.
    В моя метод ги няма тея грешки.
    Положението на клапите и при двата метода ще повлияят еднакво.
    Чистотата на филтрите при моят метод, ако е еднаква, няма да повлияе.
    Докато при общоприетият метод ще даде резултат в плюс.
    При моят, колкото е по-висока разликата при +7гр., всички останали измервания ще са в ущърб за климатика.

  11. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #39

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от zxc0 Виж публикацията
    В моя метод ги няма тея грешки.
    В твоя метод липсват реални данни, затова ги няма тея грешки, но това са подробности.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #40

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Реалните данни, дето не можеш да ги измериш с прилична точност са еднакви при моят метод и се неутрализират.
    Нищо де, имаш правото да си мериш както искаш. Не задължавам никого с нищо.

  13. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #41

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    При мен температурата, където е вътрешното тяло е с +3,+4 градуса по-висока от стайната, когато работи на отопление.
    За да не надвишава 20 градуса горе при климатика, трябва в стаята да е 16/17 градуса + максимален вентилатор, както съм зиморничав, представям си какво течение ще е, пък и за какво ми е да меря отдавана мощност при шестнайсет/седемнайсет градуса стайна...
    Мен ме интересува колко ще отдава примерно при зададени 24-25°, втора степен вентилатор и 500 вата консумация, щото предимно така си ползвам климатика.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #42

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    При мен нормално е 1гр. разликата при Low fan . Недоумявам защо при теб е 3-4 гр.
    Само за теста позна че трябва да тръгнем от 17-18 гр. според помещението.
    За 10-11 мин. , приключва теста. Температурата си расте, момента на преминаване през 20гр. е важен и толкова.
    На +7гр. само е това, после при колкото си искаш вътр. температура.
    При вентилатор различен от макс, ще е на доверие пак.
    Този пост е редактиран от zxc0; 14-09-18 в 23:33.

  16. Member Аватара на mbirol
    Тук е от
    Dec 2017
    Живее в
    Izmir
    Мнения
    263
    #43

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Пост#5
    Q = m*Cp*dT = (11.8*1.205/60)*1005*(32-25) = 1667.17W

    11,8=11,8×60/60

    (1,205×1005):3600 = 0,336
    Тази стойност е Kilojul. 1.0035 кг / кг С
    Вятът, от който сe watt . 1 kilojul = 0.27777 watt
    Този пост е редактиран от mbirol; 09-11-18 в 21:39.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #44

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Малко да поправя мерните ти единици, тъй като абсолютно всички са грешни.

    (32изход - 25вход)*1005=7 035 джаула

    Това не са джаули, а джаула на килограм, ето го уравнението ти: (degC-degC) * J/Kg.C = J/Kg

    7035*853=6 000 855 джаула/час

    Това не са джаула/час, a джаула, ето го уравнението ти: J/Kg * m3/h * h * Kg/m3 = J

    Краен резултат: 1670 вата/час отдадена топлина.

    Това не са вата/час, а ватчасове, ето го уравнението ти: J / 3600

    Въпреки, че нищо не разбираш от понятията енергия, мощност и мерни единици, но за късмет си правил сметка базирайки се на 1 работен час, то крайният ти резултат приблизително е верен, тъй като:

    1670Wh / 1h = 1670W

    1670W / 345W = 4.84

    Да знаеш за в бъдеще, че такива сметки няма нужда да се правят с енергия, а могат много лесно да се правят с мощност. Все пак търсиш и самата мощност, а не колко енергия е отдал климатика ти. Ето и колко проста е въщност тази сметка:

    Q = m*Cp*dT = (11.8*1.205/60)*1005*(32-25) = 1667.17W

    При консумация 345W, сметката става:

    1667.17W / 345W = 4.83
    Тук е обяснено.

  18. Member Аватара на mbirol
    Тук е от
    Dec 2017
    Живее в
    Izmir
    Мнения
    263
    #45

    Отговор: Колко ми отдава климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Тук е обяснено.
    Резултатът от сметката Kj не е Wat. Цикълът е труден. Трудно е да се каже. Джак ни казва по-ясно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Колко ми харчи климатикът - Real Time
    От Board_Man във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 5577
    Последно: 12-06-19, 21:50
  2. Колко ми харчи климатика...?
    От TazmaniaK във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2759
    Последно: 18-02-17, 10:16
  3. На колко градуса държите климатика Зимата ? :)
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 55
    Последно: 14-11-14, 19:02
  4. Разстоянието от климатика до тавана колко трябва да е?
    От valerko във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 19
    Последно: 09-08-09, 13:01
  5. Как да изчисля колко вата ми отдава климатика моментно?
    От mantaman във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 7
    Последно: 09-12-08, 14:56

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе