Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23
Like Tree4Одобрявам

Избор на климатик за отопление на цял апартамент

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    13
    #1

    Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    Здравейте,
    след обилно ровене из нета и четене на форуми, реших да пусна една тема, за да събера още малко информация конкретно по моя казус

    На кратко, сдобихме се с ново жилище и ми предстои да измисля как да го отоплявам зимата, тъй като сградата не е включена към топлофикация.
    Спрял съм се на варианта с климатик. Като отново да подчертая идеята е да се ползва предимно за отопление.

    Информазия за апартамента:

    гр. София (прикачам и чертеж на апартамента)
    Етаж 3ти, съседи от-горе/долу, 10см външна изолация, 3-ен стъклопакет/К-стъкло
    Изложение - североизток (от ляво на чертеже), северозадап (от долу на чертежа)

    Всекидневна 28 м2 / 73 м3
    Коридор 12 м2 / 32 м3
    Общо: 40 м2 / 105 м3

    Спалня 17 м2 / 45 м3
    Детска 13 м2 / 34 м3
    Общо: 30 м2 / 79 м3

    Идеята ми е да сложа една машина (сплит) за Всекидневната+Коридора и още една с две вътрешни тела (мулти-сплит) за спалнята и детската.
    Държа да са високо енергоефективни (Инверторни/Хипер-инверторни, клас А++ и нагоре)

    Бюджет: до 10,000 лв.

    Спрял съм се на 2 марки:

    Daikin : FTXM-M PROFESSIONAL, FTXZ-N URURU SARARA
    Mitsubishi Heavy: SRK-ZR-S, SRK-ZMX-S

    Конретният модел зависи от мненията, които получа и във връзка със това много бих се радвал ако се включат повечко съфорумници с професионален опит в областта

    Въпроси:


    • Първо ще трябва да избера подходяща мощност. По мой сметки, Всекидневна+Коридор ~ 18-22к BTU, Спалня+Децка ~ 18k BTU
    • Второ имам нужда от мнение относно коя марка/модел се справя по-добре с отоплението имайки предвид сравнително суровата зима по нашите ширини.
    • Трето как стои въпросът с качеството (произведено в Тайланд срещу Чехия/Япония). И двете марки са водещи така, че при добра поддръжка предполагам да имат аналогичен живот? Но в случай, че нещо издаде багажа кое е по-изгодно за сервизиране?
    • И последно, има ли някакви съществени разлики (плюсове/минуси) на едната марка спрямо другата? Инсталация, поддръжка, екстри и разбира се цена
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на kokovox
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    3,224
    #2

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    Вие имате същото разположение като моя апартамент. Вашия хол е по-малък, но пък едната спалня е по-голяма. От подписа ми може да видите, какво избрах аз. Ако може да не поставяте сплит ще е по-добре, защото ако нещо се развали по външното две стаи остават без отопление/охлаждане. Лично не виждам смисъл да има климатик в коридора. Отваряте вратите и другите климатици ще го охлаждат/отоплят.
    Дайкин Уруру Сарара е хубав климатик, но ако няма да му ползвате множеството екстри не си заслужава да се набутвате с толкова пари. Поради множеството екстри управление му е доста сложно. Упътването е едно 60 страници.
    За спалните аз бих взел Митсубиши Хеви 2x20 zmx-s. Нямат много екстри, но са супер незабележими машини с приличен дизайн от моя опит.
    За хола и коридора погледнете:
    Тошиба Сузуми 16
    Митсубиши Хеви 12 ZMX-S
    Дайкин 35 Уруру Сарара

    Рсзбира се има и много други опции, които другите съфорумци ще ви предложат.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    13
    #3

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    @dodo_pv Здравейте, това определено ще е добър начин да разбера какво точно ми трябва. Но тъй като сега се нанасям и почвам с ремонтите ми се иска да не дупча догодина пак

    Ако реша да се презапася, на тази кубатура в предвид, че зградата има мн-добра изолация и съседи които няма да стоят на студено колко BTU са ми нужни за различните стаи според Вас?

    - - - - - - - - - -

    @kokovox Благодаря за съвета! В коридора не смятам да слагам отделно вътрешно тяло, мисля да оставя това във всекидневната да топли и коридора, квадратурата нее толкова голяма.

    FTXZ50N как се държи при ниски температури? Също така имате ли идея каква е разликата м/у MHI ZMX-S и ZR-S? Гледам, че имат не малка разлика в цената а на хартия ZR-S изглежда по-добре?

    Пример:
    - SRK60ZMX-S (SEER: 6.00/SCOP: 4.40/21000 BTU) - 3349,00 лв
    - SRK63ZR-S (SEER: 7.60/SCOP: 4.70/21000 BTU) - 2699,00 лв

    За хола и коридора ако ги отоплявам с едно тяло Дайкин 35 Уруру Сарара не е ли малак? За тази кубатура не трябва ли поне 18ка?
    Този пост е редактиран от tnaydenov; 23-04-17 в 18:07.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #4

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    SCOP и SEER, според мен, са последните неща, от което би трябвало да се интересувате. Гледайте номинали, минимуми, максимуми, разхода при определените стойности, скорости на турбината, запазване на мощност при отрицателни температури, работни диапазони и те така....
    И забравете тия BTU, има си дадени мощности в кВт - те са напълно достатъчни.
    Този пост е редактиран от tony34al; 23-04-17 в 18:17.

  6. Senior Member Аватара на kokovox
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    3,224
    #5

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    Ако гледате климатици от високия клас дори малките модели имат голяма потенциална мощност. Тоест не ви трябва да се презапасявате. Според мен 12/35 от високия клас няма да има проблеми да отоплява/охлажда вашия хол и коридор с вашата изолация. Урурото е хубав климатик, нямам оплаквания всичко му е точно, но ако няма да му ползвате екстрите ви препоръчвам да вземете нещо по-евтино, което ще ви върши същата работа.
    Разликата между 25 , 35 и 50 Уруру Сарара е само в софтуера и цената. Хардуерно са еднакви. Повече от 35 не ви е нужен според мен. Моя хол е 38кв.м. + 12 кв коридор. Затова аз се насочих към 50. Мисля че дори 35 щеше да ми свърши работа.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    13
    #6

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    @tony34alЗдравейте, може ли да споделите малко повече защо тези показатели не са важни в случея? От гледна точка на консумация нисък SCOP не означава ли, че ще плащам по-малко ток зимата?

    На хартия от горните два модела на MHI, SRK63ZR-S ми изглежда по-добър и в същото време по-ефтин? Каква е уловката?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от kokovox Виж публикацията
    Ако гледате климатици от високия клас дори малките модели имат голяма потенциална мощност. Тоест не ви трябва да се презапасявате.
    @kokovox Ок разбирам
    За екстрите ще го помисля, кой друг модел е добра алтернатива с по-малко екстри? Daikin FTXM-M?

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #7

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    Защото тези показатели не показват нищо реално - те са сезонна статистика при определени условия, за определен климат - общо взето вятър и мъгла. Ще плащате малко ако климатика ви е висок клас, имате добра изолация и не го дебнете непрекъснато какво прави, т.е. не си играете с дистанционното. ZMX-S e висок клас и това определя по високата цена. ZR-S e среден клас, но по нов модел. Няма уловка - най вероятно и двете машини ще харчат еднакво количество енергия и най вероятно 63-ката малко повече, независимо че има по добри енергийни показатели на книга. Ако се загледате в данните ще видите, че средната консумация на ZR-S e по голяма, но той е и малко по мощен.
    П.С. С този бюджет - 3 нови японки и тогава наистина ще имате енергийно ефективно отопление.
    Този пост е редактиран от tony34al; 23-04-17 в 18:43.
    DUNDURMA одобрява това.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    13
    #8

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    @tony34alБлагодаря за информацията! Ще разгледам по-подробно документацията на различните модели. Извинявам се за ламерските въпроси но за пръв път купувам климатик и ми е тъмна индия :D

  11. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #9

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от tnaydenov Виж публикацията
    @dodo_pv Здравейте, това определено ще е добър начин да разбера какво точно ми трябва. Но тъй като сега се нанасям и почвам с ремонтите ми се иска да не дупча догодина пак

    Ако реша да се презапася, на тази кубатура в предвид, че зградата има мн-добра изолация и съседи които няма да стоят на студено колко BTU са ми нужни за различните стаи според Вас?
    След като се избере правилното място на машините, стените се пробиват и в отворите се полагат PVC тръби за обратна вода ф50 (не става за машини с аспирация), през които в последствие се извеждат тръбите и кабелите между телата. Така се избягва дупченето. Лично аз бих даложил на три машини от висок клас. Две 7-ци за спалните и една 12-ка (13-ка) с истински йонизатор за хола. Не искам да препоръчвам модели. Презапасяването с мощност сваля ефективността на машините, както и комфорта. Най-ефективни са при частично натоварване на изпарителите и достатъчно високи обороти на компресора.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    13
    #10

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    Като гледам коментарите до тук, май ще са 3 климатика. По един за всяка стая както спомена @dodo_pv

    Може ли да коментирате кои номерации се водят "висок клас" и подходящи за отопление от съответните марки Daikin, Mitsubishi, Hitachi,
    Toshiba (не съм сигурен дали тези са от нивото на първите 2?)

    Daikin - URURU SARARA (До колкоот разбирам тази серия е най-високия клас за марката? Коя друга серия е близка но с по малко екстри?)
    MHI -
    ZMX-S (Това ли е най-високия клас там?)
    Hitachi - ?
    Toshiba - ?
    Този пост е редактиран от tnaydenov; 23-04-17 в 19:52.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #11

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от tnaydenov Виж публикацията

    Може ли да коментирате кои номерации се водят "висок клас" и подходящи за отопление от съответните марки Daikin, Mitsubishi, Hitachi,
    Toshiba[FONT=arial] (не съм сигурен дали тези са от нивото на първите 2?)
    [COLOR=#000000]
    Не не са... по добри са! Не може така елементарно да се сравняват марките - сравняват се конкретни модели.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #12

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    tnaydenov, преди всичко това е сериозна инвестиция и трябва оглед на място от доверена фирма. На първо четене за спалните има страхотни мултисплитове на Toshiba. Ако има как да се монтира ще бъде страхотно. За дневната има голям избор от машини, добре е да имате информиран избор, от коя машина какво може да очаквате. Предвид, че трите машини ще си делят и общите помещения огледа на място си е задължителен. Аз лично бих погледнал и други марки и модели.
    tony34al одобрява това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    13
    #13

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    @MegaДа определено следващата стъпка е да си намеря свястна фирма, с която да се консултирам допълнително и да направи качествен монтаж.

    В тази връзка, ако някой има препоръки моля споделете!

    Целта на сегашното допитване е да се информирам малко повече и да се ориентирам какви са ми горе-долу вариантите.

    Цитат Първоначално публикувано от Mega Виж публикацията
    На първо четене за спалните има страхотни мултисплитове на Toshiba. Ако има как да се монтира ще бъде страхотно.
    Можеш ли да споделиш за кои серии точно става на въпрос?
    Този пост е редактиран от avenger; 23-04-17 в 23:10.

  17. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #14

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от tnaydenov Виж публикацията
    ...Можеш ли да споделиш за кои серий точно става на въпрос?

    Да, модела на външното тяло е RAS-2M18S3AV-E, комбинира се с вътрешни от Suzimi+ и Daiseikai 6.5 серията. Много добра машина и много доволни клиенти от нея.

  18. Senior Member Аватара на kokovox
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    3,224
    #15

    Отговор: Избор на климатик за отопление на цял апартамент

    Само да отбележа, че вътрешното на ZMX-S е по-тихо от това на Сузуми. Разликата не е фрапантна, но ако сте много чувствителен може да е важно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на климатик за отопление
    От mangas82 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 95
    Последно: 13-12-14, 23:57
  2. Отопление на апартамент от 60кв.м. в София
    От cvetan85 във форум Отопление
    Отговори: 26
    Последно: 16-06-14, 13:47
  3. Отговори: 8
    Последно: 26-06-11, 22:41
  4. Най подходящо отопление за апартамент
    От vakata77 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 19
    Последно: 23-05-11, 00:29
  5. Отопление на апартамент - климатици или газ?
    От ivanatora във форум Отопление
    Отговори: 20
    Последно: 05-06-10, 09:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе