Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

Отопление на апартамент - климатици или газ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    2
    #1

    Отопление на апартамент - климатици или газ?

    Здравейте,
    Жилището е следното:
    апартамент: последен етаж във висок блок. Панел на 20 години. Три западни стаи и една северна. Общо 80 квадрата.
    изолация: отгоре има малко помещение (височина 1.5 м)), минаващо над целия етаж. Не е таванска стая, а май се води въздушен изолатор. На долния етаж живеят хора. В три от стаите дограмата е сменяна с PVC, в последната стая е дефаултната дървена от едно време. В три стаи от вътре е кован стиропор по стените.
    настоящо отопление - камина на дърва с водна риза "Прити". За мощност не съм много сигурен (кой ти пази спецификации), но ми се върти в главата нещо като 15+5KW (абсолютно по памет, може да няма нищо общо с реалността). Във всички стаи и коридори има радиатори и навсякъде е топло, да речем около 20-25 градуса.
    Идеята е камината да се разкара, понеже на всички вече ни писна от хамалогията и мръсотията покрай дървата. Колебаем се между отопление на газ, което да ползва настоящата радиаторна система или климатици в двете най-използвани стаи.
    Не познавам никой, който да ползва газ, така че се обръщам към вас. Каква е цената на оборудването? Колко излиза горе-долу месечната такса за газ? Какъв е разхода на газ за еквивалентната мощност на сегашната печка?
    За климатиците като че ли мога да си направя сметката. Вероятно ще бъдат ползвани и през лятото на охлаждане, но по-важното е отоплението през зимата.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re:Отопление на апартамент - климатици или га

    Ами тя газта нали ще поскъпва с 12-15%. По-добре инвестирай в климатици.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #3

    Re:Отопление на апартамент - климатици или га

    Аз отоплявам еднофамилна къща плюс отделна пристройка с баня, и от локално парно с котел на твърдо гориво Дакон 18 минах на газов котел Еолостар 24 от Имергас. Имам и два климатика, но за къща, както съм аз няма никакъв шанс да отоплявам само с климатици.
    Имаш няколко етапа на разходи. Първият е за присъединяване към газопреносната мрежа и поставяне на кутия с газомер на границата на имота ти. Вторият е за проектиране, узаконяване и изграждане за вътрешната газопреносна мрежа в жилището и закупуването на котел и някои допълнителни уреди по желание. Това включва отопление, топла вода за битови нужди и може и готвене на газ. По груби преценки с не най-скъп котел не съм чувал да излиза под 3000-3500лв. При мен излезе толкова, но аз имах много дълъг тръбен път за газ, защото имам голямо разстояние от газомера на оградата до мазата в къщата, където сложих котела. Но пък не прекарах тръба за готвене и имах вече инсталация за парното.
    Сметките за отопление много зависят от вида на котела, правилното изчисление на инсталирани радиатори и мощност на котела, наличието на Дистанционно управление със седмичен програмируем терморегулатор, нивото на поддържана температура, изолации, дограми и т.н. Аз имам Дистанционно управление с програмируем терморегулатор CRD, от който може да се задават каква температура да се поддържа за различни часови пояси всеки ден. Не се занимавам въобще с котела. Топля всички жилищни и сервизни помещения. Топла вода за къпане и миене колкото си искаш. Спрях ел.бойлера и намалих доста сметката за ток. Така че по отношение на лукс и удобство нямам друга алтернатива. Проблемът е, че за последните 2г., цената на газа скочи почти двойно и повече. Сметките в най-студените месеци тази година не бяха никак малки. Но аз топля доста помещения и държа доста високи темеператури, защото баща ми пенсионер е в пристройката постоянно.
    Ако мислиш да топлиш малко на площ и брой помещения, за по-малко време от денонощието и по-ниски температури си вземи няколко, но хубави климатика (в Сетком има страшно много теми по въпроса).
    В същия раздел има тема и за сметките http://forum.setcom.bg/index.php/topic,42760.0.html

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re:Отопление на апартамент - климатици или га

    Има ли газ във входа?

  6. Novice
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    2
    #5

    Re:Отопление на апартамент - климатици или га

    Газ има във входа, даже по някои от етажите. Настоящата камина се оказа с мощност не 15+5, а 8+4 KW.
    Много неща гледах из нета, но не ми стана ясно каква е ефектвиността на газовите котели. Колко газ отива за произвеждането на 1KWh топлоенергия?

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re:Отопление на апартамент - климатици или га

    Щом като има газ и имаш отоплителна инсталация значи това е твоето отопление. Ориентировъчни цени:
    - проект подписан от техн. надзор - около 200лв
    - такса в Общината за разрешение за строеж - 100лв ( за Варна, някъде по-евтино)
    - такса включване (към газовото дружество) - около 400лв (зависи)
    - газова инсталация - около 30лв/м (примерно 300лв)
    - газов котел 1500-2500лв
    - стаен термостат със седмичен програматор (опция) 150-400лв
    Общо инвестиции: 2500-4000лв
    Очаквани месечни сметки за газ - между 100 и 200лв за посоченото жилище (80м&#178, в зависимост от външната температура

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    54
    #7

    Re:Отопление на апартамент - климатици или га

    и кога ще ги избие тези 3000лева с цена около 8-9ст/kWh
    точно никога.
    по-добре е климатици и ако може да си остане старата система-да си я пали при под -5 градуса например.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Re:Отопление на апартамент - климатици или га

    А климатиците колко ще струват и кога ще се избият?

  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    54
    #9

    Re:Отопление на апартамент - климатици или газ?

    ми примерно 3 х 600 = 1800 ,ама и ще му охлаждат лятото.
    предполагам лятото на последен етаж си е жега.иначе верно и климатиците най-вероятно няма да бъдат избити парите за тях.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    113
    #10

    Re:Отопление на апартамент - климатици или газ?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Щом като има газ и имаш отоплителна инсталация значи това е твоето отопление. Ориентировъчни цени:
    - проект подписан от техн. надзор - около 200лв
    - такса в Общината за разрешение за строеж - 100лв ( за Варна, някъде по-евтино)
    - такса включване (към газовото дружество) - около 400лв (зависи)
    - газова инсталация - около 30лв/м (примерно 300лв)
    - газов котел 1500-2500лв
    - стаен термостат със седмичен програматор (опция) 150-400лв
    Общо инвестиции: 2500-4000лв
    Очаквани месечни сметки за газ - между 100 и 200лв за посоченото жилище (80м&#178, в зависимост от външната температура
    Лазар:
    Като казваш 4000лв - как ще се охлаждаш?
    може би е добре да се помисли малко по мащабно

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Re:Отопление на апартамент - климатици или газ?

    Xiu40, ще те помоля да не ми вадиш думи и цифри от контекста ! Така, както съм казал 4000, така съм казал и 2500. Има конкретни въпроси, дал съм конкретни отговори. Ако имаш някакъв отговор на зададените въпроси - моля да отговаряш на тях, а не да ми четеш лекции на мен за мащабно мислене! Ето цитат, ако не си чел за какво става въпрос и обърни внимание на повдигнатото в жълто и червено! Благодаря!
    Цитат Първоначално публикувано от ivanatora
    Здравейте,
    Жилището е следното:
    апартамент: последен етаж във висок блок. Панел на 20 години. Три западни стаи и една северна. Общо 80 квадрата.
    изолация: отгоре има малко помещение (височина 1.5 м)), минаващо над целия етаж. Не е таванска стая, а май се води въздушен изолатор. На долния етаж живеят хора. В три от стаите дограмата е сменяна с PVC, в последната стая е дефаултната дървена от едно време. В три стаи от вътре е кован стиропор по стените.
    настоящо отопление - камина на дърва с водна риза "Прити". За мощност не съм много сигурен (кой ти пази спецификации), но ми се върти в главата нещо като 15+5KW (абсолютно по памет, може да няма нищо общо с реалността). Във всички стаи и коридори има радиатори и навсякъде е топло, да речем около 20-25 градуса.
    Идеята е камината да се разкара, понеже на всички вече ни писна от хамалогията и мръсотията покрай дървата. Колебаем се между отопление на газ, което да ползва настоящата радиаторна система или климатици в двете най-използвани стаи.
    Не познавам никой, който да ползва газ, така че се обръщам към вас. Каква е цената на оборудването? Колко излиза горе-долу месечната такса за газ? Какъв е разхода на газ за еквивалентната мощност на сегашната печка?
    За климатиците като че ли мога да си направя сметката. Вероятно ще бъдат ползвани и през лятото на охлаждане, но по-важното е отоплението през зимата.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    113
    #12

    Re:Отопление на апартамент - климатици или газ?


  16. Junior Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    23
    #13

    Re:Отопление на апартамент - климатици или газ?

    Това със сметките по 100лв за газ, не им вярвай много. Аз стигам до 350, наистина става въпрос за етаж от къща/можеби загубите са по-големи/, но квадратурата е същата.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    24
    #14

    Re:Отопление на апартамент - климатици или газ?


    Цитат Първоначално публикувано от iecc
    Това със сметките по 100лв за газ, не им вярвай много. Аз стигам до 350, наистина става въпрос за етаж от къща/можеби загубите са по-големи/, но квадратурата е същата.
    И аз съм със същия проблем ,стигълсам даже до 400 лв на месец .Къща с отоплявана площ 70 м2. от 120 м2 с котел BAXI LUNA 3 Comfort

  18. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #15

    Re:Отопление на апартамент - климатици или газ?

    ivanatora, щом досега си се топлил в тази камина и си имал радиатори навсякъде, не виждам начин да останеш доволен от климатик за отопление.
    Най-вероятно сметките на климатик ще са малко по-ниски от на газ и ще можеш да се охлаждаш с тях през лятото. Това е добрата част. Факта, че извън стаите с климатици ще ти е студено е лошата. Аз като човек живял на парно и сега на газ не мога да вирея на климатик през зимата. Ползвам газ и отделно климатик за през лятото.
    Сега живея в апартамент 90 кв.м. чиста площ в нова кооперация с отвратителна изолация и ултра калпава дограма, без съседи под мен, югоизток. Инсталацията е със евтин и неоразмерен котел, неефективно изчислени и разположени радиатори. За 7 месеца отоплителен сезон съм платил 800 лв газ. Това е при поддържане 23-24 град. нонстоп, дори и като ни няма по няколко дена, във всяка стая и бани, тоалетни, влиза и топла вода и малко готвене на газ.
    Смятам, че със правилно изчислена инсталация и по-икононичен котел, по-добра дограма и съседи около теб, тези пари може да паднат с 30%.
    Съседа над мен, в абсолютно същото жилище /малко по-ниски тавани/ се топли с 3 скъпи климатика и е платил около 600 лв ток за същия предиод /дано не ме лъже/, отделно към 100 лв за газ /готвене и топла вода/.
    Цените са близки и избора ти трябва да е определен по-скоро от удобствата/неудобствата на двете технологии.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на апартамент от 60кв.м. в София
    От cvetan85 във форум Отопление
    Отговори: 26
    Последно: 16-06-14, 13:47
  2. Смяна на отопление - преминаване на климатици
    От smirnofster във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 33
    Последно: 18-01-14, 00:34
  3. Отговори: 8
    Последно: 26-06-11, 22:41
  4. Най подходящо отопление за апартамент
    От vakata77 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 19
    Последно: 23-05-11, 00:29
  5. Отговори: 3
    Последно: 24-05-10, 07:35

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе