Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 30

Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    12
    #1

    Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Здравейте,

    Очертава ми се проблем, затова искам да се посъветвам :

    Монтирал съм си климатик MIDEA MSF-12 HR конвенционален
    Явно обаче не е достатъчен като мощност при охлаждане
    Когато се нанасях в жилището бързах и не обърнах много внимание при избора
    Основно го ползвам за охлаждане - на последния етаж съм и се напича доста
    Има покривни прозорци, които са под 45 градуса и това увеличава топлообмена
    Прави ми впечатление, че климатикът не може да свали температурата под 26-27 градуса - мерено на около 4-5 м. На около 3м я сваля до 24. Всичкото това при зададена температура 22 градуса.
    Моето мнение е, че въздухът не циркулира достатъчно , демек - вентилаторът на вътрешното тяло е слаб от една страна и второ климатикът явно се мъчи за това помещение

    Идеята ми е да го сменя с някаква 14-ка или по-скоро 16-ка, защото като смятам за охлаждане ще ми трябват около 4,5 KW, а в момента този е с 3,52 - поне по технически данни

    Питанката ми е - мога ли да ползвам съществуващия тръбен път - като сечение на тръбите, да ми препоръчате подходящ конвенционален климатик и дали ако пък оставя този и сложа някакви допълнителни затъмнителни щори положението ще се подобри

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re:Възможно ли е използването на съществуващия тръбен път при монтаж на друг климат

    Ти допълнитени щори ще трявба да сложиш. Я опиши помещението, колко квадрата е и на каква височина. Този тава няма ли си изолация. Пробвай с насочени клапи надолу как ще се държи и максимален вентилатор. Хоризонталните клапи пък да сочат точно напред иначе се влошава циркулацията. Ти ако лятото имаш големи топлопритоци визмата незнам как ще се отопляваш. Голямата мощност не е решение. Трявба да се намалят загубите.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    12
    #3

    Re:Възможно ли е използването на съществуващия тръбен път при монтаж на друг климат

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Ти допълнитени щори ще трявба да сложиш. Я опиши помещението, колко квадрата е и на каква височина. Този тава няма ли си изолация. Пробвай с насочени клапи надолу как ще се държи и максимален вентилатор. Хоризонталните клапи пък да сочат точно напред иначе се влошава циркулацията. Ти ако лятото имаш големи топлопритоци визмата незнам как ще се отопляваш. Голямата мощност не е решение. Трявба да се намалят загубите.
    Описвам:
    Помещението е 33 м2, подпокривно с частично скосяване на 45 градуса
    Изложение северозапад - след обяд напича яко
    Максимална светла височина 2,60 м - там където е равен таван
    Прозорците са стъклопакет и което за лятото е лошо - К стъкло вътре

    Пропуснах - покривът е стоманобетон с изолация 10 см стиропор , отгоре керемиди Брамак
    Кубатурата я смятах около 78-80 м3
    И при 50 W/м3 плюс ~12% запас за последен етаж получавам около 4,5 KW за охлаждане
    За отопление не го ползвам - имам парно и го включвам само пролетно/есенно, като за тая цел върши идеална работа. Странното е, че топли и работи дори и при -10 -12 градуса през зимата

    И щори имам - ама са алуминиеви от ламели и понеже прозорците не са вертикални не затварят добре - явно не са за такъв тип

  5. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #4

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Фреонът на досегашния ти климатик е R22. Маслото в компресора на климатика ти отговаря за този тип фреон. Ако следващият ти климатик е на фреон R22 или R407c можеш да ползваш съществуващият тръбен път.

    Би трябвало положените тръби в момента да са с диаметри ø6 и ø12 mm. Отдаваната мощност на охлаждане например на Midea MSG-18HRN2 е 5 kW като диаметрите на тръбите на този модел както и при 18-ките на тази марка са абсолютно същите, като поставените ти в момента.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #5

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Защо мислиш,че полиестерното масло на компресор за 407 може да се меши с минералното масло ,останало по тръбите от фр 22? Не е ли опасно?

  7. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #6

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Знаех, че R407c е създаден като временен заместител на R22 с много близки по стойност характеристики на газовете и бях останал със спомен, че и маслата, които ползват са едни и същи, но били различни и несъвместими. При подмяната на R22 с R407c се подменяло маслото в компресора и се промивала климатичната система.

    Ето и вариант на фреон R22 Midea MSV1-18HR, имащ отдавана мощност на охлаждане 5 kW и същият диаметър на тръбите. Продава се в момента в магазините или фирмите за климатици за около 960 лв. без монтаж.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #7

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Ако сложиш машина с новите типове фреони, различен от 22, най-добрия вариант е да се сменят и тръбите. Ако са положени и скрити някъде ги оставяш там и помисли за вариант да монтираш новата машина на ново място, пак с нови тръби. Ако и това не става, ще ползваш старите тръби, които трябва да се промият преди това. Също трябва да ти отговарят и диаметрите. Виждал съм такива продукти за промивка на тръбите при преминаване от 22 на 410 или 407. Представлява едни по-големи флакони пълни с R11 ако не се лъжа. От едната страна се запояват тръбите една към друга а от другия край през едната се подава туй нещо а през другата тръба излиза. Казват че било ефикасно и хората които са го ползвали нямат проблеми, всичко работи нормално. Сега е късно, ако някой се интересува какво е точно това нещо за промивка, утре ще дам повече инфо.

  10. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #8

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Каде си виждал R11? Че той е забранен както и R12.

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #9

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Забранен е знам. Аз съм се заблудил, това е Rx11. Тука по магазините продават едни комплекти за зареждане на климатици на коли, които са с R12. Това което продават е Rx12. Не знам колко са екологични тия неща, но ми се струва че им слагат по един "х" просто Ето точен линк на това за което съм писал за очистката на системите:
    http://www.nucalgon.com/products/tot..._rx11flush.htm
    Valen1 е писал за смяна на маслото и промиване на климатичната система, как мислите става това промиване? С някакви такива химии естествено.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    12
    #10

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Благодаря на всички
    Ще дам обаче още пояснения :
    Вариантът за място на вътрешно, външно тяло и тръбен път е общо взето само един
    Разположението на помещенията е такова, че като се вземат и скосяванията няма никакъв друг вариант за монтаж.
    В момента външното тяло е на терасата. Вътрешното, поради това че под тавана минават хоризонтални кабели от ел.инсталацията дори е монтирано може би по-ниско отколкото трябва. Долният му ръб е на около 1,90 от пода, горния - на 0,45м от тавана. Това може би също влошава циркулацията. Но няма друг начин, вЕрвайте ми .
    Тръбният път минава в стената зад един гардероб в момента
    Изобщо нямам желание да къртя и да замазвам след къртенето

    Може би да ми препоръчате климатик с R22 - както разбирам като моя в момента и със същото масло. Може и да не е Midea. С благодарност ще приема всякакви предложения

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    662
    #11

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Кубатурата я смятах около 78-80 м3


    Слагаи нещо не по-малко от 18-ка ако е конвенционален и 12-ка ако е инвертор,а за тръбите не се притеснявай ,друг е въпроса че хубав инвертор с тръби 6 и 12 ще намериш много трудно.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #12

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Charlie J - дай някакъв бюджет за ориентир.

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #13

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Колко метра тръба имаш в момента? Ако не е много, и смукателната ти е 12мм, после сложиш една 18-ка климатик, която работи на 16мм тръба може и да работи добре. Но аз бих премислил няколко пъти. Но пък инвертор 18-ка на 410 примерно ще е с големина на тръбите които имаш в момента. Накратко, ако искаш да слагаш по-голяма машина на тия тръби, може би е по-добре да търсиш на 410.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    12
    #14

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Отговарям 2 в 1 :

    Бюджет - ориентировъчно около 1000. Но в крайна сметка - по-важно е да сложа нещо, което ще върши работа, щото иначе няма смисъл да повтарям същото упражнение.

    А за 410 - нали казвате, че не е съвместим с 22 и може да има проблем? Не се ли явява тук противоречие

    Тръбният път е с дължина около 3- 3,5 метра

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #15

    Re:Правилно ли е ползването на съществуващ тръбен път при монтаж на друг климатик?

    Не е съвместимо маслото ,останало от стария фреон по тръбите. Пиши на лични откъде си,да дойда да ти ги почистя от старото масло и си ги ползвай с който фреон искаш.По-лесно ( и евтино) ще е ,отколкото да се мъчиш с избора на мощен климатик,но за тръба 12 и фреон 22.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. МОНТАЖ НА КЛИМАТИК
    От aimilios във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 8
    Последно: 11-11-11, 11:31
  2. Монтаж на климатик
    От maddog9 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 51
    Последно: 20-07-11, 22:02
  3. Избор на Климатик до 550 лв. с монтаж
    От loadmaster във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 8
    Последно: 25-05-11, 00:50
  4. Климатик Yonan - изпотяване на тръбен път
    От py4 във форум Други марки климатици
    Отговори: 21
    Последно: 09-10-09, 00:16
  5. Азот при монтаж на климатик
    От dindo във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 4
    Последно: 20-07-06, 08:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе