Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 49

Управление акумулираща печка с реле за време

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #16

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Понеже спя в легло-спалня с допълнително вградена печка (жена с кипяща кръв), бих добавил още едно устройство, но щях да послушам Очо и fikata и да свържа твоето и моето устройство последователно на ключа.

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #17

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    аууу, ползването на това "термореле" абсолютно обезсмисля ползата от акумулиращата печка да работи през нощта и да отдава през деня. да не говорим и за закъснението, на което ще бъдем свидетели - моментът на показване на (примерно) 18 град, която да включва релето, изобщо няма да съвпадне с момента на започване на вдигане на температурата, защото въпросното вдигане ще е чак след 2-3-4 часа, когато печката се е включила, че поработила, че позагряла се, че нагряла и въздуха. и ако това се случи през деня - честито 2-3 kW на дневна
    човек ще трябва да се презастрахова, задавайки по-висока критична точка на включване, като по този начин наистина ще компенсира закъснението, но моментът с дневната тарифа хич не е от пренебрежимите

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    349
    #18

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    В къщи използвам програмируемо реле за време подобно на това на снимката (около 16лв). Вътре си има батерия и може да издържи много време без ток. Проблема при тях е, че ги дават за около 16Ампера, или 3,5KW, но релето, което е вътре и превключва товара е максимум за 16А. Предполагам и на останалите програматори от този тип, ситуацията е подобна. Аз го ползвах на 3KW и релето вътре замина за една вечер. Решението беше да сменя релето с най-голямото, което отговаря на платката т.е 20Ампера и вече месец си работи нормално. Програматора съм го нагласил на нощна тарифа за зимните месеци от 22 до 6 часа и като се смени времето без проблем се пренастройва за 23 до 7 часа. (http://www.evn-ec.bg/bg/faq/index.asp#Q2). Часовете съм ги задал с 15мин след/преди обявените за да се компенсира неточността на програматора (не знам колко е) и всичко си работи.
    Пиша за това, защото при мощност на акумулираща печка от около 4KW, всякакво решение различно от използване на релето в печката (свързване на програматора да го управлява директно или свързване на програматора последователно на ц.к. ключето) или използване на външно реле съобразено с мощността, е временно решение и са пари на вятъра.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #19

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    аууу, ползването на това "термореле" абсолютно обезсмисля ползата от акумулиращата печка да работи през нощта и да отдава през деня. да не говорим и за закъснението, на което ще бъдем свидетели - моментът на показване на (примерно) 18 град, която да включва релето, изобщо няма да съвпадне с момента на започване на вдигане на температурата, защото въпросното вдигане ще е чак след 2-3-4 часа, когато печката се е включила, че поработила, че позагряла се, че нагряла и въздуха. и ако това се случи през деня - честито 2-3 kW на дневна
    човек ще трябва да се презастрахова, задавайки по-висока критична точка на включване, като по този начин наистина ще компенсира закъснението, но моментът с дневната тарифа хич не е от пренебрежимите
    Ааааа, не си чел (внимателно) а бързаш да пишеш.
    Нали съм писал, че и твоя уред и той е вързан последователно - и трите неща са вързани последователно: ключ+таймер+термореле

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #20

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    под "термореле" да се разбира вграденото в печката ли?

    не знам какво сте се хванали за тази дума "посдледователно", като така или иначе друг начин няма. с термореле или без, изгрев или ела, таймерът регулира времето на наличие на ток, в ВЪТРЕ в този период печката (терморелето) си регулира. привнасянето на второ термореле (като на снимката по-горе) е меко казано неефективно в общия случай, а твърдо казано е дублиране на вече съществуващото в печката

    честно да си призная не разбирам какъв проблем чепкаме, след като решението е повече от елементарно, приложението му е също толкова елементарно, а цената му е между 5 и 15 лева

  7. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #21

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    FearMe, абсолютно прав си ! Ако таймерът не е достатъчно мощен,той трябва да регулира наличието на ток в оперативната верига.
    ...Но колкото е по елементарен един проблем за решаване,толкова е по-голяма активността във форума.Нека не се сърдим на хората.

    Весели празници на всички !

    Редакцията е свързана с условието за мощността на таймера

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #22

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Чудесни са всички варианти на таймерите(релетата за време), които показвате(даже има подобни, вградени в радиатори.. Всички те, имат предимство : елементарно включване - таймера в контакта, печката в таймера и огромен недостатък : не са достатъчно мощни! Никога, на никого, няма да закача акумулираща печка 4КВт с щепсел в контакта! Задължително "твърда връзка". И оправдания от типа на: аз съм казал да не я включват на 4, са абсолютно нелепи. Имам достатъчно случаи, в които аз съм казвал: това е UPS, не включвайте нищо тук(особено духалки!, при което съм запушил и свободния контакт). Само след половин час, ми звънят, че "всичко" спряло. Естествено контакта е "отпушен" и имаме включена духалка... Не препоръчвам да се използват, по този начин таймерите! Нека са включени, в управляващата верига на релето на печката.Вярно, че винаги е последователно, но на кое? На цялата печка(включвайки и нагревателите) или само на бобината на релето? Фика, този път ме очудваш ,я погледни кабела от снимката по-горе, та той не се побира в щепсела... Не е добра идея.. По-добре "твърда връзка". А, като следствие: "нещото" управляващо печката, трябва да се включи последователно, на бобината на релето! Дано, вече да съм ясен, какво казвам, още в първия си пост! Delta1, почти навсякъде пише 10А/16А(даже на разклонителите и щепселите), продължителното натоварване е 10А, кратковременно 16А. И да сложиш 20А реле, не значи, че пистите на платката, са изчислени за такъв ток(по скоро не), така,че пак рискуваш..

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    349
    #23

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от Очо
    Delta1, почти навсякъде пише 10А/16А(даже на разклонителите и щепселите), продължителното натоварване е 10А, кратковременно 16А. И да сложиш 20А реле, не значи, че пистите на платката, са изчислени за такъв ток(по скоро не), така,че пак рискуваш..
    Ситуацията при мен е, че 3000/220 са около 13А. Като купувах програматора си пишеше на кутията 3500W, което за такъв продукт не би трябвало да значи пикови мощности, а постоянна работа. Е релето вътре не издържа и за да ползвам нормално 3000W товар слагам 20А реле нещо, което е трябвало да направи производителя. За пистите на платката си прав.

  11. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #24

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Не знам, какво четеш и какво са написали производителите(или какво си мислиш ти), но знам, че нашите контакти са сметнати за 10А! От там нагоре, започва да грее.. Има един стар лаф: продаваме бисквити"катеричка", не очакваш вътре да има катерички нали? 3500W е 16А * 220V(според мен, пикова мощност и не случайно релето им е такова) . Уважавам, всички писали в темата, но не съм съгласен с тях! И в други теми сме писали и пак сме се разминавали.., но безопасността преди всичко!

  12. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #25

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от Очо
    Управлявах ги, с часовник за превключване на електромер. Монтиран на капака на печката. Последователно на ЦК ключето, включваш часовника(управляващите му контакти), т.е. включваш ЦК-то, но печката не тръгва защото не е включил часовника. Естествено, часовника го захранваш преди ЦК ключа.
    Очо,с какво толкова те очудих този път,бе приятел? Нали в отговор #10 казвам това,което казваш и ти.Контакт н.о от таймера /електромеханичен,електронен или друг подходящ/ включен последователно на ЦК ключето т.е. в оперативната верига управляваща печката. Не преписвай дебелия кабел на мене.Нямам нищо общо с тази идея.
    Или просто това не си го прочел. Казаното отлита,писаното остава. Verba volant,scripta manent...
    ...Или чукча - писател, не читател.

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #26

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Казаното отлита,писаното остава.
    А защо тогава писмено си се съгласил с елегантното мързеливо изпълнение на FearMe ?
    Елегантно е, ама (и според мен) е неправилно.


    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    ...
    не знам какво сте се хванали за тази дума "посдледователно", като така или иначе друг начин няма. с термореле или без, изгрев или ела, таймерът регулира времето на наличие на ток, в ВЪТРЕ в този период печката (терморелето) си регулира. привнасянето на второ термореле (като на снимката по-горе) е меко казано неефективно в общия случай, а твърдо казано е дублиране на вече съществуващото в печката
    Има голяма разлика между функциите на двете терморелета - това вътре печката (ако има такова) е със защитни функции от прегряване и изгаряне на самата печка, а добавеното външно е за регулиране на температурата в стаята, тъй като по някаква причина може да стане прекалено топло в стаята. И съответно да се постигне целта от допълнителна икономия.

  14.  
     
  15. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #27

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Айде сега и на тебе да ти доказвам, че нямам сестра...Лрочети моя отговор #10,моля.
    Идеята на акумулиращата печка е да не излъчва пряко топлината от нагревателите както е при радиатора например.Идеята е консумирайки евтина нощна да загрее шамотните тухли и акумулираната от тях топлина да се излъчва през деня,когато печката е изключена. В инструцията производителя е представил и графика на този цикъл. Количеството излъчвана топлина има възможност да се регулира до известна степен с жалузите.Терморегулаторът вграден в печката дава възможност да се регулира температурата на нагряване на тухлите.
    Твоето предложение за външен контактен термометър,който следи температурата на околната среда и да включва и изключва печката е нерационално поради голямата инертност на реакция на тази система за отопление..

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #28

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Не се прави на ударен - от самото начало, спора и критиките са къде да се сложи таймера, а не дали да има допълнително термореле.

    Предложих външното термореле, тъй като всичките акумулиращи печки които съм ползвал някога са нямали вградено такова. Сега разбирам, че при съвременните модели, това добавяне е тъпа идея.


  17. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #29

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от integer
    Може ли да се преустрои акумулираща печка Изгрев (пловдивска) като вместо да се включва с ц.к. ключето през контактора, да се сложи реле за време - 24 часово, което да я включва и изключва - примерно включване в 24 часа, изключване в 5 часа?
    И ако може, какво трябва да е релето?
    Ще бъда благодарен за съветите Ви!
    Цитат Първоначално публикувано от fikata

    Хайде и аз да кажа за моето решение приложено вече повече от 10 години. Последователно на " ц.к. ключето" се влючва н.о. /нормално отворен/ контакт на таймера /часовник за ел.мер или какъвто и да е 24 часов таймер/ Настройва се таймера да затваря този контакт за времето на нощната тарифа или по друг -по къс или по дълъг период. "Ц.к." ключето е включено постоянно.Ако то се изключи /по необходимост/ и контактът от таймера не влючва контактора на печката...
    Няма нищо странно в това някои от зоните да не топлят.Най вероятна причина - прекъснати /"изгорели" нагреватели /"реотани"/
    Темата е за печка "Изгрев",пловдивско производство.Има си терморегулатор и термозащита..Същата я ползвам вече 18 зими. Ако това според тебе е съвременен модел !?

  18. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #30

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Спора отиде на кино.....Управлява се ОПЕРАТИВНАТА част на релето на печката /не ТЕРМОРЕЛЕТО/.Т.е. таймера управлява подаването на ел. енергия на ел. магнитната бобина, не на СИЛОВИТЕ контакти.Аз просто прекъснах фазата към бобината и тя минава през таймера и влиза в релето.Изобщо няма значение мощността на таймера, тъй като управлява ток от порядъка на миливати.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Реле за време
    От Rutsmata във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 14
    Последно: 05-02-24, 07:56
  2. Схема реле време.
    От iwoto във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 15
    Последно: 18-10-17, 00:53
  3. Реле за акумулираща печка
    От abv във форум Електрическо отопление
    Отговори: 10
    Последно: 04-01-14, 11:46
  4. Акумулираща печка Изгрев help! :/
    От Ciff във форум Електрическо отопление
    Отговори: 2
    Последно: 21-02-12, 19:53
  5. Ползване на акумулираща печка
    От Naskoni във форум Електрическо отопление
    Отговори: 50
    Последно: 30-09-06, 15:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе