Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 49

Управление акумулираща печка с реле за време

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    3
    #1

    Управление акумулираща печка с реле за време

    Може ли да се преустрои акумулираща печка Изгрев (пловдивска) като вместо да се включва с ц.к. ключето през контактора, да се сложи реле за време - 24 часово, което да я включва и изключва - примерно включване в 24 часа, изключване в 5 часа?
    И ако може, какво трябва да е релето?
    Ще бъда благодарен за съветите Ви!

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #2

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Управлявах ги, с часовник за превключване на електромер. Монтиран на капака на печката. Последователно на ЦК ключето, включваш часовника(управляващите му контакти), т.е. включваш ЦК-то, но печката не тръгва защото не е включил часовника. Естествено, часовника го захранваш преди ЦК ключа.

  4. Novice
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    2
    #3

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Както е казал колегата преди мен става вс часовник за електромер, но той трябва да управлява задължително контактор, защото контактите на часовника няма да издържат дълго време.
    Успех.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    182
    #4

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Аз също използвах такъв часовник.Само,че я бях вързал след ключето-вечер го включвам,а часовника сутрин изключва.Аколкото до контактора то вътре си има макар и да е по-малък.

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    релетата за време (имам опит само с механичните), които се продават са до 3.5kW, и издържат безпроблемно от 1-ва до 3-та степен. на 4-та вече сдават багажа. при моята изолация, разположение на апартамента и т.н. обаче предимно ползвам 2-ра степен, като в най-зверските студове понякога я пускам на 3 за 1 нощ. въпросното ползване е дотолкова щадящо, че сегашният часовник е или на 3, или на 4 години, не помня точно колко. удобството пред ръчните приспособления е, че има минимален период на настройка 15 минути, възможна е настройка на непоследователни периоди на работа, а най-голямото предимство е, че се включва зимата и се изключва пролетта

  7. Novice
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    3
    #6

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Благодаря за съветите! Отивам да купувам релето! Проблемът ми е, че печката нещо не топли на 2 и 3 и трябва да я пускам на 4 за по-малко време. Но на кой му се става през ноща! А като и знам устройството, не вярвам да намеря майстор, който да оправи другите степени.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #7

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Имах такава.Използвах ЕЛЕКТРОНЕН таймер от тези, продавани в МЕТРО.През таймера не минаваха силовите вериги, а само фазата към релето.По този начин няма големи товари, не се управлява силовата верига, а само оперативната.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #8

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Момчета, за какви допълнителни контактори говорите, какви релета за време, какво значи: преди или след ключето? Имах три такива печки! Всичките съм ги сглобявал и разглобявал аз. Знам какво има вътре и как се управлява. Захранването им е предвидено за трифазен ток, но се преправя за монофазен. Нагревателите не се включват с ц.к. ключето естествено!(та да се притеснявам за часовника или каквото и да било), то включва реле(то е вътре в печката), а релето, включва нагревателите. "Закача" часовник, таймер, реле за време, електронен часовник, компютър, каквото си избере! ПОСЛЕДОВАТЕЛНО на управляващата верига на релето(където иска или му е удобно), условието е "нещото" което монтира да има захранване постоянно, а не само като "цъкне" ключето. В противен случай, ако два дена не е включил ключето, рискува батерията на добавеното устройство да се изтощи и то, да не "знае" колко е часът.
    Това, че печката ти не "топли" на 2 и 3 , а "топли" на 4 ме очудва. Печката има три "кръга", всеки е по около 1333 Вт. Ако не се лъжа,( би трябвало според мен): на 1 работи единият кръг(горният),на две: горен и среден, на три: среден и долен, на 4: трите кръга(това, кой кръг, кога работи може и да го бъркам,но логиката е тази. Има и друг начин, като с ключа се включват нагревателите "последователно", но става сложно, кой с кого и как). Освен това, има датчик за температура(терморегулатор), пъхната през вътрешния, горен капак на печката и "бучнат" в белите топченца. Та този регулатор, изключва нагревателите(при около 300*,ако пак не се лъжа). Но едно е, да нагрява най горния кръг(бързо ще стигне 300*, при което са нагряти само горните тухли) и друго е да нагрява най-долният кръг(при което се загряват всички тухли и може защитата въобще да не изключи), при което сме акумулирали много повече топлина. Твоят случай ми прилича на: не работещи един или два кръга. Като отвориш капака на печката "отдясно" ще видиш много "дупки" в които влизат кабели (по скоро това са краищата на самите нагреватели), от дясната страна(колона) всичко трябва да е "вързано заедно", виж да няма прекъсната връзка. НО, СПРИ ТОКА! преди това.

  11. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #9

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    очо, ще ме извиняваш, но така и не схванах смисъла на поста ти. съвет ли даваш, оборваш казаното дотук ли, инструкции за ремонт ли!?

    "схемата" е следната:

    таймерът се включва в контакта, печката в таймера, таймерът се наглася кога да пуска ток към печката и кога да го спира, таймерът се вади от контакта напролет

    въпросният таймер си има часовник, който се движи не от батерии, а от тока в мрежата (естествено при спиране на тока и той спира, кофти ситуация, да). печката си стои постоянно включена, само че въпрсният тайпер пропуска ток към нея само в указаното време

    P.S. определено не бих посъветвал човек, който поне малко не разбира, да отваря акумулираща печка, още повече, че Изгрев и Ела имат коренно различни схеми, и току-виж сме "помогнали" на някой случайно минаващ читател

  12. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #10

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Дори и да спре тока, таймера не спира, защото има акумулаторна батерийка вътре и захранва електрониката на таймера.Същата е на подзаряд и без ток издържа месеци.Поне моя е такъв.Иначе всичко е точно така, както казва FearMe.Управлява се включването на вътрешното реле на печката, като се управлява само оперативната верига на релето, не силовата.Печката си е постоянно включена в електричеството от октомври до май.

  13. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #11

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от integer
    Може ли да се преустрои акумулираща печка Изгрев (пловдивска) като вместо да се включва с ц.к. ключето през контактора, да се сложи реле за време - 24 часово, което да я включва и изключва - примерно включване в 24 часа, изключване в 5 часа?
    И ако може, какво трябва да е релето?
    Ще бъда благодарен за съветите Ви!
    Хайде и аз да кажа за моето решение приложено вече повече от 10 години. Последователно на " ц.к. ключето" се влючва н.о. /нормално отворен/ контакт на таймера /часовник за ел.мер или какъвто и да е 24 часов таймер/ Настройва се таймера да затваря този контакт за времето на нощната тарифа или по друг -по къс или по дълъг период. "Ц.к." ключето е включено постоянно.Ако то се изключи /по необходимост/ и контактът от таймера не влючва контактора на печката...
    Няма нищо странно в това някои от зоните да не топлят.Най вероятна причина - прекъснати /"изгорели" нагреватели /"реотани"/

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #12

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    Цитат Първоначално публикувано от integer
    Може ли да се преустрои акумулираща печка Изгрев (пловдивска) като вместо да се включва с ц.к. ключето през контактора, да се сложи реле за време - 24 часово, което да я включва и изключва - примерно включване в 24 часа, изключване в 5 часа?
    И ако може, какво трябва да е релето?
    Ще бъда благодарен за съветите Ви!
    Доста се изписа, но нещо се пропуска - синхронизация на времето.
    "Енергото" си отчитат по техния си часовник (при мен не включи на лятно часово време, колкото и електронен да е!).
    Та , затова , не е лошо да се включва от техния (на часовника) импулс за нощна - с каквото си искаш закъснение.
    Едва ли трябва голяма точност. Изключването - по желание / след х часа/.

  16. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #13

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    държа да вметна нещо, което всички забравяте. говорите за синхронизация с нощна/дневна, смяна на астрономическото време и т.н., но при всички други решения, различни от "реле за време" нямате възможност да си настроите печката да работи само 3 часа, или само 5 часа, или 3 часа от 23 до 02 и после още 2 часа от 04 до 06, и всякакви възможни комбинации с въпросния таймер. всяко едно от "зъбчетата" му по протежение на целия циферблат отговаря за 15 минути и можеш дори да си го настроиш на "15 има, 15 няма". подобна гъвкавост надделява нд всякакви други удобства като съобразяване с часовника на енергото, спестени 5 лева за таймер (в момента са на промоция 4.99 в практикер) и т.н.

    лично мнение

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #14

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    FearMe, я напиши най-накрая марката и модела на таймера (релето за време), който препоръчваш, а и къде може да се закупи освен от Практикер, щото "у наше село" таквоз животно нема.

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #15

    Re: Управление акумулираща печка с реле за време

    е, не мога да знам в кой град какво къде се продава. нещата изглеждат така:



    [img width=255 height=600]http://fearme.hit.bg/pix/TimerPack.jpg[/img]

    P.S. с mitkos разменихме по едно PM относно възможните решения - моето, "официалното", при което нещата се случват както съм ги написал и по правилник, и второто, в което човек си отваря печката и мъъъничко модифицира кое след кое вътре. категорично заставам зад първоначалното си мнение, че който не разбира достатъчно, не трябва да рискува с промени, а да "понесе" минуса да не може да си включи печката на 4. не е чак такава загуба. а опреш ли 4-та степен, значи по-добре затвори вратата към балкона

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Реле за време
    От Rutsmata във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 14
    Последно: 05-02-24, 07:56
  2. Схема реле време.
    От iwoto във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 15
    Последно: 18-10-17, 00:53
  3. Реле за акумулираща печка
    От abv във форум Електрическо отопление
    Отговори: 10
    Последно: 04-01-14, 11:46
  4. Акумулираща печка Изгрев help! :/
    От Ciff във форум Електрическо отопление
    Отговори: 2
    Последно: 21-02-12, 19:53
  5. Ползване на акумулираща печка
    От Naskoni във форум Електрическо отопление
    Отговори: 50
    Последно: 30-09-06, 15:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе