Страница 41 от 48 ПърваПърва ... 313940414243 ... ПоследноПоследно
Резултати от 601 до 615 от общо 715
Like Tree45Одобрявам

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    71
    #601

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    да, без батерия може.
    Лошото е че моят опит показва, че е добре да има батерия от гледна точка оползотворяване на енергия при липса на достатъчно консумация в момента. Трудно е всичко което произвеждат панелите на мига да бъде оползотворено в едно домакинство.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,541
    #602

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    То е хубаво, но правил ли си си сметка, за колко време ще го избиеш този акумулатор, на база експлоатационния му срок?
    Към момента една литиева батерия от 5квч. е в порядъка на 5000лв., ти за колко взе твоята?
    Дори да приемем, че през светлата част консумацията е по-ниска, но все пак най-големите консуматори като отопление, охлаждане и бойлер ще могат да работят независимо дали има батерия или не през деня, пък вечерта ще дърпаш от енергото, но ще имаш значително по-ниски сметки, които значително ще увеличат срока на избиване.
    Просто тази 'батеризация' на коли и уреди обезсмисли използването на батерии.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    71
    #603

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Батерията има и друга функция - ако строго погледнем, извън летния сезон, много често през деня имаме редуващи се часове и даже минути слънце и облаци. В този случай кратковременно се захранват всички консуматори от батерията,и после пак от слънце и т.н....Това съм го наблюдавал лично в доста дни.
    В крайна сметка,аз не агитирам никого за или против. Просто споделям наблюдение на собствената си система. А друга тема е че съм вложил едни пари в нещо което е напълно възможно при темповете на инфлация които виждаме, да се изплати доста бързо.Да не говорим утрешния ден ако ни пуснат всички битови абонати на свободния пазар...тогава ще имаме доста различни сметки за ефективност на батерията,купена година или две по-рано

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,541
    #604

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Аз не съм против батериите, полза в системата имат, но въпросът е във финансовата оправданост на тази инвестиция към днешна дата.
    За свободния пазар няма смисъл да говорим, това нещо тук е равносилно на катаклизъм и всичко по темата е в сферата на спекулациите, все още.
    Ти преди колко време си изгради системата и колко ти е средномесечната сметка за ток?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    71
    #605

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Системата е в експотация от 21.11.2021г. За една година имам приблизително 2/3 енергия от слънцето и 1/3 от мрежата . разбира се всичко е индивидуално. При други хора с друга консумация и друго местоположение, може да има голяма разлика.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,622
    #606

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Без батерия и то не малка, аз не бих се занимавал изобщо да хвърлям пари. Преобладаващата част от хората, които са изградили собствени системи и са давали отзиви са с батерии. Има такива, които пишат, че са почти независими от "енергото" в светлите сезони и прилично зимата. За мен лично няма реална полза без съхранение на определено количество ток и добра автоматика. Особено зимата.
    Лазар, знаеш ли колко хора "реват" по форуми от некадърно изпълнение (особено в частта с настройки на контролери и инвертори) от страна на разни "майстори". Повечето, които са доволни, сами са си поръчвали нещата и изграждали и настройвали всичко. И по цени от преди 1.5г. и с поръчки на елементи директно от доставчик в Германия или направо Китай и без пари за труд и печалба за фирми изпълнител, пишат за сметки от порядъка на 12-15000лв. Което се потвърждава и от предните постове. А тогава цените са били други. А сега хем нямало наличности, хем всичко е доста нагоре като цена. Като каза "хубав джип" - 100000лв. (50000 евро) няма да ти стигнат за наистина "хубав" такъв нов от магазина.
    Този пост е редактиран от VanDan; 16-01-23 в 09:32.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #607

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    VanDan, напротив, кавам го за кой ли вече път - най-бързо и лесно се изплаща система без батерии. Батерията е една екстра, която човек може да си добави, но без да се оплаква, че не излиза сметката. Защото без батерия сметката излиза и при сегашните ниски цени на тока, а с батерия не излиза. Аз бих добавил малка батерия за комфорт - ако спре тока да имам за компютри, телевизори, осветление, хладилник, но не и за отопление. Ти казваш, че много хора, които сами са си направили системите се оплакват, че не излиза сметката - ами не излиза, защото си ги правят с батерии. По статистика една 5кВт система дава средногодишно по 16кВтч енергия на ден, което е около 4лв. За една година това са 365х4=1460лв, грубо да речем 1500лв или 6000кВтч. Ако вземем случая на Pansim, то значи 1000лв се ползват директно от панелите и 500лв - през батерията. И понеже 5кВтч батерия струва колкото цялата 5кВт система, то следва че тя се изплаща двойно по-бавно. Но то зависи и как е изчислена системата спрямо консумацията. Ако си изградил преоразмерена система, то тя естествено ще се изплати по-бавно, отколкото ако е недооразмерена. Давам пример: аз за последните 6м имам 5100кВтч, за годината да речем 10000. Ако си монтирам 5кВт система за 10К, тя ще ми дава 6000кВтч/год, а аз ще използвам цялото произведено количество (теоретично) и системата я изплащам за 7 години. В такъв случай батерията е излишна, защото няма да има ток за нея. Така че при добре направени предварителни изчисления, сметката излиза, дори и без субсидии, дори и при сегашните цени на тока

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    71
    #608

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Lazar, сметките са така, при условие че имаш възможност да употребиш цялата енергия произведена от слънцето веднага. Практиката показва, че това е невъзможно поне да едно домакинство.
    Начина с продажба на излишната енергия също е доста въпросителен, заради ниските изкупни цени и допълнителните разходи които начисляват енергодружествата, като например балансиране.
    Но идеален варинат няма. Всеки сам трябва да реши.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,622
    #609

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    VanDan, напротив, кавам го за кой ли вече път - най-бързо и лесно се изплаща система без батерии. Батерията е една екстра, която човек може да си добави, но без да се оплаква, че не излиза сметката. Защото без батерия сметката излиза и при сегашните ниски цени на тока, а с батерия не излиза. Аз бих добавил малка батерия за комфорт - ако спре тока да имам за компютри, телевизори, осветление, хладилник, но не и за отопление. Ти казваш, че много хора, които сами са си направили системите се оплакват, че не излиза сметката - ами не излиза, защото си ги правят с батерии. По статистика една 5кВт система дава средногодишно по 16кВтч енергия на ден, което е около 4лв. За една година това са 365х4=1460лв, грубо да речем 1500лв или 6000кВтч. Ако вземем случая на Pansim, то значи 1000лв се ползват директно от панелите и 500лв - през батерията. И понеже 5кВтч батерия струва колкото цялата 5кВт система, то следва че тя се изплаща двойно по-бавно. Но то зависи и как е изчислена системата спрямо консумацията. Ако си изградил преоразмерена система, то тя естествено ще се изплати по-бавно, отколкото ако е недооразмерена. Давам пример: аз за последните 6м имам 5100кВтч, за годината да речем 10000. Ако си монтирам 5кВт система за 10К, тя ще ми дава 6000кВтч/год, а аз ще използвам цялото произведено количество (теоретично) и системата я изплащам за 7 години. В такъв случай батерията е излишна, защото няма да има ток за нея. Така че при добре направени предварителни изчисления, сметката излиза, дори и без субсидии, дори и при сегашните цени на тока
    Нещо не си ме разбрал. Никой не се оплаква, че "не излиза сметката". Оплакват се от некадърни външни изпълнители и недобре подбрани, направени и настроени системи. Иначе не съм прочел да има недоволен от "сметки". Тя сметката е ясна. И повдигнах въпроса само за това, че просто като сума 10-11000лв. (половината на цитираната сума 22000лв.) няма да стигнат при това състояние на цените само на материалите. Да не говорим и като обща цена от фирма изпълнител. А не дали си "заслужава" инвестицията и за колко време щяла да се избива.. И за мен лично, без батерия не си заслужава. Всички, които съм чел и са сравнително доволни от резултата го потвърждават. Мен в "светлите" части на годината ток не ме притеснява. Важно е единствено и само зимата и отоплението. Бих го направил само в евентуална комбинация с ТП.
    Този пост е редактиран от VanDan; 16-01-23 в 17:41.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #610

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Оплакват се от некадърни външни изпълнители и недобре подбрани, направени и настроени системи. ..И повдигнах въпроса само за това, че просто като сума 10-11000лв. (половината на цитираната сума 22000лв.) няма да стигнат при това състояние на цените само на материалите. Да не говорим и като обща цена от фирма изпълнител.
    E, то некадърници има навсякъде - и при автомонтьорите, и при докторите, и при адвокатите. Това не значи, че всички са такива. Ето ти един пример на система 5кВт с монтаж, че сумите, за които говорим са реални (да не се смята за реклама, примерът е произволен):
    https://pvsolars.net/product/%d0%bc%...-%d0%bc%d0%be/
    Както може да се досети човек, при една индивидуална оферта, крайната сума може да падне още доста, щото тук си има презастраховане от неизвестности. Освен това има и други по-изгодни решения за инвертори.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,622
    #611

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Очевидно говорим за различни подходи. Аз считам, че трябва да има възможност за съхранение на енергия, със съответната автоматизация. И за малко по-сериозни мощности, които реално да насмогват и зимата. Ти пък държиш на твоя вариант.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #612

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Да, така е, в момента става ясно, че сме привърженици на различни концепции. В това няма нищо лошо, важното е всеки да направи своя информиран избор, за да не остане недоволен от резултатите. Аз съм привърженик повече на икономическата обоснованост, т.е. на бързата възвръщаемост на инвестициите, а ти си привърженик на повече автономност и енергийна независимост. Тук трябва да кажем, че 100% независимост е напълно възможна, но икономически абсолютно неоправдана. Всеки трябва да намери един баланс, който го устройва. Казваш, че е добре да се заложат по-високи мощности, за да стигат зимата, но то като е облачно, каквито и да са мощностите, все няма да стигат. Аз помня един декември преди няколко години, през който нямаше нито един слънчев ден
    Lupus одобрява това.

  16. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #613

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Вижте сега когато става въпрос за икономически нещо да е оправдано и то за дома такова животно няма.Икономически нещо е оправдано само ако се използва за производство. За дома каквото и да се плати не може да се оправдае просто кинтите се дават и това е. Но когато се купува нещо за дома е добре да е логично оправдано и затова тия изобретения с батериите са най нелогичното нещо защото те дават измамна сигурност. Това е така защото феца винаги ще произвежда повече от батериите и винаги ще има недосъхранено количество през лятото и такова с обратен знак през зимата. Най добре е да се продава директно защото тогава ще се плаща само разликата в цената на тока ако си представим че дома потреблява точно толкова ток колкото феца произвежда но и ако потреблява повече тогава пак ще е по евтин тока значително.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #614

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Вижте сега когато става въпрос за икономически нещо да е оправдано и то за дома такова животно няма.Икономически нещо е оправдано само ако се използва за производство. За дома каквото и да се плати не може да се оправдае просто кинтите се дават и това е.
    Тук твърдиш едно, а в следващите изречения сам се опровергаваш, почваш да разсъждаваш икономиски:
    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Най добре е да се продава директно защото тогава ще се плаща само разликата в цената на тока ако си представим че дома потреблява точно толкова ток колкото феца произвежда но и ако потреблява повече тогава пак ще е по евтин тока значително.
    Ситуацията в енергетиката за последните два сезона също те опровергават. Ако нямаше значение икономическата обоснованост, хората щяха да продължават да се топлят на газ и пелети, нямаше да се отказват спешно от комфорта и да си купуват климатици (и термопомпи). Когато се правят едни инвестиции, винаги е добре да има икономическа обосновка, независимо дали става дума за дома или за бизнес. Допреди 2 години домашна ФЕЦ се смяташе за скъпа, икономически неоправдана и ненужна инвестиция. Решенията за изграждане бяха всякакви други, но не и икономически, например:
    1. Искам да съм независим от монополистите, плащам си за това желание, независимо колко струва (Овен, Козел и др.)
    2. Любознателен съм, обичам да експериментирам, плащам си, независимо, че е скъпо (Хоби)
    3. Имам знания и умения, имам достъп до евтини компоненти, няма да ми излезе скъпо. (Оптимист)
    4. Аве на комшията туриха едни неща на покрива, ас да не съм по-прос и с по-малко кинти - ае от същото по две! (мутраген)
    5. и други и комбинация от горните
    Сега обаче с тази "Операция" и променените цени на енергоносителите, нещата се промениха много, започна да става вече икономически изгодно, особено след влизането в сила на някои държавни и европейски мерки. Имам колега например, който си е направил сметката, че за него е по-неизгодно да участва в новата програма за субсидии (за 15К), отколкото да си изгради за собствена сметка домашна ФЕЦ 30кВт за собствени нужди с продажба на излишъка. Друг решава, че няма къде да монтира 60 панела, не отговаря на условията на Програмата, но харчи много ток и сметката му излиза - що да не си направи за собствена сметка, трети пък не харчи много, но отговаря на условията на Програмата - що да не усвои едни пари от "нищото"? И така вече варианти има много, все повече хора ще инвестират в това и то с все повече икономическа оправданост.
    VanDan, lazarus18, svetlio1 и 2 други харесват това.

  18. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,306
    #615

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Вижте сега когато става въпрос за икономически нещо да е оправдано и то за дома такова животно няма.Икономически нещо е оправдано само ако се използва за производство. За дома каквото и да се плати не може да се оправдае просто кинтите се дават и това е.
    При 2-3 жени в къщата и постоянен недоимък на топла вода, друга песен ще запееш...

    За зимата да не говорим ...


    И тези цени на ел.енергията които се задават, след 2-3 години може да е съвсем оправдано икономически...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 41 от 48 ПърваПърва ... 313940414243 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 06:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 21:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 12:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе