Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 33

Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #16

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Вакуумните не са вече много по скъпи, колкото до конкретния случей 20-25 тръби биха били достатъчни за 160 л бойлер ... естествено ако системата е изпълнена коректно, цената на такива колектори е между 1000 - 1500 лв с ДДС ефективната площ е от 1.6 до 2 м2
    Колкото до съпоставката принципно за мен вакуумните са по добри но много зависи и какви са самите тръби диаметър и дължина на ампулата и тн.

  2.  
     
  3. 2v6
    2v6 е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    7
    #17

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Цитат Първоначално публикувано от AntonBM
    Този спор, за плоски и вакумни е дъвкан, дъвкан... няма какво повече да го подемаме. Вярно е, че загубите на плоските са в пъти по-големи от тези на вакумните, но това не е толкова страшно... Ако във вакумен загубите са 5%, а в плоските 25% то разликата е 5 пъти! Звучи страшно, но реалният ефект не е толкова голям. Не и толкова, че:Колкото до веселбата на chachoto, когато е чел съпоставката, нямам какво да кажа. Той не обяснява какво толкова смешно е прочел.
    При какви условия са тези цифри - 5 и 25 %?
    Ако водата в бойлера е 60 градуса, топинните загуби на плоските са доста над 25%.
    Вакуумните винаги имат топлинни загуби под 5%.

    П.П. Знаеш ли в какви мерни единици се показва мощността?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #18

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    в тесла на час по кулон
    забравих на минус първа....

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #19

    Плоски или Вакумни? До кога ще ги дъвчем...

    Мислех, да не издребнявам, но май се налага след изказването на 2v6.
    Атачвал съм Ecxel таблица с методика за определяне КПД на слънчеви колектори при различни външни условия и анализ на това какво ще стане, ако на бойлер 160 литра се монтират 2 плоски или 2 вакумни слънчеви колектора. Сложих и снимки на разпечатка от таблицата. Човека сигурно е забравил, за въпроса си по тази тема, но все пак се вижда, че просто трябваше да му се отговори:
    2 БРОЯ ПЛОСКИ СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРА.
    Ако на някой му се виждат много или малко да се обоснове! Ако смята, че с 1 вакумен ще стане работата да види таблицата или снимките по-долу.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  6. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #20

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Принципно не възразявам срещу тази таблица само не разбрах защо сравняваш колектори с толкова голяма разлика в площа ... може би съм пропуснал нещо от полемиката по горе... отделно не бива да се забравя че вкуумните ще работят през целия светъл период на денонощието имам предвид че поради формата на тръбата те ще акумулират енергия и когато слънцето е ниско и минава зад равнината на колектора докато при плоския това няма да се случи. Така че тези 2407Wh/m2/day за плоския ще са по малко. Както и да е аз за 160 литров бойлер бих сложил вакуумен колектор със ефективна площ 1.6 м2 което е 20 тръби ф58/1800 мм и съм сигурен че ефекта ще е повече от задоволителен...

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #21

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Сравнявам ги практически: 2 плоски с 2 вакумни. Разликата в площта се дължи на конструкцията на вакумните. Вакумен колектор с 1 м² площ е съразмерим по габарити с 1,6 м² плосък. Ефекта от по-доброто улавяне на слънцето от вакумния е отразено в неговият КПД. Прав си, че 1,6 м² вакумен ще свърши работа за лятото, но той ще се изравни по параметри с 2-та плоски през зимата. В таблицата, която давам през зимата вакумните дават повече енергия, но изостават през лятото.
    Моят личен избор е плоски, защото са по-евтини, а по-добрите параметри които се получават от вакумните не са достатъчни за да покрият разхода на допълнителните средства необходими за закупуването им.

  8.  
     
  9. 2v6
    2v6 е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    7
    #22

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Цитат Първоначално публикувано от AntonBM
    Мислех, да не издребнявам, но май се налага след изказването на 2v6.
    Атачвал съм Ecxel таблица с методика за определяне КПД на слънчеви колектори при различни външни условия и анализ на това какво ще стане, ако на бойлер 160 литра се монтират 2 плоски или 2 вакумни слънчеви колектора. Сложих и снимки на разпечатка от таблицата. Човека сигурно е забравил, за въпроса си по тази тема, но все пак се вижда, че просто трябваше да му се отговори:
    2 БРОЯ ПЛОСКИ СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРА.
    Ако на някой му се виждат много или малко да се обоснове! Ако смята, че с 1 вакумен ще стане работата да види таблицата или снимките по-долу.
    И имаш ли някъкъв коментар за изказването ми?
    Някъде да съм написал, че един вакуумен панел се равнява на два плоски?

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #23

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Цитат Първоначално публикувано от 2v6
    За 160 литра стигат точно 2 броя по 1.6 кв.м ефективна площ. Това само за водата. Отделно трябват и за загубите по 66 метровия път (който е проектирал системата явно не знае за какво служи!) още 1-2 броя. Значи ако ползваш обикновени плоски по 1.6 кв.м ефективна площ ти трябват 3-4 броя.
    Ако са вакуумни ефективната площ може да е около 2 пъти по-малка.
    Нещо подобно си писал тук.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #24

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Аз бих предложил да се монтира САМО 1 плосък колектор. Колкото повече искаш да покриваш потребността от нагряването на водата със слънчева енергия, толково по-неефективна става системата ти.

    Прието е при проектиране на слънчеви системи в съответствие с емпирични правила да се вземе предвид следното:
    1. слънчева енергия покрива 60% и изисква от 1 до 1,5 m² колектор площ за едно лице
    2. обемът на бойлера трябва да бъде 1,5- 2 пъти по-голям от дневно потребление
    3. за всеки m² колекторна площ да се осигури воден обем от 50 до 70 l
    4. площа на топлообменника да е 0,2 m² (плоски тръби) на 1 m² абсорбираща площ

  12. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #25

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Колко по евтини ??? Колко струват тези два плоски колектора???

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #26

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Cooler, убеден съм че ти можеш да дадеш по актуални цени от тези които аз ще изровя от интернет. В примера по-горе аз съм сравнявал плоски колектори с площ 3,2 m² с вакумни с площ 2 m². И двата варианта се справят с отоплението на бойлер 160 литра и имат достатъчен запас на мощност през летния и междинните сезони. Вакумните обаче се представят по-добре през зимния сезон, като те за месеците 11, 12, 1 и 2 усвояват с 130kWh повече от плоските. Това е икономия от 20 лв. на година, ако доподгряването необходимо за покриване на разликата с плоските се прави с ЕЛ ток. През останалите месеци плоските усвояват повече, но енергията така или иначе е в повече от необходимото за бойлера, така че това на практика не е чак толкова важно.
    Значи, за да си заслужава да се предпочете вакумни колектори с площ 2 m² пред плоски с площ 3,2 m² трябва вакумните да са не по-скъпи от плоските със 100 лв. Така инвестицията ще се възстанови за 5 години.
    Ти си давай цени!

  14.  
     
  15. 2v6
    2v6 е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    7
    #27

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Цитат Първоначално публикувано от AntonBM
    Нещо подобно си писал тук.
    Вижда се че говоря за ефективна площ, а не за бройки.
    Бъди по-коректен!
    А за това кое е по-изгодно изобщо не съм споменавал...

  16. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #28

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    А някой направи ли си труда да инсталира една система, да сложи топломер и да записва в продължение на една година данни през 5 минути с контролер всички данни?
    Аз го направих и редовно публикувам данни в графичен вид на:
    http://www.climamarket.bg/?cat=34
    Системата е от 90 вакуумни тръби с топлинна тръба и 500 литра водосъдържател и обслужва малка триетажна сграда като счетоводството се води с водомери за топла вода и трифазен електромер, който досгрява водата при нужда зимно време.
    Максималната моментна мощност, която успях да измеря бе 100Вт/тръба. Инвестицията не е малка, но си струва, защото това е единствения достоверен начин да се разбере колко ефективни са тези колектори без да се изпада в безцелно надлъгване за квадратни метри и брой тръби, които нищо не значат.
    Учудвам се как някои фирми дават хиляде левове за реклама на техните колектори и водосъдържатели, а нито една не си направи труда да инсталира такава тестова система с топломер, да публикува данните от нея, че потребителите като купуват техните плоски панели да знаят за какво си дават парите...

  17. 2v6
    2v6 е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    7
    #29

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Цитат Първоначално публикувано от climamarket
    А някой направи ли си труда да инсталира една система, да сложи топломер и да записва в продължение на една година данни през 5 минути с контролер всички данни?
    Аз го направих и редовно публикувам данни в графичен вид на:
    http://www.climamarket.bg/?cat=34
    Системата е от 90 вакуумни тръби с топлинна тръба и 500 литра водосъдържател и обслужва малка триетажна сграда...
    Да, направено е. Тук може да видиш данни от 2009 насам:
    http://sunenergy.dnsalias.net

    В твоите измервания как може да се разбере колко kWh са направили тези 90 тръби за една година?

  18. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #30

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    На 26 август 2011 правя една година записи. Използвам контролер на Щека, който пази сумарното производство в кВт/ч, но не го записва на SD-картата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Бойлер. Колко литров?
    От CALL-151 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 25
    Последно: 02-01-20, 20:02
  2. Какъв 15 литров бойлер да си купя?
    От gkolarov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 27
    Последно: 01-02-12, 09:11
  3. Въпрос за монтаж на 120 литров вертикален бойлер Дипломат
    От ivodor69 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 16-03-09, 15:02
  4. Въпрос за 10 литров бойлер
    От fiuri във форум Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 21-02-08, 19:27
  5. 80 или 100 литров бойлер
    От Alvarez във форум Бяла техника
    Отговори: 19
    Последно: 16-06-07, 05:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе