Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 33

Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    2
    #1

    Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Кажете колко батерии трябват за този бойлер при положение че пътя на трабите е 33метра в едната посока

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re: Колко панели трябват за 160л бойлер

    Въпроса ти да не би да е колко слънчеви колектора трябват за да топлят бойлер 160 литра? Тръбите не са си изолация? Ако не са ще трябва да им се сложи.

  4. Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    2
    #3

    Re: Колко панели трябват за 160л бойлер

    значи системата е направена всичко е сложено само че ми се струва че не отопляша добре затова искам да ви питам вас колко колектори трябват

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re: Колко панели трябват за 160л бойлер

    Не ти е правилен въпроса. Колекторитети с каква мощност са и въобще какви са?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #5

    Re: Колко панели трябват за 160л бойлер

    защо по добре не кажеш как е изградена системата с какви колектори, че боба още никне по нивата

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    126
    #6

    Re: Колко панели трябват за 160л бойлер

    Май врачка ти трябва.Едно уравнение се решава когато има само едно неизвестно,не 17.Колко киловата са колекторите,тръбите кви са ,изолацията ква е,помпата дебит,напор,серпентината и тя мощност има.Всички детайли си имат коефициенти на топлопредаване,загуби и т.н.Смята се сичко и тогава се пазарува.Задавай коректен въпрос и тогава може някой от форума да помогне с сметки в почивното си време.Щото фирмата дето ти доставя оборудването ти калкулира от 200-500 лв за проекта,както си е и редно.Не е никак проста работа да стоплиш една вода както си се убедил вече

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #7

    Re: Колко панели трябват за 160л бойлер

    Явно ivandexxaivan не е запознта с характеристиките на системата и затова въпроса му е не добре формулиран.

  10. 2v6
    2v6 е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    7
    #8

    Re: Колко панели трябват за 160л бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от ivandexxaivan
    значи системата е направена всичко е сложено само че ми се струва че не отопляша добре затова искам да ви питам вас колко колектори трябват
    Ако става на въпрос за обикновени плоски колектори за един слънчев летен ден 2 кв.м могат да затоплят 100 литра от 10 до над 60 градуса. За 160 литра стигат точно 2 броя по 1.6 кв.м ефективна площ. Това само за водата. Отделно трябват и за загубите по 66 метровия път (който е проектирал системата явно не знае за какво служи!) още 1-2 броя. Значи ако ползваш обикновени плоски по 1.6 кв.м ефективна площ ти трябват 3-4 броя.
    Ако са вакуумни ефективната площ може да е около 2 пъти по-малка.


  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    13
    #9

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    2v6 ти е написал много точно каква колекторна площ ти е необходима. Погледни си твоите колектори и прецени колко още площ то е необходима. На пазара има колектори с 1,6 ; 2 и 2,7 кв.м. площ

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #10

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Колеги как решихте, че тръбите му са без изолация? Той никъде не е писал това...
    Задал е прост въпрос и чака прост отговор.
    Според мен трябва да му се отговори така:
    При нормално лятно слънчево греене и правилно изолирани тръби:
    С 1 плосък колектор бойлера ти трябва да се загрява за 8 часа;
    С 2 бр. за 4 часа;
    С 3 бр. за 2,5 часа.
    Приета е мощност на 1 слънчев колектор 1250 Wh. Ако твоите са по-мощни – времето за загряване ще е по-кратко.
    Ако времето е повече, значи имаш някъде проблем.
    Не се прехласвайте по предимствата на вакумните спрямо плоските колектори. Те се проявяват при по-ниски външни температури – предимно пролет и есен. През зимата дори понякога те дават по-лоши показатели от стандартните плоски. За справка съм приложил линк към «Съпоставка на вакумни с плоски колектори» правена от немска лаборатория по задание на Баварското държавно министерство на околната среда.
    http://www.apexexperts.com/Vacuum-Flat.pdf

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    999
    #11

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    AntonBM - Лека реклама за плоските колектори виждам.
    Хайде да мерим градуси зимата в реалност и тогава да говорим.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #12

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    chachoto, ти чукна ли линка? Прочете ли го?
    Нали точно това са направили там хората – мерили са температури. И не само температури, а и количества топлина… Колкото до рекламата, аз не продавам нищо…

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #13

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Какво значи реклама на плоски колектори - това да не е определена фирма. Естествено, че е нормално всеки да има свое мнение за предимствата на единия или другия вид колектори. Така или иначе и едните и другите си имат своите преимства и недостатъци, ама и аз съм на мнение, че вакумните имат повече недостатъци, отколкото предимства.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    999
    #14

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Да гледах този тест преди 2 години и се смях от сърце.
    Загубите на плоския колектор са в пъти по голями зимата и това го знае всеки но не е изгодно на тези които предлагат плоски колектори.Не искам да споря аз си топля водата зимата и съм доволен имам познати с плоски колектори и знам много добре как се справят.Вакумния е скъп това му е единствения минус.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #15

    Re:Колко панели трябват за 160 литров бойлер?

    Този спор, за плоски и вакумни е дъвкан, дъвкан... няма какво повече да го подемаме. Вярно е, че загубите на плоските са в пъти по-големи от тези на вакумните, но това не е толкова страшно... Ако във вакумен загубите са 5%, а в плоските 25% то разликата е 5 пъти! Звучи страшно, но реалният ефект не е толкова голям. Не и толкова, че:
    Цитат Първоначално публикувано от 2v6
    Ако са вакуумни ефективната площ може да е около 2 пъти по-малка.
    Колкото до веселбата на chachoto, когато е чел съпоставката, нямам какво да кажа. Той не обяснява какво толкова смешно е прочел.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Бойлер. Колко литров?
    От CALL-151 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 25
    Последно: 02-01-20, 20:02
  2. Какъв 15 литров бойлер да си купя?
    От gkolarov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 27
    Последно: 01-02-12, 09:11
  3. Въпрос за монтаж на 120 литров вертикален бойлер Дипломат
    От ivodor69 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 16-03-09, 15:02
  4. Въпрос за 10 литров бойлер
    От fiuri във форум Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 21-02-08, 19:27
  5. 80 или 100 литров бойлер
    От Alvarez във форум Бяла техника
    Отговори: 19
    Последно: 16-06-07, 05:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе