Страница 2 от 21 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 312

Термопомпа вода-вода и вода-въздух

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #16

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    ... от единия се черпи и се вкарва в другия ...
    Трябва добре да се направи калкулацията, за да не излезе, че черпенето е по-скъпо от икономисаното.

    ПП. И аз планирам къща (някога като порастна) - засега съм го докарал до подходящ парцел (1500кв.м) граничещ с малка рекичка.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #17

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Рекичката няма такава константна тепература,тя може и да замръзне.Иначе лятото е супер.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #18

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Митко,за да изкараш 10 Квт топлина от термопомпата,ти трябват около 1 м3 вода да прекараш през нея за час.Това се прави с помпа,харчеща около 100на-200 вата на час,освен ако сондажа не е в другия край на селото.Така,че разхода на ток за помпенето е няколко ст/ч.Това ли те притеснява,за да получиш 10 Квт ?
    Калкулациите отдавна са направени,няма как да измислим отново топлата вода.
    Мири-то за недостатъци винаги ще се намери някоя умна глава.А ако имам бойлер 200л ? Бая точене ще трябва,за да не ми остане вода за мен вечерта. Да помислим за най-важното-къпането става вече БЕЗ ПАРИ.Дали ще е за един,двама или трима-зависи от вложените пари.Оттам нататък е БЕЗПЛАТНО.В сайта
    http://solar.sts.bg/forum/viewtopic.php?t=56
    e описана соларна система 100 Квт за целогодишно ползване.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #19

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Виж, не ги разбирам нещата особено в детайли. Все пак, Лазар споменава дълбочина на сондажа 100м, а пък да изкараш един кубик вода от 100м дълбочина ... едва ли е стотинки

    ПП. Сигурно имаш правописна грешка, щото няма как "Изкараната топлина от термопомпата" да се мери в КВт

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #20

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Лазар дава конкретен пример,обикновено сондажите са до 10на м,аз като съм с кладенец до гъза и даже прелива,като завали?

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #21

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    А пък за соларната система - точно днес проведох един разговор със специалисти за една такава конкретна соларна система (няма да споменавам марката) за топла вода с абсорбираща повърхност около 2 кв.м.
    На път съм да се откажа, тъй като е необходим допълнителен проточен бойлер 18kW на трифазен ток за допълнително подгряване. А пък зимата твърдо не може да се ползва - самата система е интелигента и се грижи да "самоизточи соларната течност" когато стане много студено.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #22

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Митко,не е необходимо да бръщолевиш врели -некипели,когато не си в час.Тук доводите-"ама един така ми каза",или "по радиото така казаха" са смешни.
    2та м2 нагревна повърхност дават около 2 Квт лятото и 1 Квт зимата.За какъв дявол са тези 18 !!!!!!! Квт трифазен бойлер ? И как така не се ползвало зимата,като пак си работи,но на 50% от летния добив?
    Изключително интелигентна система са ти предложили хората,явно и те са доста интелигентни,но незнаещи.Явно думата антифриз за тях е непозната.То и моята кола се самоизточва зимата и не се ползва,щот така казаха едни специалисти.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    173
    #23

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Цитат Първоначално публикувано от vanko68

    Мири-то за недостатъци винаги ще се намери някоя умна глава.А ако имам бойлер 200л ? Бая точене ще трябва,за да не ми остане вода за мен вечерта. Да помислим за най-важното-къпането става вече БЕЗ ПАРИ.Дали ще е за един,двама или трима-зависи от вложените пари.Оттам нататък е БЕЗПЛАТНО.
    Не се заяждам, но 200 литров бойлер е 1000 лева,цялата система излиза около 4 000 лева,целогодишно системата не би ти дала повече от 50% икономия.Системата е ефейтивна от май до септември и трябва да се черпи ентензивно топла вода.Повечето хора от май до септември не живеят на едно място постояно и водата загрята не се ползва ефективно.Просто искам да обесня нещата да е ясно за какво става въпрос.Не знам каръклисам или не но сменям болера преблизително на всеки 5 години.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #24

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    За "безплатния" обяд и друг път съм правил сметката, много е лесна. Давам пример със топла вода на газ, защото не може да стават грешки, но подобни са сметките и при бойлер на ток. Та, всеки, който има газ ще потвърди, че и при най-обилно ползване сметките за месец през лятото са не повече от 15-20лв. Слънчевата инсталация е ефективна около 6 месеца в годината - 6х20=120лв/година, спестени от топла вода. Ако няма газ и бойлерът е на ток, да речем, че соларът ще спести 240лв. Аз по-евтина слънчева инсталация от 2400лв не съм виждал, както се писа по-горе средно са около 4000лв. Та по тези сметки, като платиш 2400лв, после 10години се къпеш "БЕЗ ПАРИ", както каза vanko68, а пък на 11-тата година (ако имаш газ или термо помпа - на 21-вата или 31-вата година вече си на истинска далавера ). Да не говорим, че този солар си е една грижа - ако те няма няколко дни и не ползваш вода няма кой да охлади течността от системата и тя прегрява, като може да достигне до няколкостотин градуса! Точно за това "истинската" система е интелигентна например при тази, за която говори MitkoS, при 200°С помпата източва течността от системата, защото антифризът се разгражда над тази температура. Ако не се източи, другият вариант е този, за който спомена vanko68 - принудително отнемане на топлината чрез вентилаторен конвектор и изхвърляне обратно в атмосферата. Последният вариант обаче е по-неикономичен. При 0°С течността при интелигентните системи отново се прибира, тъй като дори и да е антифриз, под тази температура не може да се очаква някакъв ефект, а само дефект . Колкото за тези 18кВт за които спомена MitkoS, те са нужни само, ако системата се подпомага от проточен бойлер през зимата. Ако се ползва обемен бойлер на ток, което е по-логично или подгряване на газ, няма нужда от такива ел.мощности .

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #25

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    vanko68,
    основния ти проблем в проумяването на материята със соларните панели, е че третираш тези панели като проточен бойлер.
    Ха първо разбери какво съм ти написал и тогава ми обяснявяй кое ври и кое не кипи. И съответно кое колко струва.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #26

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Много мозък-без коментар.

  14.  
     
  15. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #27

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Никой ли няма опит с термопомпа вода-вода...никой ли не е монтирал или поне един клиент с такава да напише две думи..доволен ли е и ако не-защо...топлообмена със земята как е решен -сондаж кладенец,тръби в земята...?Видовете компресори удачни за целта... топлообменниците -видове препоръчителни за целта...?въпросите са много...

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #28

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух


  17. Novice
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    8
    #29

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    имам сериозен опит с всички типове термопомпени агрегати. питай

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #30

    Re:Термопомпа вода-вода и вода -въздух

    Цитат Първоначално публикувано от baota
    имам сериозен опит с всички типове термопомпени агрегати. питай
    Ако имаш в предвид поста на rkk, той доста въпроси е задал. Така че, ако имаш инфото - отговори му.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 21 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 10:22
  2. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 23:26
  3. Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.
    От ivan_v във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 21
    Последно: 06-07-11, 17:42
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 15:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе