Страница 4 от 21 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 312
Like Tree37Одобрявам

Термопомпа вода-вода и вода-въздух

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    83
    #46

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Имате ли защита на фазите? Доколкото знам Коликовси не слага. Опасно е за компресора, но той си поема ремонта.
    Инсталацията без буфер не е по-ефективна от такава с буфер. Машината не работи в добри режими. Циркулационната помпа от какво се управлява или работи непрекъснато?
    Италианските помпи са евтини, но с по-къс експлоатационен срок. В канала ли изливате водата?
    С кави топлообменници е машината щом няма филтри? Кожухотръбни?
    Ако е с такива КОП-а е много добър. Мерени ли са данните (16кв и 3,4кв) или ги даваш според приказката на Коликовски?
    Какво (изолации, дограми) топлите и за колко пари? Предполагам с конвектори?

  2.  
     
  3. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #47

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Филтри и буферен съд винаги са необходими и каква е тази потопяема помпа - доста е скъпа ,колко е мощноста й?

  4. mim
    mim е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    7
    #48

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Термопомпата ни е монофазна. Разбрах от Коликовски, че не ни трябва такава защита при монофазен ток, а само при трифазен. Той каза, че вече на всички трифазни слага такава защита- имал проблеми с една термопомпа заради перфектния ток, който ЧЕЗ подава. Потопяемата ни помпа е 250 Вт и има две години безусловна гаранция.
    Това за топлообменниците не го разбирам, но как ме виждате да чистя филтри през ден. Коликовски ни даде едни таблици на компресора Копеланд за режимите, при които работи машинката и по тях и по едни манометри -червен и син -гледаха някакви налягания и температури. Тока го мериха с един уред, който пприлича на клещи, а и след това засякохме тока с електромера. Всичко си е така както го пише в договора.
    Може би само външния вид е малко неугледен, но мазето ни не е изложбена зала все пак. И сега както бяха доста студове машината си работи по 10-11 минути и изключва за 6-7 минути. Изолацията ни е средно добра 4 см от вън. Очакваме сметка към 180 лева за месец. Това е само за термопомпата. Водата я хвърляме в кладенец-бунар.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    83
    #49

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Браво, да я ползвате със здраве.
    Аз не вярвам на таблици, но най-важното е клиента да е доволен.
    Филтъра (ако има такъв) се чисти веднъж на сезон/година, а ефективността на машина с пластинчати топлообменници е по-висока. Оделно има самопочистващи се филтри.

    Буфер също е необходим- облекчава машината. Предвид това, че гаранцията на компресора която даваше Коликовски е 18м,а не 5 години. Просто няма как да даде повече, зощото смия производител не дава.
    Важното е вие да сте доволни и инсталацията да ви слуша.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    11
    #50

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Здравейте.Занимавам се от доста време с термопомпи.Монтирал съм около стотина.На всички имам филтри.При стари (ползвани)сондажи почти не се налага чистене,но при новите в първите дни си е занимавка.Имам няколко обекта на които се наложи да сложиме циклонни филтри.Буферен съд монтираме навсякъде дето е нова инсталацията.Не слагаме на старите инсталаций,които имат достатъчно вода в тръбите и радиаторите.Колкото до гаранцията на компресорите това,че производителя не дава повече от 18 месеца не пречи напроизводителя на термопомпи да даде по-голяма.

  7. mim
    mim е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    7
    #51

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Здравейте отново. Малко ме притеснихте с въпросите си и затова днес се обадих на Коликовски дали все пак не е необходим филтър за сондажната вода. Отговорът му е, че при термопомпите на Геосолар твърдо не е нужно поставянето на филтри- поради конструкцията на топлообменниците.
    Каза че с настройките на контролера се постига това да не е необходим буферен съд. Дори буферния съд в определени случаи ако не е конструиран добре /което често се случвало/ освен че ви товари финансово, но и влошава работата, защото често термопомпата дава по-висока температура на водата към буферния съд, а тя след известно смесване в него понижава температурата си.
    Относно гаранцията на компресора ние избрахме опцията пълна гаранция за 5 години срещу доплащане от 200 лв. Коликовски каза, че ние сме вторите, които избират тази опция. Но все пак мисля, че сигурното си е сигурно. Все пак компресорите са оригинален Копеланд скрол, който за да го страшиш трябва да си голям душманин. Пуснах търсачката и видях няколко немски и шведски фирми че също слагат само Копеланд скрол, абе ясно, че са си най-добрите.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    15
    #52

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Има ли някой инсталирал термопомпа Алтерма на Дайкин високотемпературна. Ако да, какви впечатления има от машината. Ние у нас си имаме една и засега сме доволни.

  10. Novice
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    1
    #53

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Здравейте съфорумци!
    От информацията, макар и малка, която имам разбирам че при охлаждане имаме "безплатна"топла вода.При отопление пак имаме, само че по-малко" безплатна".Какво става обаче,през периода, когато системата не работи т. е. когато външната температура се оказва желана вътрешна.Че има такива периоди е ясно и то за радост не малко.
    Но топлата вода.......!Какво правим с топлата вода?
    Монтираме си "слънчев" бойлер ли?Дали сме маса пари за системата(щото до тука разбирам, че за стотина квадрата сумата с която трябва да се разделим или намерим се изразява с петцифрено число. За радост в лева), а сега и........."слънчев" бойлер.Бая скъпо!!!
    Другия вариант- минаваме на "обикнове" бойлер. Да, ама тогава, онова дето сме го спестили, сега го "издухваме" през този период ли?
    И последен вариант-много труден!
    Правим си договорка с времето или с Дядо Господ angel и минаваме от люта зима на жарко лято!Трудна работа нали?
    Тогава какъв истинския вариант?

  11. mim
    mim е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    7
    #54

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    .Какво става обаче,през периода, когато системата не работи т. е. когато външната температура се оказва желана вътрешна.Че има такива периоди е ясно и то за радост не малко.
    Но топлата вода.......!Какво правим с топлата вода

    В отговор мога да кажа, че термопомпата работи само за загряване на водата в бойлера. Елементарно,нали

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #55

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    4ovek - kaкто съм писал няколко пъти,за съжаление " високотехнологичните " Алтерми и техните аналози ( поне тези,които съм нищил) съвсем не са лишени от пропуски или недомислици. Първо,не могат ИЗОБЩО да топлят безплатно битовата вода ,докато охлаждат.Затова и предлагат соларни системи в допълнение. Също и няма маркова система,която да работи в преходните сезони САМО за битовата топла вода,затова си имат елнагреватели в бойлерите.

    "Тогава какъв истинския вариант? "

    Ами пиши на лични,ще те светна напълно...
    П.П. -не знам как бачкат на Коликовси термопомпите,но поне марковите са така,както писах.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    15
    #56

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Марковата термопомпа, която само топли бойлер и то без ел. нагревател се казва Altherma HT. Ако тя не топли водата ми през всички сезони ще им я върна хахахахаха.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    15
    #57

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    И по-точно- ERRQ016 се казва термопомпата. Тя е само за отопление. Няма ел нагреватели, а има два компресора- един на вн. тяло(410а) и един на вт. тяло(134а). Топли ми бойлера до 72градуса при дезинфекционен режим.
    Това казват, че е измислено за да си замениш стария котел и да не правиш промени по вътрещната инсталация. Ние задаваме температура на водата в отоплителната инсталация да е 60-65 градуса при външна температура -15 и мащинката се справя чудесно. И ако броим октомври за преходен сезон- топлеше си само бойлера.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #58

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Бойлера ти с водна серпентина ли е ?

  17. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    15
    #59

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Ми той е комплект с Daikin-a и има трипътен вентил по вода, така че е със серпентина. Трябва да взема да го разглобя. Но ще е трудно защото са едно върху друго.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    15
    #60

    Re:Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    То и бойлера е Daikin.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 21 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 09:22
  2. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  3. Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.
    От ivan_v във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 21
    Последно: 06-07-11, 16:42
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе