Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 58

Слънчево парно

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #16

    Отговор: Слънчево парно

    Интересно, какви щяха да са резултатите, ако за същите пари като за плоските колектори, беше купил вакуумни?
    Ще добавям слънчева енергия към изградена и работеща термопомпа вода-вода, защото тази зима имаше толкова много слънце! Сега водата от сондажа ми е 13 гр., в буфера я свалям до 7гр. и я изхвърлям, а ако помагаше и слънцето резултатите щяха да са много по-добри. Живот и здраве, ще стане догодина.
    Затова сега събирам инфо какви колектори да добавя в моя случай.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #17

    Отговор: Слънчево парно

    Задължително вакуумно-тръбни монтирани на 60 дори 65 градуса в твоя случай. С един миксиращ вентил ще правиш водата с перфектна температура за термопомпата.

    Пък ако сложиш повече на брой и си с вентилаторни конвектори ще се топлиш само с тях в по-слънчевите дни.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    12
    #18

    Отговор: Слънчево парно

    estqwerty, току що научих добра новина и бързам да я споделя.

    От добре информиран източник, пожелал анонимност разбрах, че слънцето НЯМА да изгасне в близките 4 – 5 години. Слуховете за това са преувеличени !

    Същият източник УВЕРЕНО заяви, че слънцето ЩЕ СВЕТИ в близките 4 000 000 000 – 5 000 000 000 години (четири – пет МИЛИАРДА години).

    estqwerty, споделям това за да успокоя изнервените инвеститори. Някои инвеститори се притесняват, че инвестициите им в соларни системи ще бъдат на загуба, защото слънцето ще изгасне.
    Тези опасения са напразни. Последната информация КАТЕГОРИЧНО опровергава опасенията и ПОТВЪРЖДАВА, че инвестициите МНОГОКРАТНО ще се изплатят докато СЛЪНЦЕТО СВЕТИ !

  5. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #19

    Отговор: Слънчево парно

    за какво пишете изобщо след като не обяснявате нищо после?

    финасовата обосновка за изграждането на подобна система е най-важното нещо. не всеки разполага с безкрай кинти за да експериментира. и аз искам 85" тв и соларки на покрива, и нова кола или нова изолация или пък вентилация или пък нова термопомпа, и всичко без тв-то ще доведе до намаляването на сметките ми, и отделно ще ме направи по-щастлив.

    ок щом ще ме караш да смятам сам.

    7 панела, буфера, тръби, помпена група, контролера ... забравям ли нещо?
    Този пост е редактиран от estqwerty; 14-01-14 в 10:27.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #20

    Отговор: Слънчево парно

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    7 панела, буфера, тръби, помпена група, контролера ... забравям ли нещо?
    Доста пропилен гликол че буфера е подземен и има бая панели.
    Труд за изграждането на цялото това нещо. Дори и собствен той пак струва пари - (изграждане на инсталацията, изграждане на изкопа за буфера, пускане в експолоатация, тестване)
    Годишна поддръжка до края на изплащането - периодична продмяна на флуида на 3-5год и малко труд (2ч) за което. Може би и резервни части за над 5г.Някой вентил, помпа + труд, тези неща не са вечни.


    Аз като смятах за БГВ-то соларна инсталация за мен не можах да я изкарам на + за по-малко от 10г, та камо ли ако се прави целево да подпомага отоплението.

    Интересно лятото какво прави с толкова много топла вода. Може би покрива част от панелите за да не работят.

  7. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #21

    Отговор: Слънчево парно

    накараме да се зачета - буфера е 500л и заровен/затворен в шахта навън? защо?

    иначе и аз съм смятал, и резултата е подобен. минимум 10 години. но е просто и лесно и никой не те занимава с документи - намираш 1.5-2к хвърляш ги на масата и спираш да плащаш за топла вода.
    има и по-бързоизбиващсеотслънцетоначин но все се опитват да го изкарат незаконен.
    Този пост е редактиран от estqwerty; 14-01-14 в 15:50.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #22

    Отговор: Слънчево парно

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Задължително вакуумно-тръбни монтирани на 60 дори 65 градуса в твоя случай. С един миксиращ вентил ще правиш водата с перфектна температура за термопомпата.

    Пък ако сложиш повече на брой и си с вентилаторни конвектори ще се топлиш само с тях в по-слънчевите дни.
    Благодаря, значи съм на прав път горе-долу за колектора. Буферът е отворен бетонен съд 2 кубика, та ще видя как ще реша топлообмена между колектора и него, дали ще е вид термосифон или heatpipe със серпентина...
    С водно подово съм, гледах всячески да избегна духалките.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    12
    #23

    Отговор: Слънчево парно

    estqwerty, това със слънцето разбира се е шега , разчитам на твоето чувство за хумор.Извини ме ако съм те засегнал, не го приемай лично.

    estqwerty, за солара. Цялата слънчева инсталация ми струва 8 500 лв. по цени от 2009 г. Пресмятането на ефективността на солара се оказа доста сложно. По теория, за повишаване на температурата в буфера с 5*С са нужни малко под 3 кВтч. По аналогия, при понижаване с 5*С сме извадили 3 кВтч. До тук добре, но когато едновременно вкарвам топлина в буфера и изваждам топлина, аритметиката става доста по-сложна. Най-точно пресмятането става, когато има топломер на входа и на изхода на буфера. Нямам топломер. Имам водомери на изходите на буфера. Така по аналогия с газовия котел, по водомерите и температурата на буфера, за 2012 г. соларът е произвел ПОЛЕЗНА енергия над 3 000 кВтч. Тази енергия е ЗАНИЖЕНА, в действителност е повече, но през лятото имам излишък от топлина, който не използвам и не го броя като произведена енергия. Действително произведената енергия е над 10 000 кВтч.
    3 000 кВтч. Х 0,18 лв. = . . . . . това е сумата която може да се приеме като реална. Има и разход на енергия от солара. Това са двете помпи по 60 Вт. всяка. Средно разходът за помпите в слънчев ден е около 500 Втч. или 0,5 кВтч.
    Сметката вече е проста. Соларът произвежда енергия средногодишно за 500 лв.

    Значи за 17 год. ще изплати инвестицията . . . ако цената на тока и газта остане НЕПРОМЕНЕНА ?!


    На някого този срок може да изглежда дълъг. Но соларът ПРОИЗВЕЖДА енергия и след 15 - 17 г. ще се изплати.


    Моят газов котел само КОНСУМИРА газ, котелът НЕ произвежда енергия, той НИКОГА няма да се изплати.Цената на газта ще се повишава.


    Отделянето на емисии СО2 не го броя, това е друга тема.
    Този пост е редактиран от ELPUNTO; 15-01-14 в 11:47.

  11. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #24

    Отговор: Слънчево парно

    Солар се избива, ако в едно домакинство има по-голяма от средната консумация (поне 200л на ден) и ако има рециркулация на топлата вода. Само рециркулацията ти дава едно 30-50% и повече ел. енергия от нормалното за загряване на водосъдържателя. Иначе трудна работа.

    Лука, хийтпайп е твоето решение с една мощна серпентина в буферният съд.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #25

    Отговор: Слънчево парно

    Цитат Първоначално публикувано от ELPUNTO Виж публикацията
    warm, панелите са на Шумен, SUN SYSTEM. Четири панела, работната площ на всеки е около 2,3 кв.м., общо малко над 9 кв.м. К.П.Д. около 85%, значи имам около 7,5 кВт топлинна мощност. Течността във външния кръг (етилен гликол) се нагрява например до 40*C , тогава се включва помпа 1, топлината се пренася от колекторите в буферния съд, чрез серпентина.
    Буферния съд е 500 л, от черна ламарина, с две серпентини. Буферът е вкопан в шахта, дълбока 2,5 м, на двора, близо до къщата.

    .

    Не ми стана ясно как 9 кв.м. станаха 7.5 kW топлинна мощност ... да не би да искаш да кажеш че слънчевата радиация е 1000W на м2 ???
    Ако е така то това е вярно ама през ЮНИ... и то от пладне до икиндия ако се връткаш по слънцето...

  13. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #26

    Отговор: Слънчево парно

    аз проблеми нямам и не се засягам както и вярвам че това което си направил работи. благодаря за отговора. определено е полезен.
    продължавай с постовете - трябва да се убедят и неверниците.

    cooler : 1000-2000 на ден.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #27

    Отговор: Слънчево парно

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Солар се избива, ако в едно домакинство има по-голяма от средната консумация (поне 200л на ден.
    Това е заблуда - за мен го смятах при дневна консумация 600л студена + топла. Необходимото оборудване се изплащаше за над 10г. Сигурно винаги се избива ако гледаш някакви 20г репери ама една подобна система незнам колко години би могла да се използва пък било то и с периодична поддръжка и ремонти.

  16. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #28

    Отговор: Слънчево парно

    Аз не съм написал само, това което си цитирал...

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #29

    Отговор: Слънчево парно

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Аз не съм написал само, това което си цитирал...
    Мда това с рециркулацията май все още не го разбирам.
    Би ли го изяснил. Мислиш, че с рециркулация би се изплатил соалра по-бързо или по-бавно ?

  18. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #30

    Отговор: Слънчево парно

    Променливотоковият_от_Ада е прав.Все пак ако някой си е направил самоделка и е на цена 2000 до 3000 лева цялата инсталация има шансове да се изплати за по-кратко време, ако приемем, че се използва от 2-ма човека и те не пестят топлата вода и обичат в цялото жилище да им е топло.Точно сега чета една подобна тема в друг форум, в която повечето термопомпи са самоделки.Има и заводски направени, но са малко.

    Тук обаче са забравени още два показателя в уравнението:

    1. Цената на ползване върху похарчената за термопомпата сума от банка, тоест лихвата за похарчената сума която бихте получили в случай че сте вместо да похарчите парите за термопомпа сте ги "вложили" на депозит за лихва.Ако се придържаме към изминалите 10-на години средногишната лихва ще е около 5% на сто, което на 1000 лева е = 50 лева годишно, за 3000 лева=150 лева.

    2. да сложим годишен процент увеличение върху цената на тока като вземем средното за последните 10 години.Според мен увеличението на цената на тока е не по-малко от 100% за последните 10 години: Поскъпването на тока изпреварва със 104% инфлацията - 24chasa.bg . Лично аз считам, че ако имате деца или домакинството е от 5 или повече члена има смисъл от такава термопомпа.Ако обаче няма деца и няма перспектива за такива(вече са пораснали и са извън семейството-издържат се сами), то само за 2 човека такава термопомпа е излишна, освен ако имат постоянен стабилен солиден доход или имат солидни спестявания и обичат комфорта по всяко време на година.Но само за 2-ма човека които разполагат с ограничен паричен ресуср е по-добре един обикновен или проточен немски бойлер, та дори обикновеният бойлер да не се изключва никога, а пък отоплението им да е с климатици.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Радиатори за парно от къде?
    От glarus във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 24-09-14, 11:11
  2. Слънчево, с превалявания
    От ql^2/8 във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-01-13, 01:02
  3. Парно с климатик
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 21-12-06, 10:20
  4. Климатик или парно?
    От xenohack във форум Отопление
    Отговори: 36
    Последно: 12-11-05, 22:07
  5. Слънчево затъмнение
    От Julian във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 03-10-05, 14:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе