Резултати от 1 до 8 от общо 8

Въпроси за газов котел, радиатори и тръби

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    3
    #1

    Въпроси за газов котел, радиатори и тръби

    Здравейте,


    Приложил съм "скица" на апартамента.


    Имам няколко питания относно газифицирането на моя апартамент насочени към спецовете от форума.


    Апартамента е 85 м3, тухла с външна изолация и PVC дограма ет. 3 от четири етажна сграда. Вътрешна изолация не е правена. Ламиниран паркет в стаите. В бокса и коридора теракота. Усещането в апартамента е че е студен. Изложението е спалня - югоизток, хол и дневна - югозапад, детска - северозапад. Апартамента е след ремонт, като преди ремонта не е предвидено парно отопление, а такова с климатици. Затова тръбите на парното ще минават външно по стените. Само в детската ще се вади ламинирания паркет и тръбите на парното и БГВ то ще са по пода, както е показано на схемата.


    Тръбите ще са Pex-Al-Pex скрити в специално изработени первази.



    • Радиаторите ще са стоманени панелни COZКUNOZ на H600.
    • Спалня - H600 x 1600 x 105 (МОЩНОСТ ∆T=60° 3552 W)
    • Хол - H600 x 1800 x 105 (МОЩНОСТ ∆T=60° 3996 W)
    • Всекидневна - H600 x 1600 x 105 (МОЩНОСТ ∆T=60° 3552 W)
    • Детска - H600 x 1600 x 105 (МОЩНОСТ ∆T=60° 3552 W)
    • Коридор - H600 x 600 x 105 (МОЩНОСТ ∆T=60° 1332 W) - мястото е ограничено
    • В банята стоманена лира H1600 x 600 х 105 (МОЩНОСТ ∆T=60° 1080 W)
    • Бокс - има ли нужда да се слага радиато мястото е ограничено?


    Правилно ли са сметнати радиаторите? Има ли нужда някъде да са по големи? Котлето ще работи ли в кондензен режим при така сметнатите радиатори? Може ли да се направи по добра топология на тръбите от тази на схемата? Студената вода към банята, от бокса ли ще идва или ще трябва да се предвиди освен тръба за топлата вода и за студената, която да се прекара от банята към котлето? Модела котел на който съм се спрял добър ли е? Какъв диаметър трябва да бъде тръбата от котлето до радиатора в хола и продължението и до спалнята - еднакъв или различен диаметър? Питам и за двете тръби - топла и студена вода. Какъв диамертъ трябва да са останалите тръби при тази схема? Котела ще бъде двуконтурен кондензен BOSCH Condens 2500W, Модел: WBC 28-1 DСE 23 + CT100 wi-fi модул. Котела ще купя нов от Турция заради голямата разлика в цената от БГ, дължаща се на евтината TL . Ще имам ли проблем с пуска на котелаот страна на Овергаз, ако си платя на лицензирана фирма за монтаж и пуск?




    * Сори за чертежа, но не ме бива много в тия работи.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. I62
    I62 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    90

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Отговор: Въпроси за газов котел, радиатори и тръби

    Никоя фирма няма да ти монтира и пусне такъв котел, нито гаранция, нито сервиз, нито резервни части ще имаш. Коментирали сме го много пъти.

  5. Novice
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    3
    #4

    Отговор: Въпроси за газов котел, радиатори и тръби

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Никоя фирма няма да ти монтира и пусне такъв котел, нито гаранция, нито сервиз, нито резервни части ще имаш. Коментирали сме го много пъти.
    Благодаря за отговора Lazar. Тоя въпрос с котела е на последно място. Моля, да ми дадеш отговор за останалите въпроси, те са ми по важни.

    Относно котела на BOSCH Condens 2500W, Модел: WBC 28-1 DСE 2.
    Гаранция не ми трябва, резервни части ще си намеря от същото място откъде съм купил котела - има всичко и пристига м/у 24/48 ч.

    Само не разбирам защо никоя фирма няма да ми пусне такъв котел? При положение че е закупен с гаранция на мое име и фактура. Във форума не можах да прочета аргументирано обяснение. Ок ,ако това твърдение се окаже вярно. Аз със сигурност ще разбера това много скоро, значи щеизгоря с около 1200 лв.(цената на бойлера нов до БГ). Ако пък не, значи съм напред със около 1300 лв. (разликата в цената м/у Турция и България.


  6. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #5

    Отговор: Въпроси за газов котел, радиатори и тръби

    Колега, аз не съм по газта, но сам съм си смятал загубите, което хич не е сложно. Така като гледам ми се струва, че в дневната+бокса и детската имаш еднакви радиатори, а площта не е еднаква. Ако боксът ти е остъклен балкон и не се отоплява наоколо загубите ще са ти доста сериозни. По принцип по мои сметки основните източници на загуби в едно жилище са:
    1. Прозорците (нормативният коефициент на топлопреминаване на прозорците е близо 4 пъти по-голяма от този на стените и освен това много се съмнявам, че се постига в БГ, та може и да е 5-6 пъти).
    2. Съседи - особено такива, които са през бетонна плоча или стена. Керамичните решетъчни тухли изолират няколко пъти по-добре от бетона.
    3. Калпаво направена изолация.
    4. Присъединен недобре изолиран балкон.
    Поради 1 може да се окаже, че на една стена с 4 квадрата прозорец и 10 квадрата без - загубите през прозореца са два пъти повече. Поради тази причина те съветвам да си сметнеш подробно загубите. Тая работа със загубите на квадрата и кубик може много да те подведе.
    Иначе сумарната мощност на радиаторите ти е достатъчна да покрие минимума на котел при режим 60/40/20 и не би следвало да имаш проблем ако са ти правилно разпределени радиаторите. Пак повтарям - не съм специалист, но мога да смятам каквото е необходимо и съм го правил.

    За котелът ти пожелавам успех - мисля си, че всеки е длъжен да се пробва да си намали разходите, а не безропотно да се съгласява да плаща всичко. Аз се спрях на котел от БГ, но ми направиха оферта на цена колкото струва в Италия и други държави от ЕС. В момента има доста добри оферти. Разбира се, са много далеч от това, което ти си намерил.

  7. Novice
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    3
    #6

    Отговор: Въпроси за газов котел, радиатори и тръби

    Vizi, благодаря за ти много за отговора.

    За загубите си изключително прав. Ще ги сметна добре. Мисля в хола и дневната да поставя по големи радиатори а също и в бокса да сложа лира поради ограниченото място.
    Все още търся професионални мнения. А относно котела на BOSCH Condens 2500W, WBC 28-1 DСE 23, ще помисля дали да е той.
    Дайте мнение за газов котел IMMERGAZ, модел
    VICTRIX 24 TT 2 ERP. Как е спрямо Боша?
    Паричките са кът и за това търся малко по евтин котел. Иначе знам какъв да купя ама е 3 бона

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Отговор: Въпроси за газов котел, радиатори и тръби

    Цитат Първоначално публикувано от good man Виж публикацията

    Само не разбирам защо никоя фирма няма да ми пусне такъв котел? При положение че е закупен с гаранция на мое име и фактура. Във форума не можах да прочета аргументирано обяснение. Ок ,ако това твърдение се окаже вярно. Аз със сигурност ще разбера това много скоро, значи щеизгоря с около 1200 лв.(цената на бойлера нов до БГ). Ако пък не, значи съм напред със около 1300 лв. (разликата в цената м/у Турция и България.

    Разликата в цената, ако се вгледаш подробно не е 1300лв, а около 900лв, но включва узаконяване, 2 години гаранция, както и гаранционен и извън гаранционен сервиз. Сервиза не е само резервни части. Кой ще прави преглед и диагностика, кой ще сменя частите? Това не е електрически котлон или ютия, а и ти нямаш право. Влизаш във филм. Сервизът на такива уреди не е печеливша дейност (дори напротив) и се прави по задължение на доставчика към клиента. В твоя случай доставчика ти ще ти осигурява резервни части, но не вярвам да идва за сервизирането

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2013
    Живее в
    Севлиево
    Мнения
    57
    #8
    Здравейте, някой имал ли е такъв проблем, при пълнене на бойлера теч, но под свръзката на тръбата с бойлера. Това крие ли някакви рискове и поправимо ли е? Бойлера е на 5г.Ето снимка за ориентир
    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  2. Проточен газов котел
    От Mitsev във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 27-09-14, 10:22
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Въпрос за газов котел
    От novice във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 11-12-11, 00:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе