Нито една модификация на Лада не е показала проблеми от експлоатация с безоловен бензин. Практически разликата между автомобилите проектирани за работа с безоловен и с оловен бензин е наличието на катализатор.
Понеже отваряш темата, ще се постарая да разясня каквото мога по нея.
Проблемът на "чистия" бензин е, че при високо налягане има склонност да детонира, което го прави неприложим в съвременните двигатели със степени на сгъстяване силно превишаващи 4-5
За целта преди време към бензина добавяха антидетонационната добавка оловен тетраетил. Тя предпазва бензина от детониране и подобрява работата на двигателя. Проблемът е, че оловото и ВСИЧКИ негови съединения са силно отровни. Дори в малки количества причиняват големи неприятности. Няма химичен процес, който да превърне оловния тетраетил в нещо безвредно.
Борейки се с този проблем, учените глави намират друго решение. Добавка, базирана на ароматни въглеводороди (бензенопроизводни), която увеличава детонационната устойчивост на бензина. Тази добавка също е много вредна за здравето. Силно канцерогенна е. Доброто при нея е, че частично изгаря в двигателя до вода, въглероден диоксид и прости въглеводороди, които от своя страна също изгарят. Остатъците от канцерогенната добавка, които излизат през испускателната система подлежат на допълнително разграждане и окисление с остатъчния кислород в отработените газове и при наличието на катализатор - платина. Така преминали през катализатора отработените газове са много по-малко вредни за човека от продуктите от горенето на оловен бензин.
При липса на катализатор, отработените газове от безоловния бензин са канцерогенни и е спорно дали са по-безопасни или по-опасни от оловните газове.
Нашите коли нямат катализатори по начало (освен 110-ките, но тук не виждам много хора с такива) а западните машини след 90-та година са имали, но отдавна българските им собственици са ги махнали...
Повече по темата: http://forum.ladaclub-bg.com/viewtopic.php?t=2240